Главови въшки
Главовите въшки са малки насекоми, които се хранят с кръв от скалпа на човека. Най-често засягат децата. Обикновено се разпространяват чрез директно пренасяне от косата на един човек върху косата на друг.
Наличието на главови въшки не е признак за лоша лична хигиена или нечиста среда на живот.
Тези насекоми не пренасят бактериални или вирусни заболявания.
Лекарства без рецепта и с рецепта могат да помогнат за справяне с тях и техните яйца. Хората използват и редица домашни или природни средства, за да се отърват от главовите въшки, но има малко или никакви клинични доказателства, че те са ефективни.
Общите признаци и симптоми на главовите въшки може да включват:
Сърбеж. Най-честият симптом на главовите въшки е сърбежът по скалпа, шията и ушите. Това е алергична реакция към ухапванията от тях. Когато човек има въшки за първи път, сърбежът може да не се появи в продължение на 4 до 6 седмици.
Въшки по скалпа. Възможно е въшките да бъдат видени, но те често са трудни за забелязване, защото са малки, избягват светлината и се движат бързо.
Яйца на въшки (гниди) по косата. Гнидите се залепват за косъма и може да са трудни за забелязване, защото са много малки. Най-лесно се откриват около ушите и линията на косата на врата. Празните гниди може да се забележат по-лесно, защото са по-светли на цвят и са по-далеч от скалпа. Наличието на гниди обаче не означава, че има живи въшки.
Ранички по скалпа, шията и раменете. Разчесването може да доведе до малки, червени подутини, които понякога може да се заразят с бактерии.
Кога трябва да се потърси лекар?
При подозрение за въшки трябва да се потърси консултация с медицинско лице, преди да се започне лечение. То може да потвърди наличието им. Проучванията показват, че много деца са били третирани за главови въшки с лекарства без рецепта или домашни средства, когато не са имали въшки.
Нещата, които често се бъркат с гниди, включват:
Пърхот
Остатъци от продукти за коса
Топчета от мъртва космена тъкан по космите
Стърготини, мръсотия или други остатъци
Други малки насекоми, открити в косата
Според насоките на Американската академия по педиатрия златният стандарт за диагностициране на главовите въшки е да се идентифицира новоизлюпена или възрастна въшка.
Насоките препоръчват да се изследва влажна коса, намазана с балсам за коса или друг продукт. Медицинско лице внимателно разресва косата с гребен с фини зъбци от скалпа до края на косата. Ако не бъдат открити живи въшки, вероятно е да се препоръча повторно посещение за преглед.
Разпознаване на гниди
За да открие гниди, медицинското лице може да използва специална светлина, наречена светлина на Ууд, която кара гнидите да изглеждат синкави. Идентифицирането на гниди обаче не потвърждава непременно диагнозата „живи въшки“.
За да оцелее, живата въшка трябва да е близо до скалпа. Гниди, открити на повече от 6 милиметра от скалпа, вероятно са мъртви или празни. Подозрителните гниди може да се изследват под микроскоп, за да се определи дали са живи.
Ако лекарят не открие живи гниди, мъртвите вероятно са останали от предишен случай на главови въшки и не е необходимо да бъдат третирани.
Вероятно е лекарят да препоръча лекарство, което се предлага без рецепта и убива въшките и някои от гнидите. Тези лекарства може да не убият наскоро снесените яйца. Поради това обикновено е необходимо повторно лечение в подходящо време, за да се убият новоизлюпените въшки. Някои проучвания сочат, че идеалното време за второ третиране е след 7 до 9 дни.
Продукти без рецепта
Лекарствата, които се предлагат без лекарско предписание, включват:
Перметрин (Nix). Перметринът е синтетична версия на пиретрина, който е химическо съединение, извлечено от цветето хризантема. Перметринът е токсичен за въшките.
Преди да се използва перметрин, косата трябва да се измие с шампоан, но не и с балсам. Изплакването с бял оцет преди измиване може да помогне за разтваряне на лепилото, което държи гнидите за косъма. Лекарството трябва да бъде оставено в косата за времето, посочено в указанията на опаковката. След това косата се изплаква с топла вода.
Перметринът не убива гнидите и процедурата трябва да се повтори 9 до 10 дни след първото приложение. Страничните ефекти може да включват зачервяване и сърбеж на скалпа.
Ивермектин (Sklice) – лосион. Ивермектинът е токсичен за въшките. Лосионът е одобрен за употреба при възрастни и деца на възраст над 6 месеца. Той може да се нанесе еднократно върху суха коса и след 10 минути да се изплакне с вода.
