Колоректалният рак вече се лекува, но ако се хване в по-ранен стадий

Снимка: Личен Архив

Доц. д-р Георги Велев, д.м. е главен административен лекар на Клиника по хирургия към МБАЛ“ Света София“. Той е хирург с близо 40 г. професионален опит във всички области на коремната хирургия с редица специализации в чужбина. Основните му научни интереси са в областта на колоректалната и стомашната хирургия, извършва и едни от първите лапароскопски операции в България. Носител на наградата “Проф. Д-р Парашкев Стоянов” на МУ – София за високи постижения в областта на медицинската наука и преподаване. Завършил е Медицински университет – София. Защитава дисертация “Индивидуализиран подход в оперативното лечение на рака на колона и рака на ректума – близки и далечни резултати от 422 оперирани болни за 15-годишен период”. Преминава през всички нива на преподавателската кариера в МУ, София – от асистент, през старши и главен асистент, до доцент. Обучава медицински сестри, студенти, лекари и хирурзи, ръководи редица специализанти. Има придобита квалификация и по “Здравен мениджмънт”.

Доц. Велев, колоректалният рак е третият най-разпространен рак в света. Какво е положението в България?


България не се различава от другите страни в Европа и честотата на заболяването е висока. Затова и операциите на дебелото черво са най-честите, които извършвам. Бързам да кажа обаче, че колоректалният рак вече се лекува, особено с развитието на хирургията и с появата на все по-добри медикаменти, които използват онколозите.

Продължават ли българските пациенти да търсят специалист, когато заболяването вече е в напреднал стадий?


Ето това си остава проблем. Заболяването наистина е лечимо, но ако се хване в по-ранен стадий. Затова призовавам хората да ходят на профилактични прегледи, да правят колоноскопия веднъж на 5 г. и при най-малките оплаквания да търсят консултация с хирург и гастроентеролог. За съжаление българите се страхуват повече да ходят на лекар, което забавя диагнозата.

До колко превенцията може да помогне и какви са скрининговите и профилактични изследвания, които трябва да се правят?


Превенцията е много важна. Начинът на живот и храненето са в основата на превенцията. Не трябва да се подценява тютюнопушенето като основен рисков фактор за всеки вид рак, както и затлъстяването. Редукцията на тегло профилактира развитието на рак, а също така приемът на вит Д и на аспирин. Колоноскопията си остава основният метод за диагностика, но за хората, които се притесняват от това изследване има вариант за скрининг чрез виртуална колоноскопия или изследване на фекалиите за окултно кървене. Най-алармиращият симптом е наличието на видима кръв при изхождане.

На каква възраст трябва да започне скринингът?


Зависи от фамилната предразположеност на хората. Тези, които имат родственици със злокачествени заболявания, е добре още след 40 години да започнат. Обикновено е след 50 годишна възраст. В последните години има тенденция за подмладяване на възрастта на рака на дебелото черво и ректума, така че тези възрастови граници ще станат още по-ниски.

Кои са предраковите състояния, които могат да доведат на колоректален рак и как се третират?


Най-чести са доброкачествените полипи, които в някакъв момент могат да преминат в рак. Установяват се чрез колоноскопия и съответно могат да се отстранят по време на изследването. Много рядко, при някои големи полипи, се налага операция. Предракови състояния са и неспецифичните възпаления да дебелото черво като болест на Крон и улцерозен колит. Такива пациенти трябва цял живот да се проследяват.

Какви са изследванията, с които се диагностицира колоректален рак?


Както споменах вече колоноскопията е основният метод за диагноза. По време на нея се взима материал от тумора, който да се изследва хистологично. След поставяне на диагнозата трябва да се определи стадият на заболяването, което става чрез скенер. При рак на ректума се прилага и ядрено-магнитен резонанс. В някои случаи се налага PET скенер, който дава целотелесен образ на злокачествените клетки под формата на светене и може да хване и малки далечни разсейки. Много добре познатите вече туморни маркери, които се установяват чрез взимане на кръв, също намират приложение, но не може само по тях да се постави диагнозата, а по-скоро имат прогностична стойност и служат за проследяване на състоянието след проведено лечение. Вече е задължително и провеждане на различни генетични изследвания с цел персонализиране на терапията.

