Фиброиди в матката (миома)
Фиброидите в матката са неракови образувания, които често се появяват в детеродна възраст. Наричани още лейомиоми или миоми, те не са свързани с повишен риск от рак на матката и почти никога не се развиват в рак.
Фиброидите варират по размер – от малки като зрънца, неоткриваеми с човешко око, до обемисти образувания, които могат да изкривят и увеличат матката. Може да има един фиброид или множество такива. В екстремни случаи многобройните фиброиди могат да разширят матката дотолкова, че тя да достигне гръдния кош и да увеличи теглото.
Много жени имат миома на матката на някакъв етап от живота си. Възможно е засегнатата дори не знае, че е с такива образувания, защото те често не предизвикват никакви симптоми. Лекарят може да открие фиброидите случайно по време на тазов преглед или пренатален ултразвук.
Много жени с фиброиди нямат никакви симптоми. При тези, които имат, симптомите могат да бъдат повлияни от местоположението, размера и броя на образуванията.
При жените със симптоматика, най-често се наблюдават:
- Силно менструално кървене
- Менструация с продължителност повече от една седмица
- Натиск или болка в таза
- Често уриниране
- Затруднено изпразване на пикочния мехур
- Запек
- Болки в гърба или краката
В редки случаи фиброидът, когато вече е толкова голям, че не може да бъде достатъчно кръвоснабдяван и започне да умира, фиброидът може да предизвика болка.
Фиброидите обикновено се класифицират според местоположението им. Интрамуралните фиброиди растат в мускулната стена на матката. Субмукозните са в маточната кухина. Субсеросалните са от външната страна от матката.
Кога трябва да се потърси лекар?
Час за лекар трябва да се запише при:
- Тазова болка, която не изчезва
- Прекалено силна, продължителна или болезнена менструация
- Зацапване или кървене между менструалните периоди
- Затруднено изпразване на пикочния мехур
- Необяснимо нисък брой червени кръвни клетки (анемия)
Незабавно трябва да се потърси медицинска помощ при силно вагинално кървене или остра тазова болка, която се появява внезапно.
Маточните фиброиди често се откриват случайно по време на рутинен тазов преглед. Лекарят може да усети аномалии във формата на матката, които подсказват наличието на фиброми. При симптоми на миома той може да назначи следните изследвания:
- Ултразвук. Ако е необходимо потвърждение, лекарят може да назначи ултразвуково изследване. При него се използват звукови вълни, за да се получи снимка на матката и да се картографират и измерят фиброидите.
Лекарят премества ултразвуковото устройство (трансдюсер) над корема (трансабдоминално) или го поставя във вагината (трансвагинално), за да получи изображения на матката.
- Лабораторни изследвания. При необичайно менструално кървене, лекарят може да назначи други изследвания, за да проучи потенциалните причини. Те може да включват пълна кръвна картина (ПКК), за да се провери за наличие на анемия поради хронична загуба на кръв, и други кръвни изследвания, за да се изключат нарушения на кръвосъсирването или проблеми с щитовидната жлеза.
Други образни изследвания
Ако традиционният ултразвук не предоставя достатъчно информация, лекарят може да назначи други образни изследвания, като например:
- Ядрено–магнитен резонанс (ЯМР). Това образно изследване може да покаже по-подробно размера и местоположението на фибромите, да идентифицира различни видове тумори и да помогне за определяне на подходящи възможности за лечение. ЯМР се използва най-често при жени с по-голяма матка или наближаващи менопауза (перименопауза).
- Хистеросонография. При хистеросонографията, наричана още сонография с вливане на физиологичен разтвор, се използва стерилна солена вода (физиологичен разтвор) за разширяване на маточната кухина. Това улеснява получаването на изображения на субмукозните фиброиди и лигавицата на матката при жени, които се опитват да забременеят или имат силно менструално кървене.
- Хистеросалпингография. При хистеросалпингографията се използва багрило, за да се откроят маточната кухина и фалопиевите тръби на рентгенови снимки. Лекарят може да я препоръча, ако има опасения за безплодие. Това изследване може да му помогне да определи дали маточните тръби са отворени или са блокирани и може да покаже някои субмукозни фиброми.
Хистероскопия. При това изследване лекарят вкарва малък, осветен телескоп, наречен хистероскоп, през шийката на матката в матката и инжектира физиологичен разтвор. Това разширява маточната кухина и му позволява да прегледа стените на матката и отворите на маточните тръби.
Няма един-единствен най-добър подход за лечение на маточен фиброид, съществуват много възможности.
Изчакване с наблюдение
Много жени с фиброиди на матката не изпитват никакви или само леко дразнещи признаци и симптоми, с които могат да живеят. При такива случаи най-добрата възможност може да е изчакване с наблюдение.
Фиброидите не са ракови. Те рядко пречат на бременността. Обикновено растат бавно – или изобщо не растат – и са с тенденция да се свиват след менопаузата, когато нивата на репродуктивните хормони спадат.
Лекарства
Медикаментите за лечение на миома на матката са насочени към хормоните, които регулират менструалния цикъл, като третират симптоми като обилно менструално кървене и натиск в таза. Те не премахват фиброидите, но могат да ги свият. Лекарствата включват:
- Агонисти на гонадотропин-освобождаващия хормон (GnRH). Медикаментите, наречени агонисти на GnRH, лекуват фиброидите, като блокират производството на естроген и прогестерон, привеждайки ги временно в състояние, подобно на менопаузата. В резултат на това менструацията спира, фиброидите се свиват и анемията често се подобрява.
GnRH агонистите включват леупролид (Lupron Depot, Eligard, други), госерелин (Zoladex) и трипторелин (Trelstar, Triptodur Kit).
Много жени имат значителни горещи вълни, докато приемат GnRH агонисти. GnRH агонистите обикновено се използват за не повече от три до шест месеца, тъй като симптомите се връщат при спиране на лекарството, а продължителната употреба може да доведе до загуба на костна маса.
Лекуващият лекар може да предпише GnRH агонист, за да намали размера на фиброидите преди планирана операция или за да помогне на пациентката да премине към менопауза.
– Вътрематочна спирала, освобождаваща прогестин (IUD). Прогестин-освобождаващата вътрематочна спирала може да облекчи силното кървене, причинено от фиброиди. Тя осигурява само облекчаване на симптомите и не свива фиброидите, нито може да доведе до тяхното изчезване. Предотвратява и забременяване.
