Лош дъх
Лошият дъх, наричан още халитоза, може да бъде смущаващ, а в някои случаи дори да предизвика безпокойство. Не е чудно, че рафтовете на магазините са препълнени с дъвки, ментови бонбони, води за уста и други продукти, предназначени за борба с лошия дъх. Много от тези продукти обаче са само временни мерки, защото не са насочени към причината за проблема.
Сред причините за лошия дъх са определени храни, здравословни състояния и навици. В много случаи лошия дъх може да се подобри с постоянна правилна устна хигиена. Ако простите техники за самопомощ не решат проблема, трябва да се посети зъболекар или лекар, за да се види дали причината за лошия дъх не е по-сериозно състояние.
Миризмите на лош дъх варират в зависимост от източника или основната причина. Някои хора се притесняват твърде много за дъха си, въпреки че имат слаба или никаква миризма в устата, докато други имат лош дъх и не знаят за това.
Кога трява да се потърси лекар?
При лош дъх първо трябва да се обърне внимание на хигиенните навици по отношение на устната кухина. Може да се направят промени в ежедневната рутина, като се започне с миене на зъбите и езика след хранене, използване на конци за зъби и прием на много вода.
Ако лошият продължава, трябва да се посети зъболекар. Ако подозира, че лошият дъх е причинен от по-сериозно заболяване, стоматологът може да насочи пациента към лекар, който да открие причината за неприятната миризма.
Зъболекарят прави физически преглед. Тъй като задната част на езика най-често е източник на лошия дъх, той може да я остърже и да оцени миризмата ѝ.
Съществуват усъвършенствани детектори, които могат да идентифицират химикалите, причиняващи лошия дъх, въпреки че те не винаги са на разположение.
За да се намали лошия дъх, да се избегне появата на кариеси и да се намали риска от заболяване на венците, постоянно трябва да се спазва добра устна хигиена. По-нататъшното лечение на лошия дъх може да варира в зависимост от причината. Ако се смята, че лошият дъх е причинен от основно здравословно състояние, зъболекарят вероятно ще насочи пациента към личния му лекар.
При причини, свързани с оралното здраве, мерките, препоръчани от стоматолога, може да включват:
Изплакване на устата и паста за зъби. Ако лошият дъх се дължи на натрупване на бактерии (плака) по зъбите, зъболекарят може да препоръча използване на препарат за изплакване на устата, който унищожава бактериите. Той може да посъветва и да се използва паста за зъби, която съдържа антибактериален агент за унищожаване на бактериите, причиняващи натрупването на плака.
Лечение на стоматологично заболяване. При заболяване на венците, пациентът може да бъде насочен към пародонтолог. Заболяването на венците може да доведе до отдръпване на венците от зъбите, оставяйки дълбоки джобове. Тези джобове се запълват с бактерии, причиняващи неприятна миризма. Понякога само професионално почистване е достатъчно, за да се премахнат тези бактерии.
Стоматологът може също така да препоръча подмяна на дефектни зъбни пломби, които са благоприятна среда за развитие на бактерии.
Начин на живот и домашни средства срещу лош дъх
За намаляване или предотвратяване на лошия дъх:
Мийте зъбите си след хранене. Дръжте на работното си място четка за зъби, която да използвате след хранене. Мийте зъбите си с паста за зъби, съдържаща флуорид, поне два пъти дневно, особено след хранене. Доказано е, че пастата за зъби с антибактериални свойства намалява неприятните миризми от устата.
Използвайте конец за зъби поне веднъж дневно. Правилното използване на конци за зъби премахва частиците храна и плаката между зъбите, което помага за контролиране на лошия дъх.
Почиствайте езика си. Езикът съдържа бактерии, така че внимателното му почистване може да намали неприятните миризми. Хората, които имат обложен език от значително размножаване на бактерии (например от пушене или сухота в устата), могат да използванет стъргалка за език или четка за зъби, която има вградено устройство за почистване на езика.
Почиствайте зъбните протези или стоматологични приспособления. Ако носите мост или протеза, почиствайте ги старателно поне веднъж дневно или според указанията на вашия зъболекар. Ако имате зъбен фиксатор или предпазител за уста, почиствайте го всеки път, преди да го поставите в устата си. Вашият зъболекар може да ви препоръча най-добрия почистващ продукт.
Избягвайте сухотата в устата. За да поддържате устата си влажна, избягвайте тютюнопушенето и пийте много вода – не кафе, безалкохолни напитки или алкохол, които могат да доведат до изсушаване на устата. Дъвчете дъвка или смучете бонбони (за предпочитане без захар), за да стимулирате слюнката. При хронична сухота в устата вашият зъболекар или лекар може да ви предпише препарат за изкуствена слюнка или перорално лекарство, което стимулира потока на слюнка.
Коригирайте хранителния си режим. Избягвайте храни като лук и чесън, които могат да причинят лош дъх. Яденето на много сладки храни също е свързано с лошия дъх.
Сменяйте четката си за зъби, когато се изтърка, приблизително на всеки три до четири месеца, и избирайте четка с мек косъм.
Планирайте редовни стоматологични прегледи. Посещавайте редовно зъболекаря си – обикновено два пъти годишно – за да прегледа и почисти зъбите или протезите ви.
Лакът на голфъра
Лакътят на голфъра е състояние, което причинява болка там, където сухожилията на мускулите на предмишницата се свързват с костната подутина от вътрешната страна на лакътя. Болката може да се разпространи към предмишницата и китката.
Лакътят на голфъра е подобен на тенис лакътя, който се появява от външната страна на лакътя. Той не се ограничава само до играчите на голф. Тенисистите и други хора, които многократно използват китките си или стискат пръстите си, също могат да развият лакът на голфъра.
Болката от лакътя на голфъра не трябва да е причина за отказване от любимите занимания. Почивката и подходящото лечение могат да оправят състоянието.
Лакътят на голфъра се характеризира с:
- Болка и чувствителност. Болката обикновено се усеща от вътрешната страна на лакътя, но понякога се разпространява и по вътрешната страна на предмишницата. Тя обичайно се засилва при определени движения.
- Скованост. Лакътят може да се чувства скован, а свиването на юмрук да е болезнено.
- Слабост. Може да се усеща слабост в ръцете и китките.
- Изтръпване или мравучкане. Тези усещания могат да се разпространят в един или повече пръсти – обикновено в безименния и малкия пръст.
