Магарешка кашлица (коклюш)
Магарешката кашлица (коклюш) е силно заразна инфекция на дихателните пътища. При много хора тя се характеризира с тежка суха кашлица, последвана от поемане на въздух с характерни хрипове.
Преди да бъде разработена ваксина, магарешката кашлица се е смятала за детско заболяване. Сега тя засяга предимно деца, които са твърде малки, за да преминат пълния курс на ваксинация, както и тийнейджъри и възрастни, чийто имунитет е отслабнал.
Смъртните случаи, свързани с магарешката кашлица, са редки, но най-често се срещат при бебета. Затова е толкова важно бременните жени и други хора, които ще имат близък контакт с бебето, да бъдат ваксинирани срещу коклюш.
След заразяване с магарешка кашлица са необходими около седем до десет дни, за да се появят признаци и симптоми, въпреки че понякога може да отнеме повече време. Обикновено в началото те са леки и наподобяват тези при обикновена настинка:
- Хрема
- Запушване на носа
- Зачервени, сълзящи очи
- Температура
- Кашлица
След седмица или две признаците и симптомите се влошават. В дихателните пътища се натрупва гъста слуз, която предизвиква неконтролируема кашлица. Тежки и продължителни пристъпи на кашлица може:
- Да предизвикат повръщане
- Да доведат до зачервяване или посиняване на лицето
- Да предизвикат крайна умора
- Да завършват с хрипове при следващото вдишване на въздух
При много хора обаче не се появяват характерните хрипове. Понякога упоритата суха кашлица е единственият признак, че юношата или възрастният има магарешка кашлица.
Бебетата може изобщо да не кашлят. Вместо това те могат да имат затруднено дишане или дори временно да спрат да дишат.
Кога трябва да се потърси лекар?
Лекар трябва да се потърси, ако продължителните пристъпи на кашлица причиняват:
- Повръщане
- Зачервяване или посиняване
- Затруднения в дишането или забележими паузи в дишането
- Вдишване с хриптящ звук
Причини
Магарешката кашлица се причинява от вид бактерия, наречена Bordetella pertussis. Когато заразен човек кашля или киха, във въздуха се разпръскват малки капчици, пълни с микроби, които се вдишват в белите дробове на всеки, който се намира наблизо.
Рискови фактори
Ваксината срещу магарешка кашлица, поставена в детството, в крайна сметка изчерпва действието си. Това прави повечето тийнейджъри и възрастни податливи на инфекцията по време на епидемия, а епидемии продължава да има редовно.
Бебетата на възраст под 12 месеца, които не са ваксинирани или не са получили пълния набор от препоръчителни ваксини, са с най-висок риск от тежки усложнения и смърт.
Диагностицирането на магарешката кашлица в ранен стадий може да бъде трудно, тъй като признаците и симптомите наподобяват тези на други общи респираторни заболявания, като настинка, грип или бронхит.
Понякога лекарите могат да диагностицират магарешката кашлица, като просто попитат за симптомите и се вслушат в кашлицата. Може да са необходими медицински изследвания за потвърждаване на диагнозата. Такива изследвания могат да включват:
- Посявка на носен или гърлен секрет. Лекарят взема секрет от областта, където се срещат носът и гърлото (назофаринкса). След това пробата се проверява за доказателства за наличие на бактерии на магарешката кашлица.
- Кръвни тестове. Може да се вземе кръвна проба и да се изпрати в лаборатория, за да се провери броят на белите кръвни клетки, тъй като белите кръвни клетки помагат на организма да се бори с инфекции, като коклюш. Високият брой на белите кръвни клетки обикновено показва наличие на инфекция или възпаление. Това е общо изследване и не е специфично за коклюш.
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Лекарят може да назначи рентгенова снимка, за да провери за наличие на възпаление или течност в белите дробове, което може да възникне, когато пневмонията усложни магарешката кашлица и други респираторни инфекции.
Бебетата обикновено се хоспитализират за лечение, тъй като магарешката кашлица е по-опасна за тази възрастова група. Ако детето не може да поема течности или храна, може да се наложи интравенозно въвеждане на течности. Детето също така ще бъде изолирано от други хора, за да се предотврати разпространението на инфекцията.
Лечението на по-големи деца и възрастни обикновено може да се проведе в домашни условия.
Лекарства
Антибиотиците убиват бактериите, причиняващи магарешката кашлица, и помагат за по-бързото възстановяване. На изложените на инфекцията членове на семейството могат да бъдат дадени превантивни антибиотици.
За съжаление, няма много средства за облекчаване на кашлицата. Лекарствата за кашлица, които се продават без рецепта, например, имат слаб ефект върху магарешката кашлица и не се препоръчват.
Макроглобулинемия на Валденстрьом
Макроглобулинемията на Валденстрьом (Waldenstrom macroglobulinemia) е рядък вид рак, който започва в белите кръвни клетки. При това състояние костният мозък произвежда твърде много абрормни бели кръвни клетки, които изместват здравите кръвни клетки. Абнормните бели кръвни клетки произвеждат протеин, който се натрупва в кръвта, нарушава кръвообращението и причинява усложнения.
Макроглобулинемията на Валденстрьом се счита за вид неходжкинов лимфом. Понякога се нарича лимфоплазмоцитен лимфом.
Макроглобулинемията на Валденстрьом се развива бавно и може да не предизвика признаци и симптоми в продължение на много години. Когато се появят, признаците и симптомите може да включват:
- Лесно образуване на синини
- Кървене от носа или венците
- Умора
- Загуба на тегло
- Изтръпване на ръцете или краката
- Температура
- Главоболие
- Недостиг на въздух
- Промени в зрението
- Объркване
Кога трябва да се потърси лекар?
При постоянни признаци и симптоми, които са източник на притеснение, трябва да се запише час за консултация с лекар.
Причини
Не е ясно какво причинява макроглобулинемията на Валденстрьом.
Лекарите знаят, че заболяването започва с една абнормна бяла кръвна клетка, която развива грешки (мутации) в генетичния си код. Грешките карат клетката да продължи да се размножава бързо.
Тъй като раковите клетки не съзряват и не умират след това, както нормалните клетки, те се натрупват и в крайна сметка превишават производството на здрави клетки. В костния мозък – меката, произвеждаща кръв тъкан, която запълва центъра на повечето кости, клетките на макроглобулинемията на Валденстрьом изтласкват здравите кръвни клетки.
Клетките на макроглобулинемията на Валденстрьом продължават да се опитват да произвеждат антитела, както правят здравите бели кръвни телца, но вместо това произвеждат абнормни протеини, които организмът не може да използва. Протеинът имуноглобулин М (IgM) се натрупва в кръвта, нарушава кръвообращението и причинява усложнения.
Тестовете и процедурите, използвани за диагностициране на макроглобулинемията на Валденстрьом, включват:
- Кръвни изследвания. Кръвните изследвания могат да разкрият нисък брой здрави кръвни клетки. Също така кръвните тестове се използват за откриване на IgM протеини, произвеждани от раковите клетки.
Кръвните тестове могат също така да измерват функцията на органите, което може да покаже на лекуващия лекар дали IgM протеините засягат органи, като например бъбреците и черния дроб.
- Вземане на проба от костен мозък за изследване. По време на биопсията на костен мозък лекарят използва игла, за да вземе част от костния мозък от тазобедрената кост. Пробата се изследва, за да се потърсят ракови клетки. Ако бъдат открити такива, усъвършенстван лабораторен анализ може да помогне да се разберат характеристиките на раковите клетки, включително техните генетични мутации.
- Образни изследвания. Образните изследвания могат да помогнат на лекуващия лекар да определи дали ракът се е разпространил в други части на тялото. Те може да включват компютърна томография (КТ) или позитронно-емисионна томография (ПЕТ).
Възможностите за лечение на макроглобулинемията на Валденстрьом могат да включват:
- Наблюдение. Ако в кръвта са открити IgM протеини, но пациентът няма никакви признаци или симптоми, може да се реши да се изчака, преди да се започне лечение. Лекуващият лекар може да препоръча кръвни изследвания на всеки няколко месеца, за да следи състоянието. Може да минат години, без да се налага по-нататъшно лечение.
- Подмяна на плазмата. При признаци и симптоми, свързани с наличието на твърде много IgM протеини в кръвта, лекуващият лекар може да препоръча плазмен обмен (плазмафереза), за да отстрани протеините и да ги замени със здрава кръвна плазма.
- Химиотерапия. Химиотерапията е медикаментозно лечение, което убива бързо растящите клетки, като например абнормните кръвни клетки, произвеждани от макроглобулинемията на Валденстрьом.
Химиотерапията може да се използва самостоятелно или в комбинация с други медикаментозни лечения като първоначално лечение на хора, които имат признаци и симптоми на заболяването. Високодозовата химиотерапия може да се използва и за потискане на производството на костен мозък при подготовката за костно-мозъчна трансплантация.
- Таргетна терапия. Лекарствата за таргетна терапия убиват раковите клетки, като се фокусират върху специфични аномалии, налични в раковите клетки, които им позволяват да оцелеят. Те може да се използват самостоятелно или в комбинация с други лекарства, като химиотерапия или биологична терапия, като първоначално лечение на макроглобулинемия на Валденстрьом или в случаите, когато ракът се връща въпреки лечението.
- Биологична терапия. Лекарствата за биологична терапия използват имунната система, за да убият раковите клетки. Те могат да се използват самостоятелно или в комбинация с други лекарства като първоначално лечение или като лечение на рецидивираща макроглобулинемия на Валденстрьом.
- Трансплантация на костен мозък. В някои строго определени случаи за лечението на макроглобулинемия на Валденстрьом може да се използва трансплантация на костен мозък, известна още като трансплантация на стволови клетки. По време на тази процедура се използват високи дози химиотерапия, за да се унищожи болният костен мозък. Здрави кръвни стволови клетки се вливат в тялото, където могат да възстановят здрав костен мозък.
- Клинични изпитания. Клиничните изпитания дават възможност да се изпробват най-новите методи за лечение на макроглобулинемия на Валденстрьом.
Малформация на Киари
Малформацията на Киари (Chiari malformation) е състояние, при което мозъчната тъкан се разпростира в гръбначния канал. То се появява, когато част от черепа е с неправилна форма или е по-малка от обичайната, поради което притиска мозъка и го изтласква надолу.
Малформацията на Киари е рядко срещана, но по-честото използване на образни изследвания е довело до по-чести диагнози. Лекарите я разделят на три вида в зависимост от анатомията на мозъчната тъкан, която е изместена в гръбначния канал, и от това дали са налице проблеми в развитието на мозъка или гръбначния стълб.
Малформация на Киари тип I се развива по време на растежа на черепа и мозъка. В резултат на това признаците и симптомите могат да се появят едва в късна детска или зряла възраст. Педиатричните форми – малформация на Киари тип II и тип III, се проявяват при раждането (вродени).
