Проблеми с равновесието (баланса)
Проблемите с равновесието (баланса) могат да ви накарат да се чувствате замаяни, нестабилни или прималели. Може да имате усещането, че стаята се върти или че ще паднете. Тези усещания могат да се появят, когато сте в легнало, седнало или изправено положение.
За да имате нормално равновесие, много системи на тялото – включително мускулите, костите, ставите, очите, органът за равновесие във вътрешното ухо, нервите, сърцето и кръвоносните съдове – трябва да работят нормално. Когато тези системи не функционират добре, можете да се появят проблеми с баланса.
Проблемите с равновесието може да се дължат на много медицински състояния, но повечето от тях са резултат от проблеми с органа за равновесие във вътрешното ухо (вестибуларната система).
Признаците и симптомите на проблеми с равновесието включват:
Усещане за движение или въртене (световъртеж)
Усещане за отпадналост или замаяност (пресинкоп)
Загуба на равновесие или нестабилност
Падане или усещане, че може да паднете
Усещане сякаш се полюшвате или имате световъртеж
Промени в зрението, например замъгляване
Объркване
Лекарят обикновено започва с физически и неврологичен преглед и въпроси за медицинската история на пациента. За да определи дали симптомите се дължат на проблеми с функцията на равновесието във вътрешното ухо, той вероятно ще препоръча изследвания. Те могат да включват:
Тестове на слуха. Трудностите със слуха често са свързани с проблеми с равновесието.
Постурографски тест. Носейки предпазен колан, пациентът се опитва да останете изправен върху движеща се платформа. Постурографският тест показва на кои части от системата за равновесие пациентът разчита най-много.
Електронистагмография и видеонистагмография. И двата теста записват движенията на очите, които играят роля за вестибуларната функция и равновесието. Електронистагмографията използва електроди за записване на движенията на очите. Видеонистагмографията използва малки камери за записване на движенията на очите.
Тест с въртящ се стол. Движенията на очите се анализират, докато пациентът седи на компютърно управляван стол, който се движи бавно в кръг.
Маневра на Dix-Hallpike. Лекарят внимателно завърта главата на пациента в различни позиции, докато наблюдава движенията на очите, за да определи дали той има фалшиво усещане за движение или въртене.
Тест за вестибуларни евокирани миогенни потенциали (VEMP). При този тест сензорни подложки, прикрепени към врата и челото и под очите, измерват малки промени в мускулните контракции в отговор на звуци.
Образни изследвания. Ядрено-магнитният резонанс и компютърната томография могат да установят дали скрити медицински състояния могат да причинят проблеми с равновесието.
Тестове за кръвно налягане и сърдечен ритъм. Кръвното налягане може да бъде проверено в седнало положение и след като пациентът се изправи за две-три минути, за да се определи дали той има значителни спадове в него. Сърдечният ритъм може да бъде проверен, когато пациентът стои прав, за да се определи дали симптомите му се дължат на сърдечно заболяване.
Лечението зависи от причината за проблемите с равновесието. То може да включва:
Упражнения за възстановяване на равновесието (вестибуларна рехабилитация). Терапевти, обучени в областта на проблемите с равновесието, разработват индивидуална програма за пренастройване на равновесието и упражнения. Терапията може да помогне за преодоляване на дисбаланса, за адаптиране към по-слабо равновесие и за поддържане на физическа активност. За предотвратяване на падане терапевтът може да препоръча помощно средство за равновесие, например бастун, и начини за намаляване на риска.
Процедури за позициониране. При наличие на бенигнен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV), терапевтът може да извърши процедура (репозициониране на каналите), която изчиства частиците от вътрешното ухо и ги разполага в друга област на ухото. Процедурата включва маневриране на позицията на главата.
Промени в хранителния режим и начина на живот. При наличие на болест на Мениер или мигрена, често се предлагат промени в начина на хранене, които могат да облекчат симптомите. Може да се наложи ограничаване на приема на сол и избягване на други отключващи фактори като кофеин, алкохол и някои хранителни съставки. При наличие на постурална хипотония може да се наложи прием на повече течности или носене на компресивни чорапи.
Лекарства. Ако пациентът има тежко вертиго, което продължава с часове или дни, може да му бъдат предписани лекарства, които да контролират световъртежа и повръщането.
Хирургия. Ако пациентът има болест на Мениер или акустична неврома, лекуващят лекар може да препоръча операция. Стереотактичната радиохирургия може да бъде вариант за някои хора с акустична неврома. Тази процедура доставя радиация точно до тумора и не изисква разрез.
Полипи на матката
Полипите на матката са образувания, прикрепени към вътрешната стена на матката, които се разпрострат в нея. Известни също като ендометриални полипи, те се образуват в резултат на прекомерно разрастване на клетките в лигавицата на матката (ендометриума). Обикновено са неракови (доброкачествени), въпреки че някои от тях могат да бъдат ракови или да се превърнат в рак (предракови полипи).
Размерът на полипите на матката варира от няколко милиметра – не по-големи от сусамово зърно, до няколко сантиметра – с размер на топка за голф или по-големи. Те се прикрепят към стената на матката чрез голяма основа или тънко стебло.
Може да има един или много маточни полипи. Обикновено те остават в матката, но могат да се промъкнат през шийката във влагалището. Срещат се най-често при жени, които преминават през или са приключили менопаузата. Могат да се появят и при и по-млади.
Признаците и симптомите на маточните полипи включват:
- Вагинално кървене след менопаузата
- Кървене между менструациите
- Чести, непредсказуеми менструации, чиято продължителност и тежест варират
- Много тежки менструации
- Безплодие
При някои хора има само леко кървене или зацапване; при други няма симптоми.
Кога трябва да се потърси лекар?
Медицинска помощ трябва да се потърси при:
- Вагинално кървене след менопауза
- Кървене между менструациите
- Нередовно менструално кървене
Причини
Хормоналните фактори изглежда играят роля. Полипите на матката са естроген-чувствителни, което означава, че те растат в отговор на естрогена в организма.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на маточни полипи включват:
- Перименопауза или постменопауза
- Затлъстяване
- Прием на тамоксифен – лекарствена терапия за рак на гърдата
- Прием на хормонална терапия за симптомите на менопаузата
Признаците и симптомите на маточните полипи включват:
- Вагинално кървене след менопаузата
- Кървене между менструациите
- Чести, непредсказуеми менструации, чиято продължителност и тежест варират
- Много тежки менструации
- Безплодие
При някои хора има само леко кървене или зацапване; при други няма симптоми.
Кога трябва да се потърси лекар?
Медицинска помощ трябва да се потърси при:
- Вагинално кървене след менопауза
- Кървене между менструациите
- Нередовно менструално кървене
Причини
Хормоналните фактори изглежда играят роля. Полипите на матката са естроген-чувствителни, което означава, че те растат в отговор на естрогена в организма.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на маточни полипи включват:
- Перименопауза или постменопауза
- Затлъстяване
- Прием на тамоксифен – лекарствена терапия за рак на гърдата
- Прием на хормонална терапия за симптомите на менопаузата
Следните изследвания могат да се използват за диагностициране на полипи на матката:
- Трансвагинален ултразвук. Тънко устройство, наподобяващо пръчица, поставено във влагалището, излъчва звукови вълни и създава изображение на матката, включително на вътрешността ѝ. Може да има ясно изразен полип или да се наблюдава зона на удебелена ендометриална тъкан.
Свързана с това процедура, известна като хистеросонография и наричана още сонохистерография, включва инжектиране на солена вода (физиологичен разтвор) в матката през малка тръбичка, поставена през влагалището в шийката на матката. Соленият разтвор разширява матката, което дава възможност за по-ясна видимост на вътрешността ѝ по време на ултразвуковото изследване.
- Хистероскопия. Това включва поставяне на тънък, гъвкав, осветен телескоп (хистероскоп) през влагалището и шийката на матката в матката. Хистероскопията позволява да се огледа вътрешността на матката.
- Ендометриална биопсия. С помощта на смукателен катетър от матката се взема проба за лабораторно изследване. Ендометриалната биопсия може да потвърди наличието на полипи на матката, но е възможно и да пропусне полипа.
Повечето маточни полипи са доброкачествени. Това означава, че те не са ракови. Някои предракови изменения на матката, наречени ендометриална хиперплазия, или рак на матката обаче се появяват като полипи на матката. Тъканна проба от отстранения полип се анализира за признаци на рак.
Лечение
Лечението на маточните полипи може да включва:
- Изчакване с наблюдение. Малките полипи без симптоми могат да изчезнат от само себе си. Лечението на малки полипи не е необходимо за тези, които не са изложени на риск от рак на матката.
- Лекарства. Някои хормонални лекарства, включително прогестини и агонисти на гонадотропин-освобождаващия хормон, могат да намалят симптомите на полипа. Приемът на такива лекарства обаче в най-добрия случай обикновено е краткосрочно решение – симптомите много често се появяват отново, след като се спре лекарството.
- Хирургично отстраняване. По време на хистероскопия инструментите, поставени през устройството, използвано за виждане на вътрешността на матката (хистероскоп), дават възможност за отстраняване на полипи. Отстраненият полип вероятно ще бъде изпратен в лаборатория за изследване.
Ако полипът на матката съдържа ракови клетки, лекуващия лекар определя следващите стъпки.
В редки случаи полипите на матката могат да се появят отново. Ако това се случи, те се нуждаят от допълнително лечение.
Пърхот
Пърхотът е често срещано заболяване, при което кожата на скалпа се лющи. То не е заразно или сериозно, но може да е смущаващо и трудно за лечение.
Лекият пърхот може да се лекува с нежен ежедневен шампоан. Ако той не помогне, се препоръчва употреба на медикаментозен шампоан. Възможно е симптомите да се върнат след време.
Пърхотът е лека форма на себореен дерматит.
Признаците и симптомите на пърхота може да включват:
Кожни люспи по скалпа, косата, веждите, брадата или мустаците и раменете
Сърбеж на скалпа
Люспест, обложен скалп при бебета
Признаците и симптомите може да бъдат по-силни при стрес и обикновео се обострят през студените и сухи сезони.
Кога трябва да се потърси лекар?
Повечето хора не се нуждаят от лекарска помощ. Ако състоянието не се подобрява при редовна употреба на шампоан против пърхот, е добре да се направи консултация с дерматолог.
Лекарят често може да диагностицира пърхота само като погледне косата и скалпа.
Сърбежът и лющенето на пърхота почти винаги може да бъдат овладени. При лек пърхот се препоръчва първо да се опита редовно почистване с нежен шампоан, за да се намали натрупването на мазнини и кожни клетки. Ако това не помогне, може да се пробва медикаментозен шампоан против пърхот. Някои хора може да понасят използването на медикаментозен шампоан два до три пъти седмично, като при необходимост се използва и редовен шампоан в други дни. Хората с по-суха коса биха имали полза от по-рядко измиване с шампоан и от хидратиращ балсам за коса или скалп.
Продуктите за коса и скалп, както медикаментозни, така и немедикаментозни, се предлагат под формата на разтвори, пяна, гелове, спрейове, мехлеми и масла. Възможно е да се наложи да се пробва повече от един продукт, за да се открие най-добре работещата за конкретния човек грижа. Вероятно ще е наложително продължително или многократно третиране.
Ако се появи сърбеж или парене от някой продукт, трябва да се спре употребата му. Ако се развиете алергична реакция – например обрив, уртикария или затруднено дишане – незабавно трябва да се потърси медицинска помощ.
Шампоаните против пърхот се класифицират според лекарствата, които съдържат. Някои от тях се предлагат в по-силни формулировки по лекарско предписание.
Шампоани с пиритион цинк (DermaZinc, Head & Shoulders, други). Те съдържат антибактериалния и противогъбичен агент цинков пиритион.
Шампоани на основата на катран (Neutrogena T/Gel, Scalp 18 Coal Tar Shampoo, други). Въглищният катран забавя скоростта, с която кожните клетки на скалпа умират и се лющят. При светла коса този тип шампоан може да причини обезцветяване. Той също така може да направи скалпа по-чувствителен към слънчевата светлина.
Шампоани, съдържащи салицилова киселина (Jason Dandruff Relief Treatment Shampoo, Baker P&S, други). Тези продукти помагат за премахване на лющенето.
Шампоани със селениев сулфид (Head & Shoulders Intensive, Selsun Blue, други). Те съдържат противогъбично средство. Тези продукти трябва да се използват според указанията и главата да се изплаква добре след измиване с шампоан, тъй като те могат да обезцветят косата и скалпа.