- Транексамова киселина (Lysteda, Cyklokapron). Това нехормонално лекарство се приема за облекчаване на обилна менструация. Взима се само в дните на силно кървене.
- Други лекарства. Лекарят може да препоръча други лекарства. Например, оралните контрацептиви могат да помогнат за контролиране на менструалното кървене, но те не намаляват размера на фибромите.
Нестероидните противовъзпалителни средства, които не са хормонални лекарства, могат да бъдат ефективни за облекчаване на болката, свързана с фиброиди, но те не намаляват кървенето, причинено от тези образувания. Лекуващият лекар може също така да предложи прием на витамини и желязо, ако пациентката има силно менструално кървене и анемия.
Неинвазивни процедури
Магнитно-резонансно направляваната фокусирана ултразвукова хирургия (FUS) е:
- Неинвазивна възможност за третиране на миома, която запазва матката, не изисква разрез и се извършва амбулаторно.
- Извършва се, докато пациентката е в скенер за ядрено-магнитен резонанс, оборудван с високоенергиен ултразвуков трансдюсер. Изображенията дават на лекаря точното местоположение на фиброидите. Когато местоположението е локалинизарано, ултразвуковият трансдюсер фокусира звукови вълни (соникации) във фиброида, за да нагрее и унищожи малки участъци от фиброидната тъкан.
- По-нова технология, така че изследователите научават повече за дългосрочната безопасност и ефективност. Досега събраните обаче данни показват, че FUS е безопаснен и ефективен метод при фиброиди на матката.
Минамално инвазивни процедури
С някои процедури могат да се унищожат маточните фиброиди, без да се налага оперативно отстраняване. Те включват:
- Емболизация на маточната артерия. В артериите, снабдяващи матката, се инжектират малки частици (емболични агенти), които прекъсват притока на кръв към фиброидите и ги карат да се свият и да умрат.
Тази техника може да бъде ефективна за свиване на образуванията и за облекчаване на симптомите, които те причиняват. Възможно е да настъпят усложнения, ако се наруши кръвоснабдяването на яйчниците или други органи. Изследванията обаче показват, че усложненията са сходни с тези при хирургично лечение на фиброиди и рискът от кръвопреливане е значително по-малък.
- Радиочестотна аблация. При тази процедура радиочестотната енергия унищожава фиброидите на матката и свива кръвоносните съдове, които ги хранят. Това може да се извърши по време на лапароскопска или трансцервикална процедура. Подобна процедура, наречена криомиолиза, замразява фиброидите.
При лапароскопската радиочестотна аблация (Acessa), наричана още Lap-RFA, лекарят прави два малки разреза в корема, за да постави тънък инструмент за наблюдение (лапароскоп) с камера на върха. С помощта на лапароскопската камера и лапароскопски ултразвуков инструмент той локализира фиброидите, които трябва да бъдат третирани.
След като локализира фиброида, лекарят използва специално устройство, за да разположи няколко малки игли в него. Иглите нагряват фиброидната тъкан, като я разрушават. Унищоженото образувание незабавно променя консистенцията си, например от твърдо като топка за голф то става меко като маршмелоу. През следващите три до дванадесет месеца фибромът продължава да се свива, което подобрява симптомите.
Тъй като не се налага изрязване на маточна тъкан, лекарите смятат, че Lap-RFA е по-малко инвазивна алтернатива на хистеректомията и миомектомията. Повечето жени, на които е направена процедурата, се връщат към обичайните си дейности след 5 до 7 дни възстановяване.
Трансцервикалният подход (през шийката на матката) за радиочестотна аблация (Sonata) също използва ултразвуково насочване за локализиране на фиброидите.
- Лапароскопска или роботизирана миомектомия. При миомектомията хирургът отстранява фиброидите, като оставя матката на място.
Ако фиброидите са малко на брой може да бъде препоръчана лапароскопска или роботизирана процедура, при която се използват тънки инструменти, поставени през малки разрези в корема, за да се отстранят фиброидите от матката.
По-големите фиброиди могат да бъдат отстранени през по-малки разрези, като се разбият на парчета (морцелация), което може да се извърши в хирургически сак, или като се разшири един разрез за отстраняване на фиброидите.
Лекарят наблюдава коремната област на монитор с помощта на малка камера, прикрепена към един от инструментите. Роботизираната миомектомия дава на хирурга увеличен, триизмерен изглед на матката, като предлага по-голяма прецизност, отколкото е възможно при използването на някои други техники.
- Хистероскопска миомектомия. Тази процедура може да се приложи, ако фиброидите се намират във вътрешността на матката (субмукозно). Хирургът получава достъп и отстранява фиброидите с помощта на инструменти, въведени през вагината и шийката на матката в матката.
- Ендометриална аблация. При тази процедура, извършвана със специален инструмент, вкаран в матката, се използва топлина, микровълнова енергия, гореща вода или електрически ток, за да се унищожи лигавицата на матката. В резултат или прекратява менструацията или намалява менструалното течение.
Обикновено ендометриалната аблация е ефективна за спиране на абнормно кървене. Субмукозните фиброиди могат да бъдат отстранени по време на хистероскопията за ендометриална аблация, но това не засяга фиброидите извън вътрешната обвивка на матката.
Няма вероятност жените да забременеят след ендометриална аблация, но е необходим контрол на раждаемостта, за да се предотврати развитието на бременност във фалопиевата тръба (извънматочна бременност).
При всяка процедура, при която не се отстранява матката, съществува риск нови фиброиди да нараснат и да предизвикат симптоми.
Традиционни хирургични процедури
Възможностите за традиционни хирургични процедури включват:
- Абдоминална миомектомия. При наличие на много на брой, много големи или много дълбоки фиброми лекуващият лекар може да използва отворена коремна хирургична процедура за тяхното отстраняване.
Много жени, на които е казано, че хистеректомията е единствената им възможност, могат да се подложат на абдоминална миомектомия. Белезите след операцията обаче могат да повлияят на бъдещата плодовитост.
- Хистеректомия. При тази операция се отстранява матката. Тя остава единственото доказано трайно решение на проблема с фиброидите на матката.