Лечението на малформацията на Киари зависи от типа, тежестта и свързаните с нея симптоми. Възможностите са редовно наблюдение, медикаменти и операция. В някои случаи не е необходимо лечение.
Много хора с малформация на Киари нямат признаци или симптоми и не се нуждаят от лечение. Състоянието им се открива само при извършване на изследвания за несвързани нарушения. Въпреки това, в зависимост от вида и тежестта, състоянието може да причини редица проблеми.
По-често срещаните видове малформация на Киари са:
- Тип I
- Тип II
Въпреки че тези типове са по-малко сериозни от по-рядката педиатрична форма – тип III, признаците и симптомите все пак могат да доведат до влошаване на качеството на живота.
Малформация на Киари тип I
При малформация на Киари тип I признаците и симптомите обикновено се появяват в края на детството или в зряла възраст.
Главоболието, което често е силно, е класическият симптом на тази аномалия. Обикновено то се появява след внезапна кашлица, кихане или напъване. Хората с малформация на Киари тип I могат също така да имат:
- Болки във врата
- Нестабилна походка (проблеми с равновесието)
- Лоша координация на ръцете (фина моторика)
- Изтръпване и мравучкане на ръцете и краката
- Замайване
- Затруднено преглъщане, понякога придружено от давене, задушаване и повръщане
- Проблеми с говора, като например дрезгавост
По-рядко хората с малформация на Киари могат да изпитват:
- Звънене или бучене в ушите (шум в ушите)
- Слабост
- Бавен сърдечен ритъм
- Изкривяване на гръбначния стълб (сколиоза), свързано с увреждане на гръбначния мозък
- Проблеми с дишането, като например централна сънна апнея, при която човек спира да диша по време на сън
Малформация на Киари тип II
При малформация на Киари тип II в гръбначния канал навлиза по-голямо количество тъкан в сравнение с тази при малформация на Киари тип I.
Признаците и симптомите могат да включват такива, свързани с форма на спина бифида, наречена миеломенингоцеле, която почти винаги съпътства малформация на Киари тип II. При миеломенингоцеле гръбначният стълб и гръбначният канал не се затварят правилно преди раждането.
Признаците и симптомите могат да включват:
- Промени в начина на дишане
- Проблеми с преглъщането, като например давене
- Бързи движения на очите надолу
- Слабост в ръцете
Малформация на Киари тип II обикновено се забелязва при ултразвуково изследване по време на бременност. Тя може да бъде диагностицирана и след раждането или в ранна детска възраст.
Малформация на Киари тип III
При най-тежкия вид на заболяването – малформация на Киари тип III, част от долната задна част на мозъка (малкия мозък) или мозъчният ствол излизат през отвор в задната част на черепа. Тази форма на малформация на Киари се диагностицира при раждането или с ултразвуково изследване по време на бременността. Тя е с по-висока смъртност и може да причини неврологични проблеми.
Малформация на Киари тип I възниква, когато частта от черепа, съдържаща част от мозъка (малкия мозък), е твърде малка или деформирана, като по този начин оказва натиск върху мозъка и го притиска. Долната част на малкия мозък е изместена в горната част на гръбначния канал.
Малформацията на Киари тип II почти винаги е свързана с форма на спина бифида, наречена миеломенингоцеле.
Когато малкият мозък е изтласкан в горната част на гръбначния канал, той може да попречи на нормалното протичане на гръбначно-мозъчната течност, която предпазва главния и гръбначния мозък. Тази нарушена циркулация на гръбначно-мозъчната течност може да доведе до блокиране на сигналите, предавани от мозъка към тялото, или до натрупване на гръбначно-мозъчна течност в главния или гръбначния мозък.
Алтернативно, натискът от малкия мозък върху гръбначния мозък или долната част на мозъчния ствол може да предизвика неврологични признаци или симптоми.
Кога трябва да се потърси лекар?
При наличие на някои от признаците и симптомите, които могат да бъдат свързани с малформация на Киари, трябва да се запише час за лекар. Тъй като много от симптомите на тази аномалия могат да бъдат свързани и с други нарушения, задълбочената медицинска оценка е важна.
За да диагностицира състоянието, лекарят ще се запознае с анамнезата и симптомите и ще проведе физически преглед. Той ще назначи и образни изследвания, за да диагностицира състоянието и да определи причината за него. Изследванията могат да включват:
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Магнитно-резонансната томография често се използва за диагностициране на малформацията на Киари. При нея се използват мощни радиовълни и магнити, за да се създаде подробен изглед на тялото.
Този безопасен и безболезнен тест създава подробни 3D изображения на структурните различия в мозъка, които може да допринасят за симптомите. Изследването може да предостави и изображения на малкия мозък и да покаже дали той се простира в гръбначния канал.
Магнитно-резонансната томография може да се повтаря с течение на времето и да се използва за проследяване на прогресията на заболяването.
- Компютърна томография (КТ). Лекар може да препоръча други образни изследвания, като например компютърна томография. Компютърната томография използва рентгенови лъчи за получаване на изображения на напречни сечения на тялото. Това може да помогне за разкриване на мозъчни тумори, мозъчни увреждания, проблеми с костите и кръвоносните съдове и други състояния.
Лечението на малформацията на Киари зависи от тежестта и характеристиките на състоянието.
При липса на симптоми лекарят вероятно няма да препоръча друго лечение освен наблюдение с редовни прегледи и ЯМР.
Когато основният симптом е главоболие или друг вид болка, може да бъдат препоръчани болкоуспокояващи лекарства.
Намаляване на налягането с операция
При симптоматична малформация на Киари лекарите обикновено препоръчват операция. Целта е да се спре прогресирането на промените в анатомията на мозъка и гръбначния канал, както и да се облекчат или стабилизират симптомите.
Когато операцията е успешна, тя може да намали натиска върху главния и гръбначния мозък и да възстанови нормалния поток на гръбначно-мозъчната течност.
При най-често срещаната операция при малформация на Киари, наречена декомпресия на задната ямка, хирургът отстранява малък участък от костта в задната част на черепа, като облекчава налягането, давайки повече място на мозъка.
В много случаи може да се отвори обвивката на мозъка, наречена твърда мозъчна обвивка (дура матер). Също така може да се пришие платка, за да се разшири обвивката и да се осигури повече място за мозъка. Тази платка може да е от изкуствен материал или да е тъкан, взета от друга част на тялото.
Лекарят може също така да отстрани малка част от гръбначния стълб, за да облекчи натиска върху гръбначния мозък и да осигури повече място за него.
Хирургичната техника може да варира в зависимост от това дали е налице кухина, изпълнена с течност (сиринкс), или има течност в мозъка (хидроцефалия). При наличие на сиринкс или хидроцефалия може да се наложи поставянето на тръба (шънт) за оттичане на излишната течност.
Хирургични рискове и проследяване
Операцията е свързана с рискове, включително възможност за инфекция, течност в мозъка, изтичане на цереброспинална течност или проблеми със заздравяването на раната. Плюсовете и минусите трябва да бъдат обсъдени с лекаря.
Операцията намалява симптомите при повечето хора, но ако вече е настъпило увреждане на нервите в гръбначния канал, то е необратимо.
След хирургичната интервенция се налагат редовни контролни прегледи, включително периодични образни изследвания за оценка на резултата от операцията и потока на гръбначно-мозъчната течност.
Менингиом
Менингиомът е тумор, който възниква в менингите – мембраните, които обграждат главния и гръбначния мозък. Въпреки че технически не е мозъчен тумор, той е включен в тази категория, тъй като може да компресира или притисне съседните мозък, нерви и съдове. Менингиомът е най-често срещаният вид тумор, който се образува в главата.
Повечето менингиоми растат много бавно, често в продължение на много години, без да предизвикват симптоми. Понякога обаче въздействието им върху близката мозъчна тъкан, нерви или съдове може да доведе до сериозни увреждания.
Менингиомите се срещат по-често при жените и често се откриват в по-напреднала възраст, но могат да се появят на всяка възраст. Тъй като повечето растат бавно, често без значителни признаци и симптоми, те не винаги изискват незабавно лечение и могат да бъдат наблюдавани с течение на времето.
Признаците и симптомите на менингиома обикновено започват постепенно и в началото може да са много незабележими. В зависимост от това къде в мозъка или, рядко, в гръбначния стълб е разположен туморът, те могат да включват:
- Промени в зрението, като двойно виждане или замъгляване
- Главоболие, особено сутрин, което се засилва
- Загуба на слух или звънене в ушите
- Загуба на памет
- Загуба на обоняние
- Гърчове
- Слабост в ръцете или краката
- Езикови затруднения
Повечето признаци и симптоми на менингиом се развиват бавно, но понякога е наложителна спешна помощ. Така трябва да се потърси при:
- Внезапна поява на гърчове
- Внезапни промени в зрението или паметта
Добре е да се запише час за лекар при наличие на постоянни симптоми, които създават безпокойство, като например главоболие, което се влошава с течение на времето.
Тъй като менингиомите не предизвикват никакви забележими признаци или симптоми, в много случаи те се откриват едва в резултат на образни изследвания, направени по причини, които се оказват несвързани с тумора – като травма на главата, инсулт или главоболие.
Диагностицирането на менингиома може да бъде трудно, тъй като туморът често расте бавно. Симптомите също могат да бъдат незабележими и да се приема, че са свързани с други здравословни състояния или да се считат за нормални признаци на стареене.
Ако лекарят има съмнения за менингиом, той може да насочи пациента към специалист по неврологични заболявания (невролог). За да диагностицира менингиома, неврологът ще проведе обстоен неврологичен преглед, последван от образно изследване с контрастно багрило, като например:
- Компютърна томография (КТ). Компютърната томография прави рентгенови снимки, които създават напречни изображения на пълна картина на мозъка. Понякога се използва багрило на основата на йод, за да се направи картината по-лесна за разчитане.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). При това образно изследване се използват магнитно поле и радиовълни, за да се създадат напречни изображения на структурите в мозъка. Магнитно-резонансното сканиране дава по-подробна картина на мозъка и менингиомите.
В някои случаи може да се наложи изследване на проба от тумора (биопсия), за да се изключат други видове тумори и да се потвърди диагнозата менингиом.
Лечението зависи от много фактори, включително:
- Размера и местоположението на менингиома
- Скоростта на растеж или агресивността на тумора
- Възрастта и общото здравословно състояние на пациента
- Целта на лечението
Подход на изчакване и наблюдение
Не е необходимо незабавно лечение за всеки пациент с този тумор. Малък, бавно растящ менингиом, който не предизвиква признаци или симптоми, може да не изисква лечение.
Ако планът не предвижда лечение, вероятно периодично ще се правит скенер на мозъка, за да се оцени менингиомът и да се следи за признаци, че той расте. Ако лекуващият лекар установи, че туморът нараства и трябва да се предприеме лечение, има няколко възможности:
Хирургия
Ако менингиомът причинява признаци и симптоми или показва признаци, че расте, лекарят може да препоръча операция.