Шампоани с кетоконазол (Nizoral Anti-Dandruff). Този шампоан има за цел да унищожи гъбичките, причиняващи пърхот, които живеят по скалпа.
Шампоани с флуоцинолон (Capex, Derma-Smoothe/FS, други). Тези продукти съдържат кортикостероид, който помага за овладяване на сърбежа, лющенето и дразненето.
Ако един вид шампоан действа за известно време, а след това сякаш губи ефективността си, добре е да се опита редуване на два вида шампоани против пърхот. След като пърхотът бъде овладян, е препоръчително лекарственият шампоан да се използва по-рядко за поддържане и превенция.
Важно е да се четат и спазват указанията на опаковката. Някои продукти трябва да се оставят на главата за няколко минути, докато други трябва да се изплакнат бързо.
Ако в продължение на няколко седмици е използван редовно медикаментозен шампоан и пърхотът не изчезва, трябва са потърси дерматолог.
Приложение за смартфон разпознава ранни симптоми на инсулт
ПОДЗАГЛАВИЕ: Пациентите, на които се окаже помощ в рамките на 90 минути, са с три пъти по-големи шансове да се възстановят с малка или никаква инвалидност
- Ново приложение за смартфони, наречено FAST.AI, може да разпознае често срещани симптоми на инсулт още в момента на възникването им.
- Предварителните изследвания показват, че приложението може да бъде толкова точно в диагностицирането на инсулт, колкото и неврологът.
- Ранното разпознаване на симптомите на инсулта може да допринесе за по-навременно лечение, което да сведе до минимум дългосрочните последици от инсулта и да подобри шансовете за пълно възстановяване.
- Съосновател на фирмата, създала приложението, е д-р Радослав И. Райчев – клиничен професор по неврология и съдов невролог в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
- Приложението е тествано в 4 големи болници в България в продължение на една година
Ново приложение за смартфони, наречено FAST.AI, може да разпознае общите симптоми на инсулт в реално време и да сигнализира да се потърси незабавно спешна помощ. Бързата реакция е от изключително значение при това състояние. Пациентите с инсулт, на които е оказано лечение в рамките на 90 минути от първите симптоми, са с три пъти по-големи шансове да се възстановят с малка или никаква инвалидност в сравнение с тези, които са получили лечение след 90-тата минута от началото на симптомите, сочат изследванията.
Приложението е собственост на Neuronics Medical, чийто съосновател е д-р
Радослав И. Райчев – клиничен професор по неврология и съдов невролог в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. То беше представено на междунароната ежегодна конференция на на Американската асоциация за инсулти, която се проведе през февруари онлайн и присъствено в Далас, Тексас. Форумът е водеща световна среща на изследователи и лекари, посветена на науката за инсулта и мозъчното здраве.
Приложението е все още на ниво предварителни изследвания и не е достъпно до широката публика. Резултатите от досегашните изпитания, които са проведени в няколко болници в България, обаче са много обещаващи. Според учените FAST.AI може да помогне на засегнатите и на хората, които се грижат да тях, да разпознаят симптомите в реално време и да реагират незабавно.
Инсултите са на второ място като причина за смъртност в световен мащаб и водеща причина за сериозна инвалидизация, сочат данните на Американската асоциация за инсулти. Според американската асоциация по сърдечно здраве около 85% от всички инсулти в САЩ са исхемични. Те се причиняват от съсирек в кръвоносен съд, който блокира притока на кръв към мозъка.
FAST.AI е напълно автоматизирано приложение за смартфони за откриване на тежък инсулт. То използва машинни алгоритми за разпознаване на лицева асиметрия (увисване на мускулите на лицето), слабост на ръцете и промени в говора – все често срещани симптоми на инсулт.
Приложението използва: видеозапис на лицето на пациента и следи за 68 ориентировъчни точки по него; сензори, които измерват движението и ориентацията на ръката; гласови записи, които откриват промени в речта. Информацията от всеки тест се изпраща на сървър с база данни за анализ.
Изследователите са валидирали работата на FAST.AI, като са тествали близо 270 пациенти с диагноза остър инсулт (41% жени; средна възраст 71 години) в рамките на 72 часа от постъпването им в болница в четири големи центъра за инсулти – УМБАЛ „Света Анна““ в София, УМБАЛ Хасково, УМБАЛ „Пълмед“ в Пловдив и УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. Изследването се е провело от юли 2021 г. до юли 2022 г. Невролозите, които са преглеждали
приложението, след което са сравнявали резултатите от FAST.AI със своите клинични впечатления.
В резултат на анализа е установено:
- Приложението за смартфон точно открива свързаната с инсулт лицева асиметрия при почти 100% от пациентите.
- Приложението точно е открило слабост на ръцете в повече от две трети от случаите.
- Макар че модулът за неясна реч все още не е напълно валидиран и тестван, предварителните анализи потвърждават, че според изследователите той може да бъде в състояние надеждно да открива неясна реч.
Специалистите отбелязват, че в рамките на три часа от началото на симптомите (до четири часа и половина при определени пациенти, които отговарят на условията) трябва да бъде даден медикамент за разбиване на съсиреци. Колкото по-бързо се приложи лечението, толкова по-голяма е вероятността за по-добро възстановяване. Според Американската асоциация за инсулти, подразделение на Американската сърдечна асоциация, всяка минута, в която инсултът не се лекува, умират средно 1,9 милиона мозъчни клетки. Предишни изследвания са установили, че пациентите с инсулт, на които е оказано лечение в рамките на 90 минути от първите симптоми, са с три пъти по-големи шансове да се възстановят с малка или никаква инвалидност в сравнение с тези, които са получили лечение повече от 90 минути след началото на симптомите.
„Много пациенти с инсулт не успяват да стигнат навреме до болницата за лечение, което да разбие съсирека, и това е една от причините, поради които е жизненоважно да се разпознаят симптомите на инсулта и да се позвъни веднага на „Спешна помощ“, казва авторът на изследването д-р Радослав И. Райчев. „Тези ранни резултати потвърждават, че приложението надеждно идентифицира симптомите на остър инсулт толкова точно, колкото и невролог. Теще помогнат за подобряване на точността на приложението при откриване на признаци и симптоми на инсулт“, допълва той.
Ограничение на проучването е, че невролозите (а не лицата, членовете на семейството или болногледачите) са провеждали прегледите и са обучавали пациентите как да използват приложението.
Експертът на Американската асоциация по инсулти д-р Даниел Т. Лакланд, който е и професор и директор на Отдела за транслационни невронауки и проучвания на населението в катедрата по неврология в Медицинския университет на Южна Каролина в Чарлстън, Южна Каролина, приветства изследването. Той го определи като „обещаващ инструмент за справяне с голямо здравно предизвикателство – как да се подтикнат хората със симптоми на инсулт да потърсят помощ в кратък период от време“.
„Това изследване описва валидиран подход за лесна оценка на признаците на инсулт и подтикване към търсене на помощ. Приложението може да помогне на хората да оценят признаците на инсулт, без да е необходимо да си припомнят предупредителните признаци“, казва Лакланд, който не е участвал в проучването.
Съавтори на изследването за новото приложение са д-р Джефри Л. Савър, д-р Дейвид С. Либескинд, Светлин Пенков Ph.D, Даниел Ангелов Ph.D, Красимир Стоев, Тодор Тодоров, д-р Теодора Сакеларова, д-р Добринка Калпачка, д-р Христиана Пельова, д-р Ростислава Русева, д-р Светлана Велчева, д-р Емануела Костадинова, д-р Денислав Димов, д-р Анна Коларова, д-р Теодора Манолова, д-р Филип Алексиев, д-р Иван Миланов.
Приложението е собственост на Neuronics Medical, чийто съосновател е д-р Райчев. Проучването е финансирано от Boehringer Ingelheim по програма за безвъзмездна помощ на научни изследвания. Българското дружество по неврология също е помогнало за организацията на проучването. Д-р Иван Миланов, който е старши автор на изследването, е председател на Българското дружество по неврология.
пациентите, са тествали
Пъпна (умбиликална) херния
Пъпната (умбиликална) херния се появява, когато част от червата преминат през отвора в коремните мускули близо до пъпа. Тя е често срещана и обикновено е безвредна. Среща се най-често при бебета, но може да засегне и възрастни.
При кърмачетата пъпната херния може да се прояви особено ясно, когато те плачат, което води до изпъкване на пъпа. Това е класически признак на пъпна херния.
Детските пъпни хернии често се затварят сами през първите две години от живота, но някои остават отворени до петата година или дори по-дълго. По-вероятно е тези, които се появяват в зряла възраст, да се нуждаят от хирургично отстраняване.
Пъпната херния създава мека издутина в близост до пъпа. При бебета тя може да се вижда само когато плачат, кашлят или се напъват.
Обикновено пъпната херния при децата е безболезнена. Пъпните хернии, които се появяват в зряла възраст, могат да причинят дискомфорт в корема.
Кога трябва да се потърси лекар?
При подозрение, че бебето има пъпна херния, трябва да се говори с лекар. Спешна медицинска помощ е наложителна, ако бебето има пъпна херния и:
- изглежда, че изпитва болка
- започне да повръща
- има чувствителност, подуване или промяна в цвета на мястото на хернията
Подобни са указанията и за възрастните. Ако се появи подутина близо до пъпа, трябва да се направи консултация с лекар. Спешна помощ се налага, ако издутината стане болезнена или чувствителна. Бързото диагностициране и лечение може да помогне за предотвратяване на усложнения.
Причини
По време на бременността пъпната връв преминава през малък отвор в коремните мускули на бебето. Обикновено отворът се затваря непосредствено след раждането. Ако мускулите не се съединят напълно в средната линия на коремната стена, при раждането или по-късно в живота може да се появи пъпна херния.
При възрастните за появата на пъпна херния допринася твърде големото налягане в коремната област. Причините за повишено налягане в коремната област включват:
- Затлъстяване
- Многоплодна бременност
- Течност в коремната кухина
- Предишна коремна операция
- Дългосрочна перитонеална диализа за лечение на бъбречна недостатъчност
Рискови фактори
Пъпните хернии се срещат най-често при бебета, особено при недоносените и тези с ниско тегло при раждане. Състоянието засяга еднакво момчетата и момичетата.
При възрастните наднорменото тегло или многоплодната бременност могат да увеличат риска от развитие на пъпна херния. Този вид херния е по-често срещан при жените.
Пъпната херния се диагностицира по време на физически преглед. Понякога се използват образни изследвания – като ултразвук на корема, или компютърна томография – за скрининг на усложнения.
Повечето пъпни хернии при бебетата се затварят сами до навършване на 1 или 2 години. Лекарят може дори да успее да изтласка издутината обратно в корема по време на физически преглед. Специалистите препоръчват да не се правят опити за прилагане на този прийом в домашни условия.
Въпреки че някои хора твърдят, че хернията може да се оправи чрез залепване на монета върху издутината, експертите категорично съветват това да не се пробва. Поставянето на лента или предмет върху издутината не помага и под лентата може да се натрупат микроби, които да причинят инфекция.
При децата операция обикновено се прави при пъпни хернии, които:
- са болезнени
- са малко по-големи от 1 до 2 сантиметра в диаметър
- са големи и не намаляват размера си през първите две години от живота
- не изчезват до 5-годишна възраст
- се заклещват или блокират червата
При възрастните обикновено се препоръчва операция, за да се избегнат възможни усложнения, особено ако пъпната херния се уголеми или стане болезнена.
По време на операцията се прави малък разрез в близост до пъпа. Хернираната тъкан се връща в коремната кухина, а отворът в коремната стена се зашива. При възрастни хирурзите често използват мрежа, за да укрепят коремната стена.
Парализа на Бел
Парализата на Бел е състояние, което причинява внезапна слабост на мускулите от едната страна на лицето. В повечето случаи слабостта е временна и значително се подобрява в продължение на седмици. Тя кара половината от лицето да изглежда отпусната. Усмивките са само от едната страна на устата, а окото от засегнатата страна се съпротивлява да се затвори.
Парализата на Бел е известна и като остра периферна лицева парализа с неизвестна причина. Тя може да се появи на всяка възраст. Точната причина е неизвестна. Експертите смятат, че се дължи на подуване и възпаление на нерва, който контролира мускулите от едната страна на лицето. Възможно е да е причинена от реакция, която се появява след вирусна инфекция.
Симптомите обикновено започват да се подобряват в рамките на няколко седмици, като пълното възстановяване настъпва след около шест месеца. Малък брой хора продължават да имат някои симптоми на парализата на Бел през целия си живот. В редки случаи състоянието се проявява повече от веднъж.
