Бактериална вагиноза
Бактериалната вагиноза е вид вагинално възпаление, причинено от свръхрастеж на естествените бактерии във влагалището, което нарушава естествения баланс. Жените в репродуктивна възраст са най-склонни да се развият бактериална вагиноза, но тя може да засегне жени на всякаква възраст. Причината не е напълно изяснена, но някои дейности, като незащитен секс или чести промивки, увеличават риска.
Признаците и симптомите на бактериалната вагиноза може да включват:
Сиво, бяло или зелено вагинално течение
Неприятна вагинална миризма на „риба“
Вагинален сърбеж
Парене по време на уриниране
Много жени с бактериална вагиноза нямат никакви признаци или симптоми.
Кога трябва да се потърси лекар?
Посещение при лекар се налага, ако:
Имате вагинално течение, което е ново и е свързано с неприятна миризма или повишена температура
Имали сте вагинални инфекции и преди, но този път цветът и консистенцията на секретите ви изглеждат различни.
Имате многобройни сексуални партньори или отскоро сте с нов партньор. Понякога признаците и симптомите на инфекция, предавана по полов път, са подобни на тези на бактериалната вагиноза.
Опитвате се да се самолекувате от инфекция с гъбички с лекарство без рецепта, но симптомите ви продължават.
За да диагностицира бактериалната вагиноза, лекарят може:
Да зададе въпроси за медицинската история на пациентката и да попита за предишни вагинални инфекции или инфекции, предавани по полов път.
Да извърши тазов преглед. По време на тазовия преглед лекарят визуално преглежда влагалището за признаци на инфекция. Той също така проверява тазовите органи за признаци, които могат да показват заболяване.
Да вземе проба от вагинален секрет. Това може да се направи, за да се провери за свръхрастеж на анаеробни бактерии във вагиналната флора.
Да изследва вагиналното рН. Лекарят може да провери киселинността на влагалището, като постави в него тест лента за pH. Влагалищно рН от 4,5 или повече е признак за бактериална вагиноза.
За лечение на бактериалната вагиноза може да бъде предписано едно от следните лекарства:
Метронидазол (Flagyl, Metrogel-Vaginal, др.). Това лекарство може да се приема под формата на таблетки през устата (орално). Метронидазол се предлага и като гел за локално приложение, който се поставя във влагалището. За да се намали риска от стомашно разстройство, коремна болка или гадене по време на употребата на това лекарство, се препоръчва избягване на алкохол по време на лечението и поне един ден след приключване на лечението.
Клиндамицин (Cleocin, Clindesse, други). Това лекарство се предлага под формата на крем, който се поставя във влагалището. Кремът с клиндамицин може да отслаби защитните функции на латексовите презервативи по време на лечението и поне три дни след като се спре използването на крема.
Тинидазол (Tindamax). Това лекарство се приема през устата. Тинидазол има същия потенциал да предизвика стомашно разстройство и гадене като пероралния метронидазол, затова трябва да се избягва алкохол по време на лечението и поне три дни след приключване на лечението.
Сехнидазол (Solosec). Това е антибиотик, който се приема перорално в една доза. Лекарството се предлага под формата на пакет гранули, които се поръсват върху мека храна, като ябълково пюре, пудинг или кисело мляко. Сместа се приема в рамките на 30 минути, като се внимава гранулите да не се хрупат или дъвчат.
Обикновено не е необходимо да се лекува сексуалният партньор от мъжщи пол на заразената жена, но бактериалната вагиноза може да се разпространява между сексуалните партньори от женски пол. Партньорите от женски пол трябва да се изследват и може да се наложи лечение. Особено важно е бременните жени със симптоми да се лекуват, за да се намали рискът от преждевременно раждане или ниско тегло при раждане.
Хапчетата, кремът или гелът трябва да се приемат толкова дълго, колкото е предписал лекуващият лекар, дори ако симптомите изчезнат. Ранното спиране на лечението може да увеличи риска от повторна поява на заболяването.
Повторна поява на заболяването
Обичайно е бактериалната вагиноза да се появи отново в рамките на три до 12 месеца, въпреки лечението. Изследователите проучват възможностите за лечение на рецидивираща бактериална вагиноза. Ако симптомите се появят отново скоро след лечението, трябва да се направи консултация с лекар за начините на лечение. Една от възможностите може да бъде продължителна терапия с метронидазол.
Възможен подход за самопомощ е терапията за колонизация с лактобацили, при която се цели да се увеличи броят на добрите бактерии във влагалището и да се възстанови балансирана микрофлора. Един от начините за постигане на това е прием на кисело мляко и други храни, съдържащи лактобацили.
Въпреки че настоящите изследвания показват, че терапията с пробиотици може да е от полза, все още на необходими изследвания по темата.
Бебешко акне
Бебешкото акне е акне, което се появява по кожата на новороденото – обикновено по лицето и шията. Състоянието е често срещано и временно. Не може да се направи почти нищо, за да се предотврати появата на бебешко акне. Обикновено то се изчиства от само себе си, без да остават белези.
Бебешкото акне представлява малки, възпалени подутини по лицето, шията, гърба или гърдите на бебето. Често се появява в рамките на 2 до 4 седмици след раждането.
При много бебета се появяват и малки, подобни на пъпки подутини по лицето. Тези безвредни петънца, наречени милиуми, изчезват от само себе си в рамките на няколко седмици.
Причини
Бебешкото акне може да бъде причинено от въздействието на хормоните на майката непосредствено преди раждането.
Бебешкото акне обикновено може да се диагностицира на пръв поглед. Не е необходимо да се правят изследвания.
Бебешкото акне обикновено се изчиства от само себе си в рамките на четири седмици след раждането. В тези случаи не е необходимо медицинско лечение.
Ако акнето на бебето се задържи много по-дълго, лекарят може да препоръча медикаментозен крем или друго лечение. Не трябва да се пробват никакви лекарства без рецепта, преди това да е направена консултация с лекар.
Начин на живот и грижа в домашни условия
Има няколко стъпки, които се препоръчват докато бебето има акне:
Почиствайте лицето на бебето си всеки ден. Измивайте го ежедневно с топла вода. Редувайте измиване само с чиста вода единия ден и измиване с вода и мек овлажняващ сапун за лице на следващия.
Подсушавайте внимателно лицето на бебето си.
Не притискайте и не търкайте акнето. Може да предизвикате по-голямо раздразнение или инфекция.
Избягвайте да използвате лосиони, мехлеми или масла. Такива продукти вероятно ще влошат състоянието на бебешкото акне.
Болки в гърба
Болките в гърба са една от най-честите причини хората да търсят медицинска помощ или да отсъстват от работа. Те са водеща причина за инвалидност в световен мащаб. За щастие, има мерките могат да помогнат за предотвратяване или облекчаване на повечето епизоди на болки в гърба, особено при хора на възраст под 60 години. Ако превенцията не успее, обикновено домашно лечение и правилно използване на тялото често може да излекува гърба в рамките на няколко седмици. Рядко се налага операция.
Болките в гърба могат да варират от болка в мускулите до усещане за прерязване, парене или пробождане. Също така те може да се спускат надолу по краката. Навеждането, усукването, вдигането, изправянето или ходенето могат да я влошат.
Кога да се потърси лекар?
Повечето болки в гърба постепенно се подобряват с домашно лечение и самостоятелна грижа, обикновено в рамките на няколко седмици. Консултация с лекар се налага при болки в гърба, които:
продължават повече от няколко седмици
са силни и не се подобряват с почивка
се разпространяват по единия или двата крака, особено ако болката е под коляното
предизвикват слабост, изтръпване или мравучкане в единия или в двата крака
са съчетани с необяснима загуба на тегло
В редки случаи болките в гърба могат да сигнализират за сериозен медицински проблем. Незабавна медицинска помощ трябва да се потърси при при болки в гърба, които:
предизвикват несъщуствували преди проблеми с червата или пикочния мехур
са придружени от повишена температура
са следствие от падане, удар в гърба или друго нараняване
Лекарят преглежда гърба и оценява способността на пациента да седи, да стои, да ходи и да вдига краката си. Възможно е да назначи едно или повече от следните изследвания, които могат да помогнат да се определи причината:
Рентгенова снимка. Тези изображения показват артрит или счупени кости. Те обаче няма да покажат проблеми с гръбначния мозък, мускулите, нервите или дисковете.
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или компютърна томография. Тези изследвания генерират изображения, които могат да разкрият дискова херния или проблеми с костите, мускулите, тъканите, сухожилията, нервите, връзките и кръвоносните съдове.
Кръвни изследвания. Те могат да помогнат да се определи дали инфекция или друго състояние може да причинява болка.
Изследвания на нервите. Електромиографията (ЕМГ) измерва електрическите импулси, произвеждани от нервите, и как мускулите реагират на тях. Това изследване може да потвърди натиска върху нервите, причинен от дискова херния или стесняване на гръбначния канал (спинална стеноза).
Повечето болки в гърба се подобряват в рамките на един месец след домашно лечение, особено при хора на възраст под 60 години. При много хора обаче болката продължава няколко месеца.
Болкоуспокояващи и затопляне може да са всичко, което е необходимо. Почивка на легло не се препоръчва. Пациентите се съветват да продължат да следват нормалната си рутина, доколкото това е възможно. Препоръчва се да опитат с лека активност, например ходене. Дейности, които засилват болката, трябва да се прекратят, но не трябва да се избягват само от страх от болка. Ако след няколко седмици домашното лечение не дава резултат, лекарят може да препоръча по-силни лекарства или други терапии.
Лекарства
Лекарствата зависят от вида на болката в гърба. Те могат да включват:
Болкоуспокояващи. Нестероидните противовъзпалителни средства, като ибупрофен или напроксен натрий, могат да помогнат. Приемът на тези лекарства се извършва само според указанията на листовката. Прекомерната им употреба може да предизвика сериозни странични ефекти. Ако болкоуспокояващите, които може да се купят без рецепта, не помагат, лекарят може да предложи нестероидни противовъзпалителни средства с рецепта.
Мускулни релаксанти. Ако леката до умерена болка в гърба не се подобрява с болкоуспокояващи, мускулен релаксант може да помогне. Мускулните релаксанти могат да причинят замайване и сънливост.
Локални болкоуспокояващи. Тези продукти, включително кремове, мазила, мехлеми и пластири, доставят болкоуспокояващи вещества през кожата.
Опиати. Лекарства, съдържащи опиоиди, като оксикодон или хидрокодон, могат да се използват за кратко време под строг медицински контрол.
Антидепресанти. Доказано е, че някои видове антидепресанти – особено дулоксетин (Cymbalta) и трициклични антидепресанти, като амитриптилин – облекчават хроничната болка в гърба.
Физиотерапия
Физиотерапевтът може да покаже упражнения за увеличаване на гъвкавостта, укрепване на мускулите на гърба и корема и подобряване на стойката. Редовното използване на тези техники може да помогне болката да не се върне. Физиотерапевтите също така обучават пациентите как да променят движенията си по време на епизод на болка в гърба, за да избегнат изостряне на симптомите, като същевременно продължават да бъдат активни.
Хирургически и други процедури
Процедурите, използвани за лечение на болки в гърба, могат да включват:
Кортизонови инжекции. Ако другите мерки не облекчават болката, която се спуска надолу по крака, инжектирането на кортизон и обезболяващо лекарство в областта около гръбначния мозък и нервните коренчета може да помогне. Инжектирането на кортизон помага за намаляване на възпалението около нервните коренчета, но облекчаването на болката обикновено трае само месец или два.
Радиочестотна аблация. При тази процедура тънка игла се вкарва през кожата в близост до зоната, която причинява болката. През иглата се пропускат радиовълни, които увреждат близките нерви. Увреждането на нервите възпрепятства подаването на сигнали за болка към мозъка.
Имплантирани нервни стимулатори. Имплантираните под кожата устройства могат да подават електрически импулси към определени нерви, за да блокират сигналите за болка.
Хирургия. Операция за създаване на повече пространство в гръбначния стълб понякога е полезна за хора, които имат нарастваща мускулна слабост или болки в гърба, които се разпространяват надолу по крака. Тези проблеми могат да бъдат свързани с дискова херния или други състояния, които стесняват отворите в гръбначния стълб.
Алтернативна медицина
Редица алтернативни методи на лечение могат да облекчат болката в гърба. Сред тях са:
Хиропрактика. Хиропракторът извършва манипулации на гръбначния стълб, за да облекчи болката.
Акупунктура. Практикуващият акупунктура поставя тънки стерилизирани игли в кожата в определени точки на тялото. Все повече научни доказателства сочат, че акупунктурата може да бъде полезна при лечение на болки в гърба.
Транскутанна електрическа стимулация на нервите, известна също като TENS. Захранвано с батерии устройство, поставено върху кожата, подава електрически импулси към болезнената област. Проучванията показват смесени резултати по отношение на ефективността на TENS.
Масаж. При болки в гърба, причинени от напрегнати или претоварени мускули, масажът може да помогне.
Йога. Съществуват няколко вида йога – обширна дисциплина, която включва практикуване на специфични пози, дихателни упражнения и техники за релаксация. Йогата може да разтегне и укрепи мускулите и да подобри стойката. Хората с болки в гърба може да се наложи да променят някои пози, ако те влошават симптомите.
Бейкерова киста
Бейкеровата киста е изпълнено с течност образувание зад коляното. То причинява издутина и усещане за стягане. Наричана още поплитеална, Бейкеровата киста понякога причинява болка. Болката може да се влоши при активност или при пълно изправяне или сгъване на коляното.
Бейкеровата киста обикновено е резултат от проблем с колянната става, като артрит или разкъсване на хрущял. И двете състояния могат да доведат до производството на твърде много течност в коляното.
Въпреки че Бейкеровата киста може да причини подуване и дискомфорт, лечението на основния проблем, който я причинява, обикновено осигурява облекчение.
В някои случаи Бейкеровата киста не причинява болка и може да не бъде забелязана. Ако има симптоми, те могат да включват:
Подуване зад коляното, а понякога и в крака
Болка в коляното
Скованост и невъзможност за пълно сгъване на коляното
Симптомите могат да се влошат след физическа активност или продължително стоене прав.
Кога трябва да се потърси лекар?
Лекарска помощ трябва да се потърси при болка и подуване зад коляното. Макар и малко вероятно, тези симптоми може да са признак на кръвен съсирек във вената на крака.
Бейкеровата киста често може да бъде диагностицирана по време на физически преглед. Някои от симптомите обаче са подобни на симптомите на по-сериозни състояния, като например кръвен съсирек, аневризма или тумор. За да получи повече информация, лекарят може да назначи образни изследвания, включително:
Ултразвук
Рентген
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
Понякога Бейкеровата изчезва сама. Леките симптоми често могат да бъдат контролирани чрез избягване на дейностите, които ги предизвикват. Ако обаче кистата е голяма и причинява болка, може да се наложи лечение.
Лекарства
Болкоуспокояващо средство без лекарско предписание, като ацетаминофен или ибупрофен, може да намали болката и възпалението.
Инжектирането на стероидно лекарство, като кортизон, в коляното може да намали възпалението. Това може да намали размера на кистата и да облекчи болката, но не винаги предотвратява повторното ѝ завръщане.
Терапии
Леките упражнения, които подобряват обхвата на движение и укрепват мускулите около коляното, могат да помогнат за подобряване на състоянието и запазване на функцията на коляното.
Хирургия или други процедури
За да се намали размерът на кистата, лекуващият лекар може да източи течността от нея с помощта на игла. Това се нарича аспирация с игла и често се извършва под ултразвуков контрол.
Ако кистата е причинена от ставен проблем, може да се извърши артроскопска операция за отстраняване на проблема. Например, ако разкъсване на хрущяла е причина за събиране на синовиална течност в коляното, хирургът отстранява или възстановява разкъсания хрущял. Едновременно с това хирургът може да отстрани и течността от кистата.
В редки случаи се налага операция за отстраняване на кистата. Този подход обикновено се прилага само след като другите начини на лечение не са помогнали за справяне с болката и способността за ходене или извършване на други дейности все още е ограничена.
Болест на Бехчет
Болестта на Бехчет, наричана още синдром на Бехчет, е рядко заболяване, което причинява възпаление на кръвоносните съдове в цялото тяло. Заболяването може да доведе до многобройни признаци и симптоми, които първоначално може да изглеждат несвързани. Те могат да включват ранички в устата, възпаление на очите, кожни обриви и лезии, както и генитални рани.
Лечението включва медикаменти за намаляване на признаците и симптомите и за предотвратяване на сериозни усложнения, като например слепота.
Симптомите на болестта на Бехчет варират при различните хора, могат да се появят и да изчезнат или да станат по-слаби с течение на времето. Признаците и симптомите зависят от това кои части на тялото са засегнати. Областите, които обикновено се засягат, включват:
– Уста. Най-честият признак за болестта на Бехчет са болезнените рани в устата, които приличат на афти. Те започват като изпъкнали, кръгли лезии, които бързо се превръщат в болезнени язви. Обикновено раните заздравяват за една до три седмици, но се появяват отново.
– Кожа. При някои хора се появяват подобни на акне рани по тялото. При други се образуват червени, релефни и меки възли по кожата, особено по долните крайници.
– Гениталии. По скротума или вулвата може да се появят червени, отворени рани. Те обикновено са болезнени и може да оставят белези.
– Очи. Възпалението в окото (увеит) причинява зачервяване, болка и замъглено зрение, обикновено и на двете очи. При хората с болестта на Бехчет състоянието може да се появява и изчезва.
– Стави. При хората с болестта на Бехчет подуването и болката в ставите често засягат коленете. Глезените, лактите или китките също може да бъдат обхванати. Признаците и симптомите може да продължат от една до три седмици и да изчезнат от само себе си.
– Кръвоносни съдове. Възпалението на вените и артериите може да причини зачервяване, болка и подуване на ръцете или краката, когато се получи кръвен съсирек. Възпалението в големите артерии може да доведе до усложнения, като аневризми и стесняване или запушване на съда.
– Храносмилателна система. Различни признаци и симптоми могат да засегнат храносмилателната система. Те могат да бъдат болки в корема, диария и кървене.
– Мозък. Възпалението в мозъка и нервната система може да причини главоболие, температура, дезориентация, лошо равновесие или инсулт.
Кога да посетите лекар?
Консултация с лекар е необходима, ако бъдат забелязани необичайни признаци и симптоми, които могат да индикират болестта на Бехчет. Диагностицирани с това заболяване трябва да отидат на лекар, ако забележат нови признаци и симптоми.
Никакви тестове не могат да определят дали някой има болестта на Бехчет, така че лекарят разчитат основно на признаците и симптомите на пациента. Тъй като почти всеки със заболяването развива ранички в устата, за поставяне на диагноза болест на Бехчет обикновено са задължителни ранички в устата, които са се появявали поне три пъти в рамките на 12 месеца. Освен това за поставяне на диагноза болест на Бехчет са необходими поне два допълнителни признака, като например:
Появяващи се отново генитални рани
Възпаление на очите
Кожни рани
Изследванията, които могат да бъдат препоръчани, включват:
Кръвни тестове или други лабораторни изследвания – резултатите от тях може да изключат други заболявания.
Патергичен тест – при него лекарят вкарва стерилна игла в кожата и преглежда областта един до два дни по-късно. Ако тестът е положителен, под кожата, където е била поставена иглата, се образува малка червена подутина. Това показва, че имунната система реагира прекомерно на незначително нараняване.
Няма лечение за болестта на Бехчет. При лека форма лекарят може да предложи лекарства за овладяване на болката и възпалението при пристъпите. Възможно е да не се налага прием на лекарства между обострянията.
При по-тежки признаци и симптоми може да бъдат предписани лекарства за контрол на болестта в допълнение към лекарствата за пристъпите.
Лечение на отделните признаци и симптоми на болестта на Бехчет
Медикаментите за овладяване на признаците и симптомите, които се проявяват при обостряне на болестта, може да включват:
– Кожни кремове, гелове и мехлеми. Локалните кортикостероидни лекарства се прилагат директно върху кожата и гениталните рани, за да намалят възпалението и болката.
– Изплаквания на устата. Използването на специални води за изплакване на устата, които съдържат кортикостероиди и други вещества, може да намали болката от раните в устата.
– Капки за очи. Капките за очи, съдържащи кортикостероиди или други противовъзпалителни лекарства, могат да облекчат болката и зачервяването на очите, ако възпалението е слабо.
Системно лечение на болестта на Бехчет
Ако медикаментите за локално приложение не помагат, лекарят може да препоръча лекарство, наречено колхицин (Colcrys, Mitigare). То се предписва при повтарящи се рани в устната кухина и гениталиите. Може да помогне и при подуване на ставите.
Тежките случаи на болестта на Бехчет изискват лечение, за да се контролират уврежданията от болестта между обострянията. При умерена до тежка форма на болестта на Бехчет може да бъдат предписани:
Кортикостероиди за овладяване на възпалението. Кортикостероидите, като например преднизон, се използват за намаляване на възпалението, причинено от болестта на Бехчет. Лекарите често ги комбинират с друго лекарство, за да потиснат активността на имунната система.
Страничните ефекти на кортикостероидите включват увеличаване на теглото, упорити киселини, високо кръвно налягане и изтъняване на костите (остеопороза).
– Лекарства, които потискат имунната система. Възпалението, свързано с болестта на Бехчет, може да бъде намалено с лекарства, които пречат на имунната система да атакува здравите тъкани. Тези лекарства може да включват азатиоприн (Azasan, Imuran), циклоспорин (Gengraf, Neoral, Sandimmune) и циклофосфамид. Тези лекарства могат да увеличат риска от инфекции. Други възможни странични ефекти включват чернодробни и бъбречни проблеми, ниски стойности на кръвната картина и високо кръвно налягане.