След хистеректомията жените не могат да имат деца. Ако решат да премахнат и яйчниците си, операцията води до менопауза и до въпроса дали пациентката ще приема хормонозаместителна терапия. Повечето жени с фибромиоми на матката могат да изберат да запазят яйчниците си.
Морцелация по време на отстраняване на фибромиома
Морцелацията е процес на раздробяване на фиброидите на по-малки парчета. Рискът от разпространение на рак може да се увеличи, ако при миомектомия се извърши морцелация на недиагностицирано преди това раково образувание. Съществуват няколко начина за намаляване на този риск, като например оценка на рисковите фактори преди операцията, морцелиране на фиброида в торбичка или разширяване на разреза, за да се избегне морцелирането.
При всички миомектомии съществува риск от засягане на недиагностициран рак, но при по-младите жени в предменопауза рискът от недиагностициран рак обикновено е по-малък, отколкото при по-възрастните жени.
Освен това усложненията по време на отворена операция са по-чести, отколкото вероятността за разсейване на недиагностициран рак във фиброма по време на минимално инвазивна процедура. Ако лекарят планира да използва морцелация, добре е да се обсъдят с него рисковете от лечението.
Администрацията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ не препоръчва използването на устройство за морцелация на тъканта (power morcellator) за повечето жени, при които фиброидите са отстранени чрез миомектомия или хистеректомия. По-специално, FDA препоръчва на жените, които наближават менопауза или са достигнали менопауза, да избягват използването на електроморцелатор. При по-възрастните жени в менопауза или навлизащи в нея може да има по-висок риск от рак, а жените, които вече не са загрижени за запазване на плодовитостта си, имат допълнителни възможности за лечение на фиброиди.
Жени, които опитват да забременеят или биха искали да имат деца
Хистеректомията и ендометриалната аблация няма да позволят бъдеща бременност. Също така емболизацията на маточната артерия и радиочестотната аблация може да не са най-добрите варианти за жени, които опитват да оптимизират бъдещата си плодовитост.
Препоръчително е рисковете и ползите от тези процедури да се обсъдят с лекуващия лекар, ако пациентката иска да запази способността си да забременее. Преди да се вземе решение за план за лечение на фиброиди, се препоръчва пълна оценка на фертилността за жени, които активно се опитват да забременеят.
Ако е необходимо лечение на фиброиди и пациентката иска да запази плодовитостта си, миомектомията обикновено е изборът на лечение. Всички лечения обаче имат рискове и ползи и трябва да се обсъдят с лекаря.
Риск от развитие на нови фиброми
При всички процедури, с изключение на хистеректомията, миниатюрните тумори, които лекарят не открива по време на операцията, могат в крайна сметка да нараснат и да предизвикат симптоми, които изискват лечение. Това често се нарича процент на рецидивиране. Могат да се развият и нови фиброиди, които да изискват или да не изискват лечение.
Освен това с някои процедури – като лапароскопска или роботизирана миомектомия, радиочестотна аблация или насочвана от ЯМР ултразвукова хирургия, могат да се третират само някои от фиброидите, налични по време на лечението.
Фибромиалгия
Фибромиалгията е заболяване, което се характеризира с широко разпространена мускулно-скелетна болка, придружена от умора, проблеми със съня, паметта и настроението. Изследователите смятат, че фибромиалгията усилва болезнените усещания, като засяга начина, по който мозъкът и гръбначният мозък обработват болезнените и неболезнените сигнали.
Симптомите често започват след някакво събитие, например физическа травма, операция, инфекция или значителен психологически стрес. В други случаи симптомите постепенно се натрупват с течение на времето, без да има едно-единствено отключващо събитие.
Жените са по-склонни да развият фибромиалгия, отколкото мъжете. Много хора с това заболяване страдат и от тензионно главоболие, нарушения на темпоромандибуларните стави (TMJ), синдром на раздразнените черва, тревожност и депресия.
Въпреки че няма лечение за фибромиалгия, различни лекарства могат да помогнат за контролиране на симптомите. Физическите упражнения, релаксацията и мерките за намаляване на стреса също могат да помогнат.
Основните симптоми на фибромиалгията включват:
- Широко разпространена болка. Болката, свързана с фибромиалгия, често се описва като постоянна тъпа болка, която продължава поне три месеца. За да се счита за широко разпространена, болката трябва да се появява от двете страни на тялото, а така също както над, така и под кръста.
- Умора. Хората с фибромиалгия често се събуждат уморени, въпреки че твърдят, че са спали дълго време. Сънят често се нарушава от болката, а много пациенти с това заболяване имат и други нарушения на съня, като синдром на неспокойните крака и сънна апнея.
- Когнитивни затруднения. Симптом, който често се нарича „фибромъгла“, нарушава способността за фокусиране, внимание и съсредоточаване върху умствени задачи.
Фибромиалгията често се съпровожда от други заболявания, като например:
- Синдром на раздразнените черва
- Синдром на хроничната умора
- Мигрена и други видове главоболия
- Интерстициален цистит или синдром на болезнения пикочен мехур
- Нарушения на темпоромандибуларните стави
- Безпокойство
- Депресия
Синдром на постурална тахикардия
В миналото лекарите са проверявали 18 конкретни точки по тялото на човека, за да установят колко от тях са болезнени при силен натиск. По-новите насоки на Американския колеж по ревматология не изискват изследване на чувствителните точки. Вместо това основният фактор, необходим за поставяне на диагнозата фибромиалгия, е широко разпространена болка по цялото тяло в продължение на поне три месеца.
За да отговори на критериите, пациентът трябва да изпитва болка в поне четири от тези пет области:
- Лява горна област, включително рамо, ръка или челюст
- Дясна горна област, включително рамо, ръка или челюст
- Лява долна област, включително бедро, седалище или крак
- Дясна долна област, включително бедро, седалище или крак
- Аксиална област, която включва шия, гръб, гръден кош или корем
Тестове
Лекарят може да поиска да изключи други заболявания, които могат да имат подобни симптоми. Кръвните изследвания могат да включват:
- Пълна кръвна картина
- Скорост на утаяване на еритроцитите
- Тест за цикличен цитрулиниран пептид
- Ревматоиден фактор
- Функционални тестове на щитовидната жлеза
- Антиядрени антитела
- Серология за целиакия
- Витамин D
Ако има вероятност пациентът да страда от сънна апнея, лекарят може да препоръча изследване на съня през нощта.