Признаците и симптомите на парализа на Бел се появяват внезапно и могат да включват:
- Бърза поява на лека слабост до пълна парализа от едната страна на лицето – в рамките на часове до дни
- Отпускане на лицето и затруднения в мимическите изрази, като например затваряне на очите или усмивка
- Слюноотделяне
- Болка около челюстта, във или зад ухото от засегнатата страна
- Повишена чувствителност към звук от засегнатата страна
- Главоболие
- Загуба на вкус
- Промени в количеството на отделяните сълзи и слюнка
В редки случаи парализата на Бел може да засегне нервите и от двете страни на лицето.
Кога трябва да се потърси лекар?
Незабавно трябва да се потърси медицинска помощ, ако се появи какъвто и да е вид парализа, защото е възможно да се касае за инсулт. Парализата на Бел не се причинява от инсулт, но може да предизвика подобни симптоми.
При лицева слабост или увисване на лицето трябва да се потърси лекар, за да се установи причина за заболяването и неговата тежест.
Причини
Въпреки че точната причина за появата на парализата на Бел не е ясна, тя често е свързана с вирусна инфекция. С нея се смята, че имат връзка вируси, които причиняват:
- Студени рани и генитален херпес (херпес симплекс)
- Варицела и херпес зостер (херпес зостер)
- Инфекциозна мононуклеоза (Епщайн-Бар)
- Цитомегаловирусни инфекции
- Респираторни заболявания (аденовирус)
- Рубеола (немска морбили)
- Заушка (вирус на паротит)
- Грип (influenza B)
- Болест ръка-крак-уста (коксакивирус)
Нервът, който контролира лицевите мускули, преминава през тесен коридор от кости по пътя си към лицето. При парализа на Бел този нерв се възпалява и подува – обикновено във връзка с вирусна инфекция. Освен върху лицевите мускули нервът влияе и върху сълзите, слюнката, вкуса и малка кост в средата на ухото.
Няма специфичен тест за парализа на Бел. Лекарят преглежда лицето и кара пациента да движи лицевите си мускули, като затваря очи, повдига вежди, показва зъби, мръщи се и др.
Други състояния – като инсулт, инфекции, лаймска болест, възпалителни състояния и тумори, могат да причинят слабост на лицевите мускули, която имитира парализа на Бел. Ако причината за симптомите не е ясна, лекарят може да препоръча други изследвания, включително:
- Електромиография (ЕМГ). Този тест може да потвърди наличието на увреждане на нерва и да определи неговата тежест. ЕМГ измерва електрическата активност на даден мускул в отговор на стимулация. Тя също така измерва естеството и скоростта на провеждане на електрическите импулси по нерва.
- Образна диагностика. Понякога може да се наложи да се направи ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или компютърна томография (КТ), за да се изключат други възможни източници на натиск върху лицевия нерв, като например тумор или фрактура на черепа.
- Кръвни изследвания. Няма кръвен тест за парализа на Бел. Кръвните тестове обаче могат да се използват за изключване на лаймска болест и други инфекции.
Повечето хора с парализа на Бел се възстановяват напълно – със или без лечение. Не съществува универсално лечение на парализата на Бел, но лекарят може да предложи лекарства или физиотерапия, които да ускорят възстановяването. Хирургията рядко е вариант за това състояние.
Тъй като окото от засегнатата страна не се затваря, важно е да се вземат мерки за неговото предпазване и грижа. Използването на лубрикиращи капки през деня и мехлем през нощта помога то да се поддържа влажно. Носенето на очила през деня и лепенка за очи през нощта може да го предпази от убождане или одраскване. При тежки случаи на парализа на Бел може да се наложи наблюдение от очен лекар.
Лекарства
Често използваните лекарства за лечение на парализа на Бел включват:
- Кортикостероиди, като преднизон. Те са мощни противовъзпалителни средства. Ако тези медикаменти успеят да намалят отока на лицевия нерв, той ще се вмести по-удобно в костния коридор, който го заобикаля. Кортикостероидите могат да подействат най-добре, ако се започнат в рамките на няколко дни от началото на симптомите. Стероидите, започнати рано, подобряват вероятността за пълно възстановяване.
- Антивирусни лекарства. Ролята на антивирусните лекарства остава неустановена. Те сами по себе си не са показали полза в сравнение с плацебо. Антивирусни препарати, добавени към стероиди, могат да бъдат от полза за някои хора с парализа на Бел, но това все още не е доказано.
Въпреки това при хора с тежка лицева парализа понякога се прилага антивирусно лекарство, като валацикловир (Valtrex) или ацикловир (Zovirax), в комбинация с преднизон.
Физиотерапия
Парализираните мускули могат да се свият и съкратят, което може да е постоянно. Физиотерапевт може да покаже масаж и упражнения, за да се предотврати това.
Хирургия
В миналото за облекчаване на натиска върху лицевия нерв се е използвала декомпресионна операция чрез отваряне на костния проход, през който преминава нервът. Днес декомпресионната хирургия не се препоръчва. Възможните рискове, свързани с тази операция, са увреждане на лицевия нерв и трайна загуба на слуха.
В редки случаи може да се наложи пластична операция за отстраняване на трайни проблеми с лицевия нерв. Хирургията за реанимация на лицевия нерв помага лицето да изглежда по-равномерно и може да възстанови движенията му. Примерите за този вид хирургия включват повдигане на вежди, повдигане на клепачи, лицеви импланти и присаждане на нерви. Някои процедури, като например повдигане на вежди, може да се наложи да бъдат повторени след няколко години.
Пъпна (умбиликална) херния
Пъпната (умбиликална) херния се появява, когато част от червата преминат през отвора в коремните мускули близо до пъпа. Тя е често срещана и обикновено е безвредна. Среща се най-често при бебета, но може да засегне и възрастни.
При кърмачетата пъпната херния може да се прояви особено ясно, когато те плачат, което води до изпъкване на пъпа. Това е класически признак на пъпна херния.
Детските пъпни хернии често се затварят сами през първите две години от живота, но някои остават отворени до петата година или дори по-дълго. По-вероятно е тези, които се появяват в зряла възраст, да се нуждаят от хирургично отстраняване.
Пъпната херния създава мека издутина в близост до пъпа. При бебета тя може да се вижда само когато плачат, кашлят или се напъват.
Обикновено пъпната херния при децата е безболезнена. Пъпните хернии, които се появяват в зряла възраст, могат да причинят дискомфорт в корема.
Кога трябва да се потърси лекар?
При подозрение, че бебето има пъпна херния, трябва да се говори с лекар. Спешна медицинска помощ е наложителна, ако бебето има пъпна херния и:
- изглежда, че изпитва болка
- започне да повръща
- има чувствителност, подуване или промяна в цвета на мястото на хернията
Подобни са указанията и за възрастните. Ако се появи подутина близо до пъпа, трябва да се направи консултация с лекар. Спешна помощ се налага, ако издутината стане болезнена или чувствителна. Бързото диагностициране и лечение може да помогне за предотвратяване на усложнения.
Причини
По време на бременността пъпната връв преминава през малък отвор в коремните мускули на бебето. Обикновено отворът се затваря непосредствено след раждането. Ако мускулите не се съединят напълно в средната линия на коремната стена, при раждането или по-късно в живота може да се появи пъпна херния.
При възрастните за появата на пъпна херния допринася твърде големото налягане в коремната област. Причините за повишено налягане в коремната област включват:
- Затлъстяване
- Многоплодна бременност
- Течност в коремната кухина
- Предишна коремна операция
- Дългосрочна перитонеална диализа за лечение на бъбречна недостатъчност
Рискови фактори
Пъпните хернии се срещат най-често при бебета, особено при недоносените и тези с ниско тегло при раждане. Състоянието засяга еднакво момчетата и момичетата.
При възрастните наднорменото тегло или многоплодната бременност могат да увеличат риска от развитие на пъпна херния. Този вид херния е по-често срещан при жените.
Пъпната херния се диагностицира по време на физически преглед. Понякога се използват образни изследвания – като ултразвук на корема, или компютърна томография – за скрининг на усложнения.
Повечето пъпни хернии при бебетата се затварят сами до навършване на 1 или 2 години. Лекарят може дори да успее да изтласка издутината обратно в корема по време на физически преглед. Специалистите препоръчват да не се правят опити за прилагане на този прийом в домашни условия.
Въпреки че някои хора твърдят, че хернията може да се оправи чрез залепване на монета върху издутината, експертите категорично съветват това да не се пробва. Поставянето на лента или предмет върху издутината не помага и под лентата може да се натрупат микроби, които да причинят инфекция.
При децата операция обикновено се прави при пъпни хернии, които:
- са болезнени
- са малко по-големи от 1 до 2 сантиметра в диаметър
- са големи и не намаляват размера си през първите две години от живота
- не изчезват до 5-годишна възраст
- се заклещват или блокират червата
При възрастните обикновено се препоръчва операция, за да се избегнат възможни усложнения, особено ако пъпната херния се уголеми или стане болезнена.
По време на операцията се прави малък разрез в близост до пъпа. Хернираната тъкан се връща в коремната кухина, а отворът в коремната стена се зашива. При възрастни хирурзите често използват мрежа, за да укрепят коремната стена.
Перниоза
Перниозата е състояние, което причинява възпалени подути участъци и мехури по ръцете и краката. То се предизвиква от излагане на влажен въздух, който е студен, но не и вледеняващ. Симптомите могат да се проявят няколко часа след престоя на студено.
Състоянието може да се предотврати, като се ограничи престоят на ниски температури, обличат се топли дрехи и се покрива откритата кожа. Ако все пак се получи, поддържането на кожата топла и суха може да помогне за облекчаване на симптомите.
Перниозата обикновено отшумява за 2 или 3 седмици, особено ако времето се затопли. Симптомите могат да се проявяват всеки студен сезон в продължение на години.
Състоянието обикновено не води до трайни увреждания.
Симптомите на перниоза включват:
- Малки, сърбящи участъци по кожата, често по краката или ръцете
- Рани или мехури
- Подуване
- Болка или парене
- Промяна в цвета на кожата
- Точната причина за появата на перниоза е неизвестна. Възможно е това да е необичайна реакция на тялото към излагане на студ, последвано от повторно затопляне. Повторното затопляне на студената кожа може да накара малките кръвоносни съдове под кожата да се разширят по-бързо, отколкото близките по-големи кръвоносни съдове могат да поемат.
Медицинска помощ трябва да се потърси при:
- Симптоми, които са продължителни или изчезват, а след това се появяват отново
- Съмнение за инфекция
- Симптоми, които не се подобряват след двуседмични грижи в домашни условия
- Симптоми, които продължават през топлия сезон
- Съмнение за излагане на минусови температури, тъй като е възможно измръзване
За да постави диагноза, лекарят ще огледа засегнатата кожа и ще разговаря с пациента за симптомите и за скорошно излагане на студ. Той трябва да бъде уведомен, ако е възможно да е имало излагане на минусови температури, тъй като не е изключено да става дума за измръзване.
За да се изключат други състояния, може да се наложи да се направят кръвни изследвания. Лекарят може също така да вземе малка проба от засегнатата кожа, която да се изследва под микроскоп в лаборатория. Това изследване се нарича кожна биопсия.
Перниозата може да се третира в домашни условия с мерки за самопомощ, включително като се поддържат ръцете и краката топли и сухи. Ако симптомите не отшумят със самолечение, лекарят може да предложи лекарства, включително:
– Кортикостероид за локално приложение. Ако симптомите включват рани, прилагането на кортикостероид, като например триамцинолон (Triamcinolone) 0,1% крем, може да помогне за изчистването им.
– Лекарство за кръвно налягане. При симптоми, които не реагират на друго лечение, може да бъде предписан медикамент за кръвно налягане, като нифедипин (Procardia). Това е вид блокер на калциевите канали, който лекува перниоза, като подобрява притока на кръв.
Плоски стъпала
Плоските стъпала са често срещано състояние, при което сводовете от вътрешната страна на стъпалата се изравняват при натиск върху тях. Когато хората с това състояние се изправят, стъпалата им сочат навън, а целите ходила падат и докосват пода.
Плоскостъпието може да се появи, когато сводовете не се развият в детството. То може да се развие и на по-късен етап от живота след травма или от обикновеното износване, причинено от възрастта.
Обикновено плоскостъпието е безболезнено. Ако няма болка, не е необходимо лечение. Ако обаче състоянието причинява болка и ограничава това, което човек иска да прави, може да се наложи преглед при специалист.