Хирурзите работят за пълното отстраняване на тумора, но тъй като той може да се появи в близост до много деликатни структури в главния или гръбначния мозък, не винаги е възможно да се премахне целият. В тези случаи хирурзите отстраняват възможно най-голяма част от него.
Видът на лечението след операцията, ако има нужда от такова, зависи от няколко фактора.
- Ако не е останал видим тумор, може да не е необходимо по-нататъшно лечение. Въпреки това ще се правят периодични контролни прегледи.
- Ако туморът е доброкачествен и от него е останало само малка част, лекуващият лекар може да препоръча само периодични контролни прегледи. В някои случаи малките останали тумори могат да бъдат третирани с форма на лъчелечение, наречена стереотактична радиохирургия.
- Ако туморът е атипичен или злокачествен, вероятно ще се наложи лъчелечение.
Хирургията може да крие рискове, включително инфекция и кървене. Конкретните рискове при операцията зависят от мястото, където се намира менингиомът. Например операция за отстраняване на менингиом, който се намира около зрителния нерв, може да доведе до загуба на зрението. Рисковете трябва да бъдат обсъдени с хирурга.
Радиационна терапия
Ако менингиомът не може да бъде напълно отстранен по хирургичен път, лекарят може да препоръча лъчетерапия след или вместо операция. Целта на лъчетерапията е да се унищожат всички останали менингиомни клетки и да се намали вероятността туморът да се появи отново. При нея се използва голяма машина, която насочва енергийни лъчи с висока мощност към туморните клетки.
Съвременните постижения в лъчетерапията позволяват увеличаване на дозата на облъчване на менингиома, като същевременно се намалява облъчването на здравите тъкани. Възможностите за лъчева терапия на менингиоми включват:
- Стереотактична радиохирургия (SRS) – вид лъчелечение, при което няколко снопа мощно лъчение се насочват към точно определена точка. Противно на името си, радиохирургията не включва скалпели или разрези и обикновено се извършва в амбулаторни условия в рамките на няколко часа. Тя може да бъде вариант за хора с менингиоми, които не могат да бъдат отстранени с конвенционална операция, или за менингиоми, които рецидивират въпреки лечението.
- Фракционирана стереотактична лъчетерапия (SRT), при която радиацията се подава на малки фракции във времето, например по едно лечение на ден в продължение на 30 дни. Този подход може да се използва за тумори, които са твърде големи за радиохирургия, или за тумори в област, която не може да понесе високия интензитет на радиохирургията – например в близост до зрителния нерв.
- Модулирана по интензитет лъчева терапия (IMRT), при която се използва компютърен софтуер за промяна на интензитета на лъчението, насочено към мястото на менингиома. Тя може да се прилага при менингиоми, разположени в близост до чувствителни мозъчни структури или такива със сложна форма.
- Облъчване с протонен лъч, при което се използват радиоактивни протони, прецизно насочени към тумора, като се намалява увреждането на околната тъкан.
Лекарства
Лекарствената терапия (химиотерапия) рядко се използва за лечение на менингиоми, но може да се прилага в случаи, които не реагират на операция и облъчване.
Не съществува общоприет подход за химиотерапия при лечението на менингиоми, но в момента изследователите проучват други таргетни подходи.
Менингит
Менингитът е инфекция и възпаление на течността и мембраните около главния и гръбначния мозък. Тези мембрани се наричат менинги.
Възпалението от менингит обикновено предизвиква симптоми като главоболие, повишена температура и скованост на врата. Повечето случаи на заболяването се предизвикват от вирусна инфекция, но бактерии, паразити и гъбички също могат да го причинят. Някои случаи на менингит се подобряват без лечение в рамките на няколко седмици. Други могат да причинят смърт и изискват спешно антибиотично лечение.
При съмнение за менинигит незабавно трябва да се потърси медицинска помощ. Ранното лечение на бактериалния менингит може да предотврати сериозни усложнения.
Ранните признаци на менингит може да са подобни на грип. Симптомите могат да се развият за няколко часа или за няколко дни.
Възможните симптоми при хора над 2 години включват:
- Внезапна висока температура
- Скованост на врата
- Силно главоболие
- Гадене или повръщане
- Объркване или проблеми с концентрацията
- Гърчове
- Сънливост или проблеми със събуждането
- Чувствителност към светлина
- Липса на апетит или жажда
- Кожен обрив в някои случаи, като например при менингококов менингит
Признаци при новородени
Новородените и кърмачетата могат да проявят следните признаци:
- Висока температура
- Непрекъснат плач
- Силна сънливост или раздразнителност
- Трудно събуждане от сън
- Неактивност или отпадналост
- Несъбуждане за хранене
- Липса на апетит
- Повръщане
- Изпъкване на мекото място на върха на главата на бебето
- Скованост в тялото и врата
Бебетата с менингит може да са трудни за успокояване. Те могат дори да плачат по-силно, когато са държани на ръце.
Незабавно трябва да се потърси медицинска помощ, ако дете или възрастен проявява симптоми на менингит като:
- Температура
- Силно главоболие, което не изчезва
- Объркване
- Повръщане
- Скованост на врата
Бактериалният менингит е сериозен и може да причини смърт в рамките на няколко дни без бързо антибиотично лечение. Забавеното лечение също увеличава риска от трайно увреждане на мозъка.
Важно е да се говори с лекар, ако сте били в контакт с болен от менингит, независимо дали е член на семейство или чужд човек. Може да се наложи да приемате лекарства, за да предотвратите получаването на инфекция.
Лекарят може да постави диагноза менингит въз основа на анамнезата, физическия преглед и някои тестове. По време на прегледа той може да провери за признаци на инфекция около главата, ушите, гърлото и кожата покрай гръбначния стълб.
Обичайните тестове за диагностициране на менингит включват:
- Кръвни култури. Кръвна проба се поставя в специален съд, за да се провери дали в нея се развиват микроорганизми като бактерии. Това се нарича кръвна култура. Пробата може също така да бъде поставена върху предметно стъкло и оцветена. След това тя се изследва под микроскоп, за да се види дали има бактерии.
- Образна диагностика. Компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на главата могат да покажат подуване или възпаление. Рентгеновите снимки или компютърната томография на гръдния кош или синусите могат да покажат инфекция, която може да е свързана с менингит.
- Спинална пункция. Окончателната диагноза менингит изисква спинална пункция за събиране на цереброспинална течност. При хора с менингит течността често показва ниско ниво на захар, заедно с увеличен брой бели кръвни клетки и повишен протеин.
Анализът на течността може също така да помогне да се установи коя бактерия е причинила менингита. Ако се подозира вирусен менингит, може да се наложи ДНК-базиран тест, известен като амплификация с полимеразна верижна реакция. Друга възможност е да бъде направен тест за проверка на антитела срещу определени вируси, за да се определи конкретната причина и правилното лечение.
Лечението зависи от вида на менингита.
Бактериален менингит
Острият бактериален менингит трябва да се лекува веднага с интравенозни антибиотици и понякога с кортикостероиди. Това помага да се гарантира възстановяването и да се намали рискът от усложнения, като например оток на мозъка и гърчове.
Антибиотикът или комбинацията от антибиотици зависи от вида на бактериите, причиняващи инфекцията. Лекуващият лекар може да препоръча широкоспектърен антибиотик, докато се установи точната причина за менингита. да направи дренаж на всички инфектирани синуси или мастоиди – костите зад външното ухо, които се свързват със средното ухо.
Вирусен менингит
Антибиотиците не могат да излекуват вирусния менингит и повечето пациенти се подобряват от само себе си за няколко седмици. Лечението на леките случаи на вирусен менингит обикновено включва:
- Почивка на легло
- Обилно количество течности
- Болкоуспокояващи лекарства за намаляване на температурата и облекчаване на болките в тялото
Лекарят може да предпише кортикостероиди за намаляване на отока на мозъка и лекарство за овладяване на гърчовете. Ако менингитът е причинен от херпесен вирус, за него има антивирусен медикамент.
Други видове менингит
Ако причината за менингита е неизвестна, може да се започне антивирусно и антибиотично лечение, докато тя се установи.
Лечението на хроничния менингит се основава на основната причина. Противогъбичните лекарства лекуват гъбичен менингит. Комбинация от специфични антибиотици може да лекува туберкулозен менингит. Тези медикаменти обаче могат да имат сериозни странични ефекти, затова лечението може да се отложи, докато лабораторията не потвърди, че причината е гъбична.
Неинфекциозен менингит, дължащ се на алергична реакция или автоимунно заболяване, може да се лекува с кортикостероиди. В някои случаи може да не се наложи лечение, тъй като състоянието може да отшуми от само себе си. Свързаният с рак менингит изисква терапия за конкретния рак.
Менопауза
Менопаузата е периодът, който бележи края на менструалния цикъл. Тя се диагностицира, след като минат 12 месеца без менструален цикъл.
Менопаузата може да настъпи през 40-те или 50-те години. Тя е естествен биологичен процес, но физическите симптоми, като горещи вълни, както и емоционалните проявления могат да нарушат съня, да понижат енергията или да повлияят на емоционалното здраве. Съществуват много ефективни възможности за повлияване – от корекции в начина на живот до хормонална терапия.
През месеците или годините, предхождащи менопаузата (перименопауза), може да се наблюдават следните признаци и симптоми:
- Нередовна менструация
- Вагинална сухота
- Горещи вълни
- Втрисане
- Нощни изпотявания
- Проблеми със съня
- Промени в настроението
- Увеличаване на теглото и забавяне на метаболизма
- Изтъняване на косата и суха кожа
- Загуба на пълнота на гърдите
Признаците и симптомите, включително промените в менструацията, могат да варират при различните жени. Най-вероятно е да настъпи някаква нередовност в менструацията преди нейното приключване.
Пропускането на менструални цикли по време на перименопаузата е често срещано и очаквано. Нормално е да има месеци без цикъл, след това той да се върне отново за няколко месеца, а когато се върне, да е на по-често, отколкото е бил преди.
Въпреки нередовната менструация, бременност е възможна.
Жените в менопауза и след нея трябва да продължат редовно да посещават своя гинеколог. Профилактичните здравни грижи с напредването на възрастта могат да включват здравни скринингови тестове, като колоноскопия, мамография и скрининг на триглицеридите. Лекарят може да препоръча и други тестове и прегледи, включително изследване на щитовидната жлеза, ако това се предполага от анамнезата, и прегледи на гърдите и таза.
Винаги трябва да се търси медицински съвет, ако се появи кървене от влагалището след менопаузата.
Признаците и симптомите на менопаузата обикновено са достатъчни, за да покажат на повечето жени, че са започнали прехода към менопауза. При притеснения относно нередовна менструация или горещи вълни е добре да се говори с гинеколог. В някои случаи той може да се препоръча допълнителна оценка.
