Лош дъх
Лошият дъх, наричан още халитоза, може да бъде смущаващ, а в някои случаи дори да предизвика безпокойство. Не е чудно, че рафтовете на магазините са препълнени с дъвки, ментови бонбони, води за уста и други продукти, предназначени за борба с лошия дъх. Много от тези продукти обаче са само временни мерки, защото не са насочени към причината за проблема.
Сред причините за лошия дъх са определени храни, здравословни състояния и навици. В много случаи лошия дъх може да се подобри с постоянна правилна устна хигиена. Ако простите техники за самопомощ не решат проблема, трябва да се посети зъболекар или лекар, за да се види дали причината за лошия дъх не е по-сериозно състояние.
Миризмите на лош дъх варират в зависимост от източника или основната причина. Някои хора се притесняват твърде много за дъха си, въпреки че имат слаба или никаква миризма в устата, докато други имат лош дъх и не знаят за това.
Кога трява да се потърси лекар?
При лош дъх първо трябва да се обърне внимание на хигиенните навици по отношение на устната кухина. Може да се направят промени в ежедневната рутина, като се започне с миене на зъбите и езика след хранене, използване на конци за зъби и прием на много вода.
Ако лошият продължава, трябва да се посети зъболекар. Ако подозира, че лошият дъх е причинен от по-сериозно заболяване, стоматологът може да насочи пациента към лекар, който да открие причината за неприятната миризма.
Зъболекарят прави физически преглед. Тъй като задната част на езика най-често е източник на лошия дъх, той може да я остърже и да оцени миризмата ѝ.
Съществуват усъвършенствани детектори, които могат да идентифицират химикалите, причиняващи лошия дъх, въпреки че те не винаги са на разположение.
За да се намали лошия дъх, да се избегне появата на кариеси и да се намали риска от заболяване на венците, постоянно трябва да се спазва добра устна хигиена. По-нататъшното лечение на лошия дъх може да варира в зависимост от причината. Ако се смята, че лошият дъх е причинен от основно здравословно състояние, зъболекарят вероятно ще насочи пациента към личния му лекар.
При причини, свързани с оралното здраве, мерките, препоръчани от стоматолога, може да включват:
Изплакване на устата и паста за зъби. Ако лошият дъх се дължи на натрупване на бактерии (плака) по зъбите, зъболекарят може да препоръча използване на препарат за изплакване на устата, който унищожава бактериите. Той може да посъветва и да се използва паста за зъби, която съдържа антибактериален агент за унищожаване на бактериите, причиняващи натрупването на плака.
Лечение на стоматологично заболяване. При заболяване на венците, пациентът може да бъде насочен към пародонтолог. Заболяването на венците може да доведе до отдръпване на венците от зъбите, оставяйки дълбоки джобове. Тези джобове се запълват с бактерии, причиняващи неприятна миризма. Понякога само професионално почистване е достатъчно, за да се премахнат тези бактерии.
Стоматологът може също така да препоръча подмяна на дефектни зъбни пломби, които са благоприятна среда за развитие на бактерии.
Начин на живот и домашни средства срещу лош дъх
За намаляване или предотвратяване на лошия дъх:
Мийте зъбите си след хранене. Дръжте на работното си място четка за зъби, която да използвате след хранене. Мийте зъбите си с паста за зъби, съдържаща флуорид, поне два пъти дневно, особено след хранене. Доказано е, че пастата за зъби с антибактериални свойства намалява неприятните миризми от устата.
Използвайте конец за зъби поне веднъж дневно. Правилното използване на конци за зъби премахва частиците храна и плаката между зъбите, което помага за контролиране на лошия дъх.
Почиствайте езика си. Езикът съдържа бактерии, така че внимателното му почистване може да намали неприятните миризми. Хората, които имат обложен език от значително размножаване на бактерии (например от пушене или сухота в устата), могат да използванет стъргалка за език или четка за зъби, която има вградено устройство за почистване на езика.
Почиствайте зъбните протези или стоматологични приспособления. Ако носите мост или протеза, почиствайте ги старателно поне веднъж дневно или според указанията на вашия зъболекар. Ако имате зъбен фиксатор или предпазител за уста, почиствайте го всеки път, преди да го поставите в устата си. Вашият зъболекар може да ви препоръча най-добрия почистващ продукт.
Избягвайте сухотата в устата. За да поддържате устата си влажна, избягвайте тютюнопушенето и пийте много вода – не кафе, безалкохолни напитки или алкохол, които могат да доведат до изсушаване на устата. Дъвчете дъвка или смучете бонбони (за предпочитане без захар), за да стимулирате слюнката. При хронична сухота в устата вашият зъболекар или лекар може да ви предпише препарат за изкуствена слюнка или перорално лекарство, което стимулира потока на слюнка.
Коригирайте хранителния си режим. Избягвайте храни като лук и чесън, които могат да причинят лош дъх. Яденето на много сладки храни също е свързано с лошия дъх.
Сменяйте четката си за зъби, когато се изтърка, приблизително на всеки три до четири месеца, и избирайте четка с мек косъм.
Планирайте редовни стоматологични прегледи. Посещавайте редовно зъболекаря си – обикновено два пъти годишно – за да прегледа и почисти зъбите или протезите ви.