Плоското стъпало не е необичайно при бебетата и малките деца, тъй като сводът на стъпалото все още не е развит. При повечето хора сводовете се развиват през детството, но при някои те никога не се развиват. Хората без сводове могат да имат или да нямат проблеми.
Някои деца имат гъвкаво плоско стъпало, при което сводът е видим, когато детето седи или стои на пръсти, но изчезва, когато детето се изправи. Повечето деца израстват без проблеми с гъвкавото плоско стъпало.
Хората без плоскостъпие също могат да развият това състояние. Арката може да се срине внезапно след нараняване. Сривът може да настъпи и след години в резултат на износване. С течение на времето сухожилието, което минава по вътрешната страна на глезена и помага за поддържането на свода, може да отслабне или да се скъса. С увеличаването на тежестта може да се развие артрит в стъпалото.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от плоскостъпие, включват:
- Затлъстяване
- Наранявания на стъпалото или глезена
- Ревматоиден артрит
- Остаряване
- Диабет
Повечето хора нямат симптоми, свързани с плоскостъпието, но някои хора изпитват болки в краката, особено в областта на петата или свода. Болката може да се влоши при активност. По вътрешната страна на глезена може да се появи оток.
За да прегледа механиката на стъпалата, медицинският специалист ще огледа стъпалата отпред и отзад и ще помоли пациента да се изправи на пръсти. Той ще провери силата в глезените и ще открие основната област на болката. Начинът на износване на обувките също може да разкрие информация за стъпалата.
Тестове
Образните тестове, които могат да бъдат полезни за диагностициране на причината за болката в стъпалата, могат да включват:
- Рентгенови снимки. Обикновената рентгенова снимка използва малко количество радиация, за да създаде изображения на костите и ставите на стъпалата. Тя е особено полезна за оценка на подравняването и за откриване на артрит.
- Компютърна томография. Това изследване прави рентгенови снимки на стъпалото от различни ъгли и предоставя много повече подробности от стандартната рентгенова снимка.
- Ултразвук. Ултразвукът може да се използва при съмнение за увреждане на сухожилията. Той използва звукови вълни за получаване на подробни изображения на меките тъкани в тялото.
- Ядрено–магнитен резонанс. Използвайки радиовълни и силен магнит, магнитно-резонансният томограф предоставя отлични детайли както на костите, така и на меките тъкани.
Не е необходимо лечение на плоскостъпието, ако то не причинява болка.
Терапии
При болезнено плоскостъпие медицинският специалист може да предложи:
- Стелки за поддържане на свода (ортопедични устройства). Стелките за поддържане на свода, които могат да се закупят без рецепта, могат да помогнат за облекчаване на болката, причинена от плоскостъпието. Понякога се препоръчва те да бъдат изработени по поръчка. Те се оформят според контурите на стъпалата.
Стелките не лекуват плоскостъпието, но често намаляват симптомите.
- Упражнения за разтягане. Някои хора с плоскостъпие имат и скъсено ахилесово сухожилие. Упражненията за разтягане на това сухожилие могат да помогнат.
- Физиотерапия. Плоскостъпието може да допринесе за травми от претоварване при някои бегачи. Физиотерапевтът може да предложи упражнения за укрепване на мускулите и сухожилията на стъпалата и насоки за подобряване на походката.
Хирургия
Хирургия не се прави само за коригиране на плоскостъпието. Тя може да бъде вариант, когато пациентите имат болка, която продължава да ограничава техните дейности, след като са опитали нехирургично лечение. Хирургията може да възстанови проблемите с костите и сухожилията, които причиняват болката.
Парестетична мералгия (Meralgia paresthetica)
Парестетичната мералгия (Meralgia paresthetica), известна също като заклещване на латерален бедрен кожен нерв, е състояние, което се характеризира с изтръпване, мравучкане и пареща болка във външната част на бедрото.
Латералният феморален кожен нерв засяга само усещането и не влияе на способността да се използват мускулите на краката. При повечето хора той преминава безпроблемно през слабините до горната част на бедрото, но при парестетичната мералгия е притиснат (компресиран) – често под ингвиналната връзка, която минава покрай слабините от корема до горната част на бедрото.
Често срещани причини за тази компресия са фактори, които увеличават натиска върху слабините, включително:
- Тясно облекло – пантолони, корсети, колани
- Затлъстяване или увеличаване на теглото
- Носене на тежък колан за инструменти
- Бременност
- Натрупване на течности в корема, което води до повишено коремно налягане
- Фиброзна тъкан в близост до ингвиналната връзка, дължаща се на нараняване или минала операция
Увреждане на нервите, което може да се дължи на диабет, травма след операция или нараняване с предпазен колан след автомобилна катастрофа, например, също може да причини състоянието.
В повечето случаи можете да се постигне облекчение с прилагането на консервативни мерки, като например носене на по-свободни дрехи. При тежки случаи лечението може да включва лекарства за облекчаване на дискомфорта или, в редки случаи, операция.
Парестетичната мералгия може да причини следните симптоми, засягащи външната (латерална) част на бедрото:
- Мравучкане и изтръпване
- Пареща болка
- Намалена сензитивност
- Повишена чувствителност и болка дори при леко докосване
Тези симптоми обикновено се появяват от едната страна на тялото и могат да се засилят след ходене или ставане.
В повечето случаи лекарят може да постави диагнозата парестетична мералгия въз основа на анамнезата и физическия преглед. Той може да провери чувствителността на засегнатото бедро, да поиска пациентът да покаже къде точно е изтръпналата или болезнена област на бедрото. Възможно е да се направят допълнителни изследвания, включително тестове за сила и рефлекси, за да се изключат други причини за симптомите.
За да се изключат други състояния, като например проблем с нервното коренче или бедрена невропатия, лекарят може да препоръча:
- Образни изследвания. Въпреки че при парестетична мералгия не се виждат специфични изменения на рентгеновата, изображенията на тазобедрената и тазовата област могат да бъдат полезни за изключване на други състояния като причина за симптомите.
Компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс могат да бъдат назначени, ако лекарят подозира, че причина за болката може да е тумор.
- Електромиография. Този тест измерва електрическите разряди, произвеждани в мускулите, за да помогне за оценка и диагностициране на мускулни и нервни нарушения. Тънък иглен електрод се поставя в мускула, за да запише електрическата активност. Резултатите от това изследване са нормални при парестетична мералгия, но то може да бъде назначено, за да се изключат други нарушения, когато диагнозата не е ясна.
- Изследване на нервната проводимост. Върху кожата се поставят електроди тип „лепенка“, за да се стимулира нервът със слаб електрически импулс. Електрическият импулс помага за диагностициране на увредени нерви. Може да се извърши сравнение на латералния феморален кожен нерв от всяка страна. Това изследване може да се направи предимно за изключване на други причини за симптомите.
- Блокада на нерва. Облекчението на болката, постигнато от инжектиране на анестетик в бедрото, където латералният феморален кожен нерв влиза в него, може да потвърди наличието на парестетична мералгия. За насочване на иглата може да се използва ултразвуково изображение.
При повечето хора симптомите на парестетичната мералгия отшумяват за няколко месеца. Лечението е насочено към облекчаване на компресията на нервите.
Консервативни мерки
Консервативните мерки включват:
- Носене на по-свободно облекло
- Редуциране на наднорменото тегло
- Приемане на болкоуспокояващи без рецепта, като ацетаминофен или аспирин
Лекарства
Ако симптомите продължават повече от два месеца или болката е силна, лечението може да включва:
- Кортикостероидни инжекции. Инжекциите могат да намалят възпалението и временно да облекчат болката. Възможните странични ефекти включват инфекция на ставите, увреждане на нервите, болка и избеляване на кожата около мястото на инжектиране.
- Трициклични антидепресанти. Тези лекарства могат да облекчат болката. Страничните ефекти включват сънливост, сухота в устата, запек и нарушено сексуално функциониране.
- Габапентин (Gralise, Neurontin), фенитоин (Dilantin) или прегабалин (Lyrica). Тези лекарства против гърчове могат да помогнат за намаляване на болезнените симптоми. Страничните ефекти включват запек, гадене, замаяност, сънливост и замаяност.
Хирургия
В редки случаи се обмисля операция за декомпресиране на нерва. Тази възможност е само за хора с тежки и дълготрайни симптоми.
Психично заболяване
Психичните заболявания, наричани още психични разстройства, се отнасят до широк спектър от състояния, които засягат настроението, мисленето и поведението. Примери за психични заболявания са депресията, тревожните разстройства, шизофренията, хранителните разстройства и пристрастяването.
Много хора имат от време на време притеснения, свързани с психичното си здраве, но едно притеснение за психичното здраве се превръща в психично заболяване, когато продължаващите признаци и симптоми причиняват чест стрес и засягат способността за нормално функциониране.
Психичното заболяване може да направи човека нещастен и да предизвика проблеми в ежедневието му, например в училище, на работа или във взаимоотношенията с другите. В повечето случаи симптомите могат да бъдат овладяни с комбинация от лекарства и разговорна терапия (психотерапия).
Признаците и симптомите на психичното заболяване могат да варират в зависимост от разстройството, обстоятелствата и други фактори.Те могат да засегнат емоциите, мислите и поведението.
Примерите за признаци и симптоми включват:
- Чувство на тъга или потиснатост
- Объркано мислене или намалена способност за концентрация
- Прекомерни страхове или притеснения, или крайно чувство за вина
- Екстремни промени в настроението, включващи възходи и спадове
- Отдръпване от приятели и дейности
- Значителна умора, ниска енергия или проблеми със съня
- Откъсване от реалността (заблуди), параноя или халюцинации
- Неспособност за справяне с ежедневни проблеми или стрес
- Проблеми с разбирането на ситуациите и хората и отношението към тях
- Проблеми с употребата на алкохол или наркотици
- Значителни промени в хранителните навици
- Промени в сексуалното желание
- Прекомерен гняв, враждебност или насилие
- Мисли за самоубийство
Понякога симптомите на психично разстройство се проявяват като физически проблеми, като например болки в стомаха, гърба, главоболие или други необясними болки и страдания.
За да се определи диагнозата и да се провери за свързани усложнения, може да бъдат направени:
- Физически преглед. Лекарят ще се опита да изключи физически проблеми, които биха могли да причинят симптомите.
- Лабораторни изследвания. Те могат да включват например проверка на функцията на щитовидната жлеза или скрининг за алкохол и наркотици.
- Психологическа оценка. Лекар или специалист по психично здраве разпитва пациента за неговите симптоми, мисли, чувства и модели на поведение. Той може да поиска от него да попълни въпросник, който да му помогне да отговорите на тези въпроси.
Определяне на психичното заболяване
Понякога е трудно да се установи кое психично заболяване може да причинява симптоми и поставянето на точната диагноза може да отнеме време и усилия. Процесът обаче е важен, за да може да се определи подходящото лечение.
Определящите симптоми за всяко психично заболяване са подробно описани в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-5), публикуван от Американската психиатрична асоциация. Този наръчник се използва от специалистите по психично здраве за диагностициране на психичните състояния.
Класове психични заболявания
Основните класове психични заболявания са:
- Неврологични разстройства. Този клас обхваща широк спектър от проблеми, които обикновено започват в кърмаческа или детска възраст, често преди детето да започне да посещава начално училище. Примерите включват разстройство от аутистичния спектър, разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) и образователни смущения.
- Разстройства от спектъра на шизофренията и други психотични разстройства. Психотичните разстройства водят до откъсване от реалността – например халюцинации, заблуди и дезорганизирано мислене и реч. Най-забележителният пример е шизофренията, въпреки че и други класове разстройства могат да бъдат свързани с откъсване от реалността в определени моменти.
- Биполярни и свързани с тях разстройства. Този клас включва разстройства с редуващи се епизоди на мания (периоди на прекомерна активност, енергия и възбуда) и депресия.
- Депресивни разстройства. Те включват разстройства, които засягат начина, по който човек се чувства емоционално, например нивото на тъга и щастие, и могат да нарушат способността му да функционира. Примерите включват тежко депресивно разстройство и предменструално дисфорично разстройство.
- Тревожни разстройства. Тревожността е емоция, която се характеризира с очакване на бъдеща опасност или нещастие, както и с прекомерна притесненост. Тя може да включва поведение, насочено към избягване на ситуации, които предизвикват безпокойство. Този клас включва генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство и фобии.
- Обсесивно-компулсивни и свързани с тях разстройства. Тези разстройства включват притеснения или обсесии и повтарящи се мисли и действия. Примери за тях са обсесивно-компулсивно разстройство, разстройство на трупането на вещи и разстройство на скубането на косата (трихотиломания).