Обикновено не са необходими изследвания за диагностициране на менопаузата, но при при определени обстоятелства гинекологът може да препоръча кръвни изследвания, за да провери нивото на:
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH) и естроген (естрадиол), тъй като нивата на FSH се увеличават, а нивата на естрадиол намаляват с настъпването на менопаузата
- Тиреоид-стимулиращ хормон (TSH), тъй като недостатъчно активната щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм) може да предизвика симптоми, подобни на тези при менопауза.
Менопаузата не изисква медицинско лечение. Вместо това терапията е насочена към облекчаване на признаците и симптомите и към предотвратяване или справяне с хроничните състояния, които могат да възникнат с напредването на възрастта. Лечението може да включва:
- Хормонална терапия. Естрогенната терапия е най-ефективната възможност за облекчаване на горещите вълни в менопаузата. В зависимост от личната и семейната медицинска история, лекарят може да препоръча естроген в най-ниската доза и в най-краткия срок, необходими за облекчаване на симптомите. Жените, които все още имат матка, ще се нуждаят от прогестин в допълнение към естрогена. Естрогенът също така помага за предотвратяване на загубата на костна маса.
Дългосрочната употреба на хормонална терапия може да носи известни рискове от сърдечносъдови заболявания и рак на гърдата, но започването на приема на хормони по време на менопаузата е показало ползи за някои жени. Ползите и рисковете от хормоналната терапия трябва да бъдат обсъдени с лекуващия лекар. Той може да каже дали тя е безопасен избор за конкретната пациентка.
- Вагинален естроген. За облекчаване на вагиналната сухота естрогенът може да се прилага директно във влагалището с помощта на вагинален крем, таблетка или пръстен. При това лечение се освобождава само малко количество естроген, което се абсорбира от вагиналните тъкани. То може да помогне за облекчаване на вагиналната сухота, дискомфорта при полов акт и някои симптоми при уриниране.
- Ниски дози антидепресанти. Някои антидепресанти, свързани с групата лекарства, наречени селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI), могат да намалят горещите вълни при менопауза. Нискодозов антидепресант за овладяване на горещите вълни може да бъде полезен за жени, които не могат да приемат естроген по здравословни причини, или за жени, които се нуждаят от антидепресант за разстройство на настроението.
- Габапентин (Gralise, Horizant, Neurontin). Габапентинът е одобрен за употреба при гърчове, но е доказано, че помага и за намаляване на горещите вълни. Това лекарство е полезно при жени, които не могат да използват естрогенна терапия, и при тези, които имат и нощни горещи вълни.
- Клонидин (Catapres, Kapvay). Клонидин – хапче или пластир, който обикновено се използва за лечение на високо кръвно налягане, може да облекчи горещите вълни.
- Медикаменти за предотвратяване или лечение на остеопороза. В зависимост от индивидуалните нужди лекарите могат да препоръчат лекарства за предотвратяване или лечение на остеопороза. Налични са няколко медикамента, които помагат за намаляване на загубата на костна маса и риска от фрактури. Лекуващият лекар може да предпише добавки с витамин D, които помагат за укрепване на костите.
Преди да се вземе решение за каквато и да е форма на лечение трябва да се обсъди с лекуващия лекар какви са възможностите и съответно рисковете и ползите, свързани с всяка от тях. Консултация по този въпрос трябва да се прави всяка година, тъй като нуждите и възможностите за лечение могат да се променят.
Менорагия (обилно менструално кървене)
Менорагия е медицински термин за менструация с необичайно силно или продължително кървене. Въпреки че обилното менструално кървене е често срещан проблем, повечето жени не изпитват достатъчно силна загуба на кръв, за да бъде състоянието дефинирано като менорагия.
При менорагия жената не може да извършва обичайните си дейности, когато е в цикъл, тъй като има голяма загуба на кръв и спазми.
Съществуват много ефективни лечения на това състояние.
Признаците и симптомите на менорагия могат да включват:
- Пропиване на една или повече дамски превръзки или тампони на всеки час в продължение на няколко последователни часа
- Необходимост от използване на двойна санитарна защита за контролиране на менструалното течение
- Необходимост от събуждане, за да се смени превръзката или тампона през нощта
- Кървене в продължение на повече от седмица
- Преминаване на големи кръвни съсиреци
- Ограничаване на ежедневните дейности поради обилното менструално течение
- Симптоми на анемия, като отпадналост, умора или задух
Трябва да се потърси лекар, ако:
- Вагиналното кървене е толкова силно, че тампонът или превръзката трябва да се сменя на всеки час в продължение на повече от два часа
- Има кървене между менструалните цикли или или нередовно вагинално кървене
- Има вагинално кървене след менопаузата
Гинекологът най-вероятно ще разпита за медицинската история и менструалния цикъл. Възможно е да поиска от пациентката да води дневник за дните с кървене и без кървене, включително и да отбелязва колко силно е било течението и колко превръзки или тампони са били необходими, за да го контролира.
Той ще направи физически преглед и може да препоръча едно или повече изследвания или процедури, като например:
- Кръвни тестове. Кръвната може да бъде изследвана за недостиг на желязо (анемия) и други състояния, като например нарушения на щитовидната жлеза или нарушения в кръвосъсирването.
- Цитонамазка. При този тест се вземат клетки от шийката на матката и се изследват за инфекция, възпаление или промени, които могат да бъдат ракови или да доведат до рак.
- Биопсия на ендометриума. Лекарят може да вземе проба от тъкан от вътрешността на матката, която да бъде изследвана от патолог.
- Ултразвук. Този метод за образна диагностика използва звукови вълни, за да създаде изображения на матката, яйчниците и таза.
Въз основа на резултатите от първоначалните изследвания лекарят може да препоръча допълнителни изследвания, включително:
- Сонохистерография. По време на този тест през вагината и шийката на матката с тръбичка се инжектира течност в матката. След това лекарят използва ултразвук, за да провери за проблеми в нейната лигавица.
- Хистероскопия. Това изследване включва вкарване на тънък, осветен инструмент през вагината и шийката на матката в матката. То позволява на лекаря да види вътрешността на матката. Гинеколозите могат да бъдат сигурни в диагнозата менорагия, само след като изключат други менструални нарушения, медицински състояния или лекарства като възможни причини за това състояне.
Конкретното лечение на менорагията се основава на редица фактори, включително:
- Общото здравословно състояние и медицинска история
- Причината за състоянието и неговата тежест
- Поносимостта към определени лекарства, процедури или терапии
- Вероятността менструацията скоро да стане по-малко обилна
- Бъдещи планове на пациентката за забременяване
- Ефектите на състоянието върху начина на живот
- Личните предпочитания на пациентката
Лекарства
Медикаментозното лечение на менорагията може да включва:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). НСПВС, като ибупрофен или напроксен натрий, помагат за намаляване на менструалната кръвозагуба. НСПВС имат допълнителното предимство да облекчават болезнените менструални спазми (дисменорея).
- Транексамова киселина. Транексамовата киселина (Lysteda) помага за намаляване на менструалната кръвозагуба и трябва да се приема само по време на кървенето.
- Орални контрацептиви. Освен че осигуряват контрол на раждаемостта, оралните контрацептиви могат да помогнат за регулиране на менструалния цикъл и да намалят епизодите на прекомерно или продължително менструално кървене.
- Орален прогестерон. Хормонът прогестерон може да помогне за коригиране на хормоналния дисбаланс и да намали менорагията.
- Хормонална вътрематочна спирала (Liletta, Mirena). Това вътрематочно устройство освобождава вид прогестин, наречен левоноргестрел, който прави маточната лигавица тънка и намалява менструалното кръвотечение и спазмите.
Ако менорагията е причинена от прием на хормонални лекарства, състоянието може да бъде преодоляно със спиране или промяна на медикаментите.
Ако вследствие на менорагията пациентката има и анемия, лекуващият лекар може да препоръча редовен прием на добавки с желязо. Ако нивата на желязо в организма са ниски, но жената все още не е анемична, може да се започне прием на добавки с желязо, вместо да се чака, докато стане анемична.
Процедури
Може да се наложи хирургично лечение на менорагия, ако медикаментозната терапия е неуспешна. Възможностите за лечение включват:
- Дилатация и кюретаж (D&C). При тази процедура лекарят отваря (дилатира) шийката на матката и след това остъргва или изсмуква тъкан от лигавицата, за да намали менструалното кървене. Въпреки че тя е често срещана и често лекува успешно остро или активно кървене, може да се наложи извършване на допълнителни процедури по дилатация и кюретаж, ако менорагията се появи отново.
- Емболизация на маточната артерия. При жени, при които менорагията е причинена от фиброиди, целта на тази процедура е да се свият фиброидите в матката, като се блокират маточните артерии и се прекъсне тяхното кръвоснабдяване. По време на емболизация на маточните артерии хирургът прокарва катетър през голямата артерия на бедрото (феморална артерия) и го насочва към артериите на матката, където кръвоносният съд се инжектира с материали, които намаляват притока на кръв към фиброма.
- Фокусирана ултразвукова операция. Подобно на емболизацията на маточните артерии, фокусираната ултразвукова хирургия третира кървене, причинено от фиброиди, като свива фиброидите. При тази процедура се използват ултразвукови вълни за унищожаване на фиброидната тъкан. За нея не са необходими разрези.
- Миомектомия. Тази процедура включва хирургично отстраняване на фиброидите на матката. В зависимост от размера, броя и местоположението ил хирургът може да избере да извърши миомектомията чрез отворена коремна операция, през няколко малки разреза (лапароскопски) или през вагината и шийката на матката (хистероскопски).
- Ендометриална аблация. Тази процедура включва унищожаване (аблация) на лигавицата на матката (ендометриума). При нея се използва лазер, радиочестота или висока температура, които се прилагат към ендометриума, за да се унищожи тъканта.
След аблация на ендометриума повечето жени имат много по-слаба менструация. Забременяването след тази процедура е свързано с много усложнения. Ако тя бъде извършена, се препоръчва използването на надеждна или постоянна контрацепция до менопаузата.
- Резекция на ендометриума. При тази хирургична процедура се използва електрохирургична телена примка за отстраняване на лигавицата на матката. Както ендометриалната аблация, така и ендометриалната резекция са от полза за жени, които имат много силно менструално кървене. След тази процедура не се препоръчва забременяване.
- Хистеректомия. Хистеректомията – операция за отстраняване на матката и шийката на матката – е процедура, която причинява стерилитет и прекратява менструалния цикъл. Тя се извършва под анестезия и изисква хоспитализация. Допълнителното отстраняване на яйчниците (двустранна оофоректомия) може да доведе до преждевременна менопауза.