– Лекарства, които променят отговора на имунната система. Интерферон алфа-2b ( Intron A) регулира активността на имунната система, за да контролира възпалението. Той може да се използва самостоятелно или с други лекарства за овладяване на кожни рани, болки в ставите и възпаление на очите при хора с болестта на Бехчет. Страничните ефекти включват грипоподобни признаци и симптоми, като мускулна болка и умора.
Лекарства, които блокират вещество, наречено тумор некротизиращ фактор (TNF), са ефективни при лечението на някои от признаците и симптомите на болестта на Бехчет, особено при хора, които имат по-тежки или резистентни симптоми. Примери за това са инфликсимаб (Remicade) и адалимумаб (Humira). Страничните ефекти могат да включват главоболие, кожен обрив и повишен риск от инфекции.
Болест ръка-крак-уста
Ръка-крак-уста е лека, заразна вирусна инфекция, която често се среща при малки деца. Симптомите включват ранички в устата и обрив по ръцете и краката. Болестта най-често се причинява от коксакивирус.
Няма специфично лечение за тази болест. Честото миене на ръцете и избягването на близък контакт с хора, които са болни от нея, може да помогне за намаляване на риска от заразяване на детето.
Болестта ръка-крак-уста може да предизвика всички изброени по-долу симптоми или само някои от тях. Те включват:
Температура
Възпалено гърло
Неразположение
Болезнени, подобни на мехури лезии по езика, венците и вътрешната страна на бузите
Обрив по дланите, стъпалата, а понякога и по седалището. Обривът не е сърбящ, но понякога има мехури. В зависимост от тена на кожата обривът може да изглежда червен, бял, сив или да се проявява само като малки подутини.
Раздразнителност при бебета и малки деца.
Загуба на апетит
Обичайният период от първоначалното заразяване до появата на симптомите (инкубационен период) е от 3 до 6 дни. Децата може да вдигнат температура и да получат болки в гърлото. Понякога те губят апетит и не се чувстват добре.
Един или два дни след началото на температурата може да се появят болезнени рани в предната част на устата или гърлото. Може да се появи и обрив по ръцете и краката, а понякога и по седалището.
Раните, които се развиват в задната част на устата и гърлото, може да предполагат свързано вирусно заболяване, наречено херпангина. Други характеристики на херпангината включват внезапна висока температура и в някои случаи гърчове. В редки случаи раните се развиват по ръцете, краката или други части на тялото.
Кога трябва да се потърси лекар?
Ръка-крак-уста обикновено е леко заболяване и предизвиква само температура и леки симптоми в продължение на няколко дни. Лекар трябва да се потърси, ако детето е на възраст под шест месеца, има отслабена имунна система или има рани в устата или възпалено гърло, които правят болезнено пиенето на течности. Медицинска консултация е наложителна и ако симптомите не се подобрят след 10 дни.
Лекарят преценява дали детето има болестта ръка-крак-уста или друг видове вирусна инфекция въз основа на:
Възрастта
Симптомите
Как изглеждат обривът или раните
Той може да вземе секрет от гърлото или проба от изпражненията, за да се изследва кой вирус е причинил заболяването.
Няма специфично лечение за болестта ръка-крак-уста. Симптомите обикновено отшумяват за 7 до 10 дни.
Локален анестетик за устна кухина може да помогне за облекчаване на болката от раните в устата. Болкоуспокояващи лекарства без рецепта, различни от аспирин, като ацетаминофен или ибупрофен могат да помогнат за облекчаване на общия дискомфорт.
Болест на Хашимото
Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, което засяга щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза е с форма на пеперуда и разположена в основата на шията, точно под адамовата ябълка. Тя произвежда хормони, които помагат за регулирането на много функции в организма.
Автоимунно разстройство е заболяване, причинено от имунната система, която атакува здрави тъкани. При болестта на Хашимото клетките на имунната система водят до унищожаване на клетките на щитовидната жлеза, произвеждащи хормони. Заболяването обикновено води до спад в производството на хормони (хипотиреоидизъм).
Въпреки че всеки може да развие болестта на Хашимото, тя е най-често срещана сред жените на средна възраст. Основното лечение е заместване на хормоните на щитовидната жлеза.
Болестта на Хашимото е известна още като тиреоидит на Хашимото, хроничен лимфоцитен тиреоидит и хроничен автоимунен тиреоидит.
Болестта на Хашимото прогресира бавно с течение на годините. Възможно е да не бъдат забелязани признаци или симптоми на заболяването. В крайна сметка спадът в производството на хормони на щитовидната жлеза може да доведе до някое от следните състояния:
Умора и отпадналост
Повишена чувствителност към студ
Повишена сънливост
Суха кожа
Запек
Мускулна слабост
Мускулни болки, чувствителност и скованост
Болки в ставите и скованост
Нередовно или прекомерно менструално кървене
Депресия
Проблеми с паметта или концентрацията
Подуване на щитовидната жлеза (гуша)
Подпухнало лице
Чупливи нокти
Загуба на коса
Уголемяване на езика
Кога трябва да се потърси лекар?
Признаците и симптомите на болестта на Хашимото варират в широки граници и не са специфични за заболяването. Тъй като тези симптоми могат да бъдат резултат от всякакъв вид нарушения, важно е възможно най-скоро да се потърси лекар за навременно поставяне на точна диагноза.
Редица състояния могат да доведат до признаците и симптомите на болестта на Хашимото. При наличие на някои от тези лекарят прави обстоен физически преглед, разглежда медицинската история и задава въпроси относно симптомите.
Изследване на функцията на щитовидната жлеза
За да определи дали хипотиреоидизм е причина за симптомите, лекарят назначава кръвни изследвания, които може да включват:
TSH тест. Тиреоидният стимулиращ хормон (TSH) се произвежда от хипофизната жлеза. Когато хипофизата открие ниски нива на тиреоидни хормони в кръвта, тя изпраща TSH към щитовидната жлеза, за да предизвика увеличаване на производството на тиреоидни хормони. Високите нива на TSH в кръвта показват хипотиреоидизъм.
Т-4 тест. Основният хормон на щитовидната жлеза е тироксинът (Т-4). Ниското ниво на Т-4 в кръвта потвърждава резултатите от теста за TSH и показва, че проблемът е в самата щитовидна жлеза.
Тестове за антитела
Повече от един болестен процес може да доведе до хипотиреоидизъм. За да определи дали болестта на Хашимото е причина за хипотиреоидизма, лекарят назначава тест за антитела.
Предназначението на антителата е да маркират болестотворни чужди агенти, които трябва да бъдат унищожени от други участници в имунната система. При автоимунното разстройство имунната система произвежда „неправилни“ антитела, които са насочени срещу здрави клетки или протеини в организма.
Обикновено при болестта на Хашимото имунната система произвежда антитела към тиреоидната пероксидаза (ТПО) – белтък, който играе важна роля в производството на хормони на щитовидната жлеза. Повечето хора с тази диагноза имат антитела срещу ТПО в кръвта си. Може да се наложи да се направят лабораторни изследвания за други антитела, свързани със заболяването.
Повечето хора с болестта на Хашимото приемат лекарства за лечение на хипотиреоидизъм. При лек хипотиреоидизъм може да не се назначава лечение, а да се правят редовни изследвания на TSH за проследяване на нивата на хормоните на щитовидната жлеза.
Заместителна хормонална терапия с T-4
Хипотиреоидизмът, свързан с болестта на Хашимото, се лекува със синтетичен хормон, наречен левотироксин (Levoxyl, Synthroid, др.). Синтетичният хормон действа като хормона Т-4, който се произвежда естествено от щитовидната жлеза.
Целта на лечението е да се възстановят и поддържат адекватни нива на хормона Т-4 и да се подобрят симптомите на хипотиреоидизъм. Това лечение се прилага до края на живота.
Наблюдение на дозата
Лекуващият лекар определи дозата левотироксин, която е съобразева с възрастта, теглото, текущата продукция на щитовидната жлеза, други медицински състояния и други фактори на пациента. Той изследва отново нивата на TSH след около 6 до 10 седмици и коригира дозата, ако е необходимо.
След като бъде определена най-добрата доза, се продължава с приема на лекарството веднъж дневно. Веднъж годишно се правят контролни тестове за проследяване на нивата на TSH. Ако лекарят иска да смени дозата, изследванията може да бъдат направени и през определени от него интервали.
Таблетката левотироксин обикновено се приема сутрин преди хранене.
Предпазни мерки
Тъй като левотироксинът действа като естествения Т-4 в организма, обикновено няма странични ефекти, докато лечението води до „естествени“ нива на Т-4 за организма.
Твърде много хормони на щитовидната жлеза могат да влошат загубата на костна маса, която причинява слаби, чупливи кости (остеопороза) или да предизвикат нередовен сърдечен ритъм (аритмия).
Ефекти на други вещества
Някои лекарства, хранителни добавки и храни могат да повлияят на способността на организма да абсорбира левотироксин. Може да е необходимо медикаментът да се пие поне четири часа преди прием на тези вещества. Препоръчително е консултация с лекаря за относно съвместяването на приема на левотироксин с някои от следните продукти:
Соеви продукти
Храни с високо съдържание на фибри
Добавки с желязо, включително мултивитамини, които съдържат желязо
Холестирамин (Превалит) – лекарство, което се използва за понижаване на нивата на холестерола в кръвта
Алуминиев хидроксид, който се съдържа в някои антиациди
Сукралфат – лекарство за лечение на язва
Калциеви добавки
Заместителна хормонална терапия с Т-3
Естествено произведеният Т-4 се превръща в друг хормон на щитовидната жлеза, наречен трийодтиронин (Т-3). Заместващият хормон Т-4 също се превръща в Т-3 и при повечето хора заместващата терапия с Т-4 води до адекватно снабдяване на организма с Т-3.
При хора, които се нуждаят от по-добър контрол на симптомите, лекарят може да предпише и синтетичен хормон Т-3 (Cytomel) или синтетична комбинация от Т-4 и Т-3. Страничните ефекти от заместването с хормона Т-3 включват учестено сърцебиене, безсъние и тревожност. Тези лечения може да бъдат изпробвани за период от 3 до 6 месеца.
Болест на Кавазаки
Болестта на Кавазаки причинява при деца подуване (възпаление) на стените на малки и средни по големина кръвоносни съдове, които пренасят кръв из тялото. Тя обикновено води до възпаление на коронарните артерии, които снабдяват сърцето с богата на кислород кръв.
По-рано болестта на Кавазаки се е наричала синдром на лимфните възли, тъй като причинява също така подуване на жлезите (лимфните възли) и лигавиците в устата, носа, очите и гърлото.
Засегнатите деца може да имат висока температура, подути ръце и крака с лющеща се кожа, както и зачервени очи и език. Болестта обаче обикновено е лечима и повечето деца се възстановяват без сериозни проблеми, ако получат лечение в рамките на 10 дни от началото на заболяването.
За да бъде диагностицирано с болестта на Кавазаки, детето обикновено трябва да е имало температура над 39 °C в продължение на пет или повече дни и поне четири от следните признаци и симптоми:
Обрив по торса или в областта на гениталиите
Увеличен лимфен възел на шията
Изключително зачервени очи без гъст секрет
Зачервени, сухи, напукани устни и изключително червен, подут език
Подута, червена кожа по дланите на ръцете и стъпалата, с последващо лющене на кожата на пръстите на ръцете и краката
Симптомите може да не се появят по едно и също време, така че е важно да лекарят на детето да бъде уведомен за признак или симптом, който е изчезнал.
Други признаци и симптоми, които могат да се развият, включват:
Болки в корема
Диария
Раздразнителност
Болки в ставите
Повръщане
Деца с висока температура в продължение на пет или повече дни, които имат по-малко от четири от горепосочените признаци и симптоми, може да страдат от т.нар. непълна болест на Кавазаки. Те също са изложени на риск от увреждане на коронарната артерия и също се нуждаят от лечение в рамките на 10 дни от появата на симптомите.
Болестта на Кавазаки може да има симптоми, сходни с тези на мултисистемния възпалителен синдром при деца.
Кога трябва да се потърси лекар?
Ако детето има температура, която продължава повече от три дни, трябва да се потърси педиатър. Лечението на болестта на Кавазаки в рамките на 10 дни от момента, в който е започнала, може значително да намали шансовете за трайно увреждане на коронарните артерии, снабдяващи сърдечния мускул.
Не съществува специфичен тест за диагностициране на болестта на Кавазаки. Диагностиката се основава на изключване на други заболявания, които причиняват подобни признаци и симптоми, включително:
Скарлатина, която се причинява от стрептококови бактерии и води до температура, обрив, втрисане и възпалено гърло
Ювенилен ревматоиден артрит
Синдром на Стивънс-Джонсън
Синдром на токсичния шок
Морбили
Някои болести, пренасяни от кърлежи, като петниста треска на Скалистите планини
Лекарят прави физически преглед и назначава изследвания на кръвта и урината, които да помогнат за поставяне на диагнозата.
Кръвни тестове. Кръвните изследвания помагат да се изключат други заболявания и да се провери броят на кръвните клетки. Високият брой бели кръвни клетки и наличието на анемия и възпаление са признаци на болестта на Кавазаки.
Електрокардиограма. Към кожата се прикрепват електроди, за да се измерят електрическите импулси на сърдечния ритъм. Болестта на Кавазаки може да причини проблеми със сърдечния ритъм.
Ехокардиограма. Това изследване използва ултразвукови изображения, за да покаже колко добре работи сърцето и може да помогне за идентифициране на проблеми с коронарните артерии.
За да се намали риска от дългосрочни усложнения, лекарят ще иска да започне лечение на болестта на Кавазаки възможно най-скоро, за предпочитане докато детето все още има температура. Целите на първоначалното лечение са да се понижат температурата и възпалението и да се предотврати увреждането на сърцето.
Лечението може да включва:
– Гама глобулин. Вливането на имунен протеин (гама глобулин) през вена (интравенозно) може да намали риска от проблеми с коронарните артерии. Това помага да се намали възпалението в съдовете.
– Аспирин. Високите дози аспирин могат да помогнат за лечението на възпалението. Този медикамент може също така да намали болката, възпалението на ставите и температурата. Дозата на аспирина вероятно ще бъде намалена, след като са минали 48 часа от смъкването на температурата.
Лечението на болестта на Кавазаки е рядко изключение от правилото, което гласи, че аспирин не трябва да се дава на деца. Аспиринът се свързва със синдрома на Рейе – рядко, но потенциално животозастрашаващо, състояние при деца, възстановяващи се от варицела или грип. На децата с болестта на Кавазаки трябва да се дава аспирин само под наблюдението на медицинско лице.
Поради риска от сериозни усложнения първоначалното лечение на болестта на Кавазаки обикновено се провежда в болница, където лекарите могат да продължат да наблюдават детето.
След първоначалното лечение
След като температурата спадне, може да се наложи детето да приема ниски дози аспирин в продължение на поне шест седмици – по-дълго, ако развие аневризма на коронарната артерия. Аспиринът помага за предотвратяване на съсирването на кръвта.
Въпреки това, децата, които развият грип или варицела по време на лечението, може да се наложи да спрат приема на аспирин. Приемът на аспирин е свързан със синдрома на Рейе – рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, което може да засегне кръвта, черния дроб и мозъка на деца и тийнейджъри след вирусна инфекция.
Детето може да започне да се подобрява скоро след първото лечение с гама глобулин. Без лечение болестта на Кавазаки продължава около 12 дни. Усложненията на сърцето обаче може да продължат по-дълго.
Наблюдение на сърдечните проблеми
Ако детето има някакви признаци на сърдечни проблеми, лекарят може да препоръча последващи тестове – обикновено 6-8 седмици след началото на заболяването и отново след 6 месеца, за да провери сърдечното здраве на детето.
Ако сърдечните проблеми продължават, детето може да бъде насочено към детски кардиолог. Лечението на сърдечните усложнения, свързани с болестта на Кавазаки, зависи от вида на сърдечното заболяване.
Трябва да се изчака с ваксинациите
Ако на детето е бил инжектиран гама глобулин, добре е да се изчака поне 11 месеца, преди да му бъде поставена жива ваксина, например срещу варицела или морбили, тъй като гама глобулинът може да повлияе на ефективността на тези ваксини. Педиатърът трябва да бъде уведомен, че детето е имало болестта на Кавазаки.
Бъбречна инфекция (пиелонефрит)
Бъбречната инфекция е вид инфекция на пикочните пътища. Тя може да започне в уретрата (тръбата, която отвежда урината от тялото) или в пикочния мехур и да достигне до единия или до двата бъбрека. Нарича се още пиелонефрит.
Бъбречната инфекция се нуждае от незабавно медицинско лечение. Ако не се лекува правилно, тя може да причини трайно увреждане на бъбреците. Възможно е също така бактериите да се разпространят в кръвообращението и да причинят опасна инфекция.
Лечението на бъбречна инфекция често включва антибиотици и е възможно да се наложи болнично лечение.
Симптомите на бъбречна инфекция може да включват:
Температура
Втрисане
Усещане за парене или болка при уриниране
Необходимост от често уриниране
Силно, продължително желание за уриниране
Болка в гърба, отстрани или слабините
Гадене и повръщане
Гной или кръв в урината
Урина с лоша миризма или мътен цвят
Болки в корема
Кога трябва да се потърси лекар?
При симптоми на бъбречна инфекция трябва да се запише час за лекар. Преглед е наложителен и в случаите, когато симптомите на бъбречна инфекция не намаляват, въпреки че се прилага лечение. Тежката бъбречна инфекция може да доведе до опасни усложнения. Те може да включват отравяне на кръвта, увреждане на тъканите на организма или смърт. Незабавно трябва да се потърси медицинска помощ, ако се появят симптоми на бъбречна инфекция и кървава урина или гадене и повръщане.
Причини
Бактериите, които навлизат в пикочните пътища през уретрата, могат да се размножат и да стигнат до бъбреците. Това е най-честата причина за бъбречни инфекции.
Бактериите от инфекция в друга част на тялото също могат да се разпространят чрез кръвния поток до бъбреците. В редки случаи заразена изкуствена става или сърдечна клапа може да причини бъбречна инфекция.
Рядко бъбречна инфекция се получава след бъбречна операция.
За да се установи дали пациентът има бъбречна инфекция, лекарят може да назначи изследване на урината за наличие на бактерии, кръв или гной в нея. Той може също така да поиска и изследване на хемокултура (кръвна посявка). Хемокултурата е лабораторен тест, който проверява за наличие на бактерии или други организми в кръвта.
Другите изследвания може да включват ултразвук, компютърна томография или вид рентгенова снимка, наречена цистуретрограма за изпразване. Цистоуретрограмата за изпразване включва инжектиране на контрастно багрило, за да се направи рентгенова снимка на пикочния мехур, когато е пълен и докато пациентът уринира.
Антибиотици при бъбречни инфекции
Антибиотиците са първата линия на лечение на бъбречни инфекции. Използваните лекарства и продължителността на лечението зависят от здравословното състояние на пациента и от бактериите, открити в изследванията на урината му.
Симптомите на бъбречната инфекция често започват да се изчистват в рамките на няколко дни след лечението, но може да се наложи да се продължи приемът на антибиотици в продължение на седмица или по-дълго.
Лекуващият лекар може да поиска да направи повторно посявка на урината, за да се увери, че инфекцията е изчезнала. Ако инфекцията все още е налице, се налага още един курс на лечение с антибиотици.
Хоспитализация при тежки бъбречни инфекции
Ако бъбречната инфекция е тежка, може да се наложи хоспитализация. Лечението може да включва венозен прием на антибиотици и течности. Продължителността на болничния престой зависи от това колко тежка е инфекцията.
Лечение на повтарящи се бъбречни инфекции
Медицински проблем, като например неправилно оформени пикочни пътища, може да доведе до повтарящи се бъбречни инфекции. В такъв случай пациентът може да бъде насочен към специалист по бъбреците (нефролог) или хирург по пикочните пътища (уролог). Възможно е да се наложи операция за отстраняване на структурен проблем.
Бурсит на коляното
Бурситът на коляното е възпаление на малка торбичка, пълна с течност (бурса), разположена в близост до колянната става.
Бурсите намаляват триенето и омекотяват точките на натиск между костите и сухожилията, мускулите и кожата в близост до ставите. Всяка от бурсите в коляното може да се възпали, но най-често бурситът се появява над капачката или от вътрешната страна на коляното под ставата.
Бурситът на коляното причинява болка и може да ограничи подвижността. Лечението често включва комбинация от практики за самопомощ и лечение, прилагано от лекар, за облекчаване на болката и възпалението.
Признаците и симптомите варират в зависимост от това коя бурса е засегната и какво причинява възпалението. Като цяло засегнатата част на коляното може да се усеща топла, чувствителна и подута, когато се натисне. Може също така да се чувства болка при движение или в дори покой.
Остър удар в коляното може да доведе до бърза поява на симптомите. Повечето случаи на бурсит на коляното обаче са резултат от триенето и дразненето на бурсата, което се получава при работа, изискваща много коленичене върху твърди повърхности. Затова симптомите обикновено започват постепенно и могат да се влошат с течение на времето.
Кога трябва да се потърси лекар?
Бурсата, която се намира над капачката на коляното, понякога може да се инфектира. Ако, освен болка и подуване на коляното, се появи и повишена температура, трябва да се потърси лекар.