- Разстройства, свързани с травми и стресови фактори. Това са разстройства на адаптацията, при които човек има проблеми със справянето по време на или след стресиращо житейско събитие. Примери за това са посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) и острото стресово разстройство.
- Дисоциативни разстройства. Това са разстройства, при които усещането за собственото аз е нарушено, като например дисоциативното разстройство на идентичността и дисоциативната амнезия.
- Соматични симптоми и свързани с тях разстройства. Човек с някое от тези разстройства може да има физически симптоми, които причиняват голямо емоционално страдание и проблеми с функционирането. Може да има или да няма друго диагностицирано медицинско състояние, свързано с тези симптоми, но реакцията към симптомите не е нормална. Нарушенията включват разстройство със соматични симптоми, болестно тревожно разстройство и фиктивно разстройство.
- Хранителните разстройства. Тези разстройства включват нарушения, които оказват влияние върху хранителните навици и здравето, като например анорексия нервоза и разстройство с преяждане.
- Елиминационни разстройства. Тези разстройства са свързани с неправилно елиминиране на урина или изпражнения по невнимание или нарочно. Пример за това е напикаването (енуреза).
- Разстройства на съня и бодърстването. Това са разстройства на съня, които са достатъчно тежки, за да изискват клинично внимание, като безсъние, сънна апнея и синдром на неспокойните крака.
- Сексуални дисфункции. Те включват нарушения на сексуалната реакция, като преждевременна еякулация и женско оргазмено разстройство.
- Полова дисфория. Това се отнася до дистрес, който съпътства заявеното желание на дадено лице да бъде от друг пол.
- Нарушения на поведението, на контрола на импулсите и на поведението. Тези разстройства включват проблеми с емоционалния и поведенческия самоконтрол, като клептомания или интермитентно експлозивно разстройство.
- Разстройства, свързани с прием на вещества и пристрастяване. Те включват проблеми, свързани с прекомерната употреба на алкохол, кофеин, тютюн и наркотици. Този клас включва и хазартните разстройства.
- Неврокогнитивни разстройства. Неврокогнитивните разстройства засягат способността за мислене и разсъждение. Тези, в повечето случаи придобити, а не свързани с развитието, когнитивни проблеми включват делириум, както и неврокогнитивни нарушения, дължащи се на състояния или заболявания като травматично увреждане на мозъка или болест на Алцхаймер.
- Личностни разстройства. Личностното разстройство включва траен модел на емоционална нестабилност и нездравословно поведение, който причинява проблеми в живота и взаимоотношенията. Примерите за това са гранични, антисоциални и нарцистични личностни разстройства.
- Парафилни разстройства. Тези разстройства включват сексуален интерес, който причинява личен дистрес или увреждане или потенциална или действителна вреда на друго лице. Примери за това са разстройството на сексуалния садизъм, воайорството и педофилията.
- Други психични разстройства. Този клас включва психични разстройства, които се дължат на други медицински състояния или които не отговарят на пълните критерии за някое от горепосочените разстройства.
Лечението зависи от вида на психичното заболяване, от неговата тежест и от това какво действа най-добре на конкретния пациент. В много случаи комбинацията от терапии действа най-добре.
При леко психично заболяване с добре контролирани симптоми може да е достатъчна грижата, която се предоставя от личния лекар. Често обаче по-подходящ е екипен подход, в който участват специалисти от различни сфери. Така се гарантира, че са обхванати медицинските, психиатричните и социалните нужди. Това е особено важно при тежки психични заболявания, като например шизофрения.
Екипът може да включва:
- Семеен лекар
- Психиатър
- Психотерапевт
- Социален работник
Лекарства
Въпреки че психиатричните медикаменти не лекуват психичните заболявания, те често могат значително да подобрят симптомите. Могат също така да помогнат за повишаване на ефективността на други лечения, като например психотерапията. Кои са най-добрите лекарства за конкретния пациент зависи от неговата специфична ситуация и от това как организмът му реагира на медикаментите.
Някои от най-често използваните класове психиатрични лекарства, отпускани с рецепта, включват:
- Антидепресанти. Антидепресантите се използват за лечение на депресия, тревожност, а понякога и на други състояния. Те могат да помогнат за подобряване на симптоми като тъга, безнадеждност, липса на енергия, затруднена концентрация и липса на интерес към дейности. Антидепресантите не предизвикват пристрастяване и не водят до зависимост.
- Лекарства против тревожност. Тези лекарства се използват за лечение на тревожни разстройства, като генерализирано тревожно разстройство или паническо разстройство. Те могат също така да помогнат за намаляване на възбудата и безсънието. Дългосрочните лекарства против тревожност обикновено са антидепресанти, които действат и при тревожност. Бързодействащите лекарства против тревожност помагат за краткосрочно облекчение, но също така могат да предизвикат зависимост, така че в идеалния случай те се използват краткосрочно.
- Медикаменти за стабилизиране на настроението. Стабилизаторите на настроението най-често се използват за лечение на биполярни разстройства, при които се редуват епизоди на мания и депресия. Понякога се използват заедно с антидепресанти за лечение на депресия.
- Антипсихотични лекарства. Антипсихотичните лекарства обикновено се използват за лечение на психотични разстройства, като шизофрения. Те могат да се предписват и за лечение на биполярни разстройства или да се приемат заедно с антидепресанти за лечение на депресия.
Психотерапия
Психотерапията, наричана още разговорна терапия, включва разговор за състоянието и свързаните с него проблеми със специалист по психично здраве. Целта на сеансите е пациентът да научи повече за състоянието си, настроенията, чувствата, мислите и поведението си. С помощта на специалиста той може да усвои умения за справяне и управление на стреса.
Съществуват много видове психотерапия, всеки от които има свой собствен подход за подобряване на психичното благополучие. Психотерапията често може да бъде успешно завършена за няколко месеца, но в някои случаи може да се наложи дългосрочно лечение. Тя може да се провежда индивидуално, в група или с членове на семейството.
Процедури за стимулиране на мозъка
Процедурите за мозъчна стимулация понякога се използват при депресия и други психични разстройства. Обикновено те са запазени за ситуации, при които лекарствата и психотерапията не са дали резултат. Включват електроконвулсивна терапия, повтаряща се транскраниална магнитна стимулация, дълбока мозъчна стимулация и стимулация на блуждаещия нерв.
Важно е пациентът да е сигурен, че е разбрал всички рискове и ползи от всяко препоръчано лечение.
Болнични и резидентни програми за лечение
Понякога психичното заболяване става толкова тежко, че се налага лечение в психиатрична болница. Това обикновено се препоръчва, когато страдащият от такова състояние не може да се грижи правилно за себе си или когато има непосредствена опасност да навреди на себе си или на някой друг.
Възможностите включват 24-часова болнична грижа, частична или дневна хоспитализация или резидентно лечение, което предлага временно място за живеене с поддържаща грижа. Друга възможност може да бъде интензивно амбулаторно лечение.
Лечение на злоупотреба с вещества
Проблемите с употребата на наркотични вещества обикновено се появяват заедно с психично заболяване. Често те пречат на лечението и влошават психичното заболяване. При невъзможност за самостоятелно спиране на употребата на наркотици или алкохол, се налага специализирана помощ.
Пателофемурален болков синдром
Пателофеморалният болков синдром е болка в предната част на коляното, около капачката. Колянната капачка също е известна като патела.
Пателофеморалният болков синдром понякога се нарича „коляно на бегача“. Среща се по-често при хора, които тичат и които се занимават със спортове, включващи бягане и скачане.
Болката в коляното често се усилва при бягане, ходене по стълби, продължително седене или клякане.
Пателофеморалният болков синдром може да бъде следствие от няколко причини. Той е свързан с:
- Пренатоварване. Спортните занимания с бягане или скачане натоварват многократно колянната става, което може да доведе до дразнене под капачката на коляното.
- Мускулен дисбаланс или слабост. Пателофеморалната болка може да се появи, когато мускулите около тазобедрената става и коляното не поддържат капачката на коляното в правилна позиция. Преместването на коляното навътре по време на клякане е свързано с пателофеморална болка.
- Наранявания. Травмата на капачката на коляното, например при изкълчване или счупване на капачката на коляното, е свързана със синдрома на пателофеморалната болка.
- Хирургия. Операцията на коляното може да увеличи риска от появата на пателофемурална болка. Това важи особено за възстановяването на предната кръстна връзка, при което се използва собственото пателарно сухожилие като трансплантат.
Обикновени мерки, като почивка и лед, често помагат. Понякога обаче пателофемуралната болка изисква физиотерапия.
Пателофеморалният болков синдром обикновено причинява тъпа, болезнена болка в предната част на коляното. Следните фактори могат да засилят болката:
- Изкачване или слизане по стълби
- Коленичене или клякане
- Седене със свито коляно за дълги периоди от време
Лекарят може да попита за анамнезата за проблеми с коляното, да натисне коляното и да премести крака в различни позиции. Понякога образните изследвания могат да помогнат да се открие причината за болката. Тестовете могат да включват:
- Рентгенови снимки. Рентгеновите снимки показват добре костите. Рентгеновите лъчи не са толкова добри за преглед на меките тъкани.
- Компютърна томография. Компютърната томография показва костите и меките тъкани, но тя включва много по-висока доза радиация, отколкото обикновените рентгенови снимки.
- Ядрено–магнитен резонанс. С помощта на радиовълни и силно магнитно поле магнитно-резонансната томография показва подробни изображения на костите и меките тъкани, като например коленните връзки и хрущяли. Изследванията с магнитно-резонансна томография обаче струват много повече от тези с рентгенови лъчи, компютърна томография или ултразвук.
- Ултразвук. Този тест използва звукови вълни, за да покаже изображения на мускулите и сухожилията.
Третирането на пателофемуралната болка често започва с обикновени мерки. Препоръва се да се даде почивка на коляното, доколкото е възможно и да не се правят неща, които засилват болката, като изкачване на стълби, коленичене или клякане.
Лекарства
Ако е необходимо, може да се приемат болкоуспокояващи, които се продават без лекарско предписание. Те включват ацетаминофен, ибупрофен и напроксен натрий. Специалистите препоръчват този вид медикаменти да не се приемат в продължение на повече от 2 до 3 седмици.
Терапия
Физиотерапевтът може да предложи:
- Рехабилитационни упражнения. Определени упражнения укрепват мускулите, които подържат коленете и държат частите на крака в правилна позиция. Основната цел е да се предпази коляното от движение навътре при клякане.
- Поддържащи скоби. Наколенките или подложките за свода могат да помогнат за подобряване на болката.
- Залепване на специално тиксо. Физиотерапевтът може да покаже на пациента как да залепва тиксо на коляното си, за да намали болката и да подобри възможностите си за упражнения.
- Поставяне на лед. Поставянето на лед на коляното след упражнения може да бъде помогне.
- Ортопедични обувки. Изработените по поръчка или готови стелки за обувки могат да помогнат за намаляване на натоварването на коляното.
- Спортни занимания, щадящи коляното. Препоръчително е по време на възстановителния период да се упражняват спортове, които не натоварват коленете, например колоездене или плуване.
Хирургични и други процедури
Ако обикновените процедури не облекчават болката, лекарят може да предложи:
- Артроскопия. По време на тази процедура хирургът вкарва в коляно тънко като молив устройство. Това става през малък разрез на кожата. Устройството, наречено артроскоп, има камера и светлинен източник. Инструментите за отстраняване на проблема могат да бъдат поставени през други малки разрези в кожата.
- Пренареждане. При по-тежки случаи може да се наложи хирургът да оперира коляното, за да фиксира ъгъла на капачката на коляното или да облекчи натиска върху хрущяла.
Персистиращ артериален канал (PDA)
Персистиращият артериален канал (PDA), наричан още патентен дуктус артериозус (patent ductus arteriosus) е траен отвор между двата основни кръвоносни съда, водещи от сърцето. Проблемът със сърцето е налице от раждането. Това означава, че той е вроден сърдечен дефект.
Отвор, наречен дуктус артериозус (ductus arteriosus), е част от системата за кръвоснабдяване на бебето в утробата. Обикновено той се затваря скоро след раждането. Ако остане отворен, това се нарича патентен дуктус артериозус.
Малкият персистиращ артериален канал често не причинява проблеми и може никога да не се наложи лечение. Големият, нелекуван персистиращ артериален канал обаче може да позволи на бедната на кислород кръв да се движи в погрешна посока. Това може да отслаби сърдечния мускул и да доведе до сърдечна недостатъчност и други усложнения.