Като цяло лечението на фибромиалгията включва както медикаменти, така и стратегии за самопомощ. Акцентът се поставя върху минимизирането на симптомите и подобряването на общото здравословно състояние. Нито едно лечение не действа при всички симптоми, но изпробването на различни стратегии за лечение може да има кумулативен ефект.
Лекарства
Лекарствата могат да помогнат за намаляване на болката при фибромиалгия и за подобряване на съня. Често срещаните варианти включват:
- Болкоуспокояващи. Болкоуспокояващите средства, които се продават без рецепта, като ацетаминофен, ибупрофен или напроксен натрий, могат да бъдат полезни. Не се препоръчват опиоидни лекарства, тъй като те могат да доведат до значителни странични ефекти и зависимост и с течение на времето ще влошат болката.
- Антидепресанти. Дулоксетин (Cymbalta) и милнаципран (Savella) могат да помогнат за облекчаване на болката и умората, свързани с фибромиалгия. Лекарят може да предпише амитриптилин или мускулния релаксант циклобензаприн, за да подпомогне съня.
- Лекарства против гърчове. Лекарствата, предназначени за лечение на епилепсия, често са полезни за намаляване на някои видове болка. Габапентинът (Neurontin) понякога е полезен за намаляване на симптомите на фибромиалгия, а прегабалинът (Lyrica) е първото лекарство, одобрено от Агенцията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ за лечение на фибромиалгия.
Терапии
Различни терапии могат да помогнат за намаляване на ефекта, който фибромиалгията оказва върху тялото и живота на пациента. Примерите включват:
- Физиотерапия. Физиотерапевтът може да покаже упражнения, които ще подобрят силата, гъвкавостта и издръжливостта. Особено полезни могат да бъдат упражненията във вода.
- Ерготерапия. Ерготерапевтът може да помогне на пациента да направи промени в работното си място или в начина, по който изпълнява определени задачи, които ще причинят по-малко натоварване на тялото му.
- Консултации. Разговорът със специалист може да помогне за засилване на вярата в собствените способности и за научаване на стратегии за справяне със стресови ситуации.
Фибромускулна дисплазия
Фибромускулната дисплазия е заболяване, което причинява стесняване (стеноза) и разширяване (аневризма) на средните по големина артерии в тялото. Стеснените артерии могат да намалят притока на кръв и да засегнат функцията на органите.
Фибромускулната дисплазия се появява най-често в артериите, водещи към бъбреците и мозъка. Тя може да засегне и други артерии, включително тези, водещи към краката, сърцето, корема и рядко към ръцете. Възможно е да са засегнати повече от една артерии.
Съществува терапия, но фибромускулната дисплазия не се лекува.
Много хора, които имат фибромускулна дисплазия, нямат никакви симптоми. При тези, които имат, признаците или симптомите на заболяването зависят от това коя артерия или артерии са засегнати.
Ако са засегнати артериите към бъбреците, обичайните признаци и симптоми включват:
- Високо кръвно налягане
- Слаба бъбречна функция
Ако засегнатите артерии снабдяват с кръв мозъка, признаците и симптомите могат да включват:
- Главоболие
- Пулсиращо звънене в ушите (шум в ушите)
- Замайване
- Внезапна болка във врата
- Инсулт или преходна исхемична атака (TIA)
Хората с фибромускулна дисплазия трябва незабавно да потърсят лекарска помощ, ако имат признаци или симптоми, които биха могли да означават инсулт, като например:
- Внезапни промени в зрението
- Внезапни промени в способността да говорят
- Внезапна или нова слабост в ръцете или краката
При наличие на други признаци или симптоми и притеснения относно риска от фибромускулна дисплазия, трябва да се запише час за лекар.
Лекарят трябва да бъде запознат със здравната история на семейство на пациента, защото фибромускулната дисплазия, макар и рядко, може да се среща в семействата. Няма генетичен тест за фибромускулна дисплазия.
Лекарят може да провери за фибромускулна дисплазия, ако чуе необичаен звук в областта на горната част на стомаха или шията, който може да е причинен от стеснените артерии. Ако някой в семейството има или е имал фибромускулна дисплазия или аневризма, специалистът може да препоръча изследване за това заболяване, дори и пациентът да няма признаци или симптоми.
Лекарят ще извърши физически преглед и ще назначи кръвни изследвания, включително на кръвната захар и нивата на холестерола, за да провери за признаци на атеросклероза – друго състояние, което може да стесни артериите.
Тестовете за диагностициране на фибромускулна дисплазия могат да включват:
- Дуплекс ултразвук. Този неинвазивен образен тест може да определи дали дадена артерия е стеснена. Инструмент, наречен трансдюсер, се притиска към кожата, за да изпрати звукови вълни в тялото. Те се отразяват от клетките и структурите на тялото, като показват колко бързо тече кръвта и какъв е размерът и формата на кръвоносните съдове.
- КТ ангиограма. Това изследване осигурява напречни изображения на тялото, които могат да покажат стеснения в артериите, аневризми и дисекации. Пациентът лежи на тясна маса, която се плъзга през скенер с форма на поничка. Преди началото на изследването се инжектира багрило, което подчертава изследваните области на тялото.
- Магнитно-резонансна (МР) ангиограма. Това изследване използва магнитно поле и радиовълни за създаване на изображения на тялото. С него може да се установи дали има наличие на аневризма или дисекация. По време на изследването пациентът лежи на тясна маса, която се вкарва в подобна на тръба машина, отворена в двата края. Преди началото на изследването може да бъде инжектирано багрило, което подчертава изследваните области на тялото.
- Катетърна ангиография. По време на това често използвано изследване за фибромускулна дисплазия тънка тръбичка (катетър) се вкарва в една от артериите и се придвижва, докато достигне областта, която лекарят иска да изследва. Инжектира се малко количество багрило и се използват рентгенови лъчи за изследване на областта.
Най-често срещаната форма на фибромускулна дисплазия прилича на „низ от мъниста“ при образните изследвания. Други форми на фибромускулна дисплазия имат гладък фокален вид.
След като бъде поставена диагноза фибромускулна дисплазия, лекуващият лекар ще проследява клинично пациента. Понякога, например при наличие на аневризма или ако симптомите се променят, може да се наложи повторна образна диагностика за наблюдение на артериите.