Болката при лакътя на голфъра може да се появи внезапно или постепенно. Тя може да се засилва при определени движения, като например размахване на стик за голф.
Трябва да се направи консултация с лекар, ако почивката, ледът и болкоуспокояващите без рецепта не облекчават болката и чувствителността на лакътя. Незабавно трябва да се потърси помощ, ако:
- Лакътят е горещ и възпален и е налице температура
- Лакътят не може да се сгъне
- Лакътят изглежда деформиран
- Има подозрение за счупена кост
Лакътят на голфъра обикновено се диагностицира въз основа на историята на заболяването и физическия преглед. За да прецени болката и сковаността, лекарят може да приложи натиск върху засегнатата област или да помоли пациента да движи лакътя, китката и пръстите си по различни начини.
Рентгеновата снимка може да помогне на лекаря да изключи други причини за болка в лакътя, като например фрактура или артрит. В редки случаи се извършват по-обстойни образни изследвания – като например ядрено-магнитен резонанс.
Справянето със състоянието започва с избягване на дейностите, които причиняват болка. За облекчаване на болката се препоръчва използване на лед.
Лекарства
Може да се приема болкоуспокояващо без рецепта, като ибупрофен, напроксен натрий или ацетаминофен.
Кортикостероидните инжекции не се прилагат често, тъй като не е доказано, че са ефективни в дългосрочен план. По-ново лечение, което се изпробва, е богата на тромбоцити плазма. То включва вземане на малко количество от кръвта на пациента и инжектиране на концентрирано количество тромбоцити и други противовъзпалителни фактори в болезнената област. Необходими са още проучвания, за да се оцени ефективността на това лечение.
Терапия
Специалистите съветват да се опита следното:
- Почивка. Добре е да се отложат играта на голф или други повтарящи се дейности, докато болката отмине. Твърде бързото завръщане към активност може да влошите състоянието.
- Прилагане на ледени компреси върху лакътя за 15 до 20 минути, три до четири пъти дневно в продължение на няколко дни. За да се предпази кожата, добре е ледените пакети да са увити в кърпа. Може да помогне масажиране на вътрешната част на лакътя с лед по пет минути два до три пъти дневно.
- Използване на шина. Лекарят може да препоръча носене на специална шина на засегнатата ръка, която може да намали натоварването на сухожилията и мускулите.
- Разтягане и укрепване на засегнатата област. Лекарят може да предложи упражнения за разтягане и укрепване. Доказано е, че прогресивното натоварване на сухожилието със специфични упражнения за силова тренировка е особено ефективно. Други практики за физическа или трудова терапия също могат да бъдат полезни.
Препоръчва се постепенно завръщане към обичайните сдейности. Когато болката отмине, добре е да се практикуват движенията на ръката при спорта или дейността, която се упражнява. Добре е замахът за голф или тенис да се консултира с инструктор, за да е сигурно, че техниката е правилна.
Хирургия
Рядко се налага операция, но ако признаците и симптомите не реагират на консервативното лечение в рамките на шест до 12 месеца, тя може да бъде вариант. Новият подход, наречен процедура TENEX, включва минимално инвазивно, насочвано с ултразвук отстраняване на белезите в областта на болката в сухожилието. Необходими са допълнителни проучвания.
Повечето хора се подобряватт с почивка, лед и болкоуспокояващи. В зависимост от сериозността на състоянието болката може да се задържи месеци до години. Понякога болката се връща или става хронична.
Лаймска болест
Лаймската болест е заболяване, причинено от бактерията борелия (Borrelia). Хората обикновено се заразяват при ухапване от кърлеж, пренасящ бактерията. Заболяването има сезонен характер – зачестява през лятото и есента, когато е периодът на активност на кърлежите.
Ухапването от кърлеж може да изглежда като малка, сърбяща подутина по кожата, наподобяваща ухапване от комар. То не означава, че ухапаният има болест, пренасяна от кърлежи. Много хора няма да забележат, че са били ухапани.
Симптомите на Лаймската болест са различни. Обикновено те се проявяват на етапи, но етапите могат да се припокриват. Някои хора пък нямат симптоми на типичния ранен стадий.
Стадий 1
Ранните симптоми на Лаймската болест обикновено се проявяват в рамките на 3 до 30 дни след ухапване от кърлеж. Този стадий на заболяването има ограничен набор от симптоми. Това се нарича ранно локализирано заболяване.
Обривът е често срещан признак на Лаймска болест, но той не винаги се появява. Обикновено представлява кръг, който бавно се разпространява от мястото на ухапване. Той може да стане безцветен в центъра и да прилича на мишена. Често се усеща топъл при допир, но обикновено не е болезнен или сърбящ.
Други симптоми от етап 1 включват:
- Температура
- Главоболие
- Екстремна умора
- Скованост на ставите
- Мускулни болки и схващания
- Подуване на лимфните възли
Стадий 2
Без лечение Лаймската болест може да се влоши. Симптомите често се проявяват в рамките на 3 до 10 седмици след ухапване от кърлеж. Стадий 2 често е по-сериозен и широко разпространен. Той се нарича ранно дисеминирано заболяване.
Стадий 2 може да включва симптомите от стадий 1 и следните:
- Много обриви по други части на тялото
- Болка или скованост във врата
- Мускулна слабост от едната или двете страни на лицето
- Активност на имунната система в сърдечната тъкан, която причинява неравномерен сърдечен ритъм
- Болка, която започва от гърба и бедрата и се разпространява към краката
- Болка, изтръпване или слабост в ръцете или краката
- Болезнено подуване в тъканите на окото или клепача
- Активност на имунната система в очните нерви, която причинява болка или загуба на зрението
Стадий 3
В третия стадий може да се наблюдават симптомите от предишните стадии, както и други. Той се нарича късно дисеминирано заболяване.
Видът Лаймска болест, разпространен в Европа, може да причини състояние на кожата, наречено хроничен атрофичен акродермит. Кожата на гърба на ръцете и горната част на стъпалата се обезцветява и подува, това може да се случи и по лактите и коленете. По-сериозните случаи могат да причинят увреждане на тъканите или ставите.
Това състояние на кожата може да се прояви от много месеци до много години след ухапване от кърлеж.