Възможностите за лечение на PDA включват редовни медицински прегледи, лекарства и процедура или операция за затваряне на отвора.
Симптомите на персистиращ артериален канал (PDA) зависят от размера на отвора и възрастта на човека. Малкият PDA може да не предизвиква симптоми. Някои хора не забелязват симптоми до зряла възраст. Големият PDA може да предизвика симптоми на сърдечна недостатъчност скоро след раждането.
Голям PDA, открит в кърмаческа или детска възраст, може да причини:
- Лошо хранене, което води до забавен растеж
- Потене при плач или хранене
- Постоянно учестено дишане или задух
- Лесна уморяемост
- Бърз сърдечен ритъм
Препоръчително е да се потърси лекар, ако бебе или по-голямо дете лесно се уморява при хранене или игра, не наддава на тегло, задъхва се при хранене или плач, винаги диша учестено или се задъхва.
Лекарят извършва физически преглед и задава въпроси за медицинската история. Докато слуша сърцето със стетоскоп, той може да чуе сърдечен звук, наречен шум.
Изследванията, които могат да бъдат направени за диагностициране на персистиращ артериален канал (PDA), включват:
- Ехокардиограма. При този тест се използват звукови вълни за създаване на снимки на биещото сърце. Той показва как кръвта преминава през сърцето, сърдечните клапи и близките кръвоносни съдове. Тестът позволява на лекаря да разбере колко добре сърцето изпомпва кръвта. Той може да покаже наличието на PDA. Ехокардиограмата може да открие и по-високо налягане в белодробните артерии.
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Това изследване показва състоянието на сърцето и белите дробове.
- Електрокардиограма. Този бърз и несложен тест записва електрическите сигнали, които съставляват сърдечния ритъм. Той показва колко бързо или колко бавно бие сърцето.
- Сърдечна катетеризация. Това изследване обикновено не е необходимо за диагностициране на PDA, но може да се направи, ако персистиращият артериален канал се появява заедно с други сърдечни проблеми. В кръвоносен съд, обикновено в слабините или китката, се вкарва дълга, тънка гъвкава тръба (катетър), която се насочва към сърцето. По време на това изследване лекарят може да успее да извърши процедура за затваряне на персистиращ артериален канал.
Лечението на персистиращ артериален канал (PDA) зависи от възрастта на лекуваното лице. Някои хора с малки PDA, които не създават проблеми, се нуждаят само от редовни медицински прегледи, за да се следи за усложнения. Ако недоносено бебе има PDA, лекарят прави редовни прегледи, за да се увери, че той се затваря.
Лекарства
На недоносените бебета могат да се дават лекарства, наречени нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), за лечение на PDA. Тези медикаменти блокират определени химически вещества в организма, които поддържат отворен PDA. Те обаче не могат да затворят персистиращ артериален канал при доносени бебета, деца или възрастни.
В миналото здравните специалисти са казвали на хората, родени с PDA, да приемат антибиотици преди зъболечение и някои хирургични процедури, за да предотвратят някои сърдечни инфекции. Това вече не се препоръчва за повечето хора с персистиращ артериален канал. Диагнотицираните с PDA трябва да се консултират с лекуващия лекар дали е необходимо да се приемат превантивно антибиотици. Те може да бъдат препоръчани след някои сърдечни процедури.
Хирургия или други процедури
Усъвършенстваните процедури за затваряне на персистиращ артериален канал включват:
– Използване на тънка тръбичка, наречена катетър, и тапа или спирала за затваряне на отвора. Това лечение се нарича катетърна процедура. Тя позволява корекцията да се извърши без отворена операция на сърцето.
По време на катетърната процедура медицинското лице вкарва тънка тръбичка в кръвоносен съд в слабините и я насочва към сърцето. През катетъра преминава тапа или намотка. Тапата или намотката затварят дуктус артериозус. Лечението обикновено не изисква преспиване в болница.
Недоносените бебета са твърде малки за процедури с катетър. Затова, ако PDA не причинява проблеми, те могат да бъдат отложени и затварянето на отвора посредством катетър да се направи, когато бебето порасне.
– Отворена сърдечна операция за затваряне на PDA. Това лечение се нарича хирургично затваряне. Сърдечна операция може да се наложи, ако лекарствата не действат или PDA е голям или причинява усложнения.
Хирургът прави малък разрез между ребрата, за да достигне до сърцето на детето. Отворът се затваря с помощта на шевове или скоби. Обикновено са необходими няколко седмици, за да се възстанови напълно детето след тази операция.
Някои хора, родени с PDA, се нуждаят от редовни медицински прегледи през целия си живот, дори и след проведеното лечение за затваряне на отвора. По време на тези прегледи лекарят може да прави тестове, за да провери за усложнения. Препоръчително е е се направи консултация с лекуващия лекар относно това какъв план ще се следва. В идеалния случай е най-добре да се потърси кардиолог с опит в лечението на възрастни с вродени сърдечни проблеми.
Персистиращ форамен овале (PFO)
Персистиращият форамен овале (patent foramen ovale – PFO) е дупка в сърцето, която не се е затворила както трябва след раждането. Тя представлява малък отвор, подобен на клапа, между горните камери. Горните камери на сърцето се наричат предсърдия.
Докато бебето расте в утробата, между горните камери на сърцето се намира отвор, наречен форамен овале. Обикновено той се затваря по време на детството. Когато форамен овале не се затваря, той се нарича персистиращ.
Повечето хора никога не се нуждаят от лечение на персистиращ форамен овале.
Персистиращият форамен овале (PFO) се среща при около 1 на 4 души. Повечето хора с това състояние никога не научават, че го имат. Състоянието често се открива по време на изследвания за други здравословни проблеми.
Обикновено персистиращият форамен овале (PFO) се диагностицира при изследвания, направени за друг здравословен проблем. Ако лекарят смята, че пациентът би могъл да има PFO, може да се направят образни изследвания на сърцето.
Хора с персистиращ форамен овален, които са прекарали инсулт, може да бъдат насочени към специалист по заболявания на мозъка и нервната система. Този тип специалист се нарича невролог.
Тестове
За диагностициране на PFO се използва тест, наречен ехокардиограма. Той използва звукови вълни, за да създаде изображения на биещото сърце. Ехокардиограмата показва структурата на сърцето. Тя изобразява и как кръвта преминава през сърцето и сърдечните клапи.
Трансторакална ехокардиограма
Това е стандартна ехокардиограма. С нея се правят снимки на сърцето от външната страна на тялото. Лекарят притиска ултразвуково устройство, наречено трансдюсер, плътно към кожата над областта на сърцето. Устройството записва ехото на звуковите вълни от сърцето. Компютър превръща ехото в подвижни изображения.
За идентифициране на персистиращ форамен овале могат да се използват различни варианти на тази процедура, включително:
- Цветен доплер. Когато звуковите вълни се отразяват от кръвни клетки, движещи се през сърцето, те променят височината си. Тези промени се наричат доплерови сигнали. Те се изобразяват в различни цветове на ехокардиограмата. Този тест може да покаже скоростта и посоката на кръвния поток в сърцето.
При наличие на PFO този вид ехокардиограма обикновено показва движението на кръвта между горните камери на сърцето.
- Контрастно изследване с физиологичен разтвор, наричано още изследване с мехурчета. По време на стандартната ехокардиография чрез интравенозно приложение се дава стерилен солен разтвор, съдържащ малки мехурчета. Мехурчетата се придвижват към дясната страна на сърцето. Те могат да се видят на ехокардиограмата.
Ако няма отвор между горните сърдечни камери, мехурчетата се филтрират в белите дробове. При персистиращ формен овале някои мехурчета се появяват от лявата страна на сърцето.
Трансезофагеална ехокардиограма
Потвърждаването на персистиращ форамен овале може да е трудно при стандартна ехокардиограма. Лекуващият лекар може да препоръча това изследване, за да получи по-близък план на сърцето.
Трансезофагеалната ехокардиограма прави снимки на сърцето от вътрешността на тялото. Тя се счита за най-точния начин за диагностициране на PFO.
По време на този тест гъвкава сонда, съдържаща ултразвуково устройство, се насочва надолу през гърлото и в хранопровода.
Повечето хора с персистиращ форамен овале не се нуждаят от лечение. Ако PFO се открие при ехокардиография, направена по други причини, обикновено не се прави процедура за затваряне на отвора.
Когато е необходимо лечение на PFO, то може да включва:
- Лекарства
- Катетърна процедура за затваряне на отвора
- Хирургия за затваряне на отвора
Лекарства
Лекуващият лекар може да препоръча лекарства, за да се опита да намали риска от преминаване на кръвни съсиреци през персистиращия форамен овале. Средствата за разреждане на кръвта могат да бъдат полезни за някои хора с PFO, които са прекарали инсулт.
Хирургия или други процедури
При наличие на PFO и ниски нива на кислород в кръвта или необясним инсулт може да се наложи процедура за затваряне на отвора.
Затварянето на персистиращ форамен овале за предотвратяване на мигрена понастоящем не се препоръчва като първо лечение. Затварянето на PFO за предотвратяване на повторен инсулт се прави само след като лекари, обучени в областта на заболяванията на сърцето и нервната система, са заявили, че процедурата ще помогне.
Процедурите за затваряне на персистиращ форамен овале включват:
- Затваряне с устройство. При тази процедура лекарят поставя тънка, гъвкава тръба, наречена катетър, в кръвоносен съд в областта на слабините. На върха на катетъра има устройство за запушване на PFO. Лекарят насочва оборудването към сърцето, за да затвори отвора.
Усложненията при затварянето с устройство са рядко срещани. Те могат да включват разкъсване на сърцето или кръвоносните съдове, разместване на устройството или нередовен сърдечен ритъм.
- Хирургично затваряне. При тази сърдечна операция хирургът използва шевове, за да затвори PFO. Тази операция може да се извърши с помощта на много малък разрез. Може да бъде направена с помощта на роботизирани техники.
Ако е необходима сърдечна операция по друга причина, лекуващият лекар може да препоръча двете операции да се извършат едновременно.
Парализа на гласните струни
Парализата на гласните струни е състояние, при което човек не може да контролира движението на мускулите, които управляват гласа му. То се случва, когато нервните импулси към гласовата кутия (ларинкса) са нарушени. Това води до парализа на мускулите на гласните струни.
Парализата на гласните струни може да затрудни говора и дори дишането. Причината е, че гласните струни, наричани още гласови гънки, не само издават звук. Те също така предпазват дихателните пътища, като не позволяват на храна, напитки и дори слюнка да навлязат в трахеята и да предизвикат задушаване.
Възможните причини за парализа на гласните струни включват увреждане на нервите по време на операция, вирусни инфекции и някои видове рак. Лечението обикновено включва операция, а понякога и гласова терапия.
Гласните струни са две гъвкави ленти от мускулна тъкан, които се намират на входа на трахеята (дихателната тръба). Когато човек говори, те се съединяват и вибрират, за да издават звук. През останалото време са отпуснати в отворено положение, за да може той диша.
В повечето случаи на парализа на гласните струни само едната гласна струна е парализирана. Парализата и на двете гласни струни е рядко, но сериозно състояние. То може да причини затруднения в говора и значителни проблеми с дишането и преглъщането.
Признаците и симптомите на парализа на гласните струни могат да включват:
- Глас с повече въздух
- Дрезглав глас
- Шумно дишане
- Недостиг на въздух
- Загуба на височина на гласа
- Задушаване или кашлица при преглъщане на храна, напитки или слюнка
- Необходимост от чести вдишвания по време на говорене
- Невъзможност за говорене на висок глас
- Загуба на рефлекса за повръщане
- Неефективна кашлица
- Често прочистване на гърлото
Лекарят вероятно ще попита за симптомите и начина на живот, ще се вслуша в гласа и ще попита от колко време са проблемите с него. За по-нататъшна оценка на гласовите проблеми могат да бъдат извършени следните изследвания:
- Ларингоскопия.Лекарят оглежда гласните струни с помощта на огледало или тънка, гъвкава тръба (известна като ларингоскоп или ендоскоп), или и с двете. Може да бъде направено и изследване, наречено видеостроболарингоскопия. При него се използва специален оптичен прибор, който съдържа малка камера на върха си или по-голяма камера, свързана към частта за наблюдение.
Тези специални силно увеличителни ендоскопи позволяват на лекуващия лекар да види гласните връзки директно или на видеомонитор, за да определи движението и положението им и дали едната или и двете са засегнати.