Много от тези хирургични процедури се извършват амбулаторно. Въпреки че може да се наложи обща анестезия, по всяка вероятност няма да е нужна хоспитализация. Абдоминалната миомектомия или хистеректомията обикновено изискват престой в болница.
Когато менорагията е признак на друго заболяване, например заболяване на щитовидната жлеза, лечението на това заболяване обикновено води до по-леки менструации.
Мезентериален лимфаденит
Лимфаденитът е състояние, при което лимфните възли се възпаляват. Когато състоянието засяга лимфните възли в мембраната, която свързва червата с коремната стена (мезентериум), то се нарича мезентериален лимфаденит.
Вирусна чревна инфекция е обичайната причина за мезентериален лимфаденит, известен също като мезентериален аденит. Той засяга предимно деца и тийнейджъри.
Това болезнено състояние може да имитира апендицит или състояние, при което част от червото се приплъзва в друга част на червото (инвагинация). За разлика от апендицита или инвагинацията, мезентериалният лимфаденит рядко е сериозен проблем и обикновено преминава от само себе си.
Възможните признаци и симптоми на мезентериалния лимфаденит включват:
- Коремна болка, често съсредоточена в долната дясна част, но може да бъде и по-широкообхватна
- Обща коремна чувствителност
- Температура
- Увеличаване на мезентериалните лимфни възли
В зависимост от причинителя на заболяването признаците и симптомите могат да включват и:
- Диария
- Гадене и повръщане
Коремната болка е често срещана при децата и тийнейджърите и може да е трудно да се разбере кога тя изисква медицинска помощ.
Незабавно трябва да се потърси лекар, ако детето има епизоди на:
- Внезапна, силна коремна болка
- Коремна болка с повишена температура
- Коремна болка с диария или повръщане
Час за лекар трябва да се запише и ако детето има епизоди на следните признаци и симптоми, които не се подобряват за кратко време:
- Коремна болка с промяна в чревните навици
- Коремна болка със загуба на апетит
- Коремна болка, която пречи на съня
За да диагностицира състоянието на детето, лекарят ще снеме анамнезата му и ще извърши преглед. Тестовете могат да включват:
- Кръвни изследвания. Някои кръвни тестове могат да помогнат да се определи дали детето има инфекция и какъв тип е тя.
- Образни изследвания. За диагностициране на мезентериалния лимфаденит често се използва ултразвук на корема. Може да бъде назначена и компютърна томография на корема.
Леките, неусложнени случаи на мезентериален лимфаденит и тези, причинени от вирус, обикновено преминават сами, въпреки че пълното възстановяване може да отнеме четири седмици или повече.
За овладяване на температурата или болката може да се обмисли възможността за даване на бебешки или детски лекарства за температура и болка, които се продават без рецепта. Например ацетаминофен или ибупрофен, като по-безопасна алтернатива на аспирина.
Винаги трябва да се внимава, когато се дава аспирин на деца или тийнейджъри. Въпреки че аспиринът е одобрен за употреба при деца над 3-годишна възраст, деца и тийнейджъри, които се възстановяват от варицела или грипоподобни симптоми, никога не трябва да приемат аспирин. Причината е, че при такива деца аспиринът е свързан със синдрома на Рейе – рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние.
При умерена до тежка бактериална инфекция може да се предпишат антибиотици.
Мезентериална исхемия
Мезентериалната исхемия се появява, когато стеснени или блокирани артерии ограничават притока на кръв към тънките черва. Намаленият кръвоток може трайно да увреди тънките черва.
Внезапната загуба на кръвоснабдяване на тънките черва (остра мезентериална исхемия) вследствие на кръвен съсирек изисква незабавна операция. Мезентериална исхемия, която се развива с течение на времето (хронична), се лекува с ангиопластика или отворена операция.
Нелекуваната хронична мезентериална исхемия може да стане остра или да доведе до тежка загуба на тегло и недохранване.
Остра мезентериална исхемия
Признаците и симптомите на острата форма на мезентериална исхемия включват:
- Внезапна, силна коремна болка
- Спешна нужда от изхождане
- Температура
- Гадене и повръщане
Хронична мезентериална исхемия
Признаците и симптомите на хроничната форма на мезентериална исхемия включват:
- Коремна болка, която започва около 30 минути след хранене
- Болка, която се засилва в продължение на един час
- Болка, която отшумява в рамките на един до три часа
При силна, внезапна коремна болка, която не отминава, трябва да се потърси спешна медицинска помощ. Ако се появява болка след хранене, трябва да се запише час за преглед.
Лекарят може да заподозре хронична мезентериална исхемия, ако пациентът изпитва болка след хранене, която го кара да ограничава храната и да губи тегло. Наличието на стеснение на основните артерии към тънките черва е доказателство за потвърждаване на диагнозата.
Изследванията могат да включват:
- Ангиография. Лекарят може да препоръча компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс или рентгенова снимка на корема, за да установи дали артериите към тънките черва са стеснени. Добавянето на контрастно багрило (мезентериална ангиография, компютърна ангиография или магнитно-резонансна ангиография) може да помогне да се определи точно стеснението.
- Доплеров ултразвук. Този неинвазивен тест използва звукови вълни за оценка на кръвния поток, което може да определи стеснението на артериите.
Ако кръвен съсирек причинява внезапна загуба на кръвотока към тънките черва, може да се наложи незабавна операция за лечение на мезентериалната исхемия. Мезентериалната исхемия, която се развива с течение на времето, може да се третира с процедура, при която се използва балон за отваряне на стеснения участък.
В стеснения участък може да се постави мрежеста тръба (стент).
При мезентериална исхемия може да се приложи и отворена операция
Мезотелиом
Злокачественият мезотелиом е вид рак, който се появява в тънкия слой тъкан, който покрива по-голямата част от вътрешните органи (мезотел).
Мезотелиомът е агресивна и смъртоносна форма на рак. Налични са методи за лечение, но за много хора с това заболяване излекуването е невъзможно.
Лекарите разделят мезотелиома на различни видове в зависимост от това каква част от мезотела е засегната. Той най-често засяга тъканта, която обгражда белите дробове (плеврата). Този тип се нарича плеврален мезотелиом. Други, по-редки видове мезотелиом засягат тъканта в коремната област (перитонеален мезотелиом), около сърцето и около тестисите.
Признаците и симптомите на мезотелиома варират в зависимост от мястото на възникване на рака.
Плевралният мезотелиом, който засяга тъканта, обграждаща белите дробове, причинява признаци и симптоми, които могат да включват:
- Болка в гърдите
- Болезнена кашлица
- Задух
- Необичайни бучки от тъкан под кожата на гърдите
- Необяснима загуба на тегло
Перитонеалният мезотелиом, който се появява в тъканите в корема, причинява признаци и симптоми, които могат да включват:
- Болки в корема
- Подуване на корема
- Гадене
- Необяснима загуба на тегло
Други форми на мезотелиом
Признаците и симптомите на другите видове мезотелиом са неясни, тъй като тези форми на заболяването се срещат много рядко.
Перикарден мезотелиом, който засяга тъканта, обграждаща сърцето, може да предизвика признаци и симптоми като затруднено дишане и болки в гърдите.
Мезотелиомът на tunica vaginalis, който засяга тъканта, обграждаща тестисите, може да бъде открит първо като подуване или маса на тестиса.
Признаците и симптомите на мезотелиома варират в зависимост от мястото на възникване на рака.
Плевралният мезотелиом, който засяга тъканта, обграждаща белите дробове, причинява признаци и симптоми, които могат да включват:
- Болка в гърдите
- Болезнена кашлица
- Задух
- Необичайни бучки от тъкан под кожата на гърдите
- Необяснима загуба на тегло
Перитонеалният мезотелиом, който се появява в тъканите в корема, причинява признаци и симптоми, които могат да включват:
- Болки в корема
- Подуване на корема
- Гадене
- Необяснима загуба на тегло
Други форми на мезотелиом
Признаците и симптомите на другите видове мезотелиом са неясни, тъй като тези форми на заболяването се срещат много рядко.
Перикарден мезотелиом, който засяга тъканта, обграждаща сърцето, може да предизвика признаци и симптоми като затруднено дишане и болки в гърдите.
Мезотелиомът на tunica vaginalis, който засяга тъканта, обграждаща тестисите, може да бъде открит първо като подуване или маса на тестиса.
Лечението на мезотелиома зависи от здравословното състояние на пацента и някои характеристики на рака, като например етапа и местоположението му.
За съжаление мезотелиомът често е агресивно заболяване и за повечето хора излекуването не е възможно. Той обикновено се диагностицира в напреднал стадий – когато не е възможно ракът да бъде отстранен чрез операция. Вместо това усилията могат да бъдат насочени към контролиране на рака, за да се чувства пациентът по-комфортно.
Целите на лечението трябва да бъдат обсъдени с лекуващия лекар. Някои хора искат да направят всичко възможно, за да лекуват рака си, дори ако това означава да търпят странични ефекти заради малък шанс за подобрение. Други предпочитат лечение, което да им осигури комфорт, за да могат да изживеят оставащото им време с възможно най- малка проява на симптоми.
Хирургия
Хирурзите работят за отстраняване на мезотелиома, когато той е диагностициран в ранен стадий. В някои случаи това може да доведе до излекуване на рака.
В повечето случаи не е възможно да се отстрани целият рак. В тази ситуация операцията може да помогне за намаляване на признаците и симптомите, причинени от разпространението на мезотелиома в тялото.
Възможностите за хирургична намеса могат да включват:
- Хирургия за намаляване на натрупването на течности. Плевралният мезотелиом може да причини натрупване на течност в гръдния кош, което да доведе до затруднено дишане. Хирурзите поставят тръба или катетър в гръдния кош, за да източат течността. Лекарите могат също така да инжектират лекарство в гръдния кош, за да предотвратят връщането на течност (плевродеза).
- Хирургия за отстраняване на тъканта около белите дробове. Хирурзите могат да отстранят тъканта, покриваща ребрата и белите дробове (плевректомия). Тази процедура няма да излекува мезотелиома, но може да облекчи признаците и симптомите.
- Хирургия за отстраняване на белия дроб и околната тъкан. Отстраняването на засегнатия бял дроб и тъканта, която го заобикаля, може да облекчи признаците и симптомите на плеврален мезотелиом. Ако след операцията бъде предприета лъчева терапия на гръдния кош, тази процедура също така позволява на лекарите да използват по-високи дози, тъй като няма да им се налага да се притесняват за защитата на белия дроб от вредното лъчение.
- Хирургия при перитонеален мезотелиом. При перитонеалния мезотелиом понякога се решава да се направи операция, за да се отстрани възможно най-голяма част от рака. Химиотерапията може да се използва преди или след операцията.
Химиотерапия
Химиотерапията използва химикали за унищожаване на раковите клетки. Системната химиотерапия преминава през цялото тяло и може да свие или забави растежа на мезотелиом, който не може да бъде отстранен с помощта на операция.