В САЩ най-често срещаното състояние от този стадий е артрит в големите стави, особено в коленете. Болката, подуването или сковаността могат да продължат дълго време. Симптомите могат да се появяват и да изчезват. Симптомите на стадий 3 обикновено започват 2 до 12 месеца след ухапването от кърлеж.
Диагнозата Лаймската болест често се поставя чрез клиничното разпознаване на т. нар. „мигриращ еритем“ през първия етап на инфекцията и информацията за ухапване от кърлеж дадена от пациента. В голяма част от случаите се налага извършването на редица изследвания, които да потвърдят или отхвърлят диагнозата с по-голяма точност.
За лечението на Лаймската болест се използват антибиотици. В повечето случаи възстановяването е по-бързо и по-пълно, ако лечението започне по-рано.
Антибиотични таблетки
Стандартното лечение на Лаймската болест е антибиотик, приеман под формата на таблетки. То обикновено продължава от 10 до 14 дни, като може да е по-дълго в зависимост от симптомите. Важно е да се приемат всички таблетки според указанията, дори ако се почувства подобрение.
Интравенозен антибиотик
Лекуващият лекар може да предпише антибиотик, който се влива директно във вената. Интравенозен антибиотик може да се използва при по-сериозни заболявания, особено при симптоми на:
- Дълготраен артрит
- Заболяване, засягащо нервната система
- Заболяване, засягащо сърцето
Профилактична употреба на антибиотици
Лекуващият лекар може да предпише антибиотик като превантивна мярка, наричана още профилактика, само ако се случат и трите изброени състояния:
- Известно е, че ухапването е от еленски кърлеж
- Пациентът живее или наскоро е посетил район, в който Лаймската болест е често срещана
- Кърлежът е бил прикрепен към кожата в продължение на 36 часа или повече
Антибиотиците са единственото доказано лечение на Лаймската болест. Не е доказано, че други лечения действат или са били тествани.
Заболяване след Лаймска болест
Съществува термин „хронична Лаймска болест“. Някои хора го използват за обозначаване на дългосрочни симптоми, които според тях могат да бъдат свързани с по-ранен случай на Лаймска болест. Той обаче не е добре дефиниран. Изследванията са установили, че тези симптоми не са свързани с продължаващо заболяване, причинено от бактериите на борелия. Те показват също, че продължителната употреба на антибиотици не подобрява тези симптоми.
При нови здравословни проблеми или продължаващи здравословни проблеми след Лаймска болест трябва да се говори с лекар. Симптомите могат да се дължат на много потенциални причини и той може да установи причината за тях и да определи подходящото лечение.
Лимфедем
Лимфедемът е подуване на тъканите, причинено от натрупване на богата на протеини течност, която обикновено се отвежда чрез лимфната система на тялото. Най-често той засяга ръцете или краката, но може да се появи и в гръдната стена, корема, шията и гениталиите.
Лимфните възли са важна част от лимфната система. Лимфедемът може да бъде причинен от лечение на рак, което премахва или уврежда лимфните възли. Той може да е в резултат и на всякакъв вид проблеми, които блокират оттичането на лимфната течност.
Тежките случаи на лимфедем могат да засегнат способността за движение на засегнатия крайник, да увеличат рисковете от кожни инфекции и сепсис и да доведат до кожни промени и разраняване. Лечението може да включва компресивни превръзки, масаж, компресивни чорапи, последователно пневматично изпомпване, внимателна грижа за кожата и в редки случаи операция за отстраняване на подутата тъкан или за създаване на нови пътища за оттичане.
Признаците и симптомите на лимфедема включват:
- Подуване на част или на цялата ръка или крак, включително на пръстите на ръцете или краката
- Усещане за тежест или стягане
- Ограничена подвижност
- Повтарящи се инфекции
- Втвърдяване и удебеляване на кожата (фиброза)
Признаците и симптомите могат да варират от леки до тежки. Лимфедемът, причинен от лечение на рак, може да се появи едва месеци или години след лечението.
Ако пациентът е изложен на риск от лимфедем – например ако наскоро е претърпял онкологична операция, при която са засегнати лимфните му възли, лекарят може да постави диагноза въз основа на признаците и симптомите му.
Ако причината за лимфедема не е толкова очевидна, лекарят може да назначи образни изследвания, за да разгледа лимфната система. Те могат да включват:
- Ядрено-магнитен резонанс. С помощта на магнитно поле и радиовълни ЯМР създава триизмерни изображения с висока разделителна способност на засегнатата тъкан.
- Компютърна томография. Тази рентгенова техника създава подробни изображения на структурите на тялото в напречно сечение. Компютърната томография може да разкрие запушвания в лимфната система.
- Ултразвук. При този тест се използват звукови вълни, за да се получат изображения на вътрешни структури. Той може да помогне за откриване на препятствия в лимфната и съдовата система.
- Лимфосцинтиграфия. По време на този тест на пациента се инжектира радиоактивно багрило и след това се сканира с машина. Получените изображения показват движението на багрилото по лимфните съдове, като подчертават запушванията.
Лимфедемът не се лекува. Мерките са насочени към намаляване на отока и предотвратяване на усложненията.
Лекарства
Лимфедемът значително увеличава риска от кожни инфекции (целулитис). Лекуващият лекар може да предпише антибиотици, които пациентът да има под ръка, за да може да започне да ги приема веднага след поява на симптоми.
Терапия
Терапевтите, специализирани в лечението на лимфедем, могат да покажат техниките и оборудването, които помагат за намаляване на отока при лимфедем. Примерите включват:
- Упражнения. Лекото свиване на мускулите на ръката или крака може да помогне за извеждане на излишната течност от подутия крайник.
- Ръчен лимфен дренаж. Терапевтите, обучени в тази техника, наподобяваща масаж, използват много лек натиск, за да придвижат задържаната течност в подутия крайник към област с работещи лимфни съдове. Мануалният лимфен дренаж трябва да се избягва от хора, ако имат кожна инфекция, кръвни съсиреци или активен рак в засегнатия крайник.
- Компресивни превръзки. Използването на бинтове с ниска степен на разтегливост за увиване на целия крайник стимулира връщането на лимфната течност към торса.
- Компресивни артикули. Плътно прилепналите еластични ръкави или чорапи могат да компресират ръката или крака, за да стимулират оттичането на лимфната течност. За тях често се изисква рецепта, за да се гарантира, че се използва подходящата степен на компресия. Вземането на мерки от специалист ще гарантира правилното му пасване.