- Ларингеална електромиография.Този тест измерва електрическите токове в мускулите на гласните кухини. За целта лекарят обикновено вкарва малки игли в мускулите на гласните връзки през кожата на шията.
Този тест не се използва за насочване на лечението, но може да даде на лекаря информация за това колко добре може да се възстанови пациентът. Той е най-полезен, когато се прави между шест седмици и шест месеца след началото на симптомите.
- Кръвни тестове и сканиране. Тъй като редица заболявания могат да причинят увреждания на нервите, може да се наложи да се направят допълнителни изследвания, за да се установи причината за парализата. Тестовете могат да включват кръвни изследвания, рентгенови снимки, ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.
Лечението на парализата на гласните струни зависи от причината, тежестта на симптомите и от преди колко време са се появили. То може да включва гласова терапия, инжекции с обемни вещества (филъри), операция или комбинация от процедури.
В някои случаи може да настъпи подобрение без хирургично лечение. По тази причина лекуващият лекар може да отложи операцията за поне една година от началото на парализата на гласните струни.
Въпреки това хирургичното лечение с различни инжекции със създаващи обем вещества често се извършва през първите три месеца от загубата на гласа.
По време на периода на изчакване за операция лекуващият лекар може да предложи гласова терапия, за да се предпази пациентът от неправилно използване на гласа си, докато нервите се излекуват.
Гласова терапия
Сеансите по гласова терапия включват упражнения или други дейности за укрепване на гласните струни, подобряване на контрола на дишането по време на реч, предотвратяване на напрежението в други мускули около парализираната гласна струна или струни и защита на дихателните пътища по време на преглъщане. Понякога гласовата терапия може да бъде единственото лечение, от което пациентът се нуждае, ако гласните му струни са били парализирани на място, което не изисква допълнителен обем или репозиция.
Хирургия
Ако симптомите на парализата на гласните струни не отзвучат напълно от само себе си, може да се предложи хирургично лечение, за да се подобри способността на засегнатия да говори и да преглъща.
Хирургичните възможности включват:
- Инжектиране на създаващи обем материали.Парализата на нерва на гласните струни вероятно ще остави мускулатурата на гласните струни тънка и слаба. За да придаде обем на парализираната гласна струна, лекар, който специализира в областта на нарушенията на ларинкса (ларинголог), може да инжектира в нея вещество, като например телесна мазнина, колаген или друг филър. Този допълнителен обем приближава засегнатата гласна струна до средата на гласовата кутия, така че противоположната функционираща и движеща се гласна струна да може да влезе в по-близък контакт с нея при говорене, преглъщане или кашляне.
- Структурни импланти.Тази процедура, известна като тиреопластика, медиализационна ларингопластика или рамкова хирургия на ларинкса, разчита на използването на имплант в ларинкса за промяна на позицията на гласната струна. В редки случаи при хората, на които е направена тази операция, може да се наложи втора операция за наместване на импланта.
- Репозициониране на гласните струни.При тази процедура хирургът премества част от собствената тъкан от външната страна на гласовата кутия навътре, като избутва парализираната гласова струна към средата на гласовата кутия. Това дава възможност на незасегнатата гласна струна да вибрира по-добре срещу парализираната.
- Подмянана увредения нерв (реиннервация). При тази операция здрав нерв се премества от друга област на шията, за да замести увредената гласна струна. Преди гласът да се подобри, може да минат 6 до 9 месеца. Някои лекари комбинират тази операция с инжектиране на филър.
- Трахеотомия.Ако и двете гласни струни са парализирани и разположени близо една до друга, въздушният поток ще бъде намален. Това причинява много проблеми с дишането и изисква операция, наречена трахеотомия.
При трахеотомията се прави разрез в предната част на шията, за да се създаде отвор в трахеята (трахеята). Вкарва се дихателна тръба, която позволява на въздуха да заобикаля гласните струни.
Нови методи на лечение
Свързването на гласните струни с друг източник на електрическа стимулация – може би нерв от друга част на тялото или устройство, подобно на сърдечен пейсмейкър – може да възстанови отварянето и затварянето на гласните струни, които не могат да се движат. Изследователите продължават да проучват тази и други възможности.
Полово предавани болести
Полово предаваните болести (ППБ) или полово предаваните инфекции (ППИ) обикновено се придобиват чрез сексуален контакт. Бактериите, вирусите или паразитите, които ги причиняват, могат да се предават от човек на човек чрез кръв, сперма, вагинални или други телесни секрети.
Понякога тези инфекции могат да се предават и по несексуален път, например от майки на техните бебета по време на бременност или раждане, чрез преливане на кръв или при използване на общи игли.
Полово предаваните инфекции не винаги предизвикват симптоми. Възможно е човек да се зарази с тях от хора, които изглеждат напълно здрави и може дори да не знаят, че имат инфекция.
Полово предаваните болести или полово предаваните инфекции могат да имат редица признаци и симптоми или да нямат никакви. Ето защо те могат да останат незабелязани, докато не настъпят усложнения или докато партньорът не бъде диагностициран.
Признаците и симптомите, които могат да показват наличие на полово предавана болест, включват:
- Ранички или подутини по гениталиите или в областта на устната кухина или ректума
- Болезнено или парещо уриниране
- Изтичане на секрет от пениса
- Необичайно или миризливо вагинално течение
- Необичайно вагинално кървене
- Болка по време на секс
- Болезнени, подути лимфни възли, особено в слабините, но понякога и по-широко разпространени
- Болки в долната част на корема
- Температура
- Обрив по торса, ръцете или краката
Признаците и симптомите могат да се появят няколко дни след експозицията. Въпреки това, в зависимост от организма, причиняващ полово предаваната инфекция, може да минат години, преди да се появят забележими проблеми.
Ако сексуалната анамнеза и настоящите признаци и симптоми предполагат наличие на полово предавана болест (ППБ) или полово предавана инфекция (ППИ), лекарят ще направи физически преглед или преглед на таза, за да открие признаци на инфекция, като обрив, брадавици или секрет.
Тестове
Лабораторни тестове могат да установят причината и да открият съпътстващи инфекции, които пациентът може да има.
- Кръвни тестове.Кръвните тестове могат да потвърдят диагнозата ХИВ или по-късните стадии на сифилиса.
- Проби от урина.Някои полово предавани болести могат да бъдат потвърдени с проба от урина.
- Проби от секрети. При наличие на отворени генитални рани лекарят може да изследва секрети натривка от тях, за да диагностицира вида на инфекцията.
Скрининг
Тестването за дадено заболяване при човек, който няма симптоми, се нарича скрининг. В повечето случаи скринингът за полово предавани инфекции не е рутинна част от здравните грижи. Когато обаче рискът от заразяване с полово предавани болести се повиши, се предлага скрининг. Нивото на риска може да се промени, когато лицето се намира в нова среда с по-висок риск, например в затвор или арест. То може да се основава и на фактори, като например дали лицето е имало случаи на полово предавани болести. Скринингът се препоръчва за:
- Почти всеки човек поне веднъж.Скрининг с изследване на кръв или слюнка за вируса на човешкия имунодефицит (ХИВ) – вирусът, който причинява СПИН, се препоръчва за всички на възраст от 15 до 65 години. Експертите препоръчват хората с висок риск да си правят тест за ХИВ всяка година. В много страни националните насоки препоръчват скрининг за хепатит В за хора на възраст 18 и повече години поне веднъж, и то с тест, който включва няколко различни маркера на вируса. Те препоръчват и скрининг за хепатит С за всички възрастни.
- Бременни жени.Всички бременни жени обикновено се изследват за ХИВ, хепатит В, хламидия и сифилис при първото си пренатално посещение. Скринингови тестове за гонорея и хепатит С се препоръчват поне веднъж по време на бременността за жени с висок риск от тези инфекции. Скрининг за хепатит В се предлага при всяка бременност за всички.
- Жени на възраст 21 години и повече.Пап тестът (цитонамазка) проверява за промени в клетките на шийката на матката, включително възпаление, предракови промени и рак. Ракът на маточната шийка често се причинява от някои щамове на HPV.
Експертите препоръчват жените да започнат да си правят цитонамазка от навършване на 21 години. След 30-годишна възраст те съветват да се правят цитонамазка и HPV тест.
- Жени на възраст под 25 години, които са сексуално активни. Експертите препоръчват всички сексуално активни жени под 25-годишна възраст да се изследват за хламидийна инфекция. При теста за хламидия се използва проба от урина или вагинален секрет.
- Реинфектирането от нелекуван или недостатъчно лекуван партньоре често срещано. Хората, които са се лекували от първоначална хламидийна инфекция, трябва да се изследват повторно след около три месеца. Ако има нов партньор, трябва да се тестват отново.
Скринингът за гонорея се препоръчва и при сексуално активни жени на възраст под 25 години.
- Мъже, които правят секс с мъже.В сравнение с други групи мъжете, които правят секс с мъже, са изложени на по-висок риск от заразяване с полово предавани болести. Много групи за обществено здраве препоръчват годишен или по-чест скрининг за полово предавани болести при тези мъже. Редовните тестове за ХИВ, сифилис, хламидия и гонорея са особено важни. Може да се препоръча и изследване за хепатит В.
- Хора с ХИВ. При наличие на ХИВ рискът от заразяване с други полово предавани болести значително се повишава. Експертите препоръчват незабавно тестване за сифилис, гонорея, хламидия и херпес, след поставяне на диагноза ХИВ. Те препоръчват също така хората с ХИВ да се изследват за хепатит С.
Жените с ХИВ могат да развият агресивен рак на шийката на матката, затова експертите съветват да си направят цитонамазка в момента на диагностицирането на ХИВ или в рамките на една година след започване на сексуална активност, ако са под 21 години и имат ХИВ. След това те препоръчват цитонамазката да се повтаря всяка година в продължение на три години. След три отрицателни теста жените с ХИВ могат да си правят цитонамазка веднъж на всеки три години.
- Хора, които имат нов партньор.Преди осъществяване на вагинален или анален полов акт с нови партньори трябва да се уверете, че и двамата сте били тествани за полово предавани инфекции, съветват експертите. Рутинното тестване за генитален херпес обаче не се препоръчва, освен ако не са налице симптоми.
Възможно е човек да е заразен с полово предавано инфекциозно заболяване, но тестовете да са отрицателни, особено ако заразяването е станало наскоро.
Болестите, предавани по полов път, причинени от бактерии, обикновено се лекуват по-лесно. Вирусните инфекции могат да бъдат овладяни, но не винаги излекувани.
При бременност и наличие на полово предавана болест, незабавното провеждане на лечение може да предотврати или намали риска от заразяване на бебето.
В зависимост от инфекцията лечението на полово предавани инфекции обикновено се състои от едно от следните:
- Антибиотици.Антибиотиците, често в една доза, могат да излекуват много бактериални и паразитни инфекции, предавани по полов път, включително гонорея, сифилис, хламидия и трихомониаза.
След като се започне антибиотично лечение, е необходимо да се довърши предписанието. Хора, които смятат, че няма да могат да изкарат пълния курс, трябва да кажат на лекаря си. Възможно е да бъде предложен по-кратък и опростен курс на лечение.
Освен това е е задължително полово въздържание до седем дни след приключване на антибиотичното лечение и заздравяване на всички рани. Експертите също така препоръчват на хората, диагностицирани с хламидия, да се изследват отново три месеца след лечението, тъй като има голяма вероятност от повторно заразяване.
- Антивирусни лекарства.На хората, които имат херпес или ХИВ, ще бъде предписано антивирусно лекарство. Те ще имат по-малко рецидиви на херпеса, ако приемат ежедневна супресивна терапия с предписано антивирусно лекарство. Въпреки това те все още могат да заразят партньора си с херпес.
Антивирусните лекарства могат да поддържат ХИВ инфекцията под контрол в продължение на много години. Хората с вируса обаче продължават да са носители и могат да го предадат, макар че рискът е по-малък.
Колкото по-рано се започне лечение на ХИВ, толкова по-ефективно е то. Ако лекарствата се приемат според указанията, е възможно да се намали вирусният товар в кръвта, така че той да не може да бъде открит. На този етап вече вирусът няма да се предава на сексуални партньори.
Хората, които са имали полово предавана инфекция, трябва да попитат лекаря си колко време след лечението трябва да се изследват отново. Повторното тестване ще гарантира, че лечението е подействало и че те не са се заразили отново.
Уведомяване на партньора и превантивно лечение
Ако тестовете покажат наличието на полово предавана болест, сексуалните партньори – включително настоящият и всички други през последните три месеца до една година – трябва да бъдат информирани, за да могат да се изследват. Ако са заразени, те могат да бъдат лекувани.