Химиотерапията може да се използва и преди операцията (неоадювантна химиотерапия), за да се улесни операцията, или след операцията (адювантна химиотерапия), за да се намали вероятността ракът да се върне.
Химиотерапевтичните препарати могат също да бъдат нагрявани и прилагани директно в коремната кухина (интраперитонеална химиотерапия), в случай на перитонеален мезотелиом.
Лъчева терапия
Лъчетерапията насочва високоенергийни лъчи от източници като рентгенови лъчи и протони към определено място или места по тялото. Тя може да се използва след операция, за да се унищожат всички останали ракови клетки. Може също така да помогне за намаляване на признаците и симптомите на напредналия рак в ситуации, в които операцията не е възможна.
Други лечения
В определени ситуации за лечението на мезотелиома може да се използват и други лечения. Другите лечения включват:
- Имунотерапия. Имунотерапията използва собствената имунна система за борба с рака. Имунната система на тялото, която се бори с болестите, може да не атакува рака, защото раковите клетки произвеждат протеини, които заслепяват клетките на имунната система. Имунотерапията действа, като се намесва в този процес. Това лечение може да бъде вариант, ако другите лечения не дават резултат.
- Таргетна терапия. При таргетната терапия се използват лекарства, които атакуват специфични уязвими места в раковите клетки. Тези лекарства не се предписват често за лечение на мезотелиом, но лекуващият лекар може да препоръча таргетна терапия въз основа на резултатите от ДНК теста на тумора.
В момента в рамките на клинични проучвания се изследват редица нови подходи за лечение на мезотелиом, включително нови лекарства за целева терапия и нови подходи за имунотерапия.
Лечение на други видове мезотелиом
Перикарден мезотелиом и мезотелиом на tunica vaginalis се срещат много рядко. Ракът в ранен стадий може да бъде отстранен чрез операция. Лекарите обаче все още не са определили най-добрия начин за лечение на рака в по-късен стадий. Лекуващият лекар може да препоръча други методи на лечение, за да подобри качеството на живот на пациента.
Меркел-клетъчен карцином
Меркел-клетъчният карцином е рядък вид рак на кожата, който обикновено се появява като възел (нодул) с телесен или синкаво-червен цвят, често на лицето, главата или шията. Нарича се още невроендокринен карцином на кожата. Най-често се развива при по-възрастни хора. Дългосрочното излагане на слънце или слабата имунна система могат да увеличат риска от появата му.
Не е ясно какви са причините за развитие на този вид карцином. Той започва в клетките на Меркел, които се намират в основата на най-външния слой на кожата (епидермиса). Те са свързани с нервните окончания в кожата, които отговарят за усещането за допир.
Изследователите наскоро откриха, че един често срещан вирус – полиомавирус на клетките на Меркел (Merkel cell polyomavirus) играе роля в причиняването на повечето случаи на Меркел-клетъчен карцином. Този вирус живее върху кожата и не предизвиква никакви признаци или симптоми. Все още не е установено как точно той причинява карцинома. Като се има предвид, че вирусът е много разпространен, а Меркел-клетъчният карцином е много рядък, вероятно е други рискови фактори играят роля в развитието на този рак.
Факторите, които могат да увеличат риска от появата на Меркел-клетъчен карцином, включват:
- Прекомерното излагане на естествена или изкуствена слънчева светлина. Излагането на ултравиолетова светлина – слънчева или от солариум – увеличава риска от развитие на Меркел-клетъчен карцином. По-голямата част от тези карциноми се появяват на кожни повърхности, често излагани на слънце.
- Отслабена имунна система. Хората с отслабена имунна система, включително тези с ХИВ инфекция, приемащите лекарства, които потискат имунния отговор, както и страдащите от хронични левкемии, са по-застрашени от развитие на Меркел-клетъчен карцином.
- Анамнеза за други видове рак на кожата. Меркел-клетъчният карцином е свързан с развитието на други видове рак на кожата, като базалноклетъчен или плоскоклетъчен карцином.
- По-напреднала възраст. Рискът от развитие на Меркел-клетъчен карцином се увеличава с напредване на възрастта. Този рак се среща най-често при хора, които са над 50 години, но може да се появи на всяка възраст.
- Светъл цвят на кожата. Меркел-клетъчният карцином обикновено възниква при хора със светъл цвят на кожата. Белите хора са много по-застрашени от този рак на кожата, отколкото чернокожите.
Меркел-клетъчният карцином има тенденция да расте бързо и да се разпространява бързо в други части на тялото. Възможностите за лечение често зависят от това дали е метастазирал.
Първият признак на Меркел-клетъчен карцином обикновено е бързо растящ, безболезнен възел (тумор) по кожата. Възелът може да бъде с цвят на кожата или да се появи в нюанси на червено, синьо или лилаво. Повечето Меркел-клетъчни карциноми се появяват по лицето, главата или шията, но могат да се развият навсякъде по тялото, дори на места, които не са изложени на слънчева светлина.
Ако се забележи бенка, луничка или подутина, която променя размера, формата или цвета си, расте бързо или кърви лесно след малка травма, като например измиване на кожата или бръснене, трябва да се посети лекар.
Тестовете и процедурите, използвани за диагностициране на Меркел-клетъчен карцином, включват:
- Физически преглед. Лекарят ще прегледа кожата за необичайни бенки, лунички, пигментни петна и други образувания.
- Взимане на проба от подозрителната кожа. По време на процедура, наречена кожна биопсия, лекарят отстранява тумора или взима проба от него. Пробата се анализира в лаборатория, за да се провери за признаци на рак.
Определяне на разпространението на рака
Лекуващият лекар може да използва следните тестове, за да определи дали ракът се е разпространил извън кожата:
- Биопсия на сентинелен възел. Биопсията на сентинелния възел е процедура за определяне дали ракът се е разпространил в лимфните възли. Тя включва инжектиране на багрило в близост до карцинома. След това багрилото преминава през лимфната система до лимфните възли.
Първите лимфни възли, които получават багрилото, се наричат сентинелни възли. Лекарят ги отстранява и проверява под микроскоп дали в тях има наличие на ракови клетки.
- Образни изследвания. Лекарят може да препоръча рентгенова снимка и компютърна томография на гръдния кош и корема, за да определи дали ракът се е разпространил в други органи.
Специалистът може да обмисли и други образни изследвания, като например позитронно-емисионна томография (ПЕТ) или октреотидно сканиране – изследване, при което се използва инжектиране на радиоактивен тракер за проверка на разпространението на раковите клетки.
Лечението на Меркел-клетъчния карцином може да включва:
- Хирургия. По време на операцията лекарят отстранява тумора заедно с граничната част от нормалната кожа около тумора. Ако има доказателства, че ракът се е разпространил в лимфните възли в областта на кожния тумор, тези лимфни възли се отстраняват (дисекция на лимфни възли).
Хирургът най-често използва скалпел, за да изреже рака. В някои случаи може да се приложи процедура, наречена операция по метода на Mohs.
По време на операцията на Mohs методично се отстраняват тънки слоеве тъкан, които се анализират под микроскоп, за да се види дали съдържат ракови клетки. Ако бъде открит рак, хирургичният процес се повтаря, докато раковите клетки вече не се виждат в тъканта. При този вид хирургия се отстранява по-малко здрава тъкан, но се гарантира, че оставащата около тумора гранична кожа е без ракови клетки.
- Радиационна терапия. Лъчетерапията включва насочване на високоенергийни лъчи, като рентгенови лъчи и протони, към раковите клетки. По време на лъчелечението пациентът е на маса, а голяма машина се движи около него, като насочва лъчите към точно определени точки на тялото му.
Понякога лъчетерапията се използва след операция, за да се унищожат раковите клетки, които са останали след отстраняването на тумора. Тя може да се прилага и като единствено лечение при хора, които не желаят да се подложат на операция. Може да се назначи и за третиране на области, в които ракът се е разпространил.
- Имунотерапия. При имунотерапията се използват лекарства, които помагат на имунната система да се бори с рака. Най-често тя се назначава за третиране на Меркел-клетъчен карцином, който се е разпространил в други области на тялото.
- Химиотерапия. При химиотерапията се използват лекарства за унищожаване на раковите клетки. Те могат да се прилагат през вена на ръката, да се приемат под формата на таблетки, или и двете.
Химиотерапията не се използва често, но лекуващият лекар може да я препоръча, ако Меркел-клетъчният карцином се е разпространил в лимфните възли или други органи в тялото или ако се е върнал въпреки лечението.
Метаболитен синдром
Метаболитният синдром е съвкупност от състояния, които се проявяват заедно и увеличават риска от сърдечни заболявания, инсулт и диабет тип 2. Тези състояния включват повишено кръвно налягане, висока кръвна захар, излишни телесни мазнини около талията и абнормни нива на холестерола или триглицеридите.
Наличието само на едно от тези състояния не означава, че човек има метаболитен синдром, а че е в по-голям риск от сериозни заболявания. Ако се развият няколко от тези състояния, рискът от усложнения, като диабет тип 2 и сърдечно заболяване, се повишава още повече.
Метаболитният синдром е все по-често срещан. При наличие на състоянието или на който да е от неговитен компоненти, агресивната промяна в начина на живот може да забави или дори да предотврати развитието на сериозни здравословни проблеми.
Повечето от нарушенията, свързани с метаболитния синдром, нямат очевидни признаци или симптоми. Един от видимите признаци е голямата обиколка на талията. Ако кръвната захар е висока, може да се наблюдават признаци и симптоми на диабет – повишена жажда, често уриниране, умора и замъглено зрение.
Насоките на американския Национален институт по здравеопазване определят метаболитния синдром като наличие на три или повече от следните признаци, включително признаци, за които може да се приемат лекарства за тяхното контролиране:
- Голяма талия – талия с размери най-малко 89 сантиметра за жените и 102 сантиметра за мъжете
- Високо ниво на триглицеридите – 150 милиграма на децилитър (mg/dL) или 1,7 милимола на литър (mmol/L) или повече от този вид мазнини, открити в кръвта
- Намален „добър“ или HDL холестерол – Холестерел с висока плътност на липопротеините (HDL), който е по-малко от 40 mg/dL (1,04 mmol/L) при мъжете или по-малко от 50 mg/dL (1,3 mmol/L) при жените
- Повишено кръвно налягане – 130/85 милиметра живачен стълб (mm Hg) или по-високо
- Повишена кръвна захар на гладно – 100 mg/dL (5,6 mmol/L) или повече
Ако агресивните промени в начина на живот, като диета и упражнения, не са достатъчни, лекуващия лекар може да предпише лекарства, които да помогнат за контролиране на кръвното налягане, холестерола и нивата на кръвната захар.