Лечението на фибромускулната дисплазия зависи от симптомите, мястото на стесняване на артерията и други здравословни състояния, които пациентът има, като например високо кръвно налягане. Ако в момента няма нужда от лечение, лекарят може да препоръча изчакване с наблюдение.
Лекарства
При хора с фибромускулна дисплазия, които имат хипертония, се препоръчва лечение с медикаменти за високо кръвно налягане, дори и да им е извършена процедура за коригиране на състоянието. Предлагат се няколко вида лекарства:
- Инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (АСЕ), като беназеприл (Lotensin), еналаприл (Vasotec) или лизиноприл (Prinivil, Zestril). Те помагат за отпускане на кръвоносните съдове.
- Ангиотензин II рецепторни блокери. Тези лекарства също помагат за отпускане на кръвоносните съдове. Примери за този клас лекарства са кандесартан (Atacand), ирбесартан (Avapro), лосартан (Cozaar) и валсартан (Diovan).
- Диуретици. Тези лекарства, като например хидрохлоротиазид (Microzide), помагат за извеждането на излишната течност от тялото и могат да се използват с други лекарства за кръвно налягане.
- Блокери на калциевите канали, като амлодипин (Norvasc), нифедипин (Procardia) и други. Те помагат за отпускане на кръвоносните съдове.
- Бета-блокери, като метопролол (Lopressor), атенолол (Tenormin) и други. Те забавят сърдечния ритъм и блокират адреналина.
Лекуващият лекар може да препоръча ежедневно да се приема аспирин, за да се намали рискът от инсулт. Не трябва да се започва прием на аспирин, без първо да е направена консултация с лекар.
Някои лекарства, използвани за лечение на хипертония, могат да повлияят на начина, по който работят бъбреците. Лекуващият лекар може да препоръча изследвания на кръвта и урината, за да се увери, че бъбреците на пациента работят нормално, след като той започне да приема тези лекарства.
Хирургия или други процедури
Перкутанна транслуминална ангиопластика (ПГА)
Тази процедура е за предпочитане пред операцията и обикновено се извършва едновременно с катетърната ангиограма. По време на ангиограмата чрез катетър в артерията се вкарва багрило. На рентгенови снимки се вижда как багрилото преминава през артерията, като се разкриват стеснените участъци. Към артерията се прокарва тел и в стеснения участък се вкарва катетър с балон.
След това балонът се надува, за да се отвори стеснената част на артерията. В редки случаи в отслабената част на артерията може да се постави метална мрежеста тръба (стент), за да се предотврати нейното разкъсване.
Хирургична реваскуларизация
Рядко се препоръчва хирургична намеса за възстановяване на увредената артерия. Обикновено тя се прави само при наличие на усложнения. Въпреки това, ако ПТА не е възможна и стеснението на артериите е тежко, лекуващият лекар може да препоръча по-инвазивен подход с операция за възстановяване или подмяна на стеснената част от артерията. Видът на операцията зависи от мястото на стеснението на артерията и от това колко увредена е артерията.
Фокална сегментна гломерулосклероза (FSGS)
Фокалната сегментна гломерулосклероза (FSGS) е заболяване, при което в гломерулите – малките части на бъбреците, които филтрират отпадъците от кръвта, се развиват белези. Белезите представляват фиброзна тъкан. FSGS може да бъде причинена от различни състояния.
FSGS е сериозно заболяване. То може да доведе до бъбречна недостатъчност, която може да се лекува само с диализа или бъбречна трансплантация. Възможностите за лечение на FSGS зависят от вида, който пациентът има.
Видовете FSGS включват:
- Първична FSGS. При много хора, диагностицирани с FSGS, не е известна причината за състоянието им. Това се нарича първична (идиопатична)
- Вторична FSGS. Няколко фактора, като инфекция, токсичност на лекарствата, заболявания, включително диабет или сърповидно-клетъчна болест, затлъстяване и дори други бъбречни заболявания, могат да причинят вторична FSGS. Контролирането или лечението на основната причина често забавя продължаващото увреждане на бъбреците и може да доведе до подобряване на бъбречната функция с течение на времето.
- Генетична FSGS. Това е рядка форма на FSGS, причинена от генетични промени. Нарича се още фамилна FSGS. Подозира се, когато няколко членове на едно семейство проявяват признаци на FSGS. Фамилна FSGS може да се появи и когато нито един от родителите няма заболяването, но всеки от тях носи копие на променен ген, който може да се предаде на следващото поколение.
- FSGS с неизвестен характер. В някои случаи основната причина за FSGS не може да се определи въпреки оценката на клиничните симптоми и обстойните изследвания.
Причини
Фокалната сегментна гломерулосклероза може да бъде причинена от различни състояния, като диабет, сърповидно-клетъчна болест, други бъбречни заболявания и затлъстяване. Тя може да бъде предизвикана и от инфекция и токсичност на лекарства. Рядка форма на FSGS се причинява от унаследени анормални гени. Понякога не може да се установи каква е причината.
Ако има съмнение за FSGS, лекарят ще прегледа медицинската история и ще назначи лабораторни изследвания, за да оцени функцията на бъбреците. Изследванията могат да включват:
- Изследване на бъбречната функция. Може да се използват различни тестове, за да се измери функцията на бъбреците. Те включват 24-часово събиране на урина и кръвен тест, наречен скорост на гломерулна филтрация, който измерва колко добре бъбреците елиминират отпадъците от тялото. Може да бъде направено изследване на йоталаматния клирънс, при което се използва специално контрастно багрило, за да се покаже колко добре филтрират бъбреците.
- Образна диагностика на бъбреците. Формата и структурата на бъбреците могат да предоставят важна информация. В зависимост от ситуацията за диагностично изследване може да се използват ултразвук, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
- Бъбречна биопсия. Биопсията обикновено включва вкарване на игла през кожата, за да се вземе малка проба от бъбрека. Резултатите от биопсията могат да потвърдят диагнозата FSGS.
Успешното лечение на FSGS може да бъде предизвикателство. Някои хора с FSGS развиват и нефротичен синдром и това може да повлияе на избора на лечение. Нефротичният синдром е бъбречно заболяване, което кара организма да отделя твърде много протеини в урината.