Уведомяването на партньора може да помогне за ограничаване на разпространението на полово предавани инфекции, особено за сифилис и ХИВ.
Преден вагинален пролапс (цистоцеле)
Предният вагинален пролапс, известен също като цистоцеле или пролапс на пикочния мехур, се получава, когато пикочният мехур се спусне от обичайното си положение в таза и започне да натиска стената на влагалището.
Органите на таза, включително пикочния мехур, матката и червата, обикновено се държат на място от мускулите и съединителните тъкани на тазовото дъно. Преден пролапс се получава, когато тазовото дъно отслабне или ако върху него се оказва твърде голям натиск. Това може да се случи с течение на времето, по време на вагинално раждане или при хроничен запек, силна кашлица или вдигане на тежести.
Предният пролапс е лечим. При лек или умерен пролапс нехирургичното лечение често е ефективно. В по-тежките случаи може да се наложи операция, за да се запазят влагалището и другите тазови органи в правилната им позиция.
При леки случаи на преден пролапс може да не се забележат никакви признаци или симптоми. Когато такива се появят, те могат да включват:
- Усещане за пълнота или натиск в таза и влагалището
- В някои случаи издутина на тъканта във влагалището, която можете да се види или усети
- Повишено налягане в таза при напъване, кашляне, упрагняване на натиск или вдигане на предмети
- Проблеми с уринирането, включително трудности при започване на уринната струя, усещане за непълно изпразване на пикочния мехур след уриниране, честа нужда от уриниране или изтичане на урина (уринарна инконтиненция)
Признаците и симптомите често са особено забележими след продължително стоене и могат да изчезнат след лягане.
Диагностиката на предния пролапс може да включва:
- Тазов преглед.Той може да се извърши в легнало и евентуално в изправено положение. По време на прегледа лекарят проверява за изпъкване на тъкан във влагалището, което показва пролапс на тазовите органи. Вероятно пациентката ще бъде помолена да се приведе в положение като по време на изхождане, за да се види доколко това влияе на степента на пролапса. За да се провери силата на мускулите на тазовото дъно, тя ще бъде инструктирана да ги свие, сякаш се опитва да спре струята на урината.
- Попълване на въпросник. Пациентката може да попълни формуляр, който помага на лекуващия лекар да оцени медицинската ѝ история, степента на пролапса и доколко той влияе на качеството ѝ на живот. Тази информация също така помага да се вземат решения за лечението.
- Изследвания на пикочния мехур и урината. При значителен пролапс може да бъдат направени тестове, за да се провери колко добре и пълно се изпразва пикочният мехур. Ако изглежда, че пациентката задържа повече урина в пикочния мехур, отколкото е нормално след уриниранелекарят може също така да направи тест на проба от урина. Целта е да се провери за признаци на инфекция на пикочния мехур.
Лечението зависи от това дали пациентката има симптоми, колко тежък е предният пролапс и дали има някакви свързани състояния, като например незадържане на урина или повече от един вид пролапс на тазовите органи.
Леките случаи – тези с малко или никакви очевидни симптоми – обикновено не изискват лечение. Лекуващият лекар може да препоръча подход на изчакване и наблюдение, с периодични посещения за наблюдение на пролапса.
При наличие на симптоми на преден пролапс възможностите за лечение от първа линия включват:
- Упражнения за мускулите на тазовото дъно.Тези упражнения – често наричани упражнения на Кегел – помагат за укрепване на мускулите на тазовото дъно, така че те да могат по-добре да поддържат пикочния мехур и другите тазови органи. Лекуващият лекар или физиотерапевт може да даде инструкции как да се изпълняват тези упражнения и да насочи как жената да разбере дали ги прави правилно.
Упражненията на Кегел могат да бъдат най-успешни за облекчаване на симптомите, когато се преподават от физиотерапевт и се подсилват с биофийдбек. Биофийдбекът включва използването на устройства за наблюдение, които помагат да се гарантира, че се стягат правилните мускули с оптимална интензивност и продължителност. Тези упражнения могат да помогнат за подобряване на симптомите, но не могат да намалят размера на пролапса.
- Поддържащо устройство (песар).Вагиналният песар е пластмасов или гумен пръстен, който се поставя във влагалището, за да поддържа пикочния мехур. Песарът не фиксира и не лекува действителния пролапс, но допълнителната подкрепа, която устройството осигурява, може да помогне за облекчаване на симптомите. Лекуващият лекар подготвя устройството и показва на пациентката как да го почиства и поставя сама. Много жени използват песари като временна алтернатива на операцията, а някои ги използват, когато операцията е твърде рискована.
Случаите, при които е необходима операция
Ако жената продължава да има забележими, неприятни симптоми въпреки посочените по-горе начини на лечение, може да се наложи операция за отстраняване на пролапса.
- Как се прави?Често операцията се извършва вагинално и включва повдигане на пролабиралия пикочен мехур обратно на мястото му с помощта на шевове и отстраняване на излишната вагинална тъкан. Лекарят може да използва специален вид тъканна присадка за подсилване на вагиналните тъкани и увеличаване на опората, ако вагиналните тъкани на пациентката изглеждат много тънки.
- Ако жената има пролабирала матка.При преден пролапс, свързан с пролабирала матка, лекуващият лекар може да препоръча отстраняване на матката (хистеректомия) в допълнение към възстановяването на увредените мускули на тазовото дъно, връзки и други тъкани.
- Ако жената има инконтиненция. Ако предният пролапс е придружен от стресова инконтиненция – изтичане на урина по време на напрегната дейност, лекарят може да препоръча и една от множеството процедури за поддържане на уретрата (уретрално окачване) и облекчаване на симптомите на инконтиненция.
Ако пациентката е бременна или смята да забременее, може да се наложи отлагане на операцията до момента, в който тя не смята да ражда повече. Упражненията за тазовото дъно или песар могат да помогнат междувременно да се облекчат симптомите. Ползите от операцията могат да продължат много години, но съществува известен риск от повторен пролапс. Това може да означава нова операция в даден момент.
Пролапс на тазовите органи
Когато мускулите и сухожилията, поддържащи тазовите органи на жената, отслабнат, тези органи могат да се смъкнат по-ниско в таза, създавайки издутина във влагалището (пролапс). Тазовите органи включват пикочния мехур, матката и шийката на матката, влагалището и ректума.
Жените най-често развиват пролапс на тазовите органи години след раждането, след хистеректомия или след менопаузата. При наличие на симптоми, като например усещане за натиск в областта на таза, трябва да се направи консултация с лекар.
Най-честият симптом за пролапс на тазовите органи е усещане за натиск в областта на таза. Някои жени виждат или усещат изпъкналост или нещо, което излиза от влагалището. Понякога има неволно изтичане на урина или проблеми с движението на червата.
Диагностиката на пролапса на тазовите органи започва с анамнеза и физически преглед на тазовите органи. Това може да помогне на лекаря да определи вида на пролапса, например на пикочния мехур, ректума или матката.
Може да са необходими и някои изследвания. Тестовете за пролапс на тазовите органи могат да включват:
- Тестове за функцията на пикочния мехур. Някои изследвания са съвсем обикновени, като например да се провери дали пикочният мехур пропуска, когато бъде поставен обратно на мястото си по време на физическия преглед. Други измерват колко добре се изпразва пикочният мехур.
- Тестове за силата на тазовото дъно.По време на физическия преглед лекарят тества силата на мускулите на тазовото дъно и сфинктера. По този начин той проверява силата на мускулите и връзките, които поддържат вагиналните стени, матката, ректума, уретрата и пикочния мехур.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).Магнитно-резонансната томография използва магнитно поле и радиовълни, за да създаде подробни изображения на таза. Това изследване е полезно само при сложни случаи.
- Ултразвук.При това образно изследване се използват високочестотни звукови вълни, за да се получат изображения на бъбреците, пикочния мехур и мускулите около ануса. Ултразвукът е полезен само при сложни случаи.
Лечението зависи от тежестта на симптомите. Ако пролапсът на тазовите органи не създава притеснения, лекарят може да препоръча да мерки, които не включват операция. Ако симптомите се влошават и значително влияят на качеството на живот, може да се наложи хирургическа намеса.
Слабостта на тазовото дъно често засяга повече от една област. Например, ако има пролапс на един от тазовите органи, е по-вероятно да се развие пролапс и на друг вид тазов орган. Специалистите се опитват да коригират всички проблеми, свързани с пролапса, наведнъж.
Медикаменти
Естрогенът може да бъде възможност за лечение при някои пациентки с пролапс. Много жени с това състояние са и в менопауза, което води до по-ниски нива на естроген. Твърде малкото естроген може да отслаби мускулите на тазовото дъно и да доведе до вагинална сухота.
На някои жени може да се приложи терапия с естрогени преди хирургичната процедура. Има обаче пациентки, които не трябва да се подлагат на системно лечение с естроген. Рисковете и ползите трябва да бъдат обсъдени с лекуващия лекар. Употребата на вагинален естроген обикновено не представлява проблем.
Физиотерапия
Може да бъде препоръчана физиотерапия с упражнения за тазовото дъно с цел укрепване на специфични мускули. Тя може да бъде съчетана с биофийдбек. Биофийдбекът включва използването на устройства за наблюдение със сензори, които се поставят във вагината, ректума или върху кожата. Докато се изпълнява дадено упражнение, компютърен екран показва дали пациентката използва правилните мускули и сила при всяко съкращение (контракция). На базата на тази информация може да ѝ се обясни как да прави упражненията правилно. Дългосрочното укрепване на тези мускули е най-важният фактор за намаляване на симптомите. Биофийдбек учи как да се използват собствените мускули, за да се поддържат силни.
Песари
Някои жени може да предпочетат нехирургичен вариант за пролапс на органите. Песарите са силиконови устройства, които се предлагат в различни форми и размери. Те се поставят вагинално, за да задържат тазовите органи на място.
Хирургия
За лечението на някои видове пролапс на тазовите органи лекарите могат да приложат вагинални процедури или други минимално инвазивни (лапароскопски) оперативни интервенции, включително роботизирана хирургия. Минимално инвазивната хирургия позволява на хирурга да направи по-малки разрези и може да съкрати престоя в болницата.
- Заден пролапс.Задният пролапс често включва ректума и се нарича ректоцеле. Хирургът закрепва съединителната тъкан между вагината и ректума, за да намали размера на издутината. Той също така отстранява излишната тъкан.
- Преден пролапс.Той често засяга пикочния мехур и се нарича цистоцеле. Хирургът избутва пикочния мехур нагоре и закрепва съединителната тъкан между него и влагалището, за да го задържи в правилната му позиция.
- Хирургът отстранява и излишната тъкан. При незадържане на урина може да се препоръча суспензия на шийката на пикочния мехур или слинг, който да поддържа уретрата.
- Пролапс на матката.Ако пациентката не планира да има деца в бъдеще, хирургът може да препоръча отстраняване на матката (хистеректомия), за да коригира пролапса.
- Пролапс на вагиналния свод.Този вид пролапс може да засегне пикочния мехур, ректума и често тънките черва, където издутината се нарича ентероцеле. Хирургът може да извърши коригираща операция през вагината или корема.
- При вагиналния подход хирургът използва връзките, които поддържат матката, за да коригира проблема. Този вид операция се нарича сакроспинална фиксация.
- При коремния подход, който може да бъде извършен лапароскопски, роботизирано или като отворена процедура, влагалището се прикрепя към опашната кост и може да използват малки парченца синтетична мрежа, за да подпомогне поддържането на влагалищните тъкани. Тази операция се нарича сакрална колпопексия.
Важно е да се има предвид, че операцията при пролапс възстановява само смъкнатата тъкан. Ако тя не създава притеснения, операцията не е необходима. Често срещано явление е повторният пролапс, тъй като хирургическата интервенция не възстановява подлежащите отслабени тъкани.
Пролапсът е резултат от отслабени тъкани на тазовото дъно, които създават издутина, като например херния. Всяка мярка, която се предприеме, за да се спре отслабването на тези тъкани, може да помогне състоянието да не се влоши или да не се върне след хирургично лечение. Мерките може давклюват:
- Отказ от тютюнопушене
- Лечение на състояния, които могат да доведат до натоварване на тазовото дъно, като хронична кашлица или запек
- Намаляване на теглото
- Укрепване на ядрото и тазовото дъно
- Избягване на вдигането на тежки предмети
- Избягване на напъване по време на изхождане