ТАЗИ СИТУАЦИЯ НАКАРА ЛИ ТЕ ДА ИЗПИТАШ ОПРЕДЕЛЕНИ ЕМОЦИИ?
Не изпитах потъващ в земята срам, благодарение на дипломатичните обноски на домакините, но това определено отключи едно любопитство към този свят – света на общуване в различни среди, в различни обстановки. Етикетът и протоколът всъщност са знанията и уменията ние да се чувстваме комфортно във всяка среда и да можем да се отдадем на общуването с отсрещния човек пълноценно.
КАКВИ СА РАЗЛИКИТЕ В ЕТИКЕТА И ПРОТОКОЛА?
Имаме неформална, полуформална и формална среда. Има, разбира се, отношения, които се деформализират с времето. Нормално, с времето формалността намалява в дадени отношения, но е хубаво да
добием този усет и това става само чрез практикуване на тези правила. В последните години забелязваме намаляване на формалността, обезвъздушаване на облеклото, обноските и т.н. Нещата стават доста
по-лежерни, за радост на всички нас. Разбира се, има места, има случай и ситуации, в които поканата и дрескодът са специфично обозначени. Тогава ние трябва да се придържаме към установената от домакините формалност.
ЕТИКЕТЪТ ИЗИСКВА ЛИ УМЕНИЯ НА АКТЬОР?
Разбира се, човек не трябва да забравя себе си и да се загърбва изцяло. Това е често срещан въпрос. Не рядко ми казват: „Да, аз ще се правя на палячо. Да, тук трябва да се правя на маймуна, при условие, че аз съм си аз и като цяло имам цялото самочувствие на добри обноски и поведение“. Ами питаш ли ме колко ми е трудно, когато някой ми подаде една такава умряла ръка, като умряла риба насреща, а аз обучавам хората представително да се ръкуват? Просто често изпитвам желание така да плясна някой през ръцете, но не може. Кореспондираме на това, което имаме отсреща в първите няколко минути, но, разбира се, доколкото е допустимо и е ок за нас. Това го правим с една-едничка мисъл – колкото по-бързопостигнем тази златна среда, толкова по-бързо ще постигнем желаното от нас в това общуване. Всичко зависи от целта, така бих отговорила.
ВСЯКА ЦЕЛ ЛИ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОСТИГНАТА ЧРЕЗ ЕТИКЕТА?
Тук навлизаме в психология, но не е нужно всяка цел да бъде постигната с едни и същи инструменти. Разбира се, има различни начини и подходи. Това е изкуството на общуването. Ние трябва да реагираме ситуационно, т.е. нямаме единна рецепта. Ето, днес
сме се подготвили с теб, обсъдили сме мястото, срещата, локацията. Получила съм въпросите и пак – сами виждаме – излизаме от преди това установените въпроси, защото самият разговор ни води. Така е общуването с хора, а те все пак са живи същества с настроения и
минало, ако щеш и с астрологични постановки. За това често казвам, че комуникацията диша и се променя, защото ние дишаме и се променяме. Всичко това, пак подчертавам, изисква ситуационна реакция. Реагиране спрямо ситуацията.
В ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ГОДИНИ Е АКТУАЛНО ДА ВАДИМ ХОРАТА ОТ ЗОНАТА ИМ НА КОМФОРТ. ТОЗИ МЕТОД ДО КАКВО ВОДИ?
Този подход има своето място. Това, което често казвам на моите клиенти, е, че най-валидната рецепта, най-валидната статистика е твоята собствена статистика. Ако в даден момент човек се чувства не на своето място, не в кондиция, не добре по някаква причина, най- правилната рецепта и статистика е да търси в собствената си история
– кога преди и по каква причина се е чувствал по такъв начин, колко дълго е продължило това и кое е нещото, което го е изкарало от това състояние. Защото ние сме пълни с ресурси и най-често клиентът намира в себе си всички отговори. Често казвам на хората, търсещи правилната половинка, че няма как да срещнеш присъщ за тебе човек на неприсъщи за теб места. Същото е валидно и в търсенето на решения за различни ситуации. Няма как да подходиш по присъщ за теб начин, да се справиш със ситуация, валидна за теб, по неприсъщ за теб начин. Тоест, в заключение бих казала, че няма как днес да накараш мен да се облека с неща, които не са част от моя дрескод и ампоа.
ЧРЕЗ ТАЗИ ТЕХНИКА МОЖЕМ ЛИ ДА НАРАНИМ ЧОВЕК?
Има много рискове. В личен аспект, разбира се! Ако разгледаме бизнес и лични отношения – когато някой е в нетипична за него среда или лична връзка, рано или късно се уморява. Това е влизане в роля. Доста влюбени хора го правят това нещо. В такива консултации, когато проблемът е личен, винаги прозирам когато някои два – три – шест месеца, та и година играят роля заради партньора си. От любов, с илюзията за любов. Рано или късно ти омръзва това нещо, което не си ти, и казваш край на ролята, това не е моето нещо. И тогава се
появява конфликтът. В бизнес аспект – не случайно още от първи курс преподаваме организационна култура, ценностна система на студентите по дисциплината „Мениджмънт“. Защото всички ние образуваме и формираме ценностната си система до 21-годишна възраст. И ако твоята ценностна система се е формирала различно и има сблъсък с организационната ценностна система на една фирма, тогава вече имаме конфликт и проблем с даден
човек, който не се чувства вече на място. Представи си само ти какъв потенциал имаш, когато се чувстваш на място и колко важно е това за теб. Ти растеш, ти избуяваш. Така е и във връзките – когато си в
правилната връзка, се превръщаш в едно по-добро твое аз. И обратното- когато не се чувстваш добре, ти се отдалечаваш от твоята по-добра версия.