При хората, които са били диагностицирани с метаболитен синдром или някой от неговите компоненти, промени в начина на живот могат да помогнат за предотвратяване или забавяне на сериозни здравословни проблеми, като инфаркт или инсулт. Здравословният начин на живот включва:
- Редовна физическа активност. Здравните експерти препоръчват поне 30 минути упражнения, като например бързо ходене, всеки ден. Не е нужно да се извършват тази дейност наведнъж. Специалистите съветват да се търсят начини за увеличаване на активността при всяка възможност, като например ходене пеша вместо шофиране и използване на стълбите вместо асансьор.
- Редуциране на теглото. Загубата на 7% от телесното тегло може да смъкне инсулиновата резистентност и кръвното налягане и да намали риска от диабет. Всъщност всяка загуба на тегло е полезна. Също така е важно да се задържат резултатите. Може да се говори с лекуващия лекар какви опции за отслабване може да са налични, като например лекарства или операция за отслабване.
- Здравословно хранене. Диетата DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), чието наименование означава Диетични подходи за спиране на хипертонията, и средиземноморската диета, наблягат на яденето на зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни с високо съдържание на фибри и постни протеини. Здравословните диети обикновено препоръчват ограничаване на подсладените със захар напитки, алкохол, сол, захар и мазнини, особено наситени мазнини и трансмазнини.
- Спиране на тютюнопушенето. Отказването на цигарите значително подобрява цялостното здраве. При нужда от помощ за спиране на цигарите може да се говори с лекар.
- Намаляване или контрол на стреса. Физическата активност, медитацията, йогата и други програми могат да помогнат за справяне със стреса и за подобряване на емоционалното и физическото здраве.
Метатарзалгия
Метатарзалгията е състояние, при което възглавничката на ходилото, непосредствено преди пръстите, става болезнена и възпалена. То може да се развие, ако човек се занимава с дейности, които включват бягане и скачане. Съществуват и други причини, включително деформации на стъпалото и твърде тесни или твърде хлабави обувки.
Понякога един-единствен фактор може да доведе до метатарзалгия. По-често обаче участват няколко фактора, включително:
- Интензивни тренировки или дейности. Бегачите на дълги разстояния са изложени на риск от метатарзалгия, най-вече защото предната част на стъпалото поема значителен натиск, когато човек бяга. Всеки обаче, който участва в спорт с голямо натоварване, е изложен на риск, особено ако обувките му не пасват добре или са износени.
- Някои форми на ходилото. Високият свод може да окаже допълнителен натиск върху метатарзалните кости. Вторият пръст на крака може да бъде по-дълъг от големия пръст, което води до пренасяне на по-голяма тежест от нормалното върху главата на втората метатарзална кост.
- Деформации на стъпалото. Носенето на прекалено малки обувки или високи токчета може да доведе до деформация на стъпалото. Свити надолу пръсти на краката (пръст-чукче) и подути, болезнени издатини в основата на големите пръсти (буниони) могат да причинят метатарзалгия.
- Наднормено тегло. Тъй като по-голямата част от теглото на тялото се прехвърля върху предната част на стъпалото, когато човек се движи, допълнителните килограми означават по-голям натиск върху метатарзалите. Намаляването на теглото може да намали или премахне симптомите.
- Лошо пасващи обувки. Високите токчета, които пренасят допълнителна тежест върху предната част на стъпалото, са честа причина за метатарзалгия при жените. Стеснените към пръстите обувки или спортните обувки, които нямат опора и подложка, също могат да допринесат за проблема.
- Стрес фрактури. Малките счупвания на метатарзалите или костите на пръстите могат да бъдат болезнени и да променят начина, по който човек натоварва крака си.
- Неврома на Мортън. Това нераково образувание от фиброзна тъкан около нерв обикновено се появява между главата на третата и четвъртата метатарзална кост. То причинява симптоми, които са подобни на метатарзалгия, и може също да допринесе за метатарзалното натоварване.
Въпреки че по принцип не е сериозно състояние, метатарзалгията може да доведе до прекъсване на нормалните занимания. За щастие, методите за домашно лечение, като лед и почивка, често облекчават симптомите. Носенето на подходящи обувки със стелки или опори за свода може да предотврати или сведе до минимум бъдещи проблеми с метатарзалгия.
Симптомите на метатарзалгия могат да включват:
- Остра, болезнена или пареща болка в ходилото – частта от стъпалото точно зад пръстите на крака
- Болка, която се засилва, когато човек седи прав, тича, сгъва краката си или ходи – особено бос по твърда повърхност – и се подобрява, когато почива
- Остра или пронизваща болка, изтръпване или мравучкане в пръстите на краката
- Усещане сякаш има камъче в обувката
Не всички проблеми с краката се нуждаят от медицинска помощ. Понякога стъпалата болят след дълъг ден стоене прав на едно място или след изтощителна тренировка. Най-добре е обаче да не се пренебрегват болки, които продължават повече от няколко дни. При наличие на пареща болка в стъпалото, която не се подобрява след смяна на обувките и промяна на дейностите, трябва да се направи консултация с лекар.
Различни проблеми с краката могат да предизвикат симптоми, подобни на тези на метатарзалгия. За да помогне да се определи източникът на болката, лекарят ще прегледа стъпалото, докато пациентът стои прав и докато седи. Той ще разпита за начина на живот и нивото на активност. Възможно е да се наложи рентгенова снимка, за да се установи или изключи стрес фрактура или други проблеми с ходилото.
Консервативните мерки – като почивка, смяна на обувките или използване на метатарзална подложка – може да са всичко, от което човек се нуждае, за да облекчи признаците и симптомите.
В редки случаи, когато консервативните мерки не облекчават болката и метатарзалгията е усложнена от заболявания на стъпалото, като например пръст-чукче, може да се прибегне до операция за пренареждане на метатарзалните кости.
Метахроматична левкодистрофия
Метахроматичната левкодистрофия е рядко наследствено (генетично) заболяване, което причинява натрупване на мастни вещества (липиди) в клетките, особено в главния и гръбначния мозък и периферните нерви. Това натрупване се дължи на дефицит на ензим, който помага за разграждането на липидите, наречен сулфатиди. Мозъкът и нервната система постепенно губят функциите си, тъй като веществото, което покрива и предпазва нервните клетки (миелин), е увредено.
Съществуват три форми на метахроматична левкодистрофия, които обхващат различни възрастови групи: късна детска форма, юношеска форма и форма за възрастни. Признаците и симптомите могат да варират. Детската форма е най-често срещаната и прогресира по-бързо от другите форми.
Все още няма лечение за метахроматичната левкодистрофия. В зависимост от формата и възрастта на поява, ранното разпознаване и лечение може да помогне за справяне с някои признаци и симптоми и да забави прогресирането на заболяването.
Увреждането на защитния миелин, покриващ нервите, води до прогресивно влошаване на функциите на мозъка и нервната система, включително:
- Загуба на способността за разпознаване на усещания като допир, болка, топлина и звук
- Загуба на интелектуални умения, мислене и памет
- Загуба на двигателни умения, като ходене, движение, говорене и преглъщане.
- Скованост, ригидност на мускулите, лоша мускулна функция и парализа
- Загуба на функцията на пикочния мехур и червата
- Проблеми с жлъчния мехур
- Слепота
- Загуба на слуха
- Гърчове
- Емоционални и поведенчески проблеми, включително нестабилни емоции и злоупотреба с вещества
Всяка форма на метахроматична левкодистрофия се появява на различна възраст и може да има различни първоначални признаци и симптоми и темпове на прогресия:
- Късна детска (инфантилна) форма. Това е най-често срещаната форма на метахроматична левкодистрофия, която започва около 2-годишна възраст или по-рано. Прогресивната загуба на речта и мускулната функция настъпва бързо. Децата с тази форма често не оцеляват след детството.
- Ювенилна форма. Това е втората по честота форма и започва при деца на възраст между 3 и 16 години. Ранните признаци са поведенчески и когнитивни проблеми и нарастващи трудности в училище. Може да се стигне до загуба на способността за ходене. Въпреки че ювенилната форма не се развива толкова бързо, колкото късната детска форма, преживяемостта обикновено е по-малка от 20 години след началото на симптомите.
- Форма при възрастни. Тази форма е по-рядко срещана и обикновено започва след 16-годишна възраст. Признаците прогресират бавно и могат да започнат с поведенчески и психиатрични проблеми, злоупотреба с наркотици и алкохол, както и проблеми в училище и на работа. Могат да се появят психотични симптоми като заблуди и халюцинации. Протичането на тази форма е различно, като има периоди на стабилни симптоми и периоди на бързо влошаване на функционирането. Възрастните могат да преживеят няколко десетилетия след първите симптоми.
Лекарят ще извърши физически преглед, включително неврологичен, и ще разпита за симптомите и историята на заболяването, за да установи дали има признаци на метахроматична левкодистрофия. Той може да назначи изследвания за диагностициране на заболяването. Тези тестове също така помагат да се определи колко тежко е разстройството.
- Лабораторни изследвания. Кръвните тестове търсят ензимен дефицит, който причинява метахроматична левкодистрофия. Могат да се направят тестове на урината, за да се проверят нивата на сулфатида.
- Генетични тестове. Лекуващият лекар може да препоръча генетични тестове за мутации в ген, свързан с метахроматичната левкодистрофия. Той може също така да предложи тестване на членове на семейството, особено на бременни жени (пренатално тестване), за мутации в гена.
- Изследване на нервната проводимост. С този тест се измерват електрическите нервни импулси и функцията на мускулите и нервите чрез пропускане на слаб ток през електроди върху кожата. Лекарят може да използва този тест, за да провери за увреждане на нервите (периферна невропатия), което е често срещано при хора с метахроматична левкодистрофия.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). При това изследване се използват мощни магнити и радиовълни, за да се получат подробни снимки на мозъка. Чрез тях може да се установи характерна ивица (тигроид) от абнормно бяло вещество (левкодистрофия) в мозъка.
- Психологически и когнитивни тестове. Лекарят може да оцени психологическите и мисловните (когнитивните) способности и поведението. Тези тестове могат да помогнат да се определи как състоянието влияе на мозъчната функция. Психиатричните и поведенческите проблеми могат да бъдат първите признаци при ювенилната форма и формата при възрастни на метахроматична левкодистрофия.
Метахроматичната левкодистрофия все още не може да бъде излекувана, но клиничните изпитвания дават известни надежди за бъдещо лечение. Наличното към настоящия момент лечение е насочено към предотвратяване на увреждането на нервите, забавяне на прогресията на заболяването, предотвратяване на усложненията и осигуряване на поддържащи грижи. Ранното разпознаване и медицинска намеса могат да подобрят прогнозите за някои хора с това заболяване.
С напредването на заболяването се увеличава нивото на грижи, необходими за посрещане на ежедневните нужди. Целта на медицинския екип е да помогне на пациента да се справи с признаците и симптомите и да се опита да подобри качеството му на живот.