- Последователна пневматична компресия. Ръкав, носен върху засегнатата ръка или крак, се свързва с помпа, която периодично го надува, като оказва натиск върху крайника и отвежда лимфната течност далеч от пръстите на ръцете или краката.
Хирургически и други процедури
Хирургичното лечение на лимфедема може да включва:
- Трансплантация на лимфен възел. Лимфните възли се вземат от друга част на тялото и се прикрепят към мрежата от лимфни съдове в засегнатия крайник. Много хора с лимфедем в ранен стадий получават добри резултати от тази операция и могат да намалят количеството на необходимата компресия.
- Нови пътища за дренаж. Тази процедура, която е друга възможност за лечение на лимфедем в ранен стадий, създава нови връзки между лимфната мрежа и кръвоносните съдове. След това излишната лимфна течност се извежда от крайника чрез кръвоносните съдове.
- Отстраняване на фиброзна тъкан. При тежък лимфедем меките тъкани на крайника стават фиброзни и втвърдени. Отстраняването на част от тази втвърдена тъкан, често чрез липосукция, може да подобри функцията на крайника. При много тежки случаи втвърдената тъкан и кожата могат да бъдат отстранени със скалпел.
Лимфом
Лимфомът е рак на лимфната система, която е част от мрежата на организма за борба с микробите.
Лимфната система включва лимфните възли (лимфните жлези), далака, тимусната жлеза и костния мозък. Лимфомът може да засегне всички тези области, както и други органи в тялото.
Съществуват много видове лимфом. Основните подтипове са:
- Лимфом на Ходжкин (наричан по-рано болест на Ходжкин)
- Неходжкинов лимфом
Лечението зависи от вида на лимфома и неговата тежест. То може да включва химиотерапия, лекарства за имунотерапия, лъчетерапия, трансплантация на костен мозък или определена комбинация от тях.
Видове лимфоми са:
- Хронична лимфоцитна левкемия
- Кожен В-клетъчен лимфом
- Кожен Т-клетъчен лимфом
- Лимфом на Ходжкин (болест на Ходжкин)
- Неходжкинов лимфом
- Макроглобулинемия на Waldenstrom
Признаците и симптомите на лимфома могат да включват:
- Безболезнено подуване на лимфните възли на врата, подмишниците или слабините
- Постоянна умора
- Температура
- Нощно изпотяване
- Недостиг на въздух
- Необяснима загуба на тегло
- Сърбяща кожа
Тестовете и процедурите, използвани за диагностициране на лимфом, включват:
- Физически преглед. Лекарят проверява за подути лимфни възли, включително на шията, подмишниците и слабините, както и за подут далак или черен дроб.
- Отстраняване на лимфен възел за изследване. Лекарят може да препоръча процедура за биопсия на лимфен възел с цел отстраняване на целия лимфен възел или на част от него за лабораторно изследване. Усъвършенстваните тестове могат да определят дали има наличие на лимфомни клетки и какви видове клетки са засегнати.
- Кръвни тестове. Кръвните тестове за преброяване на броя на клетките в проба от кръвта могат да дадат на лекаря сведения за диагнозата.
- Взимане на проба от костен мозък за изследване. Процедурата за аспирация и биопсия на костен мозък включва вкарване на игла в тазобедрената кост, за да се вземе проба от костен мозък. Пробата се анализира, за да се търсят лимфомни клетки.
- Образни изследвания. Лекуващият лекар може да препоръча образни изследвания, за да се провери за признаци на лимфом в други области на тялото. Тестовете могат да включват компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и позитронно-емисионна томография (ПЕТ).
В зависимост от ситуацията може да бъдат назначени и други тестове и процедури.
Съществуват много видове лимфом и познаването на точния вид е от ключово значение за разработването на ефективен план за лечение. Изследванията показват, че преглеждането на биопсична проба от експерт патолог подобрява шансовете за поставяне на точна диагноза. Добре е да се потърси второ мнение от специалист, който може да потвърди диагнозата.
Изборът на лечение на лимфома зависи от вида и стадия на заболяването, от общото здравословно състояние на пациента и от неговите предпочитания. Целта е да се унищожат възможно най-много ракови клетки и да се постигне ремисия на заболяването.
Лечението на лимфом включва:
- Активно наблюдение. Някои форми на заболяването се развиват много бавно и лекарят може да препоръча да се изчака с лечението, докато лимфомът предизвика признаци и симптоми, които пречат на ежедневните дейности. Дотогава пациентът може да се подлага на периодични изследвания за наблюдение на състоянието.
- Химиотерапия. При химиотерапията се използват лекарства за унищожаване на бързоразвиващи се клетки, като например раковите клетки. Лекарствата обикновено се прилагат през вена, но могат да се приемат и като таблетки. Това зависи от медикаментите, които са предписани.
- Радиационна терапия. Лъчетерапията използва мощни енергийни лъчи, като рентгенови лъчи и протони, за да унищожи раковите клетки.
- Трансплантация на костен мозък. Трансплантацията на костен мозък, известна още като трансплантация на стволови клетки, включва използването на високи дози химиотерапия и радиация за потискане на костния озък. След това здрави стволови клетки от организма на пациента или от донор се вливат в кръвта му, откъдето те се придвижват до костите и възстановяват костния мозък.
- Други лечения. Други лекарства, използвани за лечение на лимфом, включват таргетни лекарства, които се фокусират върху специфични аномалии в раковите клетки. Лекарствата за имунотерапия използват собствената имунната система, за да убият раковите клетки. Специализирано лечение, наречено терапия с химерен антигенен рецептор (CAR) – Т-клетки, взема Т-клетките на организма на пациента, които се борят с микроорганизмите, конструира ги, за да се борят с рака, и ги влива обратно в тялото му.
Липом
Липомът е бавно растяща мастна бучка, която най-често се намира между кожата и подлежащия мускулен слой. При допир се усеща като тесто и не е чувствителен. Движи се лесно при лек натиск с пръст.
Липомите обикновено се откриват на средна възраст. Някои хора имат повече от един липом.
Липомът не е рак и обикновено е безвреден. По принцип не е необходимо лечение, но ако образуванието създава безпокойство, боли или се разраства, може да бъде отстранено.
Причината за появата на липоми не е напълно изяснена. Те са с тенденция към фамилна обремененост, така че генетичните фактори вероятно играят роля за развитието им.