Причини
Бурситът на коляното може да бъде причинен от:
Чест и продължителен натиск, например при коленичене, особено върху твърди повърхности
Прекомерна употреба на коляното или тежка дейност
Директен удар в коляното
Бактериална инфекция на бурсата
Усложнения от остеоартрит, ревматоиден артрит или подагра в коляното
Лекарите често могат да поставят диагноза бурсит на коляното с помощта на анамнеза и физически преглед. Лекарят:
Сравнява състоянието на двете колена, особено ако само едното е болезнено
Натиска леко областите на коляното, за да открие топлина, подуване и източник на болка
Преглежда кожата над болезнената област за зачервяване или други признаци на инфекция
Внимателно раздвижва краката и коленете, за да определи обхвата на движение на коляното и дали има болка при сгъване или разгъване
Образна диагностика
За да се изключат наранявания, които могат да причинят признаци и симптоми, подобни на тези на бурсит, лекарят може да поиска едно или повече от следните образни изследвания:
Рентгенова снимка. Тя може да е полезна за откриване на проблем с кост или артрит.
Ядрено-магнитен резонанс. ЯМР използва радиовълни и силно магнитно поле, за да създаде подробни изображения на структурите в тялото. С тази технология се визуализират меките тъкани, като например бурсите.
Ултразвук. Използвайки звукови вълни за създаване на изображения в реално време, ултразвукът може да помогне на лекаря да види по-добре отока в засегнатата бурса.
Аспирация
Ако лекарят подозира инфекция или подагра в бурсата, той може да вземе проба от течността в нея за изследване, като вкара игла в засегнатата област и източи част от течността. Това може да се използва и като лечение.
Бурситът често се подобрява с течение на времето, така че лечението обикновено е насочено към облекчаване на симптомите. Въпреки това, в зависимост от причината за бурсита на коляното и коя бурса е инфектирана, лекарят може да препоръча един или повече подходи за лечение.
Лекарства
Ако причината за бурсита на коляното е инфекция, лекуващият лекар ще предпише курс на антибиотично лечение.
Терапия
Лекарят може да насочи пациента към физиотерапевт или специалист по спортна медицина, който може да му помогне да подобри гъвкавостта и да укрепи мускулите. Тази терапия може да облекчи болката и да намали риска от повтарящи се епизоди на бурсит на коляното. Защитните наколенки могат да помогнат, ако не е възможно да се избегне колениченето, а компресиращите наколенки може да са от полза за намаляване на отока.
Хирургични и други процедури
По-инвазивните процедури за лечение на бурсит на коляното включват:
Инжектиране на кортикостероиди. Ако бурситът е упорит и не реагира на основното лечение, лекарят може да инжектира кортикостероидно лекарство в засегнатата бурса, за да намали възпалението. Възпалението обикновено отшумява бързо, но може да има болка и оток от инжекцията в продължение на няколко дни.
Аспирация. Лекарят може да аспирира бурсата, за да намали излишната течност и да лекува възпалението. Той вкарва игла в засегнатата бурса и изтегля течност в спринцовката. Аспирацията може да причини краткотрайна болка и подуване и може да се наложи да се носи имобилизатор за коляното за кратък период от време след инжектирането, за да се намали вероятността от повторно подуване.
Хирургия. При тежък хроничен или повтарящ се бурсит и при липса на подобрение при други лечения, лекарят може да препоръча операция за отстраняване на бурсата.
Болка в коляното
Болката в коляното е често срещано оплакване, което засяга хора от всички възрасти. Тя може да е резултат от нараняване, например скъсана връзка или разкъсан хрущял. Медицински състояния – включително артрит, подагра и инфекции – също могат да я причинят.
Много видове лека болка в коляното се повлияват добре от мерки за самопомощ. Физиотерапията и наколенките също могат да помогнат за облекчаване на болката. В някои случаи обаче коляното може да се нуждае от хирургично лечение.
Мястото и силата на болката могат да варират в зависимост от причината за проблема. Признаците и симптомите, които понякога съпътстват болката в коляното, включват:
Подуване и скованост
Зачервяване и топлина при допир
Слабост или нестабилност
Пукане или скърцане
Невъзможност за пълно изправяне на коляното
Кога трябва да се потърси лекар?
Лекар трябва да се потърси, ако човек:
Не може да отпусне тежестта си на коляното или усеща, че то е нестабилно или отказва
Има значителен оток на коляното
Не може да разгъне или сгъне напълно коляното си
Забележи очевидна деформация на крака или коляното си
Има повишена температура в допълнение към зачервяване, болка и подуване на коляното
Има силна болка в коляното, която е свързана с нараняване
По време на физическия преглед лекарят вероятно:
Ще прегледа коляното за подуване, болка, чувствителност, затопляне и видими синини
Ще провери доколко пациентът може да движи долната част на крака си в различни посоки
Ще натисне или издърпа ставата, за да прецени целостта на структурите в коляното
Образни изследвания
В някои случаи лекарят може да предложи изследвания, като например:
Рентгенова снимка. Тя може да е първото назначено изследване, защото помага за откриване на костни фрактури и дегенеративни ставни заболявания.
Компютърна томография. Тя може да помогне за диагностициране на проблеми с костите и фини фрактури. Специален вид компютърна томография може точно да идентифицира подагра, дори когато ставата не е възпалена.
Ултразвук. Тази технология използва звукови вълни, за да създаде изображения в реално време на структурите на меките тъкани във и около коляното. Лекарят може да поиска да движи коляното в различни позиции по време на ултразвуковото изследване, за да провери за специфични проблеми.
Ядрено-магнитен резонанс. При магнитно-резонансната томография се използват радиовълни и мощен магнит, за да се създадат триизмерни изображения на вътрешността на коляното. Това изследване е особено полезно за разкриване на увреждания на меките тъкани, като връзки, сухожилия, хрущяли и мускули.
Лабораторни изследвания
Ако лекарят подозира инфекция или възпаление, вероятно ще препоръча да се направят кръвни изследвания, а понякога и процедура, наречена артроцентеза, при която с игла се отстранява малко количество течност от колянната става и се изпраща в лаборатория за анализ.
Лечението е различно, в зависимост от това какво точно причинява болката в коляното.
Лекарства
Лекарят може да предпише лекарства за облекчаване на болката и за лечение на заболяванията, причиняващи болки в коляното, като ревматоиден артрит или подагра.
Терапия
Укрепването на мускулите около коляното ще го направи по-стабилно. Лекуващият лекар може да препоръча физиотерапия или различни видове укрепващи упражнения в зависимост от конкретното състояние, което причинява болката.
Физически активни или практикуващи спорт хора може да се нуждаят от упражнения за коригиране на моделите на движение, които е възможно да влияят на коленете, и за създаване на добра техника по време на спорт. Важни са и упражненията за подобряване на гъвкавостта и равновесието.
Подложките за свода, понякога с клинове от едната страна на петата, могат да помогнат за изместване на натиска от страната на коляното, която е най-засегната от остеоартрит. При определени състояния може да се използват различни видове шини, за да се предпази и поддържа колянната става.
Инжекции
В някои случаи лекарят може да предложи инжектиране на лекарства или други вещества директно в ставата. Примерите включват:
Кортикостероиди. Инжектирането на кортикостероидно лекарство в колянната става може да помогне за намаляване на симптомите на артритното обостряне и да осигури облекчаване на болката, което може да продължи няколко месеца. Тези инжекции не са ефективни във всички случаи.
Хиалуронова киселина. Хиалороновата киселина е гъста течност, подобна на тази, която естествено смазва ставите. Инжектира се в коляното, за да подобри подвижността и да облекчи болката. Въпреки че резултатите от проучванията не са еднозначни по отношение на ефективността на това лечение, облекчението от една или поредица от инжекции може да продължи до шест месеца.
Плазма, богата на тромбоцити (PRP). PRP съдържа концентрация на много различни растежни фактори които изглежда намаляват възпалението и подпомагат заздравяването. Някои проучвания са установили, че PRP може да бъде от полза за някои хора с остеоартрит, но са необходими още изследвания по темата.
Хирургия
При нараняване, което може да изисква хирургична намеса, обикновено не е необходимо да се оперира веднага. Преди да се вземе решение за инвазивна интервенция е препоръчително да се обмислят плюсовете и минусите както на нехирургичната рехабилитация, така и на хирургичното възстановяване. В случаите, когато е решено да се премине към операция, възможностите може да включват:
– Артроскопска операция. В зависимост от увреждането, лекарят може да е в състояние да изследва и възстанови увреждането на ставата с помощта на фиброоптична камера и дълги, тесни инструменти, поставени само през няколко малки разреза около коляното. Артроскопията може да се използва за отстраняване на отпуснати тела от колянната става, отстраняване или възстановяване на повреден хрущял (особено ако той причинява блокиране на коляното) и възстановяване на скъсани връзки.
– Операция за частично заместване на коляното. При тази процедура хирургът заменя само най-увредената част на коляното с елементи, изработени от метал и пластмаса. Обикновено операцията може да се извърши през малки разрези, така че възстановяването е по-бързо, отколкото при операция за подмяна на цялото коляно.
– Пълна смяна на колянна става. При тази процедура хирургът изрязва увредената кост и хрущял от бедрената кост, пищяла и капачката на коляното и ги заменя с изкуствена става, изработена от метални сплави, висококачествена пластмаса и полимери.
– Остеотомия. Тази процедура включва отстраняване на кост от бедрената кост или пищяла, за да се подравни по-добре коляното и да се облекчи болката при артрит. Тази операция може да помогне да се отложи или избегне операция за пълна смяна на колянната става.
Болест на Лег-Калве-Пертес
Лег-Калве-Пертес (Legg-Calve-Perthes disease) е заболяване в детска възраст, което възниква, когато кръвоснабдяването на сферичната част (феморалната глава) на тазобедрената става временно се прекъсне и костта започне да умира.
Тази отслабена кост постепенно се разпада и може да загуби кръглата си форма. В крайна сметка организмът възстановява кръвоснабдяването на феморалната глава и тя заздравява. Ако след заздравяването си тя обаче вече не е кръгла, това може да причини болка и скованост. Цялостният процес на костна смърт, счупване и обновяване може да отнеме няколко години.
За да запазят сферичната част на ставата възможно най-заоблена, лекарите използват различни процедури, които я поддържат плътно в гнездовата част на ставата (ямката). По време на заздравяването на фрагментираната феморална глава, гнездото действа като калъп за нея.
Признаците и симптомите на болестта на Лег-Калве-Пертес включват:
Куцане
Болка или скованост в тазобедрената става, слабините, бедрото или коляното
Ограничена подвижност на тазобедрената става
Болка, която се влошава при активност и се подобрява при почивка
Болестта обикновено засяга само едната тазобедрена става. При някои деца се засягат и двете тазобедрени стави, най-често по различно време.
Кога трябва да се потърси лекар?
Час за лекар трябва да се запише, ако детето започне да куца или се оплаква от болки в бедрото, слабините или коленете. Ако то има температура или не може да отпусне тежестта си върху крака, трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
Причини
Болестта на Лег-Калве-Пертес се появява, когато сферичната част на тазобедрената става (феморалната глава) се снабдява с твърде малко кръв. Без достатъчно кръв тази кост става слаба и лесно се счупва. Причината за временното намаляване на притока на кръв към феморалната глава остава неизвестна.
По време на физическия преглед лекарят може да премести краката на детето в различни позиции, за да провери обхвата на движение и да види дали някоя от позициите предизвиква болка.
Образна диагностика
Тези видове изследвания, които са от съществено значение за диагностицирането на болестта на Лег-Калве-Пертес, може да включват:
– Рентгенови снимки. Първоначално те може да изглеждат нормални, тъй като промените, свързани с болестта на Лег-Калве-Пертес, могат да се видят на рентгеновите снимки едва след един до два месеца от началото на симптомите. Вероятно лекарят ще препоръча няколко рентгенови снимки с течение на времето, за да проследи развитието на заболяването.
– Ядрено-магнитен резонанс. Тази технология използва радиовълни и силно магнитно поле, за да създаде много подробни изображения на костите и меките тъкани в тялото. Магнитно-резонансната томография често може по-ясно да визуализира костните увреждания, причинени от болестта на Лег-Калве-Пертес, отколкото рентгеновите лъчи, но не винаги е необходима.
При болестта на Лег-Калве-Пертес пълният процес на костна смърт, счупване и възстановяване може да отнеме няколко години. Видовете препоръчано лечение зависят от:
Възрастта, на която са започнали симптомите
Стадия на заболяването
Степента на увреждане на тазобедрената става
С напредването на болестта сферичната част на ставата (главата на бедрената кост) отслабва и се фрагментира. По време на оздравяването гнездовата част на ставата (ямката) може да служи като калъп, който да помогне на фрагментираната бедрена глава да запази кръглата си форма.
За да се получи това оформяне, главата на бедрената кост трябва да се намира плътно в гнездото. Понякога това може да се постигне със специален вид гипс за крака, който държи краката широко разтворени един от друг в продължение на четири до шест седмици.
При някои деца се налага операция, за да се поддържа главата на ставата плътно в гнездото. Тази процедура може да включва извършване на клиновидни разрези в бедрената кост или таза, за да се намести ставата.
Обикновено не се налага операция при деца на възраст под 6 г. В тази възрастова група тазобедрената става е естествено по-пластична, така че главата и ямката обикновено продължават да пасват добре без операция.
Други лечения
Някои деца, особено много малки, може да се нуждаят само от консервативно лечение или наблюдение. Консервативното лечение може да включва:
Ограничение на физическата активност. Това означава без тичане, скачане или други дейности с голямо натоварване, които могат да ускорят увреждането на тазобедрената става.
Патерици. В някои случаи може да се наложи детето да избягва да отпуска тежестта си върху засегнатата тазобедрена става. Използването на патерици може да помогне за предпазване на ставата.
Физическа терапия. Със сковаването на тазобедрената става мускулите и връзките около нея могат да се скъсят. Упражненията за разтягане могат да помогнат за поддържане на по-голяма гъвкавост на ставата.
Противовъзпалителни лекарства. Лекарят може да препоръча ибупрофен или напроксен натрий (Aleve), за да облекчи болката на детето.
Безплодие при мъжете
Почти всяка седма двойка е безплодна, което означава, че не е успяла да зачене дете, въпреки че е имала чести, незащитени сексуални контакти в продължение на година или повече. При почти половината от тези двойки мъжкото безплодие играе поне частична роля.
Мъжкото безплодие (мъжки инфертилитет) може да бъде причинено от ниско производство на сперматозоиди, неправилна функция на сперматозоидите или блокажи, които възпрепятстват доставката на сперматозоиди. Заболявания, травми, хронични здравословни проблеми, начин на живот и други фактори могат да допринесат за състоянието.
Невъзможността за зачеване на дете може да бъде стресираща и разочароваща, но за мъжкото безплодие има редица лечения.
Основният признак на мъжкото безплодие е невъзможността да се зачене дете. Възможно е да няма други очевидни признаци или симптоми.
В някои случаи обаче основен проблем, като наследствено заболяване, хормонален дисбаланс, разширени вени около тестиса или състояние, което блокира преминаването на сперматозоидите, предизвиква признаци и симптоми. Те може да включват:
Проблеми със сексуалната функция – например затруднения с еякулацията или малък обем еякулирана течност, намалено сексуално желание или затруднено поддържане на ерекцията (еректилна дисфункция)
Болка, подуване или бучка в областта на тестисите
Повтарящи се респираторни инфекции
Липса на обоняние
Необичайно нарастване на гърдите (гинекомастия)
Намалено окосмяване по лицето или тялото или други признаци на хромозомна или хормонална аномалия
По-нисък от нормалния брой сперматозоиди (по-малко от 15 милиона сперматозоиди на милилитър сперма или общ брой сперматозоиди по-малко от 39 милиона на еякулат)
Кога трябва да се потърси лекар?
Лекар трябва да се потърси при неуспех за зачеване след една година активни опити или по-рано, ако е налице някое от следните състояния:
Проблеми с ерекцията или еякулацията, ниско сексуално желание или други проблеми със сексуалната функция
Болка, дискомфорт, бучка или подуване в областта на тестисите
Анамнеза за проблеми с тестисите, простатата или сексуалните проблеми
Операция на слабините, тестисите, пениса или скротума
Партньор на възраст над 35 години
Много безплодни двойки имат повече от една причина за безплодие, така че вероятно и двамата партньори ще трябва да се обърнат към лекар. Възможно е да са необходими редица изследвания, за да се определи причината. В някои случаи тя никога не се установява.
Диагностицирането на проблемите с мъжкото безплодие обикновено включва:
Общ физически преглед и медицинска анамнеза. Лекарят преглежда гениталиите и задава въпроси за всякакви наследствени заболявания, хронични здравословни проблеми, болести, наранявания или операции, които биха могли да повлияят на плодовитостта. Тот може да попита още за сексуалните навици и за сексуалното развитие през пубертета.
Спермален анализ. Спермата се изпраща в лаборатория, за да се измери броят на сперматозоидите и да се открият евентуални аномалии във формата (морфологията) и движението (подвижността) им. Лабораторията я проверява и за наличие на проблеми, като например инфекции.
Често броят на сперматозоидите варира значително в различните проби. В повечето случаи се правят няколко теста през определен период от време, за да се гарантират точни резултати. Ако спермалният анализ е в норма, лекарят вероятно ще препоръча задълбочено изследване на партньорката, преди да проведе още изследвания за мъжко безплодие. Той може да препоръча допълнителни тестове, които да помогнат за установяване на причината за безплодието. Те може да включват:
Ултразвук на скротума. При този тест се използват високочестотни звукови вълни, за да се получат изображения вътре в тялото. Ултразвукът на скротума може да помогне на лекаря да види дали пациентът има варикоцеле или други проблеми в тестисите и поддържащите ги структури.
Трансректален ултразвук. Той позволява на лекаря да огледа простатата и да провери за запушване на тръбите, по които се пренася спермата.
Хормонално изследване. Хормоните, произвеждани от хипофизната жлеза, хипоталамуса и тестисите, играят ключова роля в сексуалното развитие и производството на сперматозоиди. Аномалии в други хормонални или органни системи също могат да допринесат за безплодието. Кръвният тест измерва нивото на тестостерона и други хормони.
Изследване на урината след еякулация. Сперматозоидите в урината може да показват, че сперматозоидите се придвижват назад в пикочния мехур, вместо да излязат от пениса по време на еякулацията (ретроградна еякулация).
Генетични тестове. Когато концентрацията на сперматозоиди е изключително ниска, може да има генетична причина. Кръвен тест може да разкрие дали има фини промени в Y хромозомата – признаци на генетична аномалия. Генетични изследвания може да бъдат назначени за диагностициране на различни вродени или наследствени синдроми.
Тестикуларна биопсия. Това изследване включва вземане на проби от тестиса с помощта на игла. Ако резултатите показват, че производството на сперматозоиди е нормално, проблемът вероятно е причинен от запушване или друг проблем с придвижването на сперматозоидите.
Специализирани функционални тестове за сперматозоиди. Редица тестове могат да се използват, за да се провери колко добре оцеляват сперматозоидите след еякулация, колко добре могат да проникнат в яйцеклетката и дали има някакъв проблем с прикрепването им към яйцеклетката. Тези тестове не се използват често и обикновено не променят значително препоръките за лечение.
Често не може да се открие точна причина за безплодието. Дори ако тя не е ясна, лекуващият лекар може да препоръча лечение или процедури, които ще доведат до зачеване.
В случаите на безплодие се препоръчва да се провери и партньорката. Възможно е да бъдат предписани специфични лечения за нея или пък двойката да бъде насочена към асиситирана репродукция.
Лечението на мъжкото безплодие включва:
– Хирургия. Например варикоцелето често може да бъде коригирано по хирургичен път, а запушеният семепровод – да се оправи. Предишни вазектомии могат да бъдат премахнати. В случаите, когато в еякулата няма сперматозоиди, сперматозоидите често могат да бъдат извлечени директно от тестисите или епидидима с помощта на специализирани техники.
– Лечение на инфекции. Терапия с антибиотици може да излекува инфекция на репродуктивния тракт, но невинаги възстановява плодовитостта.
– Лечение на проблеми с половото общуване. Медикаменти или консултации могат да помогнат за подобряване на плодовитостта при състояния като еректилна дисфункция или преждевременна еякулация.
– Хормонални лечения и лекарства. Лекарят може да препоръча хормонално-заместителна терапия или лекарства в случаите, когато безплодието е причинено от високи или ниски нива на определени хормони или проблеми с начина, по който организмът използва хормоните.
– Асистирана репродуктивна технология. Тя включва получаване на сперматозоиди чрез нормална еякулация, хирургично извличане или от донори, в зависимост от конкретния случай и желанията на пациента. След това сперматозоидите се вкарват в женския генитален тракт или се използват за извършване на ин витро оплождане или интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди.
Когато лечението не дава резултат
В редки случаи проблемите с мъжката плодовитост не могат да бъдат лекувани и е невъзможно мъжът да стане баща на дете. Лекуващият лекар може да предложи на пациента и неговата партньорка да обмислят използването на сперма от донор или осиновяване на дете.
Бартолинова киста (Киста на Бартолиновата жлеза)
Бартолиновите жлези са разположени от двете страни на вагиналния отвор. Те отделят течност, която помага за лубрикацията на вагината. Понякога отворите на тези жлези се запушват, което води до връщане на течност в жлезата. Резултатът е сравнително безболезнено подуване, наречено Бартолинова киста. Ако течността в кистата се инфектира, може да се образува натрупване на гной, заобиколена от възпалена тъкан (абсцес).
Бартолиновата киста или абсцесът са често срещани. Лечението на киста зависи от размера ѝ, от това колко е болезнена и дали е инфектирана.
Понякога домашно лечение е достатъчно. В други случаи е необходимо хирургично дрениране. Ако се появи инфекция, антибиотиците може да бъдат полезни за лечението на инфектираната Бартолинова киста.
