Генетичните изследвания, свързани с хранене и спорт, дават информация, която скъсява времето за постигане на резултат, казва персоналният треньор.

Иван Христов – персонален фитнес треньор

Кои са най-големите предизвикателства пред един персонален фитнес треньор, г-н Христов?
За мен лично е изключително трудно да съм винаги усмихнат и позитивен и никога да не показвам пред клиентите ми проблемите си, ако имам такива. Това е в основата на тяхната мотивация да тренират и съответно по-често да ме виждат. Не мога да говоря от името на всички фитнес треньори, но, особено в персоналните тренировки, е много трудно да запазиш идивидуалния подход към всеки клиент, независимо дали се отнася до упражнения, тренировки, диалог, отношение и т.н. Другият важен момент в нашата работа, и може би най-голямото предизвикателство, е постоянството – винаги да съм първи в залата и последен да си тръгвам, постоянно да разнообразявам упражнения, тренировки и бъзици. Знаете, че с годините работа в една сфера и на едно място човек в един момент забива. Това е моето предизвикателство – сутрин да се събудя пределно мотивиран и подготвен.
Идват ли клиентите Ви с реални очаквания или често се случва желанието им да надминава реалните възможности?
Има ги и двата типа. Напоследък се наблюдава тенденция на клиенти, който си поставят реални цели. Това е така, защото все повече хора се интересуват и се образоват на тема спорт и фитнес и това е чудесно. Разбира се, има все още има и такива, които идват и искат за 1 месец да свалят 15-20 кг. Тази цел не е непостижима, но след като ги запозная с последствията и какви вреди ще причинят на тялото си, в почти 100% от случайте те се съгласяват да я удължим във времето. Фитнесът е спорт за здраве. Целта на нас, треньорите във фитнес залите, е да ви запазим здрави, а след това да ви направим и физически красиви.
Как се печели доверието на клиент?
Както в живота, така и при нас във фитнеса доверие трудно се печели и лесно се губи. Това е двустранен процес. Аз съм отговорен ежедневно да проверявам физическото и психическото състояние на клиентите, а те – да се стараят да идват навреме за тренировка, да не пропускат тренировки с оправдания и най-важното – да спазват указанията ми за здравословен начин на живот. Целият този процес е един маратон, който заедно трябва да извървим. След като избухна пандемията, в България много нашумяха онлайн треньорите и онлайн тренировките. Моето мнение, е че това работи, но единственият начин наистина да се постигнат желаните разултати е чрез конферентна връзка. Треньорът трябва да наблюдава изпълнението на упражненията и съответно да мотивира да не се пропускат серии и повторения, което е проблем. На всеки, който е тренирал сам, му се е случвало да си каже: „Ще направя 10 вместо 15“ или „Хайде, може и без тази серия, много се изморих…“. Това е грешка и в повечето случай не води до необходимите резултати, а то от своя страна означава, че си губите времето. За това, според мен, всякакъв такъв тип програми, извън определените от треньора, ще работят при единици гора, който са крайно мотивирани. За мен, като треньор, да спечеля доверието на клиент е един от най-големите успехи, защото когато ми вярват, няма непостижими цели. Повечето ми клиенти вече са над 7 години с мен. Нашата връзка вече е повече от това да сме треньор и клиент, ние сме приятели. В същото време продължаваме да имаме една граница, която не трябва да се преминава.
В противен случай професионализмът ще изчезне.
Често хората очакват за кратко време да постигнат чудеса във фитнес залата. Какъв е балансът между хранене и физическа активност за постигане на максимален ефект?
Това е много дълга тема за разговор. Разбира се, за всеки е различно в зависимост от положението, от което стартира и какви са нашите цели.
Ще ви дам пример: 2 жени с наднормено тегло, на една и съща възраст, едната тренира (явно грешно), а друга не тренира. Към двете ще се подходи коренно различно. Тренировките при трениращата ще са високо интензивни, за да забързаме процесите. При нетрениращатата жена ще започнем от буквата А, т.е. постепенно ще увеличаваме натоварванията, за да заздравим сухожилията и мускулите около ставите. По този начин ще предотвратим контунзии в следващ етап на тренировките. В храненето ситуацията е подобна. За трениращата жена е сигурно, че се храни грешно и постепенно, без рязка промяна, при нея трябва да се изчистят тези грешки. При нетрениращатата жена е редно в началото да не се залага на хранителен режим, защото стресът от последващите тренировки в близкия месец ще е достатъчен за видими резултати. Евентуално след това може да се започне с промяна на хранителните навици.