Липомите могат да се появят навсякъде по тялото. Обикновено имат следните характеристики:
- Разположени са точно под кожата. Обикновено се срещат в областта на шията, раменете, гърба, корема, ръцете и бедрата.
- Меки са при допир, с консистенция на тесто. Лесно се движат при лек натиск с пръст.
- Обикновено са малки. Обичайно липомите са с диаметър под 5 см, но могат да нараснат.
- Понякога са болезнени. Липомите могат да бъдат болезнени, ако растат и притискат близките нерви или ако съдържат много кръвоносни съдове.
Липомът рядко е сериозно медицинско състояние, но ако се появи подутина където и да е по тялото, е добре да се направи консултация с лекар.
За да диагностицира липома, лекарят може да извърши:
- Физически преглед
- Вземане на тъканна проба (биопсия) за лабораторно изследване
- Рентгенова снимка или друго образно изследване, например ядрено-матнитен резонанс или компютърна томография, ако липомът е голям, има необичайни характеристики или изглежда, че е по-дълбоко от мастната тъкан
Съществува много малък шанс бучка, наподобяваща липом, всъщност да е форма на рак, наречена липосарком. Липосаркомите – ракови тумори в мастните тъкани – растат бързо, не се движат под кожата и обикновено са болезнени. Ако лекарят подозира липосарком, обикновено се прави биопсия, ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.
Обикновено не е необходимо лечение на липома. Въпреки това, ако образуваноето създава безпокойство, болезнено е или се разраства, лекарят може да препоръча то да бъде отстранено. Лечението на липома включва:
- Хирургично отстраняване. Повечето липоми се отстраняват по хирургичен път, като се изрязват. Рецидивите след отстраняване са рядкост. Възможните странични ефекти са белези и синини. Техниката, известна като екстракция с минимална ексцизия, може да доведе до по-малко белези.
- Липосукция. При това лечение се използват игла и голяма спринцовка за отстраняване на мастната бучка.
Липосарком
Липосаркомът е рядък вид рак, който започва в мастните клетки. Най-често той се започва като разрастване на клетките в корема или в мускулите на ръцете и краката, но може да се зароди в мастните клетки навсякъде в тялото.
Липосаркомът се среща най-често при по-възрастни хора, но може да се появи на всяка възраст. Лечението обикновено включва операция за отстраняване на рака. Могат да се използват и други методи, като например лъчетерапия.
Липосаркомът е вид рак, наречен сарком на меките тъкани. Този вид рак се среща в съединителните тъкани на тялото. Съществуват много видове сарком на меките тъкани.
Симптомите на липосарком зависят от частта на тялото, в която се е образувал ракът.
Липосаркомът в ръцете и краката може да причини:
- Растяща бучка тъкан под кожата
- Болка
- Подуване
- Слабост на засегнатия крайник
Липосаркомът в корема може да причини:
- Болка в корема
- Подуване на корема
- Бързо усещане за ситост
- Запек
- Кръв в изпражненията
Тестовете и процедурите, използвани за диагностициране на липосарком, включват:
– Образни изследвания. Образните изследвания създават снимки на вътрешността на тялото. Те могат да помогнат да се покаже размерът на липосаркома. Тестовете могат да включват рентгеново изследване, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. Понякога е необходимо да се направи позитронно-емисионна томография, наричана още ПЕТ скенер.
– Взимане на проба от тъкан за изследване. Процедурата за отстраняване на някои клетки за изследване се нарича биопсия. Пробата може да бъде взета с игла, поставена през кожата или по време на операция за отстраняване на рака. Видът на биопсията зависи от местоположението на рака.
– Изследване на раковите клетки в лаборатория. Биопсичната проба се изпраща в лаборатория за изследване. Лекарите, които са специализирани в анализа на кръв и телесни тъкани, наречени патолози, изследват клетките, за да установят дали са ракови. Други специални тестове дават повече подробности. Лекуващият екип използва резултатите, за да разбере прогнозата и да създаде план за лечение.
Лечението на липосарком включва:
– Хирургия. Целта на операцията е да се отстранят всички ракови клетки. Когато е възможно, хирурзите се стремят да отстранят целия липосарком, без да увреждат околните органи.
Ако липосаркомът се разрасне и засегне близки органи, отстраняването на целия липосарком може да не е възможно. В тези случаи медицинският екип може да препоръча други методи за лечение, за да се намали липосаркомът. Това ще улесни отстраняването му по време на операция.
– Радиационна терапия. Лъчетерапията използва мощни енергийни лъчи, за да убие раковите клетки. Енергията може да идва от рентгенови лъчи, протони или други източници. Радиацията може да се използва след операцията, за да се унищожат всички останали ракови клетки. Лъчението може да се използва и преди операцията за свиване на тумора, за да се увеличи вероятността хирурзите да отстранят целия тумор.
– Химиотерапия. При химиотерапията се използват силни лекарства за унищожаване на раковите клетки. Някои от тях се дават през вената, а други се приемат под формата на таблетки. Не всички видове липосарком са чувствителни към химиотерапия. Внимателното изследване на раковите клетки може да покаже дали е възможно тя да помогне.
Химиотерапията може да се използва след операция, за да се унищожат всички останали ракови клетки. Тя може да се прилага и преди операция за намаляване на тумора. Понякога се комбинира с лъчетерапия.
– Клинични изпитания. Клиничните изпитания са проучвания на нови методи на лечение. Тези проучвания дават възможност да се изпробват най-новите възможности за лечение. Рискът от странични ефекти може да не е известен. Лекуващият медицински екип може да каже дали пациент е подходящ за участие в клинично изпитвние.
Листериоза (инфекция с листерия)
Инфекцията с листерия е бактериално заболяване, което се пренася чрез храната и може да бъде много сериозно за бременни жени, хора над 65 години и хора с отслабена имунна система. Тя най-често се причинява от консумация на неправилно обработени деликатеси и непастьоризирани млечни продукти.
Здравите хора рядко се разболяват от листериоза, но заболяването може да бъде фатално за неродените бебета, новородените и хората с отслабена имунна система. Бързото антибиотично лечение може да помогне за ограничаване на последиците от инфекцията с листерия.
Бактериите листерия могат да оцелеят при съхраняване в хладилник и дори при замразяване. Затова хората, които са изложени на по-висок риск от сериозни инфекции, трябва да избягват консумацията на видовете храни, които най-вероятно съдържат листерийни бактерии.