Малка, неинфектирана Бартолинова киста може да остане незабелязана. Ако тя се разрасне, може да бъде усетена бучка или образувание в близост до вагиналния отвор. Въпреки че кистата обикновено е безболезнена, тя може да бъде чувствителна.
Цялостна инфекция на Бартолиновата киста може да настъпи в рамките на няколко дни. Ако кистата се инфектира, са възможни следните симптоми:
- Чувствителна, болезнена бучка близо до вагиналния отвор
- Дискомфорт при ходене или седене
- Болка по време на полов акт
- Температура
Бартолиновата киста или абсцесът обикновено се появяват само от едната страна на вагиналния отвор.
Кога трябва да се потърси лекар?
Обадете се на лекар, ако имате болезнена бучка близо до отвора на вагината, която не се подобрява след два или три дни самопомощ – например накисване на мястото в топла вода (седяща вана). Ако болката е силна, незабавно си запишете час за преглед.
Незабавно се обадете на лекар и ако откриете нова бучка в близост до вагиналния отвор и сте на възраст над 40 години. Макар и рядко, такава бучка може да е признак на по-сериозен проблем, например рак.
За да диагностицира Бартолинова киста, лекарят може:
- Да зададе въпроси за медицинската история на пациентката
- Да извърши тазов преглед
- Да вземе проба от секрет от вагината или шийката на матката, за да провери за полово предавана инфекция
- Да препоръча изследване на образуванието (биопсия), за да провери за наличие на ракови клетки, ако пациентката е в постменопауза или над 40 години
Ако има съмнения за рак, е възможно насочване към онкогинеколог.
Често Бартолиновата киста не се нуждае от лечение – особено ако не предизвиква никакви признаци или симптоми. Когато е необходимо, лечението зависи от размера на кистата, степента на дискомфорт и от това дали тя е инфектирана, което може да доведе до абсцес.
Възможностите за лечение включват:
– Наксиване в седяща вана. Накисването в седяща вана, пълна с няколко сантиметра топла вода, няколко пъти дневно в продължение на три или четири дни може да помогне малка, инфектирана киста да се спука и да се оттече сама.
– Хирургичен дренаж. Възможно е да се наложи хирургическа намеса за оттичане на инфектирана или много голяма киста. Дренажът на кистата може да се извърши с помощта на местна анестезия или седация. При процедурата лекарят прави малък разрез на кистата, оставя я да се оттече и след това поставя малка гумена тръбичка (катетър) в разреза. Катетърът остава на мястото до шест седмици, за да се запази отворен разрезът и да се позволи пълно оттичане.
– Антибиотици. Възможно е лекарят да предпише антибиотик, ако кистата е инфектирана или ако изследванията покажат наличие на инфекция, предавана по полов път. Ако абсцесът е дрениран правилно, може да не се наложи приемна на антибиотици.
– Марсупиализация. Ако кистите се появяват отново или притесняват пациентката, процедурата марсупиализация може да помогне. Лекарят поставя шевове от двете страни на дренажния разрез, за да създаде постоянен отвор с дължина около 6 милиметра. Може да бъде поставен катетър, за да се подпомогне дренажът за няколко дни след процедурата и да се предотврати повторна поява.
В редки случаи, при упорити кисти, които не се лекуват ефективно чрез горепосочените процедури, лекарят може да препоръча операция за отстраняване на Бартолиновата жлеза. Хирургичното отстраняване обикновено се извършва в болница под обща анестезия. То крие по-голям риск от кървене или усложнения след процедурата.
Бенигнени тумори на надбъбречните жлези
Бенигнените (доброкачествени) тумори на надбъбречните жлези са неракови образувания, които се формират в надбъбречните жлези. Като част от ендокринната система надбъбречните жлези произвеждат хормони, които дават указания на почти всички органи и тъкани в тялото.
Повечето доброкачествени тумори на надбъбречните жлези не предизвикват симптоми и не се нуждаят от лечение. Понякога обаче тези тумори отделят високи нива на определени хормони, които могат да причинят усложнения.
Всеки човек има две надбъбречни жлези, разположени над всеки бъбрек. Всяка жлеза съдържа два вида тъкани: кора и медула. Доброкачествените тумори на надбъбречните жлези, които се развиват в кората, се наричат още надбъбречни аденоми. Тези, които се развиват в медулата, се наричат още феохромоцитоми.
Най-често срещаните хормони, които могат да бъдат свръхсекретирани, са алдостеронът и кортизолът от кората и хормоните на адреналина от медулата. В тези случаи лечението на доброкачествения надбъбречен тумор може да включва операция или лекарства.
Бикуспидна аортна клапа
Бикуспидната аортна клапа е сърдечен проблем, който се появява при раждането. Това означава, че тя е вроден сърдечен дефект.
Аортната клапа се намира между лявата долна камера на сърцето и главната артерия на тялото, наречена аорта. Тъканните платна на клапата се отварят и затварят при всеки сърдечен удар. Платната се наричат куспиди. Те гарантират, че кръвта тече в правилната посока.
Обикновено аортната клапа има три платна. При бикуспидната клапа има само две. В редки случаи някои хора се раждат с аортна клапа, която има едно или четири платна. Клапа с един платно се нарича уникуспидна. Клапа с четири ципи се нарича квадрикуспидна.
Промените в аортната клапа могат да причинят здравословни проблеми, включително:
- Стесняване на аортната клапа, наречено стеноза на аортната клапа. Клапата може да не се отваря напълно. Кръвният поток от сърцето към тялото е намален или блокиран.
- Обратно движение на кръвта, наречено регургитация на аортната клапа. Понякога бикуспидната аортна клапа не се затваря плътно. Това води до обратен поток на кръвта.
- Разширена аорта – състояние, наречено аортопатия. Разширената аорта увеличава риска от разкъсване на лигавицата на аортата. Това разкъсване се нарича дисекация на аортата.
Ако бикуспидната клапа причинява тежка аортна стеноза или тежка аортна регургитация, симптомите могат да включват:
- Болка в гърдите
- Задух
- Затруднения при изпълнение на физически упражнения
- Припадъци или състояния, близки до припадък
Повечето хора с бикуспидна аортна клапа нямат симптоми на заболяване на сърдечната клапа, докато не станат възрастни. Някои бебета обаче може да имат тежки симптоми.
Бикуспидната аортна клапа може да бъде открита при изследвания за друг здравословен проблем. Лекарят може да чуе сърдечен шум при преслушване на сърцето.
Ехокардиографията може да потвърди диагнозата. При този тест се използват звукови вълни за създаване на видеозаписи на биещото сърце. Той показва как кръвта се движи през сърдечните камери, сърдечните клапи и аортата.
При наличие на бикуспидна аортна клапа обикновено се прави компютърна томография, за да се провери за промени в размера на аортата.
Хората с бикуспидна аортна клапа обикновено се насочват към лекар, който е специалист в областта на вродените сърдечни заболявания.
Всеки човек с бикуспидна аортна клапа се нуждае от редовни медицински прегледи и образни изследвания. С ехокардиограма се проверява за стеснена или неплътна аортна клапа. С този тестът също така се следи за промени в размера на аортата.
Лечението на бикуспидна аортна клапа зависи от тежестта на заболяването на сърдечната клапа. То може да включва лекарства, процедури и операция.
Лекарства
Няма лекарства за коригиране на бикуспидна аортна клапа, но медикаментите могат да се използват за лечение на симптомите, причинени от състоянието. Лекарят може да препоръча лекарство за кръвно налягане, например.
Хирургия или други процедури
Може да се наложи операция, ако бикуспидалната аортна клапа е причина за:
- Стеноза на аортната клапа
- Регургитация на аортната клапа
- Разширена аорта
Хирургията се извършва, за да се коригира или замени аортната клапа. Видът на извършената операция зависи от конкретното състояние и симптомите.
- Смяна на аортната клапа. Хирургът отстранява повредената клапа. Тя се заменя с механична клапа или клапа, направена от сърдечна тъкан на крава, прасе или човек. Тъканната клапа се нарича биологична тъканна клапа. Понякога аортната клапа се заменя със собствена белодробна клапа на пациента. Белодробната клапа пък се заменя с клапа от белодробна тъкан от починал донор. Тази по-сложна операция се нарича процедура на Рос.
Биологичните тъканни клапи се разрушават с течение на времето. В крайна сметка може да се наложи те да бъдат заменени. Хората с механична клапа трябва да приемат доживотно лекарства за разреждане на кръвта, за да се предотврати образуването на кръвни съсиреци.
- Операция на корена на аортата и възходящата аорта. Хирурзите отстраняват разширения участък на аортата, разположен в близост до сърцето. Той се заменя със синтетична тръба, наречена трансплантат, която се зашива на мястото. Понякога се отстранява само разширеният участък на аортата, а аортната клапа остава. Аортната клапа също може да бъде заменена или коригирана по време на тази процедура.
- Балонна валвулопластика. С тази процедура може да се лекува стеноза на аортната клапа при бебета и деца. При възрастните аортната клапа има тенденция да се стеснява отново след процедурата. Затова тя обикновено се прави само, ако състоянието на пациента не позволява операция или той чака за смяна на клапата.
При тази процедура се използва тънка, гъвкава тръба, наречена катетър. Катетърът има балон на върха. Хирургът поставя катетъра в артерия в ръката или в слабините и го насочва към аортната клапа. След като бъде поставен на мястото, балонът се надува, което увеличава отвора на клапата. Балонът се изпуска. Катетърът и балонът се отстраняват.
Начин на живот
Всеки, който е роден с бикуспидна аортна клапа, се нуждае от медицински прегледи през целия си живот. Кардиолог трябва да следи за промени в състоянието.
Хората с бикуспидна аортна клапа са по-склонни да развият инфекция на лигавицата на сърцето. Тази инфекция се нарича инфекциозен ендокардит.
Бикуспидната аортна клапа може да се предава в семейството, което означава, че се унаследява. Родителите, децата и братята и сестрите на човек с бикуспидна аортна клапа трябва да си направят ехокардиограма, за да проверят за наличие на състоянието.
Биполярно разстройство
Биполярното разстройство, наричано по-рано маниакална депресия, е психично заболяване, което причинява екстремни промени в настроението, включващи емоционални възходи (мания или хипомания) и спадове (депресия).
Когато изпадне в депресия, страдащият от това разстройство може да се чувства тъжен или безпомощен и да загуби интерес или удоволствие от повечето дейности. Когато настроението му премине в мания или хипомания (по-малко екстремна от манията), може да се чувства еуфорично, пълен с енергия или необичайно раздразнителен. Тези промени в настроението могат да повлияят на съня, енергията, активността, преценката, поведението и способността за ясно мислене.
Епизодите на промени в настроението може да се появяват рядко или няколко пъти годишно. Докато повечето хора изпитват някои емоционални симптоми между епизодите, някои може да не изпитват никакви.
Въпреки че биполярното разстройство е състояние, което продължава цял живот, промените в настроението и другите симптоми могат да се овладеят, като се спазва план за лечение. В повечето случаи той включва медикаменти и психологическо консултиране (психотерапия).
Съществуват няколко вида биполярни и свързани с тях разстройства. Те биха могли да включват мания или хипомания и депресия. Симптомите могат да предизвикат непредсказуеми промени в настроението и поведението, което води до значителен дистрес и затруднения в живота.
- Биполярно разстройство тип I. Страдащите от него са имали поне един маниакален епизод, който може да е бил предшестван или последван от хипоманиакални или големи депресивни епизоди. В някои случаи манията може да предизвика откъсване от реалността (психоза).
- Биполярно разстройство тип II. Страдащите от него са имали поне един голям депресивен епизод и поне един хипоманиакален епизод, но никога не са имали манийни епизоди.
- Циклотимично разстройство. Страдащите от него са имали поне две години – или една година при деца и тийнейджъри – с много периоди на хипоманийни симптоми и периоди на депресивни симптоми (макар и по-слабо изразени от тежката депресия).
- Други видове. Към тях спадат например биполярните и свързаните с тях разстройства, предизвикани от определени наркотици или алкохол или дължащи се на медицинско състояние, като болест на Кушинг, множествена склероза или инсулт.
Биполярното разстройство тип II не е по-лека форма на биполярното разстройство I, а отделна диагноза. Докато маниакалните епизоди на биполярно разстройство тип I могат да бъдат тежки и опасни, лицата с биполярно разстройство тип II могат да бъдат депресирани за по-дълги периоди, което може да доведе до значителни увреждания.
Въпреки че биполярното разстройство може да се появи на всяка възраст, обикновено то се диагностицира в тийнейджърските или в началото на 20-те години. Симптомите могат да варират при отделните хора, като те могат да се променят с течение на времето.
Мания и хипомания
Манията и хипоманията са два различни вида епизоди, но имат едни и същи симптоми. Манията е по-тежка от хипоманията и причинява по-забележими проблеми в работата, училището и социалните дейности, както и трудности във взаимоотношенията. Тя може да предизвика също откъсване от реалността (психоза) и да изисква хоспитализация.
И манийният, и хипоманийният епизод включват три или повече от следните симптоми:
- Необичайно приповдигнато настроение, нервност или избухливост
- Повишена активност, енергия или възбуда
- Преувеличено чувство за благополучие и самоувереност (еуфория)
- Намалена нужда от сън
- Необичайна разговорливост
- Забързани мисли
- Разсеяност
- Лошо взимане на решения – например неразумно харчене, поемане на сексуални рискове или правене на безразсъдни инвестиции
Тежък депресивен епизод
Тежкият депресивен епизод се характеризира със симптоми, които са достатъчно тежки, за да предизвикат забележими затруднения в ежедневните дейности, като работа, училище, социални дейности или взаимоотношения. Той включва пет или повече от тези признаци:
- Потиснато настроение, като чувство на тъга, празнота, безнадеждност или сълзливост (при деца и тийнейджъри потиснатото настроение може да се прояви като раздразнителност)
- Ясно изразена загуба на интерес или липса на удоволствие от всички, или почти всички, дейности
- Значителна загуба на тегло, без да се спазва диета, повишаване на теглото или намаляване или увеличаване на апетита (при децата невъзможността да наддадат на тегло според очакванията може да е признак на депресия)
- Безсъние или прекалено много сън
- Безпокойство или забавено поведение
- Умора или загуба на енергия
- Чувство за безполезност или прекомерна или неуместна вина
- Намалена способност за мислене или концентрация или нерешителност
- Суицидни мисли, планиране или опит за самоубийство
Други характеристики на биполярното разстройство
Признаците и симптомите на биполярно разстройство тип I и биполярно разстройство тип II могат да включват и други характеристики, като тревожен дистрес, меланхолия, психоза или други. Те могат да се появят по време на бременност или да се променят със сезоните.
Симптоми при деца и тийнейджъри
Идентифицирането на симптомите на биполярното разстройство при деца и тийнейджъри може да е трудно. В много случаи не е лесно да се определи дали това са нормални възходи и спадове, резултати от стрес или травма, или признаци на психичен проблем, различен от биполярно разстройство.
Децата и тийнейджърите могат да имат ясно изразени тежки депресивни, маниакални или хипоманиакални епизоди, но моделът може да се различава от този на възрастните с биполярно разстройство. Освен това настроенията могат бързо да се променят по време на епизодите. Някои деца може да имат периоди без симптоми на настроението между епизодите.
Най-изявените признаци на биполярно разстройство при деца и тийнейджъри могат да включват тежки промени в настроението, които се различават от обичайните им промени в настроението.
Кога трябва да се потърси лекар?
Въпреки крайностите в настроението, хората с биполярно разстройство често не осъзнават колко много емоционалната им нестабилност нарушава техния живот и живота на близките им и не получават необходимото лечение.
Някои хора с биполярно разстройство може да се наслаждават на чувството на еуфория и на циклите на по-голяма продуктивност. Тази еуфория обаче винаги е последвана от емоционален срив, в резултат на който те се чувстват депресирани и изтощени.
При каквито и да е симптоми на депресия или мания трябва да се потърси лекар. Биполярното разстройство не се подобрява от само себе си. Получаването на лечение от специалист по психично здраве с опит в областта на биполярното разстройство може да помогне да се овладеят симптоми.
Кога трябва да се потърси спешна помощ?
При суицидни мисли и поведение трябва да се потърси спешна помощ.
Диагностицирането на биполярно разстройство може да включва:
- Физически преглед. Лекарят може да направи физически преглед и лабораторни изследвания, за да установи евентуални медицински проблеми, които биха могли да причинят симптомите.
- Психиатрична оценка. Специалистът по психично здраве разговаря с пациента за неговите мисли, чувства и модели на поведение. Той може да поиска от него да си направи психологическа самооценка или да попълни въпросник. Може също така да помоли членове на семейството или близки приятели да предоставят информация за симптомите.
- Картографиране на настроението. Пациентът може да бъде приканен ежедневно да записва настроенията си, режима на сън или други фактори, които биха могли да помогнат за поставяне на диагноза и намиране на подходящо лечение.
- Критерии за биполярно разстройство. Психиатърът може да сравни симптомите с критериите за биполярно и сродни разстройства в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-5), публикуван от Американската психиатрична асоциация.
Диагностика при деца
Въпреки че диагностицирането на деца и тийнейджъри с биполярно разстройство включва същите критерии, които се използват за възрастни, симптомите при децата и тийнейджърите често имат различни модели и може да не се вписват точно в диагностичните категории. Освен това децата, които имат биполярно разстройство, често са диагностицирани и с други психични заболявания, като например синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност ( ADHD) или поведенчески проблеми, което може да усложни поставянето на диагнозата. Препоръчва се насочване към детски психиатър с опит в областта на биполярното разстройство.
Най-добре е лечението да се ръководи от психиатър с опит в третирането на биполярни и свързани с тях разстройства. Биполярното разстройство е състояние, което продължава през целия живот. Лечението е насочено към овладяване на симптомите. В зависимост от нуждите на пациента то може да включва:
- Лекарства. Често се налага веднага да се започне прием на лекарства за балансиране на настроенията.
- Поддържащо лечение. Биполярното разстройство изисква доживотно лечение с лекарства, дори през периодите, когато засегнатият се чувства по-добре. Хората, които пропускат поддържащото лечение, са изложени на висок риск от рецидив на симптомите или от това незначителни промени в настроението да се превърнат в напълно изразена мания или депресия.
- Програми за дневно лечение. Лекарят може да препоръча програма за дневно лечение. Тези програми осигуряват необходимата подкрепа и консултации, докато се овладеят симптомите.
- Лечение за злоупотреба с наркотични вещества. При проблеми с алкохола или наркотиците е наложително и лечение за злоупотреба с вещества. В противен случай справянето с биполярното разстройство може да е много трудно.
- Хоспитализация. Лекуващият лекар може да препоръча хоспитализация, ако пациентът има опасно поведение, суицидни мисли или откъсване от реалността. Получаването на психиатрично лечение в болница може да му помогне да запази спокойствие, да е в безопасност и да стабилизира настроението си, независимо дали има маниакален или тежък депресивен епизод.
Основното лечение на биполярното разстройство включва лекарства и психологическо консултиране (психотерапия) за контролиране на симптомите.
Лекарства
За лечението на биполярното разстройство се използват редица медикаменти. Видовете и дозите на предписаните лекарства се основават на конкретните симптоми.
Лекарствата може да включват:
- Стабилизатори на настроението. По правило те са необходими, за да се контролират маниакалните или хипоманиакалните епизоди. Примери за стабилизатори на настроението са литий (Lithobid), валпроева киселина (Depakene), дивалпроекс натрий (Depakote), карбамазепин (Tegretol, Equetro, други) и ламотрижин (Lamictal).
- Антипсихотици. Ако симптомите на депресия или мания продължават въпреки лечението с други лекарства, добавянето на антипсихотично лекарство, като например оланзапин (Zyprexa), рисперидон (Risperdal), кветиапин (Seroquel), арипипразол (Abilify), зипразидон (Geodon), луразидон (Latuda) или асенапин (Saphris), може да помогне. Лекуващият лекар може да предпише някои от тези лекарства самостоятелно или заедно със стабилизатор на настроението.
- Антидепресанти. Лекар може да добави антидепресант, който да помогне за справяне с депресията. Тъй като антидепресантът понякога може да предизвика маниакален епизод, той обикновено се предписва заедно със стабилизатор на настроението или антипсихотик.
- Антидепресант-антипсихотик. Лекарството Symbyax комбинира антидепресанта флуоксетин и антипсихотика оланзапин. То действа като средство за лечение на депресия и стабилизатор на настроението.
- Лекарства против тревожност. Бензодиазепините могат да помогнат при тревожност и да подобрят съня, но обикновено се използват краткосрочно.
Откриване на правилното лекарство
Откриването на подходящото за конкретния пациент лекарства (или лекарства) вероятно ще отнеме известно време на проби и грешки. Ако едно от тях не подейства добре, има няколко други, които може да се пробват.
Този процес изисква търпение, тъй като някои медикаменти се нуждаят от седмици до месеци, за да започнат да действат напълно. Ако се прави промяна в терапията, се сменя само едно лекарство наведнъж, за да може лекарят да определи кои медикаменти действат за облекчаване на симптомите с най-малко странични ефекти. Възможно е също така да се наложи лекарствата да бъдат коригирани при промяна на симптомите.
Странични ефекти
Леките странични ефекти често се подобряват, когато се открият правилните лекарства и дози, които действат, и организмът се приспособи към тях. При обезпокоителни странични ефекти трябва да се говори с лекуващия лекар.
Лекарства и бременност
Редица лекарства за биполярно разстройство се свързват с вродени дефекти и могат да преминат чрез кърмата в бебето. Някои медикаменти, като валпроева киселина и дивалпроекс натрий, не трябва да се използват по време на бременност. Също така противозачатъчните лекарства могат да загубят ефективността си, когато се приемат заедно с някои лекарства за биполярно разстройство.
