Разходка. Четене на книга. Сядане навън. Просто изправяне и разтягане.
Според експертите това са все дейности, които може да се извършват по време на почивка през работния ден.
„Няма едно златно правило за това коя е най-добрата почивка. Просто искаме да сме сигурни, че се откъсваме от работата си или от ученето си“, казва Катрин Кунс пред радио CBC, която от години се занимава с програми за психичното здраве на работното място. „Дори и да е петминутна разходка из квартала, това може да повиши и подобри настроението“, обяснява тя.
В култура, която често дава предимство на производителността пред психическото благополучие, понякога е трудно хората да отделят време за кратък отдих, но експертите смятат, че тази пауза, ако е осъществена правилно, е от ключово значение за запазване на здравето и добрата работна атмосфера.
Степента, в която почивката може да помогне, зависи от няколко фактора, казва Дуйгу Биричик Гюлсерен, доцент в Училището по управление на човешките ресурси към Университета в Йорк. Гюлсерен е част от екип, който през 2022 г. публикува систематичен преглед на влиянието на почивките на работното място върху трудовото представяне и благосъстоянието.
„Важно е да се знае, че не всички работни почивки са еднакви“, казва Гюлсерен. Тя и и нейният екип установяват, че начинът, по който се изкарва времето за отдих, може да бъде също толкова важен, колкото и дейността, която се извършва, или продължителността за осъществяването ѝ. „Много е важно дали сте в състояние да се откъснете от работата, дали сте в състояние да се отпуснете“, обяснява тя.
„Правенето на по-чести почивки през деня е по-ефективно за нашето благосъстояние, отколкото една дълга. На всеки час до час и половина наистина се нуждаем от 10 или 15-минутна почивка“, казва Кунс.
Най-важното според нея е да се прави нещо, което е различно от работните задачи. Това може да е дейност за релакс – медитация, разтягане, четене на книга, гледане на телевизия – или нещо, което зарежда – упражнения, разговор с колега или домакинска работа, ако човек работи от вкъщи.
Ползите от природата
Някои от най-значимите заключения в доклада на Гюлсерен показват, че прекарването на време сред природата по време на почивката може да повиши благосъстоянието. Зад тази идея стои нещо, наречено теория за възстановяване на вниманието. Според нея, когато човек е сред природата, той неволно сканира околната среда, което откъсва мозъка от мисленето, свързано със задачите, и успокоява.
Избягване на социалните медии
„За да си починете ефективно, се откъснете от екрана – и по-специално от социалните медии“, казват експертите. „Проверката на новините и социалните медии понякога може да ни даде бърз допаминов заряд, но в крайна сметка не ни кара да се чувстваме презаредени“, отбелязва Кунс.
Проучването на Гюлсерен открива същите доказателства за преглеждането на социалните медии по време на работна почивка. „Това може да бъде емоционално натоварващо и изтощително за служителите“, твърди тя.
Опитайте се да бъдете активни
Важно е да се опитате да вмъкнете малко физическа активност в почивката си, казва Лий Вандерлу, научен директор в ParticipAction. „Можете да направите няколко лицеви опори на стената, няколко клека. Малките неща не изискват оборудване, нито много място“, обяснява тя. И добавя, че отиването на крака при колега, за да му се зададе лично въпрос, също помага. „Тези видове активни почивки имат множество предимства, както физически, така и психологически“, казва Катлийн Мартин Джинис, професор в Катедрата по медицина и Училището по здравни и физически науки в UBC. „Знаем, че обикновеното ставане и прекъсването на времето, прекарано в седнало положение в работата, може да намали риска от депресия и тревожност“, твърди тя.
Физическата активност – независимо дали на работа или по друго време на деня – може също така да понижи кръвното налягане, да намали риска от диабет тип 2 и да увеличи здравината на костите и равновесието, казват експертите.
„Работните места също така предлагат възможност да бъдете активни заедно с колегите си, което може да създаде както отговорност, така и по-силно чувство за връзка“, казва Вандерлоо. „Знаейки, че има някой друг, с когото да го правите, ви насърчава да действате. Казвате си: „Трябва да го направя. Трябва да се появя заради този човек. И в крайна сметка се оказва, че неволно се появяваш за себе си“, допълва тя.
Подготовка за успех
Експертите са единодушни – най-добрият начин човек да е сигурен, че ще си вземете ефективна почивка, е да си направи план. „Това може да означава да запише в календара си: на всеки час и половина – 10-минутна почивка“, казва Кунс. „Настройте аларма на телефона си или на фитнес тракера си, за да ви напомня да станете и да се разтегнете или да се разходите за кратко“, допълва Мартин Джинис. „Опитайте се да не участвате в срещи, които се провеждат една след друга, или съкратете срещите, ако е възможно. Ако работите от вкъщи, планирайте, като разпънете постелката си за йога предварително или поставите обувките си до вратата за бърза разходка“, препоръчва Кунс.
Лесно е човек да попадне в капана на това да не вярва, че няколко кратки минути ще имат значение, но нещата не стоят така, казват експертите. „Науката показва, че прекъсването на седенето в неподвижно състояние всъщност е много важно от физиологична гледна точка за нашето здраве“, казва Мартин Джинис.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.