При развитие на инфекция с листерия може да се наблюдават:
- Температура
- Втрисане
- Мускулни болки
- Гадене
- Диария
Симптомите могат да започнат няколко дни след консумацията на заразена храна, но може да минат 30 и повече дни, преди да се появят първите признаци на инфекцията.
Ако инфекцията с листерия се разпространи в нервната система, признаците и симптомите могат да включват:
- Главоболие
- Скованост на врата
- Объркване или промени в бдителността
- Загуба на равновесие
- Конвулсии
Симптоми по време на бременност и при новородени
По време на бременност инфекцията с листерия вероятно ще предизвика само леки признаци и симптоми при майката. Последствията за бебето обаче могат да бъдат пагубни – то може да умре в утробата или да получи животозастрашаваща инфекция в рамките на няколко дни след раждането си.
Признаците и симптомите на инфекция с листерия при новороденото може да бъдат незабележими, но могат да включват:
- Слаб интерес към храненето
- Раздразнителност
- Температура
- Повръщане
- Затруднено дишане
Кръвният тест често е най-ефективният начин да се определи дали някой има инфекция с листерия. В някои случаи се изследват и проби от урина или гръбначномозъчна течност.
Лечението на инфекцията с листерия варира в зависимост от тежестта на признаците и симптомите. Повечето хора с леки симптоми не се нуждаят от лечение. По-сериозните инфекции могат да се лекуват с антибиотици.
По време на бременност бързото антибиотично лечение може да помогне инфекцията да не засегне бебето.
Лобуларен карцином in situ (LCIS)
Лобуларният карцином in situ (LCIS) е рядко срещано състояние, при което в млечните жлези (лобули) на гърдата се образуват абнормни клетки. LCIS не е рак. Поставянето на тази диагноза обаче показва повишен риск от развитие на рак на гърдата.
Обикновено LCIS не се вижда на мамографията. Състоянието най-често се открива в резултат на биопсия на гърдата, направена по друга причина, като например подозрителна бучка или абнормна мамография.
Жените с LCIS са с повишен риск от развитие на инвазивен рак на гърдата в двете гърди. На диагностицираните с това състояние лекуващият лекар може да препоръча засилен скрининг за рак на гърдата и обмисляне на терапия за намаляване на риска от развитие на инвазивен рак на гърдата.
LCIS не предизвиква признаци или симптоми. По-скоро лекарят може да го открие случайно – например след биопсия за оценка на бучка в гърдата или абнормна област, открита на мамография.
Важно е да се запише час за лекар, ако се забележи промяна в гърдите, като например бучка, област с надиплена или необичайна кожа, удебелен участък под кожата или секрет от зърното.
Добре е да се говори със специалист кога да се започне скрининг за рак на гърдата и колко често трябва да се повтаря. Повечето медицински оргаизации препоръчват да се обмисли рутинни профилактични прегледи за рак на гърдата от 40-годишна възраст.
Лобуларен карцином in situ (LCIS) може да има в едната или в двете гърди, но той обикновено не се вижда на мамография. Състоянието най-често се диагностицира като случайна находка, когато се прави биопсия за оценка на друга проблемна област в гърдата.
Видовете биопсия на гърдата, които могат да се използват, включват:
- Иглена биопсия. Лекарят използва тънка, куха игла, за да отстрани няколко малки тъканни проби. Често се използват техники за образна диагностика, като ултразвук или ядрено-магнитен резонанс, които помагат за насочване на иглата, използвана при биопсия с игла.
- Хирургична биопсия. Хирургът може да извърши операция, за да отстрани подозрителните клетки за изследване.
Тъканта, отстранена по време на биопсията, се изпраща в лаборатория, където лекари, специализирани в анализа на кръв и телесни тъкани (патолози), изследват внимателно клетките, за да определят дали пациентът има LCIS.
Ако се вземе решение да се започне третиране на лобуларен карцином in situ (LCIS), се взимат предвид редица фактори, включително личните предпочитания на пациентката.
Съществуват три основни подхода за лечение:
- Внимателно наблюдение
- Прием на лекарство за намаляване на риска от рак (превантивна терапия)
- Хирургия
Наблюдение
За диагностицирани с LCIS лекуващият лекар може да препоръча по-чести прегледи, за да следи внимателно гърдите за признаци на рак. Наблюдението може да включва:
- Месечни самопрегледи на гърдите, за да се развие познаване на гърдите и да се открият всякакви необичайни промени в тях.
- Клинични прегледи на гърдите всяка година от медицинско лице
- Скринингови мамографии всяка година
- Обмисляне на други образни изследвания, като например ядрено-магнитен резонанс на гърдата или молекулярна образна диагностика на гърдата, особено ако пациентката има допълнителни рискови фактори за рак на гърдата, като например силна фамилна обремененост с това заболяване
Превантивна терапия
Превантивната терапия (химиопрофилактика) включва прием на лекарство, което намалява риска от рак на гърдата.
Възможностите за превантивна терапия включват:
- Лекарства, които блокират хормоните да се прикрепят към раковите клетки. Селективните модулатори на естрогенните рецептори (SERM) действат чрез блокиране на естрогенните рецептори в клетките на гърдата, така че естрогенът не е в състояние да се свърже с тях. Това помага да се намали или предотврати развитието и растежа на рака на гърдата.
Тамоксифенът е един от SERM, одобрен за намаляване на риска от рак на гърдата при жени в предменопауза и постменопауза. Ралоксифенът (Evista) е одобрен за жени в постменопауза за намаляване на риска от рак на гърдата, както и за предотвратяване и лечение на остеопороза.
- Лекарства, които спират производството на естроген в организма след менопаузата. Ароматазните инхибитори са група лекарства, които намаляват количеството на произвеждания в организма естроген, като лишават клетките на рака на гърдата от хормоните, от които се нуждаят, за да растат и да се развиват.
Ароматазните инхибитори анастрозол (Аримидекс) и екземестан (Аромазин) са друга възможност за намаляване на риска от рак на гърдата при жени в постменопауза. Проучванията са установили, че тези лекарства могат да намалят риска от рак на гърдата при жени с висок риск, но те не са одобрени за тази употреба от Администрацията по храните и лекарствата.