Психотерапия
Психотерапията е жизненоважна част от лечението на биполярното разстройство и може да се провежда в индивидуална, семейна или групова среда. Няколко вида терапия могат да бъдат полезни. Те включват:
- Интерперсонална и социално-ритъмна терапия (IPSRT). IPSRT се фокусира върху стабилизирането на ежедневните ритми, като сън, събуждане и време за хранене. Последователната рутина позволява по-добро управление на настроението. Хората с биполярно разстройство могат да се възползват от установяването на ежедневен режим за сън, хранене и физически упражнения.
- Когнитивно-поведенческа терапия. Фокусът е върху идентифицирането на нездравословни, негативни убеждения и поведения и заместването им със здравословни, позитивни. Тази терапия може да помогне да се установи какво предизвиква биполярните епизоди. Пациентът научава също така ефективни стратегии за управление на стреса и за справяне с разстройващи ситуации.
- Психообучение. Изучаването на биполярното разстройство (психообразование) може да помогне на засегнатия и неговите близки да разберат състоянието. Това би било от полза за идентифициране на проблемите, съставяне на план за предотвратяване на рецидив и придържане към лечението.
- Терапия, фокусирана върху семейството. Подкрепата и комуникацията в семейството могат да помогнат на засегнатия да се придържа към плана за лечение, а на близките – да разпознават предупредителните признаци за промени в настроението. и как да реагират.
Други възможности за лечение
В зависимост от нуждите на пациента, към терапията срещу депресия може да се добавят и други методи на лечение.
По време на електроконвулсивна терапия (ЕКТ) през мозъка се пропускат електрически токове, които умишлено предизвикват кратък гърч. Изглежда, че ЕКТ предизвиква промени в химията на мозъка, които могат да обърнат симптомите на някои психични заболявания. Тя може да бъде вариант за лечение на биполярно заболяване, ако състоянието на пациента не се подобрява с медикаменти, той не може да приема антидепресанти по здравословни причини, като например бременност, или има висок риск от самоубийство.
Транскраниалната магнитна стимулация (ТМС) се проучва като възможност за тези, които не са реагирали на антидепресанти.
Лечение при деца и тийнейджъри
Лечението при деца и тийнейджъри обикновено се решава за всеки отделен случай в зависимост от симптомите, страничните ефекти на лекарствата и други фактори. Като цяло лечението включва:
- Лекарства. На децата и тийнейджърите с биполярно разстройство често се предписват същите видове лекарства като тези, използвани при възрастни. Има по-малко изследвания за безопасността и ефективността на тези медикаменти при деца, отколкото при възрастни, така че решенията за лечение често се основават на изследвания при възрастни.
- Психотерапия. Първоначалната и дългосрочната терапия може да помогнат да се предотврати връщането на симптомите. Психотерапията може да помогне на децата и тийнейджърите да се справят с рутинните си задължения, с трудностите в обучението, в общуването с връстиници и близки. При нужда тя може да допринесе за преодоляване на проблемите, свързани със злоупотребата с вещества, които са често срещани при по-големи деца и тийнейджъри с биполярно разстройство.
- Психообучение. Психообучението може да включва изучаване на симптомите на биполярното разстройство и как те се различават от поведенческите проблеми, свързани с възрастта. Разбирането какво представлява биполярното разстройство може да помогне на родителите да подкрепят детето си.
- Подкрепа. Работата с учителите и училищните съветници и насърчаването на подкрепата от страна на семейството и приятелите може да помогне на засегнатото дете да се справя по-добре със състоянието.
Бластоцистис хоминис (Blastocystis hominis)
Бластоцистис (Blastocystis) е микроскопичен паразит, който може да живее в храносмилателния тракт. Изследователите не разбират каква е неговата роля, ако изобщо има такава, в причиняването на заболявания. При някои хора, които изпитват диария, болки в корема или други стомашно-чревни проблеми, в изпражненията им се откриват тези инфекциозни организми. Най-често обаче те просто живеят в храносмилателния тракт на човека, без да причиняват вреда.
Бластоцистис може да се предаде чрез храна или вода или чрез контакт с човешки или животински изпражнения. Инфекцията с него обикновено е по-често срещана сред хората, които живеят или пътуват в развиващите се страни, и сред тези, които работят с животни.
Преди се е смятало, че има един вид бластоцистис – бластоцистис хоминис (Blastocystis hominis). Изследователите са открили няколко разновидности – различни видове или различни щамове в рамките на един вид. Научното наименование, което се използва сега, е Blastocystis spp – съкращение, което означава „множество видове“. Инфекцията с бластоцистис се нарича бластоцистоза.
Признаците и симптомите, които е възможно да са свързани с бластоцистис, включват:
- Водниста диария
- Гадене
- Коремна болка
- Подуване на корема
- Прекомерно количество газове
- Загуба на апетит
- Загуба на тегло
- Анален сърбеж
- Умора
Кога трябва да се потърси лекар?
При признаци и симптоми, като диария или коремна болка, които продължават повече от три дни, трябва да се потърси лекар.
При диария и свързани с нея симптоми причината може да е трудна за диагностициране. Дори ако в изпражненията бъде открит бластоцистис, той може да не причинява симптомите. Често вероятната причина за заболяването е друг организъм, пренасян чрез храна или вода.
Лекарят ще снеме анамнезата, ще попита за скорошни дейности, като например пътуване, и ще извърши физически преглед. Редица лабораторни изследвания помагат за диагностицирането на паразитни заболявания и други неинфекциозни причини за стомашно-чревни симптоми:
– Изследване на изпражненията (фецес). С този тест се търсят паразити.
– Ендоскопия. Ако са налице симптоми, но изследването на фецеса не разкрива причината, лекарят може да назначи ендоскопско изследване. С него се изследва храносмилателният тракт. Прави се под седация.
– Кръвни изследвания. Има кръвен тест, който може да открие бластоцистис, но той не се използва често. Въпреки това лекарят може да назначи кръвни изследвания, за да търси други причини за признаците и симптомите на пациента.
Ако имате Blastocystis hominis без симптоми, тогава не се нуждаете от лечение. Леките симптоми могат да изчезнат сами по себе си в рамките на няколко дни. Потенциалните лекарства за лечение на Blastocystis hominis включват: Антибиотици, като метронидазол (Flagyl) или тинидазол (Tindamax) Комбинирани лекарства, като сулфаметоксазол и триметоприм (Bactrim, Septra и други) Антипротозойни лекарства, като паромомицин или нитазоксанид (Alinia) Отговорът на лекарства за Blastocystis hominis варира значително при отделните хора.
Болест на Адисон
Болестта на Адисон, наричана още надбъбречна недостатъчност, е рядко срещано заболяване, което се проявява, когато организмът не произвежда достатъчно от определени хормони. При нея надбъбречните жлези произвеждат твърде малко кортизол и, често, твърде малко друг хормон – алдостерон.
Болестта на Адисон може да засегне всеки и да е животозастрашаваща. Лечението включва прием на хормони, които да заместят липсващите.
Симптомите на болестта на Адисон обикновено се проявяват бавно, често в продължение на месеци. Заболяването може да се развива толкова бавно, че хората, които го имат, може да игнорират признаците в началото. След това стрес, като например заболяване или нараняване, влошава симптомите.
Симптомите може да включват:
- Екстремна умора
- Загуба на тегло и загуба на апетит
- Области с потъмняла кожа
- Ниско кръвно налягане, дори припадане
- Силно желание за консумиране на сол
- Ниска кръвна захар, наричана още хипогликемия
- Гадене, диария или повръщане
- Коремни болки
- Болки в мускулите и ставите
- Раздразнителност
- Депресия
- Окосмяване на тялото или сексуални проблеми при някои хора
Остра надбъбречна недостатъчност, известна като адисонова криза
Понякога симптомите на болестта на Адисон се появяват внезапно. Острата надбъбречна недостатъчност може да доведе до животозастрашаващ шок. Спешна помощ трябва да се потърси при следните случаи:
- Тежка слабост
- Объркване
- Болки в долната част на гърба или краката
- Силна коремна болка, повръщане и диария, водещи до дехидратация
- Намалено съзнание или делириум
- Ниско кръвно налягане
Кога трябва да се потърси лекар?
Лекар трябва да се потърси при наличие на често срещани симптоми на болестта на Адисон, като например:
- Потъмнели участъци от кожата
- Екстремна загуба на вода в тялото, известна също като дехидратация
- Тежка умора
- Непреднамерена загуба на тегло
- Гадене, повръщане или болки в корема
- Замайване или припадане
- Силно желание за консумиране на сол
- Болки в мускулите или ставите
Първична надбъбречна недостатъчност
Понякога външният слой на надбъбречните жлези, известен като кора, е увреден. Тогава те не могат да произвеждат достатъчно хормони – състояние, наречено първична надбъбречна недостатъчност. Това обикновено е резултат от автоимунно заболяване, при което организмът атакува самия себе си. Хората с болестта на Адисон е по-вероятно, отколкото други хора, да имат и друго автоимунно заболяване.
Други причини за недостатъчност на надбъбречните жлези могат да включват:
- Туберкулоза
- Други инфекции на надбъбречните жлези
- Разпространение на рак в надбъбречните жлези
- Кървене в надбъбречните жлези
Вторична надбъбречна недостатъчност
Хипофизната жлеза произвежда хормон, наречен адренокортикотропен хормон (АКТХ). АКТХ от своя страна кара кората на надбъбречните жлези да произвежда своите хормони. Наличието на тумори на хипофизата, които не са рак, възпаление и операция на хипофизата могат да доведат до това тя да произвежда твърде малко АКТХ.
Твърде малкото АКТХ може да накара надбъбречните жлези да произвеждат твърде малко глюкокортикоиди и андрогени. Това се нарича вторична надбъбречна недостатъчност.
Повечето симптоми на вторичната надбъбречна недостатъчност са подобни на тези на първичната надбъбречна недостатъчност. Хората с вторична надбъбречна недостатъчност обаче нямат потъмняла кожа и е по-малко вероятно да страдат от тежка дехидратация или ниско кръвно налягане. По-вероятно е те да имат ниска кръвна захар.
Временна причина за вторична надбъбречна недостатъчност възниква, когато хора, които приемат кортикостероиди, като преднизон, за лечение на заболявания като астма или артрит, внезапно спрат приема на лекарството, вместо да го намалят.
Лекарят разпитва за историята на заболяването и за симптомите. Той може да назначи някои от следните изследвания:
- Кръвен тест. Този тест може да измери нивата на натрий, калий, кортизол и адренокортикотропен хормон (АКТХ) в кръвта. Кръвният тест може да измери и антитела, свързани с автоимунната болест на Адисон.
- Тест за стимулиране на АКТХ. АКТХ казва на надбъбречните жлези да произвеждат кортизол. Този тест измерва нивото на кортизол в кръвта преди и след инжектиране на изкуствен АКТХ.
- Тест за инсулин-индуцирана хипогликемия. Този тест се прави, за да се установи дали хипофизата причинява вторична надбъбречна недостатъчност. Той включва проверка на нивата на кръвната захар и кортизола след инжекция с инсулин.
- Образни изследвания. Компютърна томография на областта на стомаха проверява размера на надбъбречните жлези и търси други проблеми. Магнитно-резонансната томография на хипофизната жлеза може да провери за вторична надбъбречна недостатъчност.
За лечение на болестта на Адисон се използват лекарства. Хормонозаместителната терапия коригира нивата на стероидните хормони, които организмът не произвежда достатъчно. Някои лечения включват перорални кортикостероиди, като например:
- Хидрокортизон (Cortef), преднизон (Rayos) или метилпреднизолон (Medrol), които заместват кортизола. Тези хормони се дават по график, за да действат подобно на промените в нивата на кортизол, през които преминава организмът за 24 часа.
- Флудрокортизон ацетат за заместване на алдостерона.
Вероятно е хората с това заболяване да се нуждаят от много сол. Това важи особено по време на тежки физически упражнения, когато времето е горещо или при храносмилателни смущения, например диария.
Лекуващият лекар може да увеличи количеството на лекарството за кратко време, ако организмът е подложен на стрес. Такъв стрес може да дойде от претърпяна операция, инфекция или леко заболяване. Ако се появи повръщане и не може да се задържи лекарството, може да се наложи да бъдат поставени инжекции с кортикостероиди.
Другите препоръки към хората с тази диагноза включват:
- Да носят винаги медицинска карта и гривна. Картата за спешна помощ със стероиди и идентификацията за медицинско предупреждение позволяват на лекарите от „Спешна помощ“ да разберат от каква грижа се нуждаят.
- Да имат под ръка допълнителни лекарства. Може да е опасно да се пропусне дори един ден без прием на предписания медикамент. Затова е добре те да имат малък запас на работното място и със себе си, когато пътуват.
- Да носят със себе си комплект за инжектиране на глюкокортикоиди. Комплектът съдържа игла, спринцовка и инжекционна форма на кортикостероиди, които да се използват в случай на спешност.
- Да поддържат връзка с лекуващия лекар, за да може той да следи нивата на хормоните им. При проблеми с лекарството може да се наложи смяна на дозата и времето, когато то да се приема.
- Да правят ежегодни профилактични прегледи. Поне веднъж годишно трябва да посещават лекар, който е специалист по хормонални проблеми. Лекуващият лекар може да препоръча ежегоден скрининг за автоимунни заболявания.
Адисоновата криза изисква спешна медицинска помощ. Лечението обикновено включва интравенозен прием на:
- Кортикостероиди
- Солен разтвор
- Захар
Потенциални бъдещи лечения
Изследователите работят по разработването на кортикостероиди със забавено освобождаване, които действат по-скоро като хормоните, произвеждани от човешкото тяло. Те проучват и използването на помпи, поставени под кожата, които могат да доставят стероиди в по-точни дози.
Болест на Стил при възрастни
Болестта на Стил при възрастни е рядък вид възпалителен артрит, който се характеризира с висока температура, обрив и болки в ставите. Някои хора получават само един епизод, при други състоянието персистира или се повтаря.
Това възпаление може да разруши засегнатите стави, особено китките. Лечението включва медикаменти, като преднизон, които помагат за контролиране на възпалението.
Повечето хора с болестта на Стил при възрастни имат комбинация от следните признаци и симптоми:
- Температура. Възможно е да се поддържа температура от поне 38,9°С за седмица и повече. Обикновено тя достига своя връх в късния следобед или в началото на вечерта. Възможно е температурата да се повишава два пъти на ден и да се нормализира между тези два епизода.
- Обрив. С температурата може да се появи и да изчезне сьомгово-розов обрив. Обикновено обривът се появява по торса, ръцете или краката.
- Възпалено гърло. Това е един от първите симптоми на болестта на Стил при възрастни. Лимфните възли на шията може да са подути и чувствителни.
- Болезнени и подути стави. Ставите – особено коленете и китките – може да са сковани, болезнени и възпалени. Глезените, лактите, ръцете и раменете също може да болят. Ставният дискомфорт обикновено продължава поне две седмици.
- Мускулна болка. Мускулната болка обикновено се появява и отминава заедно с температурата, но тя може да е достатъчно силна, за да пречи на изпълнението на ежеднивните дейности.
Признаците и симптомите на това заболяване могат да имитират тези на други заболявания, включително лупус и вид рак, наречен лимфом.
Кога трябва да се потърси лекар?
При наличие на висока температура, обрив и болки в ставите, трябва да се посети лекар. Хора с болестта на Стил при възрастни, при които се появят кашлица, затруднено дишане, болка в гърдите или други необичайни симптоми, също трябва да потърсят медицинска помощ.
Причини
Не е сигурно какво причинява болестта на Стил при възрастни. Някои изследователи подозират, че състоянието може да е предизвикано от вирусна или бактериална инфекция.
Рискови фактори
Възрастта е основният рисков фактор за болестта на Стил при възрастни, като честотата на заболяването достига своя връх два пъти: веднъж от 15 до 25-годишна възраст и отново от 36 до 46-годишна възраст. Мъжете и жените са еднакво застрашени.
Няма един тест, който да идентифицира болестта на Стийл при възрастни. Образните изследвания могат да разкрият увреждания, причинени от заболяването, а кръвните изследвания могат да помогнат за изключване на други състояния, които имат подобни симптоми.
Лекарите използват различни медикаменти за лечение на болестта на Стил при възрастни.
– Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Нестероидните противовъзпалителни средства, продавани без рецепта, като ибупрофен или напроксен натрий, могат да помогнат при лека болка и възпаление на ставите. По-силните НСПВС се отпускат по лекарско предписание. Нестероидните противовъзпалителни средства могат да увредят черния дроб, така че може да се наложи редовно да се правят кръвни изследвания за проверка на чернодробната функция.
– Стероиди. Повечето хора с болестта на Стил при възрастни се нуждаят от лечение със стероиди, като например преднизон. Тези мощни лекарства намаляват възпалението, но могат да понижат устойчивостта на организма към инфекции и да увеличат риска от развитие на остеопороза.
– Метотрексат. Лекарството метотрексат (Trexall) често се използва в комбинация с преднизон, което позволява да се намали дозата на преднизона.
– Модификатори на биологичния отговор. Лекарства като инфликсимаб (Remicade), адалимумаб (Humira) и етанерцепт (Enbrel) са показали някои обещаващи резултати, но дългосрочната им полза все още не е известна. Ако другите лекарства не са подействали, лекуващият лекар може да предложи пациентът да опита анакинра (Kineret), тоцилизумаб (Actemra) или ритуксимаб (Rituxan).
Болест на Уилсън
Болестта на Уилсън е рядко наследствено заболяване, което причинява натрупване на мед в черния дроб, мозъка и други жизненоважни органи. Повечето хора с него са диагностицират на възраст между 5 и 35 години, но то може да засегне и по-млади, и по-възрастни.
Медта играе ключова роля за развитието на здрави нерви и кости, както и за образуването на колагена и кожния пигмент меланин. Обикновено тя се абсорбира от храната, а излишъкът се отделя чрез вещество, произвеждано в черния дроб (жлъчка). При хората с болестта на Уилсън медта обаче не се изхвърля от организма както трябва и вместо това се натрупва в организма, понякога до животозастрашаващи нива. Когато се открие рано, заболяването е лечимо и много хора с тази диагноза живеят нормално.
Болестта на Уилсън е налице още при раждането, но признаците и симптомите се появяват едва след като медта се натрупа в мозъка, черния дроб или друг орган. Признаците и симптомите варират в зависимост от засегнатите от заболяването части на тялото. Те може да включват:
- Умора, липса на апетит или коремна болка
- Пожълтяване на кожата и бялото на очите (жълтеница)
- Златисто-кафяво оцветяване на очите (пръстени на Кайзер-Флайшер)
- Натрупване на течност в краката или корема
- Проблеми с говора, преглъщането или физическата координация
- Неконтролируеми движения или мускулна скованост
Кога трябва да се потърси лекар?
При признаци и симптоми, които са източник на притеснение, особено ако член на семейството има болест на Уилсън, трябва да се запише час за лекар.
Причини
Болестта на Уилсън се унаследява като автозомно-рецесивна черта, което означава, че за да се развие заболяването, трябва да се наследи по едно копие на дефектния ген от всеки родител. Хората, които са наследили само един абнормен ген, няма да се разболеят, но са носители и могат да предадет гена на децата си.
Рискови фактори
В повишен риск от болестта на Уилсън са хора, чийто родители или братя и сестри имат това заболяване. Генетично изследване може да открие мутации в гените, които причиняват заболяването. Възможно най-ранното диагностициране значително увеличава шансовете за успешно лечение.
Диагностицирането на болестта на Уилсън може да бъде предизвикателство, тъй като нейните признаци и симптоми често са трудно различими от тези на други чернодробни заболявания, като например хепатит. Освен това симптомите могат да се развиват с течение на времето. Поведенческите промени, които настъпват постепенно, могат да бъдат особено трудни за свързване с болестта на Уилсън.
Лекарите разчитат на комбинация от симптоми и резултати от изследвания, за да поставят диагнозата. Тестовете и процедурите, използвани за диагностициране на болестта на Уилсън, включват:
- Изследвания на кръвта и урината. Кръвните тестове могат да проследят функцията на черния дроб и да проверят нивото на протеина, който свързва медта в кръвта (церулоплазмин), както и нивото на мед в кръвта. Лекарят може също така да поиска да измери количеството мед, отделено в урината за период от 24 часа.
- Изследване на очите. С помощта на микроскоп с високоинтензивен светлинен източник офталмологът проверява очите за пръстени на Кайзер-Флайшер, които се причиняват от излишък на мед в очите. Болестта на Уилсън се свързва и с вид катаракта, наречена слънчогледова катаракта, която може да се види при очен преглед.
- Взимане на проба от чернодробна тъкан за изследване (биопсия). Лекарят вкарва тънка игла през кожата в черния дроб и взема малка проба от тъканта. Лаборатория я изследва за излишък на мед.
- Генетично изследване. Кръвен тест може да идентифицира генетичните мутации, които причиняват болестта на Уилсън. Познаването на мутациите в семейството позволява на лекарите да изследват братята и сестрите и да започнат лечение преди появата на симптомите.
Лекуващият лекар може да препоръча лекарства, наречени хелатни агенти, които свързват медта и след това подтикват органите да я освободят в кръвта. След това медта се филтрира от бъбреците и се отделя в урината.
По-нататъшното лечение е насочено към предотвратяване на повторното натрупване на мед. При тежко увреждане на черния дроб може да се наложи чернодробна трансплантация.