Има няколко подхода при контрола на метахроматичната левкодистрофия:
- Лекарства. Лекарствата могат да намалят признаците и симптомите, като поведенчески проблеми, гърчове, трудности със съня, стомашно-чревни проблеми, инфекции и болка.
- Физическа, професионална и логопедична терапия. Физиотерапията за насърчаване на гъвкавостта на мускулите и ставите и поддържане на обхвата на движение може да бъде полезна. Трудовата и логопедичната терапия може да помогне за поддържане на функционирането.
- Помощ с храненето. Работата със специалист по хранене (диетолог) може да помогне за осигуряване на правилно хранене. В крайна сметка може да стане трудно засегнатият от това състояние да преглъща храна или течност. Това може да наложи използването на помощни устройства за хранене с напредването на състоянието.
- Други мерки. С напредването на състоянието може да се наложи и прилагането на други мерки. Примерите включват инвалидна количка, проходилка или други помощни устройства; механична вентилация за подпомагане на дишането; процедури за предотвратяване или справяне с усложненията; дългосрочни грижи или хоспитализация.
Грижите за хората с метахроматичната левкодистрофия могат да бъдат комплексни и да се променят с течение на времето. Редовните контролни прегледи при екип от медицински специалисти с опит в терапията на това заболяване могат да помогнат да се предотвратяват определени усложнения.
Потенциални бъдещи лечения
Потенциалните лечения на метахроматичната левкодистрофия, които са в процес на проучване, включват:
- Генна терапия и други видове клетъчна терапия, които въвеждат здрави гени, за да заменят болните
- Заместителна или подсилваща терапия с ензими за намаляване на натрупването на мастни вещества
- Терапия за намаляване на производството на мастни вещества.
Мозъчни тумори при деца
Мозъчните тумори при деца са образувания или разраствания на абнормни клетки, които се появяват в мозъка на детето или в тъканите и структурите в близост до него. Съществуват много различни видове педиатрични мозъчни тумори – някои от тях са неракови (доброкачествени), а други – ракови (злокачествени).
Лечението и шансът за възстановяване (прогнозата) зависят от вида на тумора, местоположението му в мозъка, дали се е разпространил, както и от възрастта и общото здравословно състояние на детето. Тъй като непрекъснато се разработват нови методи на лечение и технологии, в различни моменти от лечението може да има няколко възможности.
Лечението на мозъчни тумори при деца обикновено е доста по-различно от лечението на мозъчни тумори при възрастни, затова е много важно да се използват знанията и опитът на специалисти по детска неврология и онкология.
Видове
- Карцином на хороидния плексус
- Краниофарингиом
- Ембрионални тумори
- Епендимом
- Глиом
- Медулобластом
- Пинеобластом
Признаците и симптомите на мозъчен тумор при деца варират в широки граници и зависят от вида, размера, местоположението и скоростта на растеж на мозъчния тумор. Някои признаци и симптоми може да не са лесни за откриване, тъй като са подобни на симптомите на други състояния.
Някои от най-често срещаните симптоми на мозъчен тумор при деца включват:
- Главоболие, което може да зачести и да стане по-силно
- Усещане за повишено налягане в главата
- Необяснимо гадене или повръщане
- Внезапна поява на проблеми със зрението, например двойно виждане
Други възможни признаци и симптоми, в зависимост от местоположението на тумора, включват:
- По-запълнена фонтанела на черепа при бебета
- Гърчове, особено при липса на такива в миналото
- Необичайно движение на очите
- Неясен говор
- Затруднено преглъщане
- Загуба на апетит, при бебетата – затруднения при хранене
- Затруднения с равновесието
- Затруднено ходене
- Слабост или загуба на чувствителност в ръка или крак
- Слабост или отпуснатост на едната страна на лицето
- Обърканост, раздразнителност
- Проблеми с паметта
- Личностни или поведенчески промени
- Проблеми със слуха
Ако има съмнение, че детето има мозъчен тумор, лекарят може да препоръча няколко теста и процедури, които да помогнат за поставяне на диагнозата и да определят възможностите за лечение.
- Неврологичен преглед.Този преглед може да включва, наред с други неща, проверка на зрението, слуха, равновесието, координацията, силата и рефлексите на детето. Затрудненията в определени области могат да дадат сведения за частта от мозъка, която може да е засегната от мозъчен тумор.
- Образни изследвания.Образните изследвания помагат да се определи местоположението и размера на мозъчния тумор. Често се прави ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Той може да се използва заедно със специализирани магнитнорезонансни изследвания, като например функционално магнитнорезонансно изследване или магнитнорезонансна спектроскопия. Други образни изследвания включват компютърна томография (КТ) и позитронно-емисионна томография (ПЕТ).
- Биопсия.Вземането на проба от тъкан за изследване (биопсия) може да се извърши като част от операцията за отстраняване на мозъчния тумор. Ако мозъчният тумор е труднодостъпен или се намира в чувствителна област, която може да бъде увредена от обширна операция, може да се направи стереотактична иглена биопсия. Детският неврохирург пробива малък отвор в черепа, вкарва тънка игла през отвора и отстранява тъкан с помощта на иглата. Пробата от биопсията се анализира в лаборатория, за да се определят видовете клетки и нивото им на агресивност.
- Диагностика с прецизна медицина.В допълнение към традиционния анализ на биопсията, туморната тъкан може да бъде изследвана за генетични мутации и молекулярната основа на тумора. След това може да се назначи таргетна лекарствена терапия, съобразена с индивидуалните нужди.
- Тестове, за да се види дали ракът се е разпространил.Ако има съмнение, че мозъчният тумор на детето може да е резултат от рак, който се е разпространил от друга област на тялото, лекарят може да препоръча тестове и процедури, за да определи къде е започнал ракът.
Лечението на детски мозъчен тумор зависи от вида, размера и местоположението на тумора, както и от възрастта и общото здравословно състояние на детето.
Хирургия
Ако мозъчният тумор е разположен на място, което го прави достъпен за операция, детският неврохирург ще работи за възможно най-безопасното отстраняване на голяма част от мозъчния тумор.
В някои случаи туморите са малки и лесно се отделят от околната мозъчна тъкан, което прави възможно пълното им хирургично отстраняване. В други случаи туморите не могат да бъдат отделени от околната тъкан или са разположени в близост до чувствителни зони в мозъка, което прави операцията рискована. В тези ситуации детският неврохирург отстранява възможно най-голяма част от тумора.
Дори отстраняването на част от мозъчния тумор може да помогне за намаляване на признаците и симптомите. Операцията за отстраняване на детски мозъчен тумор крие рискове, като например инфекция и кървене. Други рискове могат да зависят от частта от мозъка на детето, в която се намира туморът. Например, операция на тумор в близост до нерви, които се свързват с очите, може да носи риск от загуба на зрението.
Традиционна лъчева терапия
При лъчетерапията се използват високоенергийни лъчи, като рентгенови лъчи или протони, за да се унищожат туморните клетки. Тя може да се провежда от машина извън тялото (външно лъчево облъчване. В много редки случаи лъчението може да се постави вътре в тялото близо до мозъчния тумор (брахитерапия).
Външното лъчение може да бъде насочено само към областта на мозъка, където се намира туморът, или да бъде приложено към целия мозък (лъчение на целия мозък). Облъчването на целия мозък най-често се използва за лечение на рак, който се е разпространил в мозъка от друга част на тялото.
Страничните ефекти от лъчетерапията зависят от вида и дозата на лъчението, което получава детето. Често срещаните странични ефекти по време на или непосредствено след облъчването включват умора, дразнене на скалпа, временен косопад и главоболие. Понякога се появяват гадене и повръщане, но лекарствата против гадене могат да помогнат за овладяването на тези симптоми.
Протонно-лъчева терапия
Налична само в ограничен брой големи здравни заведения протонно-лъчевата терапия осигурява по-високи целеви дози радиация за мозъчните тумори, като свежда до минимум радиационното облъчване на близките здрави тъкани. Това изглежда намалява краткосрочните и дългосрочните странични ефекти и редуцира вероятността от развитие на нови видове рак.
Протонно-лъчевата терапия е особено полезна за деца с определени видове мозъчни тумори, тъй като детският мозък все още се развива и е особено чувствителен към въздействието дори на ниски и средни дози радиация.
Радиохирургия
При стереотактичната радиохирургия се използват множество лъчи за силно фокусирана форма на радиационно лечение, за да се унищожат туморните клетки в много малка област. Отделните лъчи не са особено мощни, но в точката, където се срещат всички лъчи – в мозъчния тумор – се получава много голяма доза радиация, която убива туморните клетки.
В радиохирургията се използват различни видове технологии за доставяне на радиация за лечение на мозъчни тумори, като например гама нож или линеен ускорител (LINAC). Обикновено радиохирургията се извършва в рамките на едно лечение и в повечето случаи детето може да се прибере у дома още същия ден.
Химиотерапия
Химиотерапията използва лекарства за унищожаване на туморните клетки. Въпреки че могат да се приемат през устата под формата на таблетки, при децата с детски мозъчни тумори те обикновено се инжектират във вена (интравенозна химиотерапия). Предлагат се много химиотерапевтични медикаменти, като възможностите зависят от вида на рака.
Страничните ефекти от химиотерапията зависят от вида и дозата на лекарствата. Общите странични ефекти включват гадене, повръщане, временен косопад и намалено производство на кръвни клетки (миелосупресия).
Таргетна лекарствена терапия
Таргетното лекарствено лечение се фокусира върху специфични аномалии, налични в раковите клетки. Чрез блокиране на тези аномалии то може да доведе до смърт на раковите клетки.
Например една от таргетните лекарствени терапии, използвана за лечение на вид рак на мозъка, наречен нискостепенен глиом, е бевацизумаб (Avastin). Това лекарство, което се прилага през вена (интравенозно), спира образуването на нови кръвоносни съдове, като прекъсва кръвоснабдяването на тумора и убива туморните клетки.
Понастоящем за лечение на мозъчни тумори се използват лекарства като дабрафениб, вемурафениб, траметиниб, еверолимус и различни други медикаменти, ако в тумора е идентифицирана молекулярна таргетна група.
С по-доброто разбиране на молекулярната основа на образуването на тумора в момента се провеждат няколко клинични изпитвания, при които се използва таргетна лекарствена терапия.
Рехабилитация след лечението
Тъй като мозъчните тумори могат да се развият в части от мозъка, които контролират двигателните умения, говора, зрението и мисленето, рехабилитацията може да се окаже необходима част от възстановяването. Лекуващият лекар може да препоръча услуги, които могат да помогнат на детето, като например:
– Физиотерапия, която да помогне да се възвърнат изгубените двигателни умения или мускулна сила.
– Ерготерапия, която да помогне за връщането към ежедневните дейности
– Логопедична терапия, ако има затруднения с говора
– Учебни занимания, ако детето е в училищна възраст и се нуждае от помощ, за да се справи с промените в паметта и мисленето след мозъчен тумор.