КАКВО БИ ПОСЪВЕТВАЛА ХОРАТА В БИЗНЕСА И В ЛИЧНИТЕ ОТНОШЕНИЯ?
Като цяло ще отговоря кратко на този въпрос. Най-важното нещо е до 21- годишна възраст хората да се запознаят добре със себе си. Да изучаваме обстановката около нас и да се огледаме в хората срещу нас, защото от всеки можем да научим нещо и да се доразвием като личности.
ИМА ЛИ СЪВЪРШЕНСТВО В ОБНОСКИТЕ?
Дали е нужно? Забелязала съм, че когато ме поканят в обучения, повечето хора очакват срещу тях жена с кок и строго облекло. А най- важното е да накараме отсрещната страна да се чувства добре в нашата компания. Това е основно правило в етикета. По-добре да бягаме от този перфекционизъм, той не е нужен. Винаги се случва нещо да падне, да се счупи. Това са ситуациите, в които реагираме, сякаш нищо не е станало. Защото всеки един гаф, ако му обръщаме особено голямо внимание, му придаваме много по-голяма значимост. Искренният интерес към човека отсреща – това винаги ще бъде на мода и ще бъде истинският перфекционизъм в общуването.
ИМА ЛИ ФОРМАЛНОСТ В ОБЩУВАНЕТО?
Разбира се! Имаме строго формален етикет, от който не можем да избягаме. Има строг протокол, който също е добре да остане, но виждаме, дори и при кралета и кралиците, че просто всичко се олекотява и деформализира.
В БЪЛГАРИЯ ИМА ЛИ ИНТЕРЕС КЪМ ЕТИКЕТА?
Да, разбира се! Не само към етикета като цяло, а към подобрение на комуникационните умения в различни среди и обстановки. За моя радост доста организации от банковия сектор, от фармацевтични сектори др. търсят начини да надградят уменията на екипите си.
КАКВО ЗА ТЕБ Е ЛЮБОВТА?
Ами любовта е късмет. Не всеки има късмета в този живот да срещне любовта. Любовта няма тази стойност, ако ти не обичаш себе си. Важно е да се грижиш за себе си, не само заради някой, а за себе си.
Последната статия в моя блог е „Любовта иска време“. Обичта между родител и дете иска време, любовта между двама влюбени, за да остане, иска време.
Качествено, ефективно време, с искрен интерес към отсрещния човек.
Тогава има шанс от влюбване да се превърне в голяма любов, а не да е влюбване, което изгаря и отминава.
КЛИШЕ ЛИ Е ТВЪРДЕНИЕТО, ЧЕ ЛЮБОВТА ТРЪГВА ОТ САМИТЕ НАС?
Да, защото тогава имаме скъсена дистанция.
Ако ти се оглеждаш в собствените си очи и се харесваш, тогава, оглеждайки се в очите на любовта, ще се
видиш с още по-красиви очи. Обаче, ако ти не
се харесваш и не се виждаш като красив човек, представи си колко време ще отнеме, за да се видиш така прекрасен в очите на другите. Ако някой трябва да се сблъска с твоите демони и тепърва да те отървава от тях, ще е много трудно.
АКО МОЖЕШ ДА ПРОМЕНИШ ЕДНО НЕЩО В СВЕТА, КОЕ БИ БИЛО ТО?
Да убедя хората, че най-важното познанство е това да се запознаеш със себе си.
ЛЕСНО ЛИ СЕ УБЕЖДАВАТ ХОРАТА?
Зависи кога си ги срещнал и на какъв етап. Но по-скоро не. По-скоро е трудно.
КАКВО БИ ПОСЪВЕТВАЛА ХОРАТА, КОИТО ГИ Е СТРАХ ДА ПОСЕТЯТ КОНСУЛТАЦИЯ С ПРОФЕСИОНАЛИСТ?
Когато някой е достигнал до идеята за терапия, тогава е донякъде лесно. Защото започва да търси правилния терапевт, правилната терапия – психо, НЛП и др. Преди това обаче е тази резистентност и страх, защото хората не обичат да се разголват. Кой обича да си разкрие раните и травмите, а някой да ровичка в тях? Вече има толкова модерни подходи в терапията, бързи и лесни техники. Изобщо вече всички терапевтични техники се насочват към това да не мотаеш клиента/пациента дълго във времето, до безкрай, а много бързо да го доведеш до желаната от него промяна. Най-трудно е когато човека идва, без да е формулирал своето желание – имам някакъв проблем, това, това и това не искам.
Изисква време да формулираме това, което иска клиентът.
НАКРАЯ ИСКАМ ДА ТЕ ПОПИТАМ КАК СИ ?
Днес – супер. Като при всеки човек, има дни, в които не се чувстваме така. Но отново, познавайки се, запознавайки се със себе си, знаеш кога пак така не си бил добре. Днес съм супер, станах навреме, общувах с децата си, направих сандвичи, дойдох на време, всичко се случва
по план. Но планът изисква план. За да съставиш добър план и да го изпълниш, това изисква своето планиране.