Лекарства
Ако се приемат лекарства за болестта на Уилсън, лечението е доживотно. Медикаментите включват:
- Пенициламин (Cuprimine, Depen). Пенициламинът е хелатиращ агент. Може да предизвика сериозни странични ефекти, включително кожни и бъбречни проблеми, супресия на костния мозък и влошаване на неврологичните симптоми. Този продукт трябва да се използва внимателно при наличие на алергия към пеницилин. Той също така пречи на витамин В-6 (пиридоксин) да действа, така че с него трябва да се приема добавка в малки дози.
- Триентин (Syprine). Триентин действа подобно на пенициламина, но обикновено предизвиква по-малко странични ефекти. Въпреки това неврологичните симптоми могат да се влошат при прием на триентин.
- Цинков ацетат (Galzin). Това лекарство не позволява на организма да абсорбира медта от храната, която се приема. Обикновено се използва като поддържаща терапия, за да се предотврати повторното натрупване на мед след лечение с пенициламин или триентин.
Цинковият ацетат може да се използва като основна терапия, ако не пациентът не може да приема пенициламин или триентин. Той може да причини стомашно разстройство.
Лекуващият лекар може да препоръча и други лекарства за облекчаване на симптомите.
Хирургия
Ако увреждането на черния дроб е тежко, може да се наложи чернодробна трансплантация. По време на чернодробна трансплантация хирургът отстранява болния черен дроб и го заменя със здрав от донор.
Повечето трансплантирани черни дробове идват от донори, които са починали. В някои случаи черният дроб може да бъде получен от жив донор, например от член на семейството. В този случай хирургът отстранява болния черен дроб и го заменя с част от черния дроб на донора.
Болест на Уипъл
Болестта на Уипъл е рядка бактериална инфекция, която най-често засяга ставите и храносмилателната система. Тя пречи на нормалното храносмилане, като нарушава разграждането на храните и възпрепятства способността на организма да усвоява хранителни вещества, като мазнини и въглехидрати.
Болестта на Уипъл може да инфектира и други органи, включително мозъка, сърцето и очите. Без подходящо лечение тя може да бъде сериозна или фатална. Въпреки това, курс с антибиотици може да я лекува.
Общи признаци и симптоми
Храносмилателните признаци и симптоми са често срещани при болестта на Уипъл и може да включват:
- Диария
- Спазми и болки в стомаха, които могат да се влошат след хранене
- Загуба на тегло, свързана с малабсорбцията на хранителни вещества
Други чести признаци и симптоми, свързани с болестта на Уипъл, включват:
- Възпаление на ставите, особено на глезените, коленете и китките
- Умора
- Слабост
- Анемия
По-рядко срещани признаци и симптоми
В някои случаи признаците и симптомите на болестта на Уипъл могат да включват:
- Температура
- Кашлица
- Увеличени лимфни възли
- Потъмняване на кожата в зоните, изложени на слънце, и на белезите
- Болка в гърдите
Признаците и симптомите на засягане на мозъка и нервната система (неврологични) може да включват:
- Затруднено ходене
- Проблеми със зрението, включително липса на контрол върху движенията на очите
- Объркване
- Загуба на памет
Симптомите обикновено се развиват бавно в продължение на много години при повечето хора с това заболяване. При някои хора симптоми като болки в ставите и загуба на тегло се развиват години преди храносмилателните симптоми, които водят до поставяне на диагноза.
Кога трябва да се потърси лекар?
Болестта на Уипъл е потенциално животозастрашаваща, но обикновено лечима. При необичайни признаци или симптоми, като необяснима загуба на тегло или болки в ставите, трябва да се запише час за преглед. Лекарят може да извърши изследвания, за да определи причината за симптомите.
Дори след като инфекцията е диагностицирана и се провежда лечение, лекуващият лекар трябва да се уведоми, ако симптомите не се подобряват. Понякога антибиотичната терапия не е ефективна, защото бактериите са резистентни към конкретното лекарство, което се приема. Заболяването може да се върне, затова е важно да се наблюдава за симптоми, които се появяват отново.
Процесът на диагностициране на болестта на Уипъл обикновено включва следните изследвания:
- Физически преглед. Лекарят обикновено започва с физически преглед. Той търси признаци и симптоми, които предполагат наличието на това заболяване. Например, може да провери за чувствителност на стомаха и потъмняване на кожата, особено по изложените на слънце части на тялото.
- Биопсия. Важна стъпка при диагностицирането на болестта на Уипъл е вземането на тъканна проба (биопсия), обикновено от лигавицата на тънките черва. За тази цел лекарят обикновено извършва горна ендоскопия. При процедурата се използва тънка, гъвкава тръба с прикрепени светлина и камера, която преминава през устата, гърлото, трахеята и стомаха до тънките черва. Обхватът позволява на лекаря да прегледа храносмилателните пътища и да вземе тъканни проби.
По време на процедурата лекарите вземат тъканни проби от няколко места в тънките черва. Тази тъкан се изследва под микроскоп в лаборатория и се търси наличието на болестотворни бактерии и техни рани (лезии) – по-конкретно за бактериите Tropheryma whipplei. Ако тези тъканни проби не потвърдят диагнозата, лекарят може да вземе тъканна проба от уголемен лимфен възел или да извърши други изследвания.
В някои случаи може да се препоръча поглъщане на капсула, която съдържа малка камера. Камерата може да направи снимки на храносмилателните пътища.
Тест на базата на ДНК, известен като полимеразна верижна реакция (PCR), който се предлага в някои медицински центрове, може да открие бактериите Tropheryma whipplei в проби от биопсия или гръбначномозъчна течност.
- Кръвни тестове. Лекуващият лекар може да назначи и кръвни изследвания, като например пълна кръвна картина. Кръвните тестове могат да открият някои състояния, свързани с болестта на Уипъл, особено анемия, която представлява намаляване на броя на червените кръвни клетки, и ниски концентрации на албумин – протеин в кръвта.
Лечението на болестта на Уипъл е с антибиотици – самостоятелно или в комбинация, които могат да унищожат бактериите, причиняващи инфекцията.
Лечението е дългосрочно, обикновено продължава година или две, като целта е да се унищожат бактериите. Облекчаването на симптомите обаче обикновено настъпва много по-бързо, често в рамките на първата седмица или две. Повечето хора, при които няма усложнения в мозъка или нервната система, се възстановяват напълно след пълен курс на лечение с антибиотици.
Когато решават кои антибиотици да предпишат, лекарите често подбират такива, които унищожават инфекциите в тънките черва и също така преминават през слоя тъкан около мозъка (кръвно-мозъчната бариера). Това се прави, за да се елиминират бактериите, които може да са попаднали в мозъка и централната нервна система.
Заради продължителната употреба на антибиотици лекарят ще трябва да следи състоянието за развитие на резистентност към лекарствата. Ако по време на лечението се появи рецидив, лекарят може да промени антибиотиците.
Лечение при стандартни случаи
В повечето случаи терапията на болестта на Уипъл започва с две до четири седмици прием на цефтриаксон или пеницилин, давани през вена на ръката. След тази първоначална терапия вероятно ще бъде назначен перорален курс със сулфаметоксазол-триметоприм (Bactrim, Septra) в продължение на една до две години.
Възможните странични ефекти на цефтриаксон и сулфаметоксазол-триметоприм включват алергични реакции, лека диария или гадене и повръщане.
Други медикаменти, които са били предлагани като алтернатива в някои случаи, включват перорален доксициклин (Vibramycin, Doryx, други) в комбинация с антималарийното лекарство хидроксихлороквин (Plaquenil), което вероятно ще трябва да се приема в продължение на една до две години.
Възможните странични ефекти на доксициклина включват загуба на апетит, гадене, повръщане и чувствителност към слънчева светлина. Хидроксихлороквинът може да причини загуба на апетит, диария, главоболие, стомашни спазми и замаяност.
Облекчаване на симптомите
Симптомите трябва да се подобрят в рамките на една до две седмици от началото на антибиотичното лечение и да изчезнат напълно в рамките на около един месец. Въпреки че те се подобряват бързо, допълнителни лабораторни изследвания могат да покажат наличието на бактерията в продължение на две или повече години след започване на приема на антибиотици. Последващите изследвания ще помогнат на лекуващия лекар да определи кога може да се спрат антибиотиците. Редовното наблюдение може да открие и развитието на резистентност към дадено лекарство, което често се показва от липсата на подобрение на симптомите.
Дори след успешно лечение болестта на Уипъл може да се появи отново. Лекарите обикновено препоръчват редовни прегледи. Ако се получи рецидив, ще трябва да се повтори антибиотичната терапия.
Приемане на добавки
Поради затрудненията в усвояването на хранителните вещества, свързани с болестта на Уипъл, лекуващият лекар може да препоръча да се приемат витаминни и минерални добавки. Организмът може да се нуждае от допълнителни количества витамин D, фолиева киселина, калций, желязо и магнезий.
Болки в китката
Болките в китката често се причиняват от навяхвания или счупвания в резултат на внезапни травми. Те обаче може да са предизвикани и от дългосрочни проблеми, като повтарящ се стрес, артрит и синдром на карпалния тунел.
Тъй като толкова много фактори могат да доведат до болки в китката, диагностицирането на точната причина може да бъде трудно. Точната диагноза обаче е от съществено значение за правилното лечение и излекуване.
Болката в китката може да варира в зависимост от причината. Например болката при остеоартрит често се описва като подобна на тъпа болка при зъбобол. Синдромът на карпалния тунел обикновено причинява усещане за иглички. Това усещане за изтръпване се появява в палеца, показалеца и средния пръст, особено през нощта.
Точното местоположение на болката в китката също дава сведения за това какво се крие зад симптомите.
Кога трябва да се потърси лекар?
Не всяка болка в китката изисква медицинска помощ. Леките навяхвания и разтягания обикновено реагират на лед, почивка и болкоуспокояващи лекарства, които може да се купят без рецепта. Ако болката и отокът обаче продължават повече от няколко дни или се влошават, трябва да се посети лекар. Забавената диагноза и лечение могат да доведат до лошо заздравяване, намален обхват на движение и дългосрочна инвалидност.
Причини
Увреждането на някоя от частите на китката може да причини болка и да направи невъзможно нейното използване. Увреждането може да е резултат от:
Наранявания
- Внезапни удари. Травмите на китката често се получават при падане напред върху протегнатата ръка. Това може да доведе до навяхвания, разтягания и дори счупвания. Счупването на скафоида включва костта от страната на палеца на китката. Този вид фрактура може да не се покаже на рентгеновите снимки веднага след травмата.
- Повтарящ се стрес. Всяка дейност, свързана с движение на китката, която се повтаря отново и отново, може да възпали тъканите около ставите или да причини стрес фрактури. Някои примери включват удряне на топка за тенис, свирене на виолончело или шофиране в пресечена местност. Рискът от нараняване се увеличава, когато движението се извършва часове наред без почивка. Тензосиновитът на Де Кервен е травма от повтарящ се стрес, която причинява болка в основата на палеца.
Артрит
- Остеоартрит. Този вид артрит се появява, когато хрущялът, който подплатява краищата на костите, се влошава с течение на времето. Остеоартритът в китката е рядко срещан и обикновено се появява само при хора, които са наранили тази китка в миналото.
- Ревматоиден артрит. Ревматоидният артрит е заболяване, при което имунната система на организма атакува собствените си тъкани и често засяга китката. Ако едната китка е засегната, обикновено е засегната и другата.
Други заболявания и състояния
- Синдром на карпалния тунел. Синдромът на карпалния тунел се развива при повишен натиск върху срединния нерв при преминаването му през карпалния тунел – проход в дланта на китката.
- Кисти на ганглионите. Тези кисти на меките тъкани се появяват най-често в частта на китката, противоположна на дланта. Ганглионните кисти могат да бъдат болезнени, като болката може да се влоши или да се подобри при активност.
- Болест на Киенбок. Това заболяване обикновено засяга млади хора и включва прогресивно разрушаване на една от малките костици на китката. Болестта на Киенбок се появява, когато няма достатъчно кръвоснабдяване на тази кост.
По време на физическия преглед лекарят може:
- Да провери китката за чувствителност, подуване или деформация
- Да поиска пациентът да движи китката си, за да провери дали не е намален обхватът на движение
- Да провери силата на захвата и силата на предмишницата
Образна диагностика
Образните изследвания могат да включват:
- Рентгеново изследване. Това е най-често назначаваното изследване при болки в китката. Използвайки малко количество радиация, рентгеновите лъчи могат да разкрият фрактури на костите или признаци на остеоартрит.
- Компютърна томография. Това сканиране може да осигури по-подробен изглед на костите на китката и да открие фрактури, които не се виждат на рентгеновите снимки.
- Ядрено-магнитен резонанс. При това изследване се използват радиовълни и силно магнитно поле, за да се получат подробни изображения на костите и меките тъкани. За ЯМР на китката може да се наложи да се постави ръката в по-малко устройство вместо в апарат за ЯМР на цялото тяло.
- Ултразвук. Този прост, неинвазивен тест може да помогне да се изследват сухожилията, връзките и кистите.
Артроскопия
Ако резултатите от образните изследвания не предоставят достатъчно информация, може да се наложи артроскопия. При тази процедура инструмент с размер на молив, наречен артроскоп, се вкарва в китката през малък разрез на кожата. Инструментът се състои от светлина и малка камера, която прожектира изображения на телевизионен монитор. Артроскопията се счита за златен стандарт за оценка на продължителната болка в китката. В някои случаи лекарят може да отстрани проблеми с китката чрез артроскопа.
Изследвания на нервите
Лекуващият лекар може да назначи електромиограма, ако има съмнение за синдром на карпалния тунел. Този тест измерва малките електрически разряди, произвеждани в мускулите. Тънък като игла електрод се поставя в мускула и се записва електрическата му активност, когато мускулът е в покой и когато е свит. Извършват се и изследвания на нервната проводимост, за да се провери дали електрическите импулси са забавени в областта на карпалния тунел.
Лечението на проблемите с китката варира в зависимост от вида, местоположението и тежестта на травмата, както и от възрастта и общото здравословно състояние.
Лекарства
Болкоуспокояващи средства без рецепта, като ибупрофен и ацетаминофен, могат да помогнат за намаляване на болката в китката. По-силните болкоуспокояващи се отпускат по лекарско предписание. При някои състояния може да се обмисли и инжектиране на кортикостероидни лекарства.
Терапия
Физиотерапевтът може да приложи специфично лечение и упражнения за травми на китката и проблеми със сухожилията. След операция той може да помогне с рехабилитацията.
При счупена кост на китката, парчетата трябва да бъдат подредени, за да може костта да заздравее правилно. Гипсът или шината могат да помогнат за задържане на костните фрагменти заедно, докато те зарастват.
При изкълчване или разтегляне на китката може да се наложи да се носи шина, за да се предпази увреденото сухожилие или връзка, докато се лекува. Шините са особено полезни при травми от претоварване, причинени от повтарящи се движения.
Хирургия
В някои случаи може да се наложи операция. Примерите включват:
– Счупвания на кости. Понякога може да се наложи операция, за да се стабилизират костнити фрактури и за да се улесни заздравяването. Има случаи, в които е наложително използването на метални пирони.
– Синдром на карпалния тунел. Ако симптомите са тежки, може да се наложи разрязване на връзката, която образува покрива на тунела, за да се намали натискът върху нерва.
– Възстановяване на сухожилия или връзки. Понякога се налага операция за възстановяване на скъсани сухожилия или връзки.
Бръчки
Бръчките, които са естествена част от стареенето, са най-видими по изложената на слънце кожа, като лицето, шията, ръцете и предмишниците. Въпреки че генетиката определя основно структурата и текстурата на кожата, излагането на слънце е основна причина за появата на бръчки, особено при хората със светла кожа. Замърсителите и тютюнопушенето също допринасят за това.
Ако бръчките са повод за притеснение, днес повече от всякога има възможности те да бъдат изгладени или да бъдат направени по-малко видими. Медикаментите, техниките за повърхностно възстановяване на кожата, филърите и хирургичните интервенции са начело на списъка с ефективни методи за лечение на бръчки.
Бръчките са линиите и гънките, които се образуват в кожата. Някои от тях могат да се превърнат в дълбоки бразди и може да са особено забележими около очите, устата и шията.
При притеснения относно вида на кожата трябва да се запише час за дерматолог. Той може да направи оценка на кожата и да помогне за създаването на индивидуален план за грижа. Дерматологът може да препоръча и медицински процедури за третиране на бръчки.
Терапии
Предлагат се няколко варианта за третиране на бръчки, които помагат те да се изгладят или станат по-малко забележими.
Лекарства
- Локални ретиноиди. Лекарство с рецепта, което съдържа ретиноиди, получени от витамин А, може да намали фините бръчки, петната и грапавостта, когато се прилага върху кожата. Може да се наложи продуктът да се използва в продължение на няколко седмици или месеци, преди да се забележи подобрение. Продуктите включват третиноин (Renova, Retin-A) и тазаротен (Avage, Tazorac), а синтетичната версия, наречена адапален, също е вариант. Ретиноидите могат да предизвикат временен сърбеж, зачервяване, парене или сухота.
Тъй като те могат да предизвикат по-лесно изгаряне на кожата, трябва ежедневно да се използва широкоспектърен слънцезащитен крем със слънцезащитен фактор (SPF) от поне 30 и да се носи защитно облекло.
- Кремове против бръчки без лекарско предписание. Ефективността на кремовете против бръчки зависи отчасти от активните съставки. Ретинолът, антиоксидантите и някои пептиди могат да доведат до леко или незначително подобрение на бръчките. Продуктите, които съдържат алфахидрокси киселини – като гликолова киселина и млечна киселина, могат да помогнат за отстраняване на горния слой мъртва кожа и да стимулират растежа на нова кожа.
- При кремовете за бръчки без рецепта резултатите, ако има такива, са ограничени и обикновено краткотрайни, тъй като тези кремове съдържат по-малко активни съставки, отколкото кремовете с рецепта.
Хирургични процедури и други техники
За изглаждане на бръчките се използват различни процедури. Някои проучвания показват, че комбинацията от тях може да даде най-задоволителни резултати. Дерматологът би могъл да препоръча най-подходящата за конкретния пациент процедура.
- Лазерен рисърфисинг (възстановяване на повърхността). При аблативното (разраняващо) лазерно обновяване лазерен лъч разрушава външния слой на кожата (епидермиса) и нагрява подлежащата кожа (дермата). Това стимулира растежа на нови колагенови влакна. Със заздравяването на раната се образува по-гладка и стегната кожа. Лазерният рисърфисинг не може да премахне прекомерната или увисналата кожа.
Тази процедура може да се извърши амбулаторно, обикновено с местна упойка. За обновяване на по-голяма повърхност може да бъде приложена пълна седация.
Пълното възстановяване след аблативен лазерен рисърфисинг може да отнеме няколко месеца. По-новият метод, при който се използват фракционни лазери, има по-кратко време за възстановяване. Рисковете включват белези и изсветляване или потъмняване на цвета на кожата.
Техника, наречена неаблативен фракционен лазерен рисърфисинг, е с по-кратко време за възстановяване и с по-малко рискове от аблативната. Неаблативните лазери са по-подходящи за хора с умерени бръчки, тъй като резултатите са не толкова забележими. Това лечение трябва да се повтаря по-често, отколкото аблативното лечение. Този метод може да се извършва и с фракционен лазер.
- Фотодинамично подмладяване. Фотодинамичната терапия (PDT) може да третира фини бръчки, причинени от излагане на слънце. Възможно е да се наложат повторни процедури, но възстановяването при PDT е по-кратко, отколкото при лазерното обновяване.
- Химически пилинг. Лекарят нанася химически разтвор върху кожата, за да отстрани горните слоеве. Кожата, която израства след химически пилинг, е по-гладка. В зависимост от дълбочината на пилинга може да са необходими няколко процедури, преди да се забележи разлика. Зачервяването продължава до няколко седмици. Възможните странични ефекти включват белези, инфекция и изсветляване или потъмняване на цвета на кожата.
- Дермабразио. Дермабразиото изчиства повърхностния слой на кожата с бързо въртяща се четка. На нейно място израства нова кожа. Може да се наложи процедурата да се извърши повече от веднъж.
Възможните странични ефекти включват временно зачервяване, струпеи и подуване. Възможно е да са необходими няколко месеца, за да избледнее розовият цвят и да се видят резултатите.
- Микродермабразио. Подобно на дермабразиото, при тази техника се отстранява само фин слой кожа. Необходими са серия от процедури в продължение на месеци, за да се постигнат скромни, временни резултати. При розацея или малки червени вени по лицето, тази техника може да влоши състоянието.
Може да се забележи леко зачервяване или усещане за парене в третираните зони.
- Ботулинов токсин тип А (ботокс). Когато се инжектира в малки дози в определени мускули, ботоксът не позволява на мускулите да се съкращават. Когато мускулите не могат да се стягат, кожата изглежда по-гладка и по-малко набръчкана.
Ботоксът действа добре на бръчките между веждите и по челото и тези в ъглите на очите. Резултатите се виждат след един до три дни. Ефектът обикновено продължава няколко месеца. За поддържане на резултатите са необходими повторни инжекции.
- Филъри за меки тъкани. Филърите за меки тъкани, които включват мазнини, колаген и хиалуронова киселина (Restylane, Juvederm и др.), могат да бъдат инжектирани в бръчките по лицето. Те изпълват и изглаждат бръчките и вдлъбнатините. Възможно е да се появи временно подуване, зачервяване и синини в третираната област. Ефектът на повечето продукти е временен.
- Лифтинг на лицето. Процедурата за лифтинг на лицето включва стягане на подлежащите мускули и тъкани. Тя може да се извърши в болница или в извънболнично хирургично заведение, с местна упойка, седация или обща анестезия. Времето за възстановяване след лифтинг на лицето може да е продължително. Обикновено синините и подуването се наблюдават в продължение на няколко седмици след операцията.