Рисковете и ползите от приема на лекарство за превенция на рак на гърдата трябва да бъдат обсъдени с лекуващия лекар. Различните медикаменти имат плюсове и минуси и той може да препоръ„а кое лекарство може да е най-подходящо за конкретния случай въз основа на медицинската история на пациентката.
Хирургия
В определени случаи може да се препоръча хирургична намеса. Например операция често се препоръчва при специфичен вид LCIS, наречен плеоморфен лобуларен карцином in situ (PLCIS). Смята се, че този тип LCIS носи по-голям риск от рак на гърдата, отколкото по-често срещаният класически тип.
PLCIS може да бъде открит при мамография. Ако анализът на биопсията потвърди, че пациентката има PLCIS, лекуващият лекар ще препоръча хирургична интервенция. Вариантите могат да включват операция за отстраняване на зоната на PLCIS (лумпектомия) или операция за отстраняване на цялата тъкан на гърдата (мастектомия). При определяне на най-доброто за конкретния случай лечение лекарят взема предвид каква част от тъканта на гърдата е засегната от PLCIS, степента на измененията, открити при мамографията, дали пациентката има силна фамилна анамнеза за рак и нейната възраст.
В определени ситуации специалистът може да препоръча лъчетерапия след операция с лумпектомия. Възможно е пациентката да бъде насочена към лекар, който е специализиран в използването на радиация за лечение на рак (радиационен онколог), за да прегледа конкретната ситуация и да обсъди с нея какви са опциите.
Друга възможност за лечение на LCIS е превантивна (профилактична) мастектомия. При тази операция се отстраняват и двете гърди, а не само засегнатата от LCIS, за да се намали рискът от развитие на инвазивен рак на гърдата. Тя може да е вариант, ако пациентката има допълнителни рискови фактори за рак на гърдата, като например наследствена генна мутация, която повишава риска, или много силна фамилна обремененост с това заболяване.
Лупус
Лупусът е заболяване, което се появява, когато имунната система на тялото атакува собствените тъкани и органи (автоимунно заболяване). Възпалението, причинено от лупус, може да засегне много различни системи на тялото – включително ставите, кожата, бъбреците, кръвните клетки, мозъка, сърцето и белите дробове.
Лупусът може да бъде труден за диагностициране, тъй като неговите признаци и симптоми често имитират тези на други заболявания. Най-характерният признак – обрив на лицето, който наподобява крилата на пеперуда, разгъващи се по двете бузи – се среща в много, но не във всички случаи.
Някои хора се раждат със склонност към развитие на лупус, който може да бъде предизвикан от инфекции, някои лекарства или дори слънчева светлина. Въпреки че няма лечение за лупус, терапиите могат да помогнат за контролиране на симптомите.
Няма два напълно еднакви случая на лупус. Признаците и симптомите могат да се появят внезапно или да се развиват бавно, да са леки или тежки и да са временни или постоянни. Повечето хора имат леко заболяване, характеризиращо се с епизоди, наречени пристъпи, когато признаците и симптомите се влошават за известно време, след което се подобряват или дори напълно изчезват за известно време.
Признаците и симптомите на лупус, които се проявявят, зависят от това кои системи на тялото са засегнати от заболяването. Най-често срещаните включват:
- Умора
- Температура
- Болки в ставите, скованост и подуване
- Пеперудообразен обрив по лицето, който обхваща бузите и носа, или обриви на други места по тялото
- Кожни лезии, които се появяват или влошават при излагане на слънце
- Пръсти на ръцете и краката, които побеляват или посиняват при излагане на студ или по време на стресови периоди
- Недостиг на въздух
- Болки в гърдите
- Сухота в очите
- Главоболие, объркване и загуба на паметта
Диагностицирането на лупус е трудно, тъй като признаците и симптомите при отделните хора се различават значително. Те могат да се променят с течение на времето и да се припокриват с тези на много други заболявания.
Няма един тест, който да диагностицира лупус. Комбинацията от изследвания на кръвта и урината, признаци и симптоми, както и резултатите от физическия преглед водят до поставяне на диагнозата.
Лабораторни изследвания
Изследванията на кръвта и урината могат да включват:
- Пълна кръвна картина. Този тест измерва броя на червените кръвни клетки, белите кръвни клетки и тромбоцитите, както и количеството на хемоглобина – протеин в червените кръвни клетки. Резултатите могат да покажат наличие на анемия, която често се среща при лупус. Нисък брой бели кръвни клетки или тромбоцити също може да се появи при лупус.
- Скорост на утаяване на еритроцитите. Този кръвен тест определя скоростта, с която червените кръвни клетки се утаяват на дъното на епруветка за един час. По-високата от нормалната скорост може да показва системно заболяване, например лупус. Скоростта на утаяване не е специфична за нито едно заболяване. Тя може да е повишена при наличие на лупус, инфекция, друго възпалително заболяване или рак.
- Оценка на бъбреците и черния дроб. Кръвните тестове могат да оценят доколко добре функционират бъбреците и черният дроб. Лупусът може да засегне тези органи.
- Изследване на урината. Изследването на проба от урината може да покаже повишено ниво на белтъчини или червени кръвни клетки в урината, което е възможно да се появи, ако лупусът е засегнал бъбреците.
- Тест за антинуклеарни антитела (ANA). Положителният тест за наличие на тези антитела, произвеждани от имунната система, показва стимулирана имунна система. Въпреки че повечето хора с лупус имат положителен тест за ANA, повечето хора с положителен тест за ANA нямат лупус. Ако тестът за ANA е положителен , лекуващият лекар може да препоръча по-специфично изследване на антитела.
Образни изследвания
Ако лекарят подозира, че лупусът засяга белите дробове или сърцето, той може да предложи:
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Снимката на гръдния кош може да разкрие необичайни сенки, които предполагат течност или възпаление в белите дробове.
- Ехокардиография. При това изследване се използват звукови вълни, за да се получат изображения в реално време на биещото сърце. С него може да се провери за проблеми с клапите и други части на сърцето.
Биопсия
Лупусът може да увреди бъбреците по много различни начини и лечението може да варира в зависимост от вида на настъпилото увреждане. В някои случаи е необходимо да се изследва малка проба от бъбречната тъкан, за да се определи какво може да бъде най-доброто лечение. Пробата може да бъде взета с игла или през малък разрез.
Понякога се извършва кожна биопсия, за да се потвърди диагнозата лупус, засягащ кожата.