Какви са възможностите за хирургично лечение?


Хирургията е основният метод за лечение на колоректалния рак. Тя включва изрязване на част от дебелото черво с тумора в определени онкологични граници и в здраво. Най-същественият момент при операцията е отстраняването и на околните на тумора лимфни възли. Много е важно да се спазват определи правила на работа, за да не се позволи разпространение на процеса. Такива операция е редно да се извършват само от опитни хирурзи, които имат определената квалификация за това.

Вие сте един от първите лекари, извършили лапароскопски операции в България. Колко напреднали са към днешна дата технологиите по отношение на лечението на колоректалния рак?


Работя като хирург вече повече от 40 г. Имал съм възможността да бъда част от всички етапи на развитие на хирургията в България за този период. Смятам, че най-големият скок за хирургията е появата на лапароскопските операции през 90-те години на XX век. Разликата с преди години е огромна. Едно време не можехме да си помислим изобщо, че пациент с рак на дебелото черво или ректума, ще може да бъде изписан на 2-ри ден след операцията и ще може да възстанови нормалния си живот почти веднага. Това сега е възможно благодарение на лапароскопските операции. Те позволиха и подобряване на техниките и на онкологичната издържаност на операциите въобще. Затова са и “златен стандарт” при лечението на рака на дебелото черво и ректума с доказани предимства пред класическите операции с големите разрези. Другото голямо направление, което се развива пред очите ми и което е в голяма помощ на хирургията, е генетиката. В съчетание и с напредъка във фармаиндустрията и появата на все по-модерни медикаменти, генетиката вече ни дава възможност да персонализираме лечението на рака. Съвместната работа на хирурзи и онколози е крайъгълният камък в лечението на рака. Нещо, което имаме на много високо ниво в МБАЛ “Света София” и което ни нарежда до водещите онкологични центрове в света.

Доколко използвана е у нас роботизираната хирургия? Какви са предимствата от нейното приложение във Вашата сфера?


Вижте, най-важното нещо за пациента с онкологично заболяване, е да бъде лекуван правилно и да бъде здрав. Това от хирургична гледна точка означава да бъде извършена онкологично издържана операция с отстраняване на тумора в съответните граници, с адекватната лимфна дисекция, без да се допусне разпространяване на процеса. Който хирург, както иска и може да го направи – с голям разрез, с малък разрез, лапароскопски, с робот, да го прави, но трябва да го направи без компромис с онкологичната издържаност. След това обаче идват и други съображения, други изисквания от страна на пациента. Лапароскопските операции са “златен стандарт” в лечението на колоректалния рак, защото са онкологично издържани, когато се правят от хирург, който може да ги извърши така, но и защото дават голямо предимство за пациентите като по-малко болка, по-бързо възстановяване, по-малко усложнения в сравнение с класическите операции. Роботизираната хирургия е всъщност лапароскопска хирургия, но с подобрения и повече удобства за хирурга, а не за пациента. Времето ще покаже дали тя ще намери място в коремната хирургия, но до този момент тя е “златен стандарт” само в урологията при извършване на простатектомии и рядко в гинекологията при някои операции.

Ранната диагноза позволява ли пълно възстановяване при колоректален карцином?
Изключително важна е ранната диагноза! Началните стадии се лекуват и то само с правилно направена операция. При напредналите заболявания все още има случаи на ненужно извършени операции и на неправилно проведени предоперативни изследвания, което не трябва да се допуска. Там лечението е съчетание от хирургия, химиотерапия и лъчетерапия, но кое кога да се проведе се определя от мултидисциплинарен екип – т.нар. онкологична комисия.

За финал, какво бихте посъветвали пациентите с колоректален рак?
Първо, да не губят надежда в битката с рака, защото лечението може и да е дълго, и сериозно, но заболяването се лекува. Второ, да търсят специализирана помощ и лечебно заведение, което предлага адекватна диагностика, изпълнена от гастроентерология и образни изследвания, хирург с опит в лапароскопските операции и добра онкология.

Comments are closed.