Резултатите от лифтинга на лицето не са трайни, ефектът се задържа за няколко години. Резултатите варират в зависимост от местоположението и дълбочината на бръчките. Нищо не спира процеса на стареене на кожата, така че при желание да се запази постигнатият ефект, трябва да се правят повторни процедури.
Трябва да се има предвид, че всяка от процедурите може да има странични ефекти. Важно е това да се обсъди с дерматолога или пластичния хирург.
Болки в гърдите
Болките в гърдите се проявяват под различни форми – от остри и пробождащи до тъпи. Понякога се усещат притискащи или парещи. В някои случаи се разпространяват нагоре по шията, към челюстта и след това към гърба или надолу по едната или двете ръце.
Много различни проблеми могат да ги причинят. Най-застрашаващите живота причини са свързани със сърцето или белите дробове. Тъй като болките в гърдите може да означават сериозен проблем, важно е незабавно да се потърси медицинска помощ.
Болките в гърдите могат да предизвикат много различни усещания в зависимост от това какво предизвиква симптома. Често причината не е свързана със сърцето , въпреки че няма лесен начин да се разбере това, без да се направи преглед при медицинско лице.
Свързани със сърцето болки в гърдите
Въпреки че болките в гърдите често се свързват със сърдечни заболявания, много хора с такива заболявания казват, че изпитват неопределен дискомфорт, който не е задължително да се определи като болка. Като цяло дискомфортът в гърдите, свързан с инфаркт или друг сърдечен проблем, може да бъде описан или свързан с един или повече от следните признаци:
- Натиск, пълнота, парене или стягане в гърдите
- Смазваща или пареща болка, която се разпространява към гърба, врата, челюстта, раменете и едната или двете ръце
- Болка, която продължава повече от няколко минути, усилва се при активност, отшумява и се появява отново или е с различна интензивност
- Недостиг на въздух
- Студена пот
- Замайване или слабост
- Гадене или повръщане
Други видове болки в гърдите
Може да е трудно да се разграничи свързаната със сърцето болка в гърдите от други видове. Въпреки това болката в гърдите, която е по-малко вероятно да се дължи на сърдечен проблем, по-често е асоциирана с:
- Кисел вкус или усещане за връщане на храна в устата
- Проблеми с преглъщането
- Болка, която се подобрява или влошава, когато се промени положението на тялото
- Болка, която се влошава при дълбоко вдишване или кашлица
- Чувствителност при натискане на гърдите
- Болка, която персистира в продължение на много часове
- Класическите симптоми на киселини – болезнено, парещо усещане зад гръдната кост , може да бъде причинено от проблеми със сърцето или стомаха
Кога трябва да се потърси лекар?
При поява на нова или необяснима болка в гърдите или при съмнение за инфаркт незабавно трябва да се позвъни на „Спешна помощ“. Не трябва да се пренебрегват симптомите на инфаркт. Ако не може да бъде извикана линейка, трябва незабавно да се отиде в най-близката болница.
Болката в гърдите невинаги е сигнал за инфаркт, но това е първото, за което се проверява в спешното отделение. Причината е, че инфарктът е потенциално най-непосредствената заплаха за живота. Лекарите могат да проверят и за животозастрашаващи състояния на белия дроб – например колабирал бял дроб или кръвен съсирек в него.
Спешни изследвания
Някои от първите тестове, които лекарят може да назначи при оценка на гръдната болка, включват:
- Електрокардиограма (ЕКГ). Този бърз тест измерва електрическата активност на сърцето. На гърдите, а понякога и на ръцете и краката, се поставят залепващите се пластири (електроди). Жиците свързват електродите с компютър, който показва резултатите от теста. ЕКГ може да покаже дали сърцето бие твърде бързо, твърде бавно или изобщо не бие. Тъй като увреденият сърдечен мускул не провежда електрическите сигнали по типичен модел, ЕКГ може да покаже дали пациентът е имал или в момента има сърдечен удар.
- Кръвни изследвания. Могат да бъдат направени кръвни тестове, за да се провери за повишени нива на определени протеини или ензими, които обикновено се срещат в сърдечния мускул. Увреждането на сърдечните клетки при инфаркт може да позволи на тези протеини или ензими да изтичат в продължение на часове в кръвта.
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Рентгеновата снимка на гръдния кош може да покаже състоянието на белите дробове, както и размера и формата на сърцето и основните кръвоносни съдове. Тя може да разкрие и проблеми с белите дробове, като например пневмония или колапс на белия дроб.
- Компютърна томография (КТ). Компютърната томография може да открие кръвен съсирек в белия дроб (белодробна емболия) или да открие дисекация на аортата.
Последващи изследвания
В зависимост от резултатите от първоначалните тестове за болка в гърдите, е възможно е да се наложи да се направят последващи изследвания, които могат да включват:
- Ехокардиография. При ехокардиограмата се използват звукови вълни, за да се получи видеоизображение на сърцето в движение. Малко устройство може да бъде прокарано през гърлото, за да се получи по-добър изглед на различни части на сърцето.
- Компютърна томография (КТ). Различни видове компютърна томография могат да се използват за проверка на сърдечните артерии за запушване. Може да се направи и коронарна ангиограма с компютърна томография с помощта на багрило, за да се проверят сърдечните и белодробните артерии за запушвания и други проблеми.
- Стрес тестове. Те измерват как сърцето и кръвоносните съдове реагират на натоварване, което може да покаже дали болката в гърдите е свързана със сърцето. Съществуват много видове стрес тестове. Единият може да е ходене по бягаща пътека или въртене на педалите на стационарно колело, докато пациентът е свързан с ЕКГ. Друг може да е интравенозен прием на препарат, който да стимулира сърцето по начин, подобен на физически упражнения.
- Коронарна катетеризация (ангиограма) . Това изследване помага на медицинските специалисти да видят запушванията в сърдечните артерии. В кръвоносен съд, обикновено в слабините или китката, се вкарва дълга, тънка гъвкава тръба (катетър), която се насочва към сърцето. През катетъра към артериите в сърцето се пуска багрило. То помага артериите да се видят по-ясно на рентгенови снимки и видео.
Лечението на болките в гърдите варира в зависимост от причината за тях.
Лекарства
Лекарствата, използвани за лечение на някои от най-честите причини за болка в гърдите, включват:
- Артериални релаксанти. Нитроглицеринът – обикновено приеман под формата на таблетка под езика, отпуска сърдечните артерии, така че кръвта може да преминава по-лесно през стеснените пространства. Някои лекарства за кръвно налягане също отпускат и разширяват кръвоносните съдове.
- Аспирин. Ако медицинските лица смятат, че болката в гърдите е свързана със сърцето, вероятно ще бъде предписан аспирин.
- Тромболитични лекарства. При инфаркт може да бъдат предписани лекарства за разбиване на съсиреци. Те действат така, че да разтворят съсирека, който пречи на кръвта да достигне до сърдечния мускул.
- Разредители на кръвта. При наличие на съсирек в артерия, захранваща сърцето или белите дробове, вероятно ще бъдат дадени лекарства, които пречат на съсирването на кръвта, за да се предотврати образуването на още съсиреци.
- Лекарства за потискане на киселинността. Ако гръдната болка е причинена от стомашна киселина, която се разплисква в хранопровода, лекарят може да предложи лекарства, които намаляват количеството киселина в стомаха.
- Антидепресанти. При пристъпи на паника лекарят може да предпише антидепресанти, които да помогнат за овладяване на симптомите. Може да бъде препоръчана и разговорна терапия, например когнитивно-поведенческа терапия.
Хирургически и други процедури
Процедурите за лечение на някои от най-опасните причини за болка в гърдите включват:
- Ангиопластика и поставяне на стент. Болката в гърдите, която е причинена от запушване на артерия, захранваща сърцето, обикновено се лекува с ангиопластика. Лекарят поставя катетър с балон на края в голям кръвоносен съд, обикновено в слабините, и насочва катетъра към запушването. Той надува балона, за да разшири артерията, след което го изпуска и изважда катетъра. От външната страна на балонния накрайник на катетъра често се поставя малка тръбичка от телена мрежа (стент). Когато се разшири, стентът се фиксира на място, за да запази артерията отворена.
- Байпасна операция. По време на тази процедура хирурзите вземат кръвоносен съд от друга част на тялото и го използват, за да създадат алтернативен път, по който кръвта да заобиколи блокираната артерия.
- Спешно отстраняване на дисекация. Може да се наложи спешна операция за отстраняване на аортна дисекация – животозастрашаващо състояние, при което артерията, която пренася кръв от сърцето към останалата част на тялото, се разкъсва.
- Напомпване на на белия дроб. При колапс на белия дроб медицинският специалист може да постави тръба в гръдния кош, за да го напомпа отново.
Болест на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Toot)
Болестта на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Toot) представлява група наследствени заболявания, които причиняват увреждане на нервите. Увреждането е предимно в областта на ръцете и краката (периферни нерви).
Болестта на Шарко-Мари-Тут се нарича още наследствена моторна и сензорна невропатия. В резултат на заболяването мускулите са по-малки и по-слаби. Възможно е също така да се наблюдава загуба на чувствителност и мускулни съкращения, както и затруднено ходене. Често срещани са и деформации на стъпалата като пръст чукче и високи сводове. Симптомите обикновено започват от стъпалата и краката, но в крайна сметка могат да засегнат дланите и ръцете. Те обикновено се появяват в юношеска или ранна зряла възраст, но могат да се развият и по-късно.
Признаците и симптомите на болестта на Шарко-Мари-Тоот могат да включват:
- Слабост в краката, глезените и стъпалата
- Загуба на мускулна маса в краката и стъпалата
- Високи сводове на стъпалата
- Извити пръсти на краката (пръсти чукче)
- Намалена способност за бягане
- Затруднено повдигане на стъпалото в областта на глезена (пропадане на стъпалото)
- Непохватна или по-висока от нормалната стъпка (походка)
- Често спъване или падане
- Намалено усещане или загуба на чувствителност в краката и стъпалата
С напредването на болестта симптомите могат да се разпространят от стъпалата и краката към дланите и ръцете. Тежестта им може да варира значително при различните хора, дори и при членовете на семейството.
Причини
Болестта на Шарко-Мари-Тоот е наследствено, генетично заболяване. То се проявява при мутации в гените, които засягат нервите на стъпалата, краката, ръцете и дланите.
Понякога тези мутации увреждат нервите. Други мутации увреждат защитната обвивка, която обгражда нерва (миелинова обвивка). И двете причиняват по-слаби съобщения между крайниците и мозъка.
Рискови фактори
Болестта на Шарко-Мари-Тоот е наследствена, така че рискът да се развие заболяването е по-висок, ако някой от близките роднини страда от него.
Други причини за невропатии, като например диабет, могат да предизвикат симптоми, подобни на болестта на Шарко-Мари-Тоот. Тези други състояния също могат да доведат до влошаване на симптомите на болестта на Шарко-Мари-Тоот.
Лекарства като химиотерапевтичните препарати винкристин (Marqibo), паклитаксел (Abraxane) и други могат да влошат симптомите. Лекуващият лекар трябва да е уведомен за всички лекарства, които пациентът приема.
По време на физическия преглед лекарят може да провери за:
- Признаци на мускулна слабост в ръцете, краката, дланите и стъпалата
- Намален обем на мускулите в долната част на краката, поради което тяхната форма наподобява обърната бутилка за шампанско
- Намалени рефлекси
- Загуба на сетивност в краката и ръцете
- Деформации на стъпалата, като високи сводове или присти чукче
- Други ортопедични проблеми, като лека сколиоза или дисплазия на тазобедрената става
За да се получи информация за степента на увреждането на нервите и на причините за него, лекарят може да препоръча и следните тестове:
– Изследване на нервната проводимост. Тези тестове измерват силата и скоростта на електрическите сигнали, предавани през нервите. Електродите върху кожата подават малки електрически удари, за да стимулират нерва. Забавените или слаби реакции могат да показват нервно заболяване, като например болестта на Шарко-Мари-Тоот.
– Електромиография (ЕМГ). Тънък иглен електрод се вкарва през кожата в мускула. Електрическата активност се измерва, докато пациентът отпуска и докато леко стяга мускула. Лекарят може да успее да определи разпространението на заболяването, като тества различни мускули.
– Биопсия на нерв. Малко парче от периферен нерв се взема от прасеца през разрез на кожата. Лабораторният анализ на нерва позволява да се разграничи болестта на Шарко-Мари-Тоот от други нервни заболявания.
– Генетично изследване. Тези тестове могат да открият най-често срещаните генетични дефекти, за които е известно, че причиняват болестта на Шарко-Мари-Тоот. Те се правят с кръвна проба. Генетичните тестове могат да дадат на хората с това заболяване повече информация за семейно планиране. Те могат също така да изключат други невропатии. Лекуващият лекар може да препоръча консултация с генетик, за да разбере пациентът плюсовете и минусите на изследването.
Няма лечение за болестта на Шарко-Мари-Тоот, но тя обикновено напредва бавно и не влияе на очакваната продължителност на живота.
Съществуват някои лечения, които помагат за управление на заболяването.
Лекарства
Болестта на Шарко-Мари-Тоот понякога може да причини болка поради мускулни спазми или увреждане на нервите. Ако болката е проблем, предписаните с рецепта болкоуспокояващи лекарства могат да помогнат за нейното контролиране.
Терапия
- Физиотерапия. Физиотерапията може да помогне за укрепване и разтягане намускулите, за да се предотвратите тяхното сковаване и загуба. Програмата обикновено включва упражнения с ниско въздействие и техники за разтягане, ръководени от обучен физиотерапевт и одобрени от лекуващия лекар. Започната рано и следвана редовно, физиотерапията може да помогне за предотвратяване на инвалидизация.
- Ерготерапия. Слабостта в ръцете и дланите може да доведе до затруднения при захващането и движенията с пръсти, като например закопчаване на копчета или писане. Ерготерапията може да помогне чрез използването на помощни средства, като например специални гуми на дръжките на вратите или дрехи с тик-так копчета, вместо обикновени.
- Ортопедични приспособления. Много хора с болестта на Шарко-Мари-Тоот се нуждаят от помощта на определени ортопедични приспособления, за да поддържат ежедневната си подвижност и да се предпазят от нараняване. Скобите или шините за крака и глезените могат да осигурят стабилност при ходене и изкачване на стълби. От полза поже да е носенето на ботуши или боти, които дават допълнителна опора на глезена. Изработени по поръчка обувки или вложки за обувки могат да подобрят походката. При слабост в ръцете и затруднения за хващане и задържане на предмени биха могли да се обмислят шини за пръсти.
Хирургия
Ако деформациите на стъпалото са тежки, коригиращата операция може да помогне за облекчаване на болката и подобряване на способността за ходене. Хирургията не може да подобри слабостта или загубата на чувствителност.
Потенциални бъдещи лечения
Изследователите проучват редица потенциални терапии, които един ден могат да доведат до лечение на болестта на Шарко-Мари-Тоот. Тези терапии включват медикаменти, генна терапия и ин витро процедури, които могат да помогнат за предотвратяване на предаването на болестта на бъдещите поколения.
Болестта на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Toot) представлява група наследствени заболявания, които причиняват увреждане на нервите. Увреждането е предимно в областта на ръцете и краката (периферни нерви).
Болестта на Шарко-Мари-Тут се нарича още наследствена моторна и сензорна невропатия. В резултат на заболяването мускулите са по-малки и по-слаби. Възможно е също така да се наблюдава загуба на чувствителност и мускулни съкращения, както и затруднено ходене. Често срещани са и деформации на стъпалата като пръст чукче и високи сводове. Симптомите обикновено започват от стъпалата и краката, но в крайна сметка могат да засегнат дланите и ръцете. Те обикновено се появяват в юношеска или ранна зряла възраст, но могат да се развият и по-късно.
Признаците и симптомите на болестта на Шарко-Мари-Тоот могат да включват:
- Слабост в краката, глезените и стъпалата
- Загуба на мускулна маса в краката и стъпалата
- Високи сводове на стъпалата
- Извити пръсти на краката (пръсти чукче)
- Намалена способност за бягане
- Затруднено повдигане на стъпалото в областта на глезена (пропадане на стъпалото)
- Непохватна или по-висока от нормалната стъпка (походка)
- Често спъване или падане
- Намалено усещане или загуба на чувствителност в краката и стъпалата
С напредването на болестта симптомите могат да се разпространят от стъпалата и краката към дланите и ръцете. Тежестта им може да варира значително при различните хора, дори и при членовете на семейството.
Причини
Болестта на Шарко-Мари-Тоот е наследствено, генетично заболяване. То се проявява при мутации в гените, които засягат нервите на стъпалата, краката, ръцете и дланите.
Понякога тези мутации увреждат нервите. Други мутации увреждат защитната обвивка, която обгражда нерва (миелинова обвивка). И двете причиняват по-слаби съобщения между крайниците и мозъка.
Рискови фактори
Болестта на Шарко-Мари-Тоот е наследствена, така че рискът да се развие заболяването е по-висок, ако някой от близките роднини страда от него.
Други причини за невропатии, като например диабет, могат да предизвикат симптоми, подобни на болестта на Шарко-Мари-Тоот. Тези други състояния също могат да доведат до влошаване на симптомите на болестта на Шарко-Мари-Тоот.
Лекарства като химиотерапевтичните препарати винкристин (Marqibo), паклитаксел (Abraxane) и други могат да влошат симптомите. Лекуващият лекар трябва да е уведомен за всички лекарства, които пациентът приема.
По време на физическия преглед лекарят може да провери за:
- Признаци на мускулна слабост в ръцете, краката, дланите и стъпалата
- Намален обем на мускулите в долната част на краката, поради което тяхната форма наподобява обърната бутилка за шампанско
- Намалени рефлекси
- Загуба на сетивност в краката и ръцете
- Деформации на стъпалата, като високи сводове или присти чукче
- Други ортопедични проблеми, като лека сколиоза или дисплазия на тазобедрената става
За да се получи информация за степента на увреждането на нервите и на причините за него, лекарят може да препоръча и следните тестове:
– Изследване на нервната проводимост. Тези тестове измерват силата и скоростта на електрическите сигнали, предавани през нервите. Електродите върху кожата подават малки електрически удари, за да стимулират нерва. Забавените или слаби реакции могат да показват нервно заболяване, като например болестта на Шарко-Мари-Тоот.
– Електромиография (ЕМГ). Тънък иглен електрод се вкарва през кожата в мускула. Електрическата активност се измерва, докато пациентът отпуска и докато леко стяга мускула. Лекарят може да успее да определи разпространението на заболяването, като тества различни мускули.
– Биопсия на нерв. Малко парче от периферен нерв се взема от прасеца през разрез на кожата. Лабораторният анализ на нерва позволява да се разграничи болестта на Шарко-Мари-Тоот от други нервни заболявания.
– Генетично изследване. Тези тестове могат да открият най-често срещаните генетични дефекти, за които е известно, че причиняват болестта на Шарко-Мари-Тоот. Те се правят с кръвна проба. Генетичните тестове могат да дадат на хората с това заболяване повече информация за семейно планиране. Те могат също така да изключат други невропатии. Лекуващият лекар може да препоръча консултация с генетик, за да разбере пациентът плюсовете и минусите на изследването.
Няма лечение за болестта на Шарко-Мари-Тоот, но тя обикновено напредва бавно и не влияе на очакваната продължителност на живота.
Съществуват някои лечения, които помагат за управление на заболяването.
Лекарства
Болестта на Шарко-Мари-Тоот понякога може да причини болка поради мускулни спазми или увреждане на нервите. Ако болката е проблем, предписаните с рецепта болкоуспокояващи лекарства могат да помогнат за нейното контролиране.
Терапия
- Физиотерапия. Физиотерапията може да помогне за укрепване и разтягане намускулите, за да се предотвратите тяхното сковаване и загуба. Програмата обикновено включва упражнения с ниско въздействие и техники за разтягане, ръководени от обучен физиотерапевт и одобрени от лекуващия лекар. Започната рано и следвана редовно, физиотерапията може да помогне за предотвратяване на инвалидизация.
- Ерготерапия. Слабостта в ръцете и дланите може да доведе до затруднения при захващането и движенията с пръсти, като например закопчаване на копчета или писане. Ерготерапията може да помогне чрез използването на помощни средства, като например специални гуми на дръжките на вратите или дрехи с тик-так копчета, вместо обикновени.
- Ортопедични приспособления. Много хора с болестта на Шарко-Мари-Тоот се нуждаят от помощта на определени ортопедични приспособления, за да поддържат ежедневната си подвижност и да се предпазят от нараняване. Скобите или шините за крака и глезените могат да осигурят стабилност при ходене и изкачване на стълби. От полза поже да е носенето на ботуши или боти, които дават допълнителна опора на глезена. Изработени по поръчка обувки или вложки за обувки могат да подобрят походката. При слабост в ръцете и затруднения за хващане и задържане на предмени биха могли да се обмислят шини за пръсти.
Хирургия
Ако деформациите на стъпалото са тежки, коригиращата операция може да помогне за облекчаване на болката и подобряване на способността за ходене. Хирургията не може да подобри слабостта или загубата на чувствителност.
Потенциални бъдещи лечения
Изследователите проучват редица потенциални терапии, които един ден могат да доведат до лечение на болестта на Шарко-Мари-Тоот. Тези терапии включват медикаменти, генна терапия и ин витро процедури, които могат да помогнат за предотвратяване на предаването на болестта на бъдещите поколения.