Лечението на лупус зависи от признаците и симптомите. Решението дали да се предприеме лечение и какви лекарства да се приемат изисква внимателно обсъждане на ползите и рисковете с лекуващия лекар.
Тъй като признаците и симптомите се обострят и отшумяват, пациентът и лекарят може да установят, че ще се наложи да се променят лекарствата или дозите им. Медикаментите, които най-често се използват за контролиране на лупус, включват:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). НСПВС, които се продават без рецепта, като напроксен натрий и ибупрофен, могат да се използват при болка, подуване и повишена температура, свързани с лупус. По-силните НСПВС се отпускат по лекарско предписание. Страничните ефекти на тези препарати могат да включват кървене от стомаха, проблеми с бъбреците и повишен риск от сърдечни проблеми.
- Антималарийни лекарства. Лекарствата, които обикновено се използват за лечение на малария, като хидроксихлороквин (Plaquenil), влияят на имунната система и могат да помогнат за намаляване на риска от пристъпи на лупус. Страничните ефекти могат да включват стомашно разстройство и, много рядко, увреждане на ретината на окото. При прием на тези лекарства се препоръчват редовни очни прегледи.
- Кортикостероиди. Преднизон и други видове кортикостероиди могат да противодействат на възпалението при лупус. Високите дози стероиди, като метилпреднизолон (Medrol), често се използват за контрол на сериозно заболяване, което засяга бъбреците и мозъка. Страничните ефекти включват увеличаване на теглото, лесно образуване на синини, изтъняване на костите, високо кръвно налягане, диабет и повишен риск от инфекции. Рискът от странични ефекти се увеличава при по-високи дози и по-продължителна терапия.
- Имуносупресори. Лекарствата, които потискат имунната система, могат да бъдат полезни при сериозни случаи на лупус. Примери за това са азатиоприн (Imuran, Azasan), микофенолат (Cellcept), метотрексат (Trexall, Xatmep, други), циклоспорин (Sandimmune, Neoral, Gengraf) и лефлуномид (Arava). Потенциалните нежелани реакции могат да включват повишен риск от инфекции, увреждане на черния дроб, намалена плодовитост и повишен риск от рак.
- Биологични лекарства. Друг вид лекарство – белимумаб (Benlysta), прилагано интравенозно, също намалява симптомите на лупус при някои хора. Страничните ефекти включват гадене, диария и инфекции. Рядко може да настъпи влошаване на депресията.
Ритуксимаб (Rituxan, Truxima) може да бъде от полза за някои хора, при които другите лекарства не са помогнали. Страничните ефекти включват алергична реакция към интравенозната инфузия и инфекции.
В клинични проучвания е доказано, че воклоспоринът е ефективен при лечението на лупус.
В момента се проучват и други потенциални лекарства за лечение на лупус, включително абатацепт (Orencia), анифролумаб и други.
Лупусен нефрит
Лупусният нефрит е често срещано усложнение при хора със системен лупус еритематозус – по-известен като лупус.
Лупусът е автоимунно заболяване. То кара имунната система да произвежда протеини, наречени автоантитела, които атакуват собствените тъкани и органи, включително бъбреците.
Лупусният нефрит се появява, когато лупусните автоантитела засегнат структури в бъбреците, които филтрират отпадъците. Това причинява възпаление на бъбреците и може да доведе до кръв в урината, белтък в урината, високо кръвно налягане, нарушена бъбречна функция или дори до бъбречна недостатъчност.
До половината от възрастните със системен лупус развиват лупусен нефрит.
Признаците и симптомите на лупусен нефрит включват:
- Кръв в урината
- Пенеста урина (поради излишък на протеини в урината)
- Високо кръвно налягане
- Подуване на ръцете, глезените или стъпалата
- Високи нива на отпадъчен продукт, наречен креатинин, в кръвта
Тестовете за диагностициране на лупусен нефрит включват:
– Изследвания на кръвта и урината. В допълнение към стандартните тестове на кръвта и урината, на пациента може да бъдете препоръчано да събира урината си в продължение на цял ден. Тези тестове измерват колко добре работят бъбреците.
– Бъбречна биопсия. Биопсията, при която лекарят взима малък участък от бъбречната тъкан за лабораторен анализ, е най-категоричният тест за диагностициране на лупусен нефрит. Тя може също така да помогне да се определи колко тежко е заболяването.
Няма лечение за лупусен нефрит. Целта на терапията е:
- Намаляване на симптомите или изчезването им (ремисия)
- Предотвратяване на влошаването на заболяването
- Поддържане на ремисия
- Избягване на необходимостта от диализа или бъбречна трансплантация
Консервативно лечение
Като цяло лекарите могат да препоръчат следните форми на лечение на хора с бъбречно заболяване:
- Промени в хранителния режим. Ограничаването на количеството протеини и сол може да подобри функцията на бъбреците.
- Лекарства за кръвно налягане. Лекарствата, наречени инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (АСЕ) и ангиотензин II рецепторни блокери (АРБ), могат да помогнат за контролиране на кръвното налягане. Тези медикаменти също така предотвратяват изтичането на протеини от бъбреците в урината. Лекарства, наречени диуретици, могат да помогнат за изхвърляне на излишната течност.
Само консервативното лечение обаче не е ефективно при лупусен нефрит.
Лекарствена терапия
При тежък лупусен нефрит може да се приемат лекарства, които забавят или спират имунната система да атакува здравите клетки, като например
- Стероиди, като преднизон
- Циклоспорин
- Такролимус
- Циклофосфамид
- Азатиоприн (Имуран)
- Микофенолат (CellCept)
- Ритуксимаб (Rituxan)
- Белимумаб (Benlysta)
Възможно е да има клинични изследвания и за нови терапии. Определянето на лекарствата, които могат да помогнат, изисква внимателно обсъждане на ползите и рисковете с лекуващия лекар.
Възможности за лечение на бъбречна недостатъчност
Възможностите за лечение на хора, при които се стига до бъбречна недостатъчност, включват:
- Диализа. Диализата помага за отстраняване на течностите и отпадъците от организма, за поддържане на правилния баланс на минералите в кръвта и за регулиране на кръвното налягане чрез филтриране на кръвта през машина.
- Бъбречна трансплантация. Възможно е пациентът да се нуждае от нов бъбрек от донор, ако бъбреците му вече не могат да функционират.