Лекарства с рецепта
В някои региони въшките са развили резистентност към продуктите, които се отпускат без рецепта. Третирането с тези медикаменти може да се окаже неуспешно и поради неправилна употреба, като например неповтаряне на лечението в подходящо време.
Ако след правилна употреба на продукти без рецепта няма успех в справянето с въшките, лекарят може да препоръча лечение с препарат, който се отпуска рецепта. Той може да предпише:
Спинозад (Natroba). Спинозад е одобрен за възрастни и деца над 6 месеца. Той може да се нанася върху суха коса и да се изплакне с топла вода след 10 минути. Препаратът убива въшките и гнидите и обикновено не се налага повторно третиране.
Малатион. Този лосион е одобрен за възрастни и деца на възраст над 2 години. Той се нанася, оставя се да изсъхне по естествен начин и се изплаква след 8 до 12 часа. Лекарството е с високо съдържание на алкохол, така че не може да се използва сешоар за сушене на косата след нанасянето му. Той не може да се използва и близост до открит пламък. При необходимост може да се нанесе отново 7 до 9 дни след първото третиране.
Ivermectin (Stromectol). В допълнение към лосиона, който се отпуска без рецепта, ивермектинът се предлага по лекарско предписание като таблетка, която се приема през устата. Той може да се дава на деца с тегло над 33 килограма, ако другите локални лечения не са успешни за справяне с главовите въшки.
Главоболие при деца
Главоболието при децата е често срещано и обикновено не е сериозно. Подобно на възрастните, децата могат да развият различни видове главоболие, включително мигрена или главоболие, свързано със стреса (напрежение). Те може да изпитват и хронично ежедневно главоболие.
В някои случаи главоболието при децата е причинено от инфекция, високо ниво на стрес или тревожност или лека травма на главата. Важно е да се обръща внимание на симптомите на главоболието на детето и да се направи консултация с лекар, ако то се влошава или се появява често.
Главоболието при децата обикновено може да се лекува с болкоуспокояващи лекарства без рецепта и със създаване на здравословни навици, като например редовен график за сън и хранене.
Децата получават същите видове главоболие като възрастните, но симптомите им може да са малко по-различни. Например мигренозната болка при възрастните често продължава поне четири часа, но при децата тя може да не е толкова дълга.
Разликите в симптомите може да затруднят определянето на вида главоболие при детето, особено при по-малки деца, които не могат да опишат какво изпитват. Като цяло обаче някои симптоми обикновено попадат по-често в определени категории.
Мигрена
Мигрената може да причини:
Пулсираща болка в главата
Болка, която се влошава при активност
Гадене
Повръщане
Болка в корема
Изключителна чувствителност към светлина и звук
Дори бебетата могат да имат мигрена. Дете, което е твърде малко, за да каже какво не е наред, може да плаче или да се люлее напред-назад, за да покаже силна болка.
Главоболие от тензионен тип
Този тип главоболие може да причини:
Притискащо стягане в мускулите на главата или врата
Лека до умерена, непулсираща болка от двете страни на главата
Болка, която не се влошава от физическа активност
Главоболие, което не е придружено от гадене или повръщане, както често се случва при мигрена
По-малките деца може да не играят както обикновено и да искат да спят повече. Главоболието от тензионен тип може да продължи от 30 минути до няколко дни.
Клъстерно главоболие
Клъстерните главоболия са рядко срещани при деца под 10-годишна възраст. Те обикновено:
– се появяват на групи от пет или повече епизода, вариращи от по едно главоболие всеки втори ден до осем епизода на ден
– включват остра, пронизваща болка от едната страна на главата, която продължава по-малко от три часа
– са придружени от сълзене, запушване на носа, хрема, безпокойство или възбуда
Хронично ежедневно главоболие
Лекарите използват израза „хронично ежедневно главоболие“ за мигрена и главоболие от тензионен тип, които се появяват повече от 15 дни в месеца. Това главоболие може да бъде причинено от инфекция, леко нараняване на главата или твърде често приемане на болкоуспокояващи лекарства, дори на такива без рецепта.
Кога трябва да се потърси лекар?
Повечето главоболия не са сериозни, но трябва да се потърси незабавна медицинска помощ в следните случаи:
Главоболията водят до събуждане от сън
Болките се засилват или зачестяват
Болките променят личността на детето
Болките са се появили след нараняване, напрамер удар по главата
Болките са свързани с повръщане или промени в зрението
Болките са придружени от повишена температура и болка или скованост във врата
Няколко са стъпките, за да се разбере естеството на главоболието на детето:
История на главоболието. Лекарят ще помоли родителя и детето да опишат подробно главоболията, за да види дали има някакъв модел или общ причинител. Възможно е да препоръча да се води дневник на главоболието за определен период от време, за да може да се запишат повече подробности, като честота, сила на болката и възможни отключващи фактори.