Болест на Мениер
Болестта на Мениер е проблем на вътрешното ухо, който може да причини световъртежи, наричани още вертиго, и загуба на слуха. В повечето случаи заболяването засяга само едното ухо. То може да се появи на всяка възраст, но обикновено започва между 40 и 60 години. Смята се, че това е състояние, което продължава цял живот, но някои терапии могат да помогнат за облекчаване на симптомите и да намалят влиянието му върху живота на засегнатия в дългосрочен план.
Симптомите на болестта на Мениер включват:
- Редовни световъртежи. Появяват се световъреж, които започват и спират внезапно. Те може да започнат без предупредителни сигнали. Обикновено продължават от 20 минути до 12 часа, но не повече от 24 часа. Сериозният световъртеж може да предизвика гадене.
- Загуба на слуха. Загубата на слуха при болестта на Мениер може да се появява и да изчезва, особено в началото. С течение на времето тя може да бъде дълготрайна и да не настъпи подобрение.
- Звънене в ухото. Звъненето в ухото се нарича тинитус. Тинитус е термин, с който се обозначава звънене, бръмчене, рев, свистене или съскане в ухото.
- Усещане за пълнота в ухото. Хората с болестта на Мениер често усещат напрежение в ухото. Това се нарича ушна пълнота.
След пристъп на световъртеж симптомите се подобряват и може да изчезнат за известно време. С течение на времето броят на пристъпите може да намалее.
Лекарят прави преглед и разпитва за здравната история. За постовяне на диагозата болест на Мениер трябва да са налице следните признаци:
- Два или повече пристъпа на световъртеж, всеки от които продължава от 20 минути до 12 часа или до 24 часа
- Загуба на слуха, доказана с изследване на слуха
- Шум в ушите или усещане за пълнота или напрежение в ухото
Болестта на Мениер може да има симптоми, подобни на други медицински състояния, затова лекарят трябва да изключи всякакви други заболявания, които пациентът може да има.
Оценка на слуха
Изследването на слуха се нарича аудиометрия. Аудиометрията изследва доколко добре човек чува звуци с различна височина и сила. С нея може също така да се провери доколко добре пациентът може да различава думи, които звучат по един и същи начин. Хората с болестта на Мениер често имат проблеми със слуха на ниски честоти или комбинирани високи и ниски честоти. Те могат да имат типични показатели в средните честоти.
Оценка на равновесието
Между пристъпите на световъртеж равновесието се нормализира при повечето хора с болестта на Мениер, но при някои проблемите с баланса може да продължаг. Тестовете, които изследват доколко добре работи вътрешното ухо, включват:
- Електронистагмограма или видеонистагмография (ENG или VNG). Тези тестове измерват равновесието чрез изследване на движението на очите. Една част от теста разглежда движението на очите, докато те следят цел. Друга част изследва движението им, докато главата е поставена в различни позиции. Трети тест, наречен калоричен тест, проследява движението на очите, като използва температурни промени, за да предизвика реакция от вътрешното ухо. Лекарят може да използва топъл и студен въздух или вода в ухото за калоричния тест.
- Тест с въртящ се стол. Подобно на видеонистагмографията, този тест измерва колко добре работи вътрешното ухо въз основа на движението на очите. Пациентът седи на компютърно управляван стол, който се върти от една страна на друга, което предизвиква активност във вътрешното ухо.
- Изследване на вестибуларните евокирани миогенни потенциали (VEMP). При този тест се използва звук, за да се активират части от вътрешното ухо. Той записва колко добре мускулите реагират на този звук и може да покаже характерни промени в засегнатите уши на хора с болестта на Мениер.
- Компютъризирана динамична постурография (CDP). Този тест показва на коя част от системата за равновесие пациентът разчита най-много и кои части могат да предизвикат проблеми. Частите на системата за равновесие включват зрението, функцията на вътрешното ухо или усещанията от кожата, мускулите, сухожилията и ставите. Изследваният носи предпазен колан и застава бос върху платформа. След това запазва равновесието си при различни условия.
- Видео импулсен тест за глава (vHIT). Този тест проверява доколко очите и вътрешните уши работят заедно. vHIT използва видео, за да измери реакциите на очите при внезапно движение. Докато пациентът се фокусира върху дадена точка, главата му се завърта бързо и непредсказуемо. Ако при завъртането на главата очите се отклоняват от целта, изследваният има проблем с рефлекса.
- Електрокохлеография (ECoG). Този тест разглежда как вътрешното ухо реагира на звуци. Той може да помогне да се установи дали има натрупване на течност във вътрешното ухо. Това изследване обаче не се прави само при болестта на Мениер.
Тестове за изключване на други заболявания
Лабораторни тестове, образни изследвания и други изследвания могат да се използват за изключване на заболявания. Някои други състояния могат да причинят проблеми като тези при болестта на Мениер, като например мозъчен тумор или множествена склероза.
За болестта на Мениер не съществува лечение. Някои терапии могат да помогнат да се намали силата на пристъпите на световъртеж и продължителността им, но не съществува лечение за трайна загуба на слуха. Лекуващият лекар може да предложи лечение, което да предотврати влошаването на загубата на слуха.
Лекарства за вертиго
Лекарят може да предпише лекарства, които да се приемат по време на пристъп на вертиго, така че той да не е толкова силен:
- Лекарства срещу морска болест. Лекарства като меклизин (Antivert) или диазепам (Vallium), могат да намалят усещането за световъртеж и да помогнат за овладяване на гаденето и повръщането.
- Лекарства против гадене. Лекарства като прометазин могат да контролират гаденето и повръщането по време на пристъп на вертиго.
- Диуретици и бетахистин. Тези лекарства могат да се използват заедно или самостоятелно за подобряване на състоянието при вертиго. Диуретиците намаляват количеството на течностите в организма, което може да намали количеството на допълнителната течност във вътрешното ухо. Бетахистините облекчават симптомите на вертиго, като подобряват притока на кръв към вътрешното ухо.
Лекарства за дългосрочна употреба
Лекарят може да предпише лекарство за намаляване на задържането на течности и да предложи да се ограничи приемът на сол. Това помага за контролиране на интензивността и мащаба на симптомите на болестта на Мениер при някои хора.
Неинвазивни терапии и процедури
При някой хора може да настъпи облекчение от процедури, които не включват операция, като например:
- Рехабилитация. Ако са налице проблеми с равновесието между пристъпите на световъртеж, вестибуларната рехабилитационна терапия може да подобри баланса.
- Слухов апарат. Слуховият апарат в ухото, засегнато от болестта на Мениер, може да подобри слуха. Лекуващият лекар може да насочи пациента към аудиолог, за да обсъдят най-подходящите за него устройства.
Ако консервативното лечение не е успешно, може да се предложи по-интензивно лечение.
Инжекции в средното ухо
Лекарства, инжектирани и абсорбирани в средното ухо, могат да помогнат за подобряване на симптомите на световъртеж. Тази процедура се извършва в кабинета на лекаря. Инжекциите могат да включват:
- Гентамицин. Това е антибиотик, който е токсичен за вътрешното ухо. Той действа, като уврежда болната част на ухото, която причинява световъртеж. След това здравото ухо поема работата по осигуряване на равновесието. Съществува обаче риск от по-нататъшна загуба на слуха.
- Стероиди. Стероидите, като например дексаметазон, също могат да помогнат за овладяване на пристъпите на вертиго при някои хора. Дексаметазонът може да не действа толкова добре, колкото гентамицинът, но вероятността да причини по-нататъшна загуба на слуха е по-малка.
Хирургия
Ако пристъпите на световъртеж, причинени от болестта на Мениер, са тежки и трудни за понасяне, а другите лечения не помагат, може да се прибегне до операция. Процедурите включват:
- Операция на ендолимфатичния сак. Ендолимфатичният сак помага да се контролира нивото на течността във вътрешното ухо. Тази процедура облекчава натиска около него, което може да подобри нивото на течността. Понякога медицинското лице поставя тръба в ухото, за да се източи допълнителната течност.
- Лабиринтектомия. При тази процедура хирургът отстранява частите на ухото, причиняващи вертиго, което води до пълна загуба на слуха в това ухо. Това позволява на здравото ухо да отговаря за изпращането на информация за равновесието и слуха към мозъка. Лекарите предлагат тази процедура, само ако пациентът има слаб слух или пълна загуба на слуха в болното ухо.
- Секцио на вестибуларния нерв. Тази процедура включва прерязване на вестибуларния нерв, за да се блокира достигането на информация за движението до мозъка. Вестибуларният нерв изпраща информация за равновесието и движението от вътрешното ухо към мозъка. Тази процедура обикновено подобрява световъртежа и запазва слуха в болното ухо. Повечето хора се нуждаят от обща анестезия и от престой в болница за една нощ.
Болест на Ниман-Пик
Ниман-Пик (Niemann-Pick) е рядко наследствено заболяване, което засяга способността на организма да метаболизира мазнините (холестерол и липиди) в клетките. Тези клетки не функционират правилно и с течение на времето умират.
Болестта на Ниман-Пик може да засегне мозъка, нервите, черния дроб, далака, костния мозък и в тежки случаи – белите дробове.
Хората с това заболяване изпитват симптоми, свързани с прогресивна загуба на функциите на нервите, мозъка и други органи.
Ниман-Пик може да се появи във всяка възраст, но засяга предимно деца. Заболяването не се лекува и понякога е фатално. Лечението е насочено към подпомагане на хората да живеят със симптомите си.
Има няколко типа болест на Ниман-Пак:
Типове А и В
Типове А и В се причиняват от липсващ или неправилно функциониращ ензим, наречен сфингомиелиназа. Това засяга способността на организма да метаболизира мазнините (холестерол и липиди), което води до натрупване на мазнини в клетките. То пък от своя страна причинява дисфункция на клетките и с течение на времето – клетъчна смърт. Тип А се среща предимно при бебета, при които се наблюдава тежко, прогресиращо мозъчно заболяване. Не съществува лечение, така че повечето деца не живеят повече от първите няколко години от живота си. Тип В обикновено се появява в по-късна детска възраст и не е свързан с първично мозъчно заболяване. Повечето хора, засегнати от тип В, преживяват до зряла възраст.
Тип С
Тип С на Ниман-Пик е рядко наследствено заболяване. Генетичните мутации при този тип причиняват натрупване на холестерол и други мазнини в черния дроб, далака или белите дробове. В крайна сметка се засяга и мозъкът.
Признаците и симптомите на Ниман-Пик могат да включват:
- Непохватност и затруднено ходене
- Прекомерни мускулни контракции (дистония) или движения на очите
- Смущения на съня
- Затруднения при преглъщане и хранене
- Повтаряща се пневмония
Трите основни типа на Ниман-Пик са типовете А, В и С. Признаците и симптомите, които се проявяват, зависят от типа и тежестта на състоянието. При някои бебета с тип А признаците и симптомите се проявяват през първите няколко месеца от живота. Тези с тип В може да не проявят признаци в продължение на години и имат по-голям шанс да оцелеят до зряла възраст. Хората с тип С може да не изпитат никакви симптоми до зряла възраст.
Диагностиката на болестта на Нийман-Пик започва с обстоен физически преглед, който може да покаже ранен предупредителен знак, като например увеличен черен дроб или далак. Лекарят също така ще снеме подробна медицинска анамнеза и ще обсъди симптомите и семейната история на заболяването. Болестта на Нийман-Пик се среща рядко и симптомите ѝ могат да бъдат объркани с други заболявания. Диагностичните техники зависят от типа на заболяването.
- Тип А или В. Използвайки кръвна или кожна проба (биопсия), специалистите измерват колко сфингомиелиназа има в белите кръвни клетки, за да потвърдят диагнозата.
- Тип С. Експертите вземат малка проба от кожата, за да я изследват за болестта на Ниман-Пик. Така преценяват как клетките се движат и съхраняват холестерола.
Могат да се направят и други изследвания, като например:
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Магнитно-резонансното изследване на мозъка може да покаже загуба на мозъчни клетки. В ранните стадии на Ниман-Пик обаче магнитно-резонансната томография може да е нормална, тъй като симптомите обикновено се появяват преди загубата на мозъчни клетки.
- Очен преглед. Изследването може да покаже признаци, които да индикират за болестта на Ниман-Пик, като например затруднено движение на очите.
- Генетично изследване. ДНК тестовете на кръвна проба могат да покажат специфичните абнормни гени, които предизвикват болестта на Ниман-Пик, тип А, В и С. С тях може да се идинтифицират носителите на всички типове на болестта на Нийман-Пик, ако мутациите са описани при първия идентифициран човек в семейството.
- Пренатално изследване. Ултразвуковото изследване може да открие увеличените черен дроб и далак, които се причиняват от тип С. Амниоцентезата или вземането на проби от хорионните вили може да се използва за потвърждаване на диагнозата Ниман-Пик.
Болестта на Нийман-Пик не се лекува. Няма ефективно лечение за хората с тип А или В. За хората с лека до умерена форма на тип С може да се използва медикамент, наречен миглустат (Zavesca). Международно проучване, проведено сред 92 души с тип С на Ниман-Пик, показва подобряване на неврологичните симптоми след редовен прием на миглустат в продължение на средно две години.
Физиотерапията е важна част от лечението, за да се поддържа подвижността възможно най-дълго. Хората с това заболяване трябва редовно да посещават своите лекари, тъй като то прогресира и симптомите се влошават.
Болест на фон Вилебранд
Болестта на фон Вилебранд е заболяване, което продължава цял живот и при което кръвта не се съсирва правилно. Страдащите от него имат ниски нива на фактора на фон Вилебранд – протеин, който подпомага съсирването на кръвта, или протеинът не функционира както трябва.
Повечето хора с това заболяване се раждат с него, тъй като са го наследили от единия или от двамата си родители. Въпреки това предупредителните признаци, като например силно кървене след стоматологична процедура, може да не се проявят в продължение на години.
Болестта на фон Вилебранд не може да бъде излекувана. При лечение и полагане на грижи обаче повечето хора с това заболяване могат да водят активен живот.
Много хора с болестта на фон Вилебранд не знаят, че я имат, защото признаците са леки или липсват. Най-честият признак на заболяването е абнормно кървене.
Съществуват три основни типа на заболяването. Количеството на кървенето е различно при отделните хора в зависимост от типа и тежестта на заболяването.
При болест на фон Вилебранд е възможно да се наблюдава:
- Прекомерно кървене при нараняване, след операция или стоматологична процедура
- Често кървене от носа, което не спира в рамките на 10 минути
- Силно или продължително менструално кървене
- Силно кървене по време на раждане
- Кръв в урината или изпражненията
- Лесно образуване на синини или подути синини
Менструалните признаци и симптоми могат да включват:
- Кръвни съсиреци с диаметър по-голям от 2,5 см в менструалното течение
- Необходимост да се сменя тампонът или превръзката повече от веднъж на час
- Необходимост от използване на двойна санитарна защита за менструалното течение
- Симптоми на анемия, включително умора, отпадналост или задух
Леките форми на болестта на фон Вилебранд могат да бъдат трудни за диагностициране, тъй като кървенето е често срещано и за повечето хора не означава заболяване. Въпреки това, ако лекуващият лекар подозира нарушение на кръвосъсирването, той може да препоръча консултация със специалист по кръвни болести (хематолог).
За да определи дали пациентът страда от болестта на фон Вилебранд, лекарят вероятно ще зададе подробни въпроси за медицинската му история и ще провери за синини или други признаци на скорошно кървене. Той вероятно ще препоръча и следните кръвни изследвания:
- Антиген на фактора на фон Вилебранд.С него се определя нивото на фактора на фон Вилебранд в кръвта чрез измерване на определен протеин.
- Активност на фактора на фон Вилебранд.Съществуват различни тестове за измерване на това колко добре работи факторът на фон Вилебранд в процеса на съсирване на кръвта.
- Активност на съсирването на фактор VIII.Това показва дали човек има абнормно ниски нива и активност на фактор VIII.
- Мултимери на фактора на фон Вилебранд.По този начин се оценява структурата на фактора фон Вилебранд в кръвта, неговите протеинови комплекси и начина, по който молекулите му се разпадат. Тази информация помага да се определи видът на болестта на фон Вилебранд, която човек има.
Резултатите от тези тестове могат да варират при един и същ човек с течение на времето поради фактори като стрес, физически упражнения, инфекции, бременност и лекарства. Затова може да се наложи някои тестове да бъдат повторени.
Ако пациентът има болест на фон Вилебранд, лекуващият лекар може да предложи на членовете на семейството да се подложат на тестове, за да се установи дали това заболяване се среща в семейството.
Леките форми на болестта на фон Вилебранд могат да бъдат трудни за диагностициране, тъй като кървенето е често срещано и за повечето хора не означава заболяване. Въпреки това, ако лекуващият лекар подозира нарушение на кръвосъсирването, той може да препоръча консултация със специалист по кръвни болести (хематолог).
За да определи дали пациентът страда от болестта на фон Вилебранд, лекарят вероятно ще зададе подробни въпроси за медицинската му история и ще провери за синини или други признаци на скорошно кървене. Той вероятно ще препоръча и следните кръвни изследвания:
- Антиген на фактора на фон Вилебранд.С него се определя нивото на фактора на фон Вилебранд в кръвта чрез измерване на определен протеин.
- Активност на фактора на фон Вилебранд.Съществуват различни тестове за измерване на това колко добре работи факторът на фон Вилебранд в процеса на съсирване на кръвта.
- Активност на съсирването на фактор VIII.Това показва дали човек има абнормно ниски нива и активност на фактор VIII.
- Мултимери на фактора на фон Вилебранд.По този начин се оценява структурата на фактора фон Вилебранд в кръвта, неговите протеинови комплекси и начина, по който молекулите му се разпадат. Тази информация помага да се определи видът на болестта на фон Вилебранд, която човек има.
Резултатите от тези тестове могат да варират при един и същ човек с течение на времето поради фактори като стрес, физически упражнения, инфекции, бременност и лекарства. Затова може да се наложи някои тестове да бъдат повторени.
Ако пациентът има болест на фон Вилебранд, лекуващият лекар може да предложи на членовете на семейството да се подложат на тестове, за да се установи дали това заболяване се среща в семейството.
Буниони
Бунионът е костна подутина, която се образува на ставата в основата на големия пръст. Тя се появява, когато някои от костите в предната част на стъпалото се разместят. Това води до изтегляне на върха на големия пръст към по-малките пръсти и принуждава ставата в основата на големия пръст да стърчи навън. Кожата над буниона може да е зачервена и възпалена.
Носенето на стегнати, тесни обувки може да причини буниони или да ги влоши. Бунионите могат да се развият и в резултат от формата на стъпалото, деформация на стъпалото или медицинско състояние, например артрит.
По-малки буниони (бунионети) могат да се развият върху ставата на малкия пръст на крака.
Признаците и симптомите на буниона включват:
- Изпъкнала подутина от външната страна на основата на големия пръст
- Подуване, зачервяване или болезненост около ставата на големия пръст
- Кокоши тръни или мазоли – те често се образуват там, където първият и вторият пръст се търкат един в друг
- Постоянна болка или болка, която се появява и изчезва
- Ограничено движение на големия пръст
Лекарят може да установи наличието на бунион, като прегледа стъпалото. След физическия преглед рентгеновата снимка на стъпалото може да му помогне да определи най-добрия начин за лечение.
Възможностите за лечение варират в зависимост от тежестта на буниона и степента на болката, която причинява.
Консервативно лечение
Нехирургичното лечение, което може да облекчи болката и натиска на буниона, включва:
- Смяна на обувките.Хората с това състояние трябва да носят достатъчно широки и удобни обувки, които осигуряват достатъчно място за пръстите на краката.
- Подложки.При това състояние може да помогнат немедицински подложки или възглавнички за буниони, които се продават без рецепта. Те могат да действат като буфер между стъпалото и обувката и да облекчат болката.
- Лекарства.Ацетаминофен, ибупрофен или напроксен натрий) могат да помогнат за овладяване на болката при бунион. Инжекциите с кортизон също могат да са от полза.
- Стелки за обувки. Омекотените стелки за обувки могат да помогнат за равномерното разпределение на натиска при движение на краката, да намалят симптомите и да предотвратят влошаването на състоянието на буниона. Стелките, които се продават без рецепта, могат да облекчат положението на някои хора. Други се нуждаят от ортопедични устройства, които се предписват с рецепта.
- Прилагане на лед. Прилагането на лед върху бунионаслед твърде дълго стоене прав или ако той се възпали може да помогне за облекчаване на болката и подуването. При намалена чувствителност или проблеми с кръвообращението на стъпалата, преди да прилагането на лед първо трябва да се направи консултация с лекар.
Хирургични възможности
Ако консервативното лечение не облекчи симптомите, може да се наложи операция. Операция не се препоръчва по козметични причини, а само когато бунионът причинява честа болка или пречи на ежедневните дейности.
Съществуват много хирургични процедури за буниони и няма една техника, която да е най-добра за всеки проблем.
Операциите за буниони могат да се извършват като единични процедури или в комбинация. Те могат да включват:
- Отстраняване на подутата тъкан около ставата на големия пръст на крака
- Изправяне на палеца на крака чрез отстраняване на част от костта
- Пренареждане на една или повече кости в предната част на стъпалото в по-нормална позиция, за да се коригира неправилният ъгъл в ставата на големия пръст
- Съединяване на костите на засегнатата ставаза постоянно
Възможно е пациентът да не може да стъпва на крака си веднага след процедурата за бунион. Пълното възстановяване обаче може да отнеме седмици до месеци.
За да се предотврати рецидив, след възстановяването трябва да се носят подходящи обувки. За повечето хора е нереалистично да очакват да носят по-тесни обувки след операцията. Лекуващият лекар ще обясни на пациента какво да очаква след операцията за бунион.
Посъветвайте се с Вашия лекар за това какво можете да очаквате след операцията на бунион.