Истината за баланса се крие в нещо много елементарно и то е, че се храним по 3-4 пъти на ден, а тренираме през ден-два. Погледнато от тази страна, храната е основен фактор за редуциране на теглото. С правилно дозирана диета и с правилни тренировки резултатите винаги са презадовлителни. Както казваше един от треньорите ми по лека атлетика, системата никога не бърка. Моят съвет към много заетите с работа, бизнес и семейство, които нямат възможност да спортуват, е да се постараят да не седят единствено в къщи, офиса и колата. Всеки от нас може да намери 20 минути на ден, за да се разходи. Това е едно добро начало и първа стъпка, за да живеете един по здравословен начин на живот.
Когато пристигне нов клиент, с какво започвате първо?
Това е много тънък момент в нашата професия, обяснявам го постоянно и на моите студенти, който завършват специалност фитнес треньор. Започвам с това дали има контузии, операции или друго заболяване, за което трява да знам. След това – дали този човек е тренирал, ако е тренирал, къде и как. В процеса на тренировка изникват още въпроси. В първите тренировки клиентите винаги са обрани и не казват всичко, което е нужно аз като треньор да знам. Затова, с риск тренировката да е по-лека, аз я правя внимателно, с една идея по-леки тежести, с по-малко на брой повторения и серии. Първата тренировка при мен винаги е за цялото тяло. За мен е важно да натоваря всички основни групи и на следващия ден искам обратна връзка за физическото състояние на клиента. По този начин правя план за действие за напред. Разбирам кои са слабите мускулни групи, на които трябва да наблегна. С толкова години практика, дори без обратна връзка, в края на тренировката разбирам върху какво тряба да се работи. Има и случаи обаче, в които съм бил изненадван.
Как генетичните тестове помагат за изработване на индивидуален хранителен режим?
Генетичните тестове са сравнително нови във фитнес индустрията в България. Аз адмирирам всички иновации в медицината, който помагат на нас треньорите за по-точни програми и съответно по-добри резултати. Аз не съм завършил медицина и не съм диетолог, но ми е интересно спрямо моето ДНК кои храни биха допринесли за по-бързо редуциране на подкожните ми мазнини, за покачване на силата. Всяка информация, свързана със спорт, би ми била полезна. Ако имат възможност, аз препоръчвам на читателите ви първо да се запознаят с генетичните тестове, свързани с хранене и спорт, които се предлагат, и след това да си ги направят.
Може ли генетичните тестове да са от полза при изготвяне на тренировъчната програма?
Тестовете, свързани с тренировките, са много интересни. Въпреки че съм специалист и често ми трябват една-две тренировки, за да усетя какво е нужно на клиента, за да постигнем желаните резултати, генетичните тестове могат да ме насочат колко тренироки седмично да препоръчам, с каква продължителност, с каква интензивност, брой серии, повторения и най-вече да покажат индивидуалните специфики на конкретния човек. Смятам че този тип изследвания ще съкратят времето и ще отимизират процеса на работа, което ще доведе до любимата ми максима „Минимум усилие, максимум резултат“.
Какви точно са генетичните изследвания, които Вие бихте препоръчали на хората, които искат да постигнат максимален резултат?
Генетичното тестване е вид медицинско изследване, чрез което се откриват отклонения в хромозоми, гени или белтъчни молекули. Резултатът от генетичното тестване може да потвърди или да отхвърли предполагаемо генетично заболяване или да определи риска от развитие на дадено заболяване и шанса му да се появи в следващите поколения. Aз препоръчвам DNASportFit – All in one (Тестът се предлага от лаборатория „ГЕНИКА“ – бел.ред.). Това е цялостен пакет от генетични маркери, който дава информация предимно за спорт. Резултатите от него са коретни и смятам, че цената му е достъпна за всички.
Известно е, че хората с проблеми с щитовидната жлеза изпитват по-големи затруднения, за да влязат в добра форма. Какво препоръчвате на тях?
Да, това е вярно. Този тип автоимунно заболяване е едно от най-често срещаните при жените. В много от случаите, когато не се вземат мерки на време, се стига до Хашимото. Това е най-тежката фаза на заболяване. Моята препоръка е, след като една жена разбере за проблема, да си направи пълни изследвания. Следващатата стъпка, ако още е не е направена, е спорт. Най-щадящ е фитнесът, защото той е подходящ за всеки – без значение на пол, тегло, години, моментно физическо и психическо състояние. В голяма част от случайте при това заболяване се стига до рязко покачване на телесното тегло и спортът е факторът, който влияе върху забавянето и спирането на този процес.
Следващата стъпка е хранителният режим. Тук ситуацията е най-сложна. Хранителният режим тряба да се изготви от специалист, който да се съобрази с изследванията. Смятам, че обикновен диетолог не може да се справи с подобен тип хранителен режим или диета. На всеки 3 месеца трябва да се правят нови изследвания и, ако се наложи, да се изработи и нов хранителен режим.
Мили дами, не се стряскайте, след като ви поставят диагноза Хашимото. Медицината и ние като треньори вече сме доста напреднали с този тип заболявния и процесът е обратим.

Има ли други здравословни състояния, които трябва да се вземат предвид?
Разбира се. Ние, треньорите не сме медицински лица, кинезитерапевти или рехабилитатори, но можем да помогнем на хората с някой от най-често срещаните заболявания.
Един от проблемите, за които можем да сме от полза, са изкривяванията на гръбнака, които водят до промяна на стойката в начален етап. Навременните мерки спират процеса и в много случаи подобряват стойката ни. Няма да навлизам в детайли кои са видовете изкривявания и как се процедира, но ще кажа само, че това се получава когато едни мускилни групи са по-слаби за сметка на други. Целата на треньора е отслабените мускулни групи да наваксат своето изоставане.
Друга много често срещана травма е диастазата при жените след бременност.
При нея има специфично разделяне на коремната стена, което се дължи на разширяването на корема по време на бременност. Много е специфично и ако имате такъв проблем, се насочете към специалист, защото отлагането във времето няма да ви помогне.
За всички останали контузии и следоперативни намеси е желателно да се посъветветате първо със спецалисти в областа. Ние, треньорите можем да ви помогнем, след като лекарите преценят.
Правилно ли е широко разпространеното схващане, че кардио тренировките са най-добрите за загуба на тегло?
Кардиото е уникален метод за изгарянето както на подкожните мазнини, така и на мускулната маса. Ако тренировките са свързани само с кардио, резулататът няма да ви хареса. Мускулатурата става мека и не добре оформена. Ако обаче съчетаете кардиото със силови, добре структурирани тренироки, резултатите ще са съвсем различни. Моя съвет е, ако все пак залитате към кардиото, не го правете повече от 20 минути до два пъти на ден. По този начин ще запазите формата и целостта на мускула до колкото е възможно.
В интернет ще се натъкнете на кардио тренировки, кардио упражнеия, кардио на гладно, кардио сутрин, кардио преди обяд и много други. Дали работят подобен тип упражнения?
Да, работят всички, може да бъдат полезни за горене на подкожни мазнини, но отново ще се повторя – всичко зависи от индивидуалните специфики на всеки човек и какво той иска да постигне.

Tags: No tags

Comments are closed.