Физически преглед. Лекарят извършва физически преглед, включващ измерване на ръста, теглото, обиколката на главата, кръвното налягане и пулса на детето, както и преглед на очите, врата, главата и гръбначния стълб.
Неврологичен преглед. Лекарят проверява за евентуални проблеми с движенията, координацията или усещанията.
Ако детето е здраво и главоболието е единственият симптом, обикновено не са необходими допълнителни изследвания. В някои случаи обаче образни изследвания и други прегледи могат да помогнат за уточняване на диагнозата или за изключване на други медицински състояния, които биха могли да са причина за главоболието. Тези изследвания може да включват:
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). ЯМР използва мощен магнит за получаване на подробни изображения на мозъка. Магнитно-резонансното сканиране помага на лекарите да диагностицират тумори, инсулти, аневризми, неврологични заболявания и други мозъчни аномалии. ЯМР може да се използва и за изследване на кръвоносните съдове, които снабдяват мозъка.
Компютърна томография (КТ). При тази образна процедура се използват поредица от компютърно насочени рентгенови лъчи, които осигуряват напречен изглед на мозъка на детето. Това помага на лекарите да диагностицират тумори, инфекции и други медицински проблеми, които могат да причинят главоболие.
Лумбална пункция. Ако лекарят подозира, че основно заболяване, като бактериален или вирусен менингит, причинява главоболието на детето, той може да препоръча лумбална пункция. При тази процедура тънка игла се вкарва между два прешлена в долната част на гърба, за да се вземе проба от гръбначно-мозъчна течност за лабораторен анализ.
Обикновено главоболието на детето може да се лекува у дома с почивка, намаляване на шума, много течности, балансирана храна и болкоуспокояващи без рецепта. Ако детето е по-голямо и има чести главоболия, може да е от полза то да бъде научено да се отпуска и да се справя със стреса чрез различни форми на терапия.
Лекарства
Болкоуспокояващи без рецепта. Ацетаминофенът или ибупрофенът обикновено облекчават главоболието при деца. Те трябва да се приемат при първите признаци на главоболие.
Децата и тийнейджърите, които се възстановяват от варицела или грипоподобни симптоми, никога не трябва да приемат аспирин. Аспиринът е свързан със синдрома на Рейе – рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние при такива деца.
Лекарства, отпускани с рецепта. Триптаните – лекарства с рецепта, използвани за лечение на мигрена, са ефективни и могат да се използват безопасно при деца на възраст над 6 години.
Ако детето има гадене и повръщане при мигрена, лекарят може да предпише лекарство против гадене. Лекарствената стратегия обаче се различава при отделните деца.
Внимание: Прекомерната употреба на лекарства сама по себе си е фактор, допринасящ за главоболие (главоболие от прекомерна употреба на лекарства). С течение на времето болкоуспокояващите и другите лекарства могат да загубят своята ефективност. Освен това всички лекарства имат странични ефекти. Ако детето редовно приема лекарства, включително продукти без рецепта, ползите и рисковете трябва да се обсъдят с лекуващия лекар.
Терапии
Въпреки че не изглежда стресът да причинява главоболие, той може да действа като отключващ фактор или да влоши главоболието. Депресията също може да играе роля. За тези ситуации лекарят може да препоръча една или повече поведенчески терапии, като например:
Обучение за релаксация. Техниките за релаксация включват дълбоко дишане, йога, медитация и прогресивна мускулна релаксация, при която мускулите се натоварват един по един.След това следва пълно отпускане.
Обучение по биофийдбек. Биофийдбек учи детето да контролира определени реакции на тялото, което помага за намаляване на болката. По време на сеанс по биофийдбек детето е свързано с устройства, които следят и дават обратна информация за функциите на тялото, като например мускулното напрежение, сърдечния ритъм и кръвното налягане.
След това детето се научава как да намалява мускулното напрежение и да забавя сърдечния си ритъм и дишането си. Целта на биофийдбека е да му помогне да влиза в състояние на релаксация, за да се справи по-добре с болката.
Когнитивно-поведенческа терапия. Тази терапия може да помогне на детето да се научи да се справя със стреса и да намали честотата и силата на главоболието. По време на този вид разговорна терапия консултантът помага на детето да научи начини да гледа и да се справя по-позитивно с житейските събития.