В зависимост от вида на FSGS лекарят може да препоръча:
- Инхибитор на ангиотензин-конвертиращия ензим (АСЕ) или ангиотензин II рецепторен блокер (АРБ) за понижаване на кръвното налягане и намаляване на белтъка в урината.
- Лекарства за понижаване на нивата на холестерола. Хората с FSGS и нефротичен синдром често имат висок холестерол.
- Диуретични лекарства, които помагат на организма да се освободи от солта и водата, което може да подобри кръвното налягане и отоците.
- Лекарства за потискане на имунната система, ако е налице първичен FSGS. Тези лекарства, включително кортикостероиди, могат да спрат имунната система да атакува гломерулите и да увреди допълнително функцията на бъбреците. Те обаче могат да имат сериозни странични ефекти, затова се използват с повишено внимание.
- Циклоспорин може да се използва, когато кортикостероидите, като например преднизон, не действат при хора с нефротичен синдром.
Лекарят може също така да препоръча определени стратегии за начин на живот, които да повлияят цялостното здраве на бъбреците:
- Да се избягват лекарства, които могат да увредят бъбреците, например някои болкоуспокояващи, като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС).
- Да се спазва здравословна диета с ниско съдържание на натрий и умерено количество белтъчини, за да се предпазят бъбреците и да се понижи кръвното налягане.
- Да се спре тюнопушенето
- Да се намали теглото, ако е наднормено
- Да се поддържа физическа активност през повечето дни
FSGS е заболяване, което може да рецидивира. Тъй като белезите в гломерулите може да са необратими, важно е да се извършва последващо наблюдение за оценка на бъбречната функция.
При хората, които развиват бъбречна недостатъчност, възможностите за лечение включват:
- Диализа
- Бъбречна трансплантация.
Фронтотемпорална деменция
Фронтотемпоралната деменция е общ термин за група мозъчни заболявания, които засягат предимно фронталния и темпоралния дял на мозъка. Тези области на мозъка обикновено са свързани с личността, поведението и езика.
При фронтотемпоралната деменция части от тези лобове се свиват (атрофия). Признаците и симптомите варират в зависимост от това коя част на мозъка е засегната. При някои хора с фронтотемпорална деменция настъпват драматични промени в личността и поведението им става социално неприемливо. Те са импулсивни или емоционално безразлични. Други губят способността си да използват правилно езика.
Фронтотемпоралната деменция може погрешно да се диагностицира като психиатричен проблем или като болест на Алцхаймер. Тя обаче обикновено се проявява на по-млада възраст, отколкото болестта на Алцхаймер. Фронтотемпоралната деменция често започва на възраст между 40 и 65 години, но се появява и на по-късен етап от живота. Тя е причина за около 10-20 % от случаите на деменция.
Признаците и симптомите на фронтотемпоралната деменция могат да бъдат различни при отделните хора. Те се влошават прогресивно с течение на времето, обикновено в продължение на години.
При това заболяване има тенденция групи от различни видове симптоми да се проявяват заедно, затова засегнатите могат да имат повече от една група от видове симптоми.
Поведенчески промени
Най-често срещаните признаци на фронтотемпорална деменция са свързани с екстремни промени в поведението и личността. Те включват:
- Все по-неприемливо социално поведение
- Загуба на емпатия и други междуличностни умения, като например чувствителност към чувствата на другия
- Липса на преценка
- Загуба на задръжки
- Липса на интерес (апатия), което може да се сбърка с депресия
- Повтарящо се компулсивно поведение, като почукване, пляскане или мляскане по устните
- Влошаване на личната хигиена
- Промени в хранителните навици, обикновено преяждане или предпочитание към сладкиши и въглехидрати
- Ядене на предмети, които не са за ядене
- Натрапчиво желание да се слагат неща в устата
Речеви и езикови проблеми
Някои подтипове на фронтотемпоралната деменция водят до езикови проблеми, увреждане или загуба на речта. Първичната прогресивна афазия, семантичната деменция и прогресивната аграматична (неплавна) афазия се считат за фронтотемпорална деменция.
Проблемите, причинени от тези състояния, включват:
- Увеличаващи се затруднения при използването и разбирането на писмения и говоримия език, като например трудности при намирането на правилната дума, която да се използва в речта, или при назоваването на предмети
- Зруднения при назоваването на предмети, като е възможно конкретна дума да бъде заменена с по-обща дума, например „то“ за писалка
- Липса на знание за значението на думите
- Колеблива реч, която може да звучи телеграфно
- Дускане на грешки в конструкцията на изреченията
- Двигателни нарушения
По-редките подтипове на фронтотемпоралната деменция се характеризират с проблеми с движенията, подобни на тези, свързани с болестта на Паркинсон или амиотрофичната латерална склероза (ALS).
Проблемите, свързани с двигателната активност, могат да включват:
- Тремор
- Скованост
- Мускулни спазми или потрепвания
- Лоша координация
- Затруднено преглъщане
- Мускулна слабост
- Неподходящ смях или плач
- Падания или проблеми с ходенето
Не съществува единен тест за фронтотемпорална деменция. Лекарите търсят признаци и симптоми на заболяването и се опитват да изключат други възможни причини. Ранното диагностициране може да бъде особено трудно, тъй като симптомите на фронтотемпоралната деменция често се припокриват с тези на други заболявания.
Кръвни изследвания
За да се изключи други състояния, като чернодробно или бъбречно заболяване, лекуващият лекар може да назначи кръвни изследвания.
Изследване на съня
Някои симптоми на обструктивната сънна апнея (проблеми с паметта и мисленето и промени в поведението) могат да бъдат подобни на тези на фронтотемпоралната деменция. Ако пациентът има и симптоми на сънна апнея (шумно хъркане и паузи в дишането по време на сън), лекарят може да назначи изследване на съня, за да изключи обструктивната сънна апнея като причина за симптомите.
Невропсихологично изследване
Понякога лекарите проверяват обстойно уменията за разсъждение и паметта. Този вид тестове са особено полезни за определяне на вида на деменцията в ранен стадий. Моделът на отклоненията при тестването може да помогне за разграничаване на фронтотемпоралната деменция от други причини за деменция.
Сканиране на мозъка
Чрез разглеждане на изображения на мозъка лекарите може да са в състояние да определят всички видими състояния – като съсиреци, кървене или тумори, които може да са причина за признаците и симптомите.
- Магнитно-резонансна томография (ЯМР). Магнитно-резонансният апарат използва радиовълни и силно магнитно поле, за да създаде подробни изображения на мозъка.
- Сканиране с позитронно-емисионен трасиращ флуородезоксиглюкоза (FDG-PET). При това изследване се използва нискоактивен трасиращ агент, който се инжектира в кръвта. Трасиращото вещество може да помогне да се покажат областите на мозъка, в които хранителните вещества се усвояват лошо. Областите със слаб метаболизъм могат да покажат къде в мозъка е настъпила дегенерация, което може да помогне на лекарите да диагностицират вида деменция.
Понастоящем няма лечение или специфична терапия за фронтотемпоралната деменция. Лекарствата, използвани за третиране или забавяне на болестта на Алцхаймер, изглежда не помагат на хората с фронтотемпорална деменция, а някои от тях могат да влошат симптомите на фронтотемпоралната деменция. Някои медикаменти и логопедична терапия обаче могат да помогнат за справяне със симптомите.
Лекарства
- Антидепресанти. Някои видове антидепресанти, като например тразодон, могат да намалят поведенческите проблеми, свързани с фронтотемпоралната деменция.
- Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) като циталопрам (Celexa), пароксетин (Paxil) или сертралин (Zoloft) – също са ефективни при някои хора.
- Антипсихотици. Антипсихотични лекарства, като оланзапин (Zyprexa) или кветиапин (Seroquel), понякога се използват за лечение на поведенческите проблеми при фронтотемпорална деменция. Тези лекарства обаче трябва да се използват с повишено внимание при хора с деменция поради риск от сериозни странични ефекти, включително повишен риск от смърт.
Терапия
Хората с езикови затруднения могат да се възползват от логопедична терапия, за да научат алтернативни стратегии за общуване.
Функционална диспепсия
Функционална диспепсия е термин за повтарящи се симптоми на стомашно разстройство, които нямат очевидна причина. Нарича се още неязвена диспепсия.
Функционалната диспепсия е често срещана. Тя е постоянно състояние, но симптомите не се проявяват през цялото време. Те наподобяват тези на язвата. Включват болка или дискомфорт в горната част на корема, подуване на корема, оригване и гадене.
Никой не знае какви са причините за функционалната диспепсия. Лекарите я смятат за функционално разстройство. Това означава, че то не може да се обясни с медицинско състояние, така че рутинните изследвания може да не покажат никакви проблеми или причини. В резултат на това диагнозата се основава на симптомите.
Рискови фактори
Някои фактори могат да увеличат риска от функционална диспепсия. Те включват:
- Женски пол
- Използване на определени болкоуспокояващи, които се предлагат без рецепта. Те включват аспирин и ибупрофен, които могат да причинят стомашни проблеми
- Тютюнопушене
- Безпокойство или депресия
- Анамнеза за физическо или сексуално насилие в детството
- Инфекция с Helicobacter pylori
Симптомите на функционална диспепсия могат да включват:
- Болка или парене в стомаха, подуване на корема, прекомерно оригване или гадене след хранене
- Ранно усещане за пълнота при хранене. Чувството за пълнота се нарича още ситост
- Болка в стомаха, която не е свързана с храненето или изчезва при хранене
При наличие на постоянни симптоми, които са източник на тревога, трябва да се запише час за лекар. Незабавно трябва да се потърси медицинска помощ, ако се появят:
- Кърваво повръщане
- Тъмни, катранени изпражнения
- Задух
- Болка в челюстта, врата или ръката
- Необяснима загуба на тегло
Лекарят най-вероятно ще се запознае със симптомите и ще извърши физически преглед. Няколко теста могат да помогнат да се открие причината за дискомфорта на пацента и да се изключат други заболявания. Те могат да включват:
- Кръвни изследвания. Кръвните тестове помонат за изключване на други заболявания, които могат да причинят симптоми като тези на функционалната диспепсия.
- Тестове за бактерия. Бактерия, наречена Helicobacter pylori (H. pylori). може да причини стомашни проблеми. Изследването за H. pylori може да включва проба от изпражненията, дъха или тъканни проби от стомаха, взети по време на ендоскопия.
- Ендоскопия. Специална тръба с камера и светлина се пуска през гърлото в хранопровода, стомаха и горната част на тънките черва. Тази тръба се нарича ендоскоп. Това изследване дава възможност на лекаря да вземе тъканни проби, за да търси инфекция или възпаление.
В някои случаи може да Ви бъдат направени и други изследвания, за да се види колко добре стомахът Ви изпразва съдържанието си.
Функционалната диспепсия, която не може да бъде овладяна с промени в начина на живот, може да се нуждае от лечение. Лечението зависи от симптомите на пациента. То може да комбинира лекарства и поведенческа терапия.
Функционално неврологично разстройство/конверзионно разстройство
Функционалното неврологично разстройство – по-нов и по-широк термин, който включва това, което някои хора наричат конверзионно разстройство – се характеризира със симптоми на нервната система (неврологични), които не могат да бъдат обяснени с неврологично заболяване или друго медицинско състояние. Въпреки това симптомите са реални и причиняват значителен дистрес или проблеми с функционирането.
Признаците и симптомите варират в зависимост от вида на функционалното неврологично разстройство и могат да включват специфични модели. Обикновено това разстройство засяга движенията или сетивата, като например способността за ходене, преглъщане, виждане или чуване. Симптомите могат да варират по тежест, като те могат да се появяват и изчезват или да бъдат постоянни. Въпреки това човек не може умишлено да ги предизвика или контролира.
Причината за функционалното неврологично разстройство е неизвестна. Състоянието може да бъде предизвикано от неврологично разстройство, от реакция на стрес или от психологическа или физическа травма, но случаят не винаги е такъв. То е свързано с начина, по който функционира мозъкът, а не с увреждане на структурата на мозъка (например от инсулт, множествена склероза, инфекция или нараняване).
Ранното диагностициране и лечение, особено информираността за състоянието, могат да помогнат за възстановяването.
Те могат да варират в зависимост от вида на функционалните неврологични симптоми и от това дали те са достатъчно значими, за да причинят увреждане и да изискват медицинска оценка. Симптомите могат да засегнат движенията и функциите на тялото и сетивата.
Признаците и симптомите, които засягат движението и функцията на тялото, могат да включват:
- Слабост или парализа
- Абнормни движения, като тремори или затруднено ходене
- Загуба на равновесие
- Затруднено преглъщане или усещане за „буца в гърлото“.
- Гърчове или епизоди на треперене и видима загуба на съзнание (неепилептични гърчове)
- Епизоди на липса на реакция
Признаците и симптомите, които засягат сетивата, могат да включват:
- Изтръпване или загуба на усещане за допир
- Проблеми с говора, като неспособност за говорене или неясен говор
- Проблеми със зрението, като двойно виждане или слепота
- проблеми със слуха или глухота
- Когнитивни трудности, свързани с паметта и концентрацията
Лекарска помощ трябва да се потърси при наличие на признаци и симптоми, които са източник на тревога или пречат на способността за функциониране. Ако основната причина е неврологично заболяване или друго медицинско състояние, бързата диагноза и лечение може да са важни. Ако диагнозата е функционално неврологично разстройство, лечението може да подобри симптомите и да помогне за предотвратяване на бъдещи проблеми.
Няма стандартни тестове за функционално неврологично разстройство. Диагнозата обикновено включва оценка на съществуващите симптоми и изключване на неврологично или друго медицинско състояние, което би могло да причини симптомите.
Функционалното неврологично разстройство се диагностицира въз основа на това, което е налице, като например специфични модели на признаци и симптоми, а не само въз основа на това, което липсва, като например липсата на структурни промени при ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или на аномалии при електроенцефалограма (ЕЕГ).
В изследването и диагностицирането обикновено участва невролог, но може да се включи и психиатър или друг специалист по психично здраве. Лекуващият лекар може да използва някой от следните термини: функционално неврологично разстройство (FND), функционално неврологично симптоматично разстройство или по-стар термин, наречен конверзионно разстройство.
Понякога разстройството на даден пацент може да бъде наречено с термин, който уточнява вида на функционалните неврологични симптоми, които той има. Например, ако симптомите му включват проблеми с ходенето, лекарят може да го нарече функционално разстройство на походката или функционална слабост.
Оценката може да включва:
– Физически преглед. Лекарят преглежда и задава задълбочени въпроси за здравето и за признаците и симптомите. Определени тестове могат да изключат неврологично заболяване или други медицински нарушения като причина за симптомите на пациента. Кои изследвания ще бъдат направени зависи от конкретните признаци и симптоми.
– Психиатричен преглед. Ако е необходимо, неврологът може да препоръча специалист по психично здраве, който ще зададе въпроси на пациента за неговите мисли, чувства и поведение и ще обсъди симптомите му. При съгласие може да бъде събрана информаия от членове на семейството или други лица.
– Диагностични критерии в DSM-5. Лекарят може да сравни симптомите с критериите за диагноза в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-5), публикуван от Американската психиатрична асоциация. В DSM-5 са изброени следните критерии за конверзионно разстройство (разстройство с функционални неврологични симптоми):
- Един или повече симптоми, които засягат движенията на тялото или сетивата
- Симптомите не могат да бъдат обяснени с неврологично или друго медицинско състояние или друго психично разстройство
- Симптомите причиняват значителен дистрес или проблеми в социалната, работната или друга област или са достатъчно значими, за да се препоръча медицинска оценка
Лечението на функционалното неврологично разстройство зависи от конкретните признаци и симптоми. При някои хора може да е подходящ подход на мултидисциплинарен екип, който включва невролог; психиатър или друг специалист по психично здраве; логопеди, физиотерапевти и ерготерапевти; или други.
Информираност за функционалното неврологично разстройство
Разбирането на това какво представлява функционалното неврологично разстройство, че симптомите са реални и че подобрението е възможно, може да помогне на засегнатия при избора на лечение и възстановяването. Симптомите могат да се подобрят след обяснение на състоянието и уверение от страна на лекаря, че те не са причинени от сериозно основно неврологично или друго медицинско разстройство.
За някои хора разясняването и уверението, че нямат сериозен медицински проблем, е най-ефективното лечение. За други може да е от полза допълнително лечение. Привличането на близките може да бъде полезно, за да могат те да разберат страдащия от това разстройство и да го подкрепят.
Лечение на медицински разстройства
Медицинският екип осигурява лечение на всяко основно неврологично или друго медицинско заболяване, което пациентът може да има и което може да е отключващо за симптомите му.
Терапии
В зависимост от нуждите на пациента, терапиите могат да включват:
– Физиотерапия или ерготерапия. Работата с физиотерапевт или ерготерапевт може да подобри двигателните симптоми и да предотврати усложнения. Например редовното движение на ръцете или краката може да предотврати мускулното схващане и слабост, ако пациентът има парализа или загуба на подвижност. Постепенното увеличаване на физическите упражнения може да подобри способността му да функционира.
– Логопедична терапия. Ако симптомите включват проблеми с говора или преглъщането, работата с логопед може да помогне.
– Техники за намаляване на стреса или отвличане на вниманието. Техниките за намаляване на стреса могат да включват методи като прогресивна мускулна релаксация, дихателни упражнения, физическа активност и тренировки. Техниките за отвличане на вниманието могат да включват музика, разговор с друг човек или съзнателна промяна на начина, по който страдащият от това състояне ходи или се движи.
Възможности за психичното здраве
Въпреки че функционалните неврологични симптоми не са „изцяло в главата“ на засегнатия, емоциите и начинът, по който той разсъждава за нещата, могат да окажат влияние върху симптомите и възстановяването му. Възможностите за психиатрично лечение могат да включват:
- Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ). Този вид психотерапия помага на засегнатия да осъзнае неправилното или негативното си мислене, за да може да разглежда ситуациите по-ясно и да реагира по-ефективно на тях. КПТ може също така да помогне на страдащия от това разстройство да научи как да се справя по-добре със стресовите ситуации в живота и със симптомите. Това може да бъде особено полезно, ако симптомите включват неепилептични припадъци. Други видове психотерапия могат да бъдат полезни, ако пациентът има междуличностни проблеми или анамнеза за травма или злоупотреба.
- Лечение на други състояния на психичното здраве. Тревожността, депресията или други психични разстройства могат да влошат
Лечението на психичните състояния заедно с функционалното неврологично разстройство може да помогне за възстановяването.
Лекарства
Медикаментите не са