Великобритания и Нова Зеландия искат да забранят пушенето на следващото поколение, Канада също обмисля идеята

Снимка: shutterstock

Великобритания и Нова Зеландия вървят в посока да забранят тютюнопушенето на следващото поколение. Държавните служители в Обединеното кралство предложиха наскоро мерки, според които тези, които сега са на 14 години и по-малко, в бъдеще няма да могат да купуват законно цигари. Ако бъде приет този закон, там всяка година ще си вдига възрастта, на която на някого могат да бъдат продадени цигари. Това ще става до момента, в който забраната ще е валидна за цялото население. Властите се надяват, че това ще създаде първото „поколение без тютюнев дим“.


Мерките във Великобратания са пододобни на тези, които бяха гласувани миналата година в Нова Зеландия. Там също така решиха да ограничат броя на местата за закупуване на цигари и допустимото количество никотин в тютюневите изделия за пушене. Официалните власти в Уелингтън се надяват, че този закон ще помогне да постигнат целта си броят на пушачите да бъде намален под пет процента до 2025 г., в сравнение с приблизително осемте процента от възрастните (около 331 000 души), които са пушили ежедневно през миналата година.


В Канада също тече дискусия да се последва примерът на Нова Зеландия и Великобритания. „Имаше много призиви за постепенно ограничаване или пълна забрана на тютюна и това е един от начините за постигане на тази цел“, коментира Майкъл Чайтън, старши научен сътрудник в Центъра за пристрастяване и психично здраве в Торонто, пред радио CBC. Проучванията в Канада показват, че там все по-малко хора посягат към цигарите и процентът на младите пушачи на възраст 15-19 г. намалява спрямо предходните години. В същото време обаче страната е на едно от челните места в света по брой на пушещи тийнейджъри.


Експертите, които изучават навиците на тийнейджърите за пушене и вейпинг, твърдят, че дискусията за забрана на цигарите е оправдана. Те обаче обръщат внимание, че трябва да се помисли и за въвеждането на мерки срещу употребата на електронни цигари.


Чайтън казва, че има и други успешни начини за намаляване на вероятността хората да се отдадат на този вреден навик. Един от тях е утежняването на условията за пушене. Той дава за пример вдигането на минималната възраст в САЩ, от която е разрешена продажбата на цигари, от 18 на 21 години. „Видяхме, че това оказа значително въздействие върху употребата на цигари от младите хора“, казва ученият. Според него поколенческата забрана в Нова Зеландия и планираната такава във Великобритания няма да спрат напълно всички да започнат да пушат, но „ще намалят драстично темпото, с което те започват“.


Въздействие върху здравето
Никотинът – химическото вещество, предизвикващо пристрастяване, съдържащо се в тютюневите изделия, може да окаже неблагоприятно въздействие върху здравето на тийнейджърите – от възпрепятстване на развитието на белите дробове и мозъка до изостряне на проблемите с психичното здраве.
„Когато приемате никотин през тийнейджърските години – тези ключови етапи на развитие, настъпват някои промени“, казва Лаура Струик, доцент в катедрата по здравни грижи в Университета на Британска Колумбия, която е изследвала поведението на тийнейджърите при пушене. Тютюнопушенето може да доведе до здравословни проблеми на по-късен етап от живота, включително много видове рак, инсулти, сърдечни заболявания и др.


„Има много контекстуални фактори, които влизат в действие и които наистина трябва да вземем предвид, когато мислим за прилагането на нещо подобно в Канада“, подчертава Струик. Сред тях е и фактът, че тийнейджърите предпочитат вейпинг пред тютюнопушенето и че много от тях вече си набавят цигари по нелегален начин от незаконни пазари или от по-възрастни хора, казва тя.


Защо искат да се въведе поколенческа забрана срещу тютюнопушенето?
Представители на Обединеното кралство казват, че пушенето е силно пристрастяващо и тъй като повечето хора започват да посягат към цигарите в тийнейджърска възраст, забраната за пушене за родените на или след 1 януари 2009 г. може да помогне за намаляване на броя на пушачите.


Струик съобщава, че проучванията показват, че хората обикновено започват да пушат средно на около 14-годишна възраст.
„Все още не знаем колко ефективна може да бъде забраната за пушене за поколенията“, признава обаче Чайтън.


Лечението на свързаните с тютюнопушенето болести е огромен разход за много страни. Последните налични данни показват, че употребата на тютюн е струвала на канадската здравна система около 5,4 милиарда долара през 2020 г., като според разчетите всяка година около 45 000 души умират от заболявания, свързани с тютюнопушенето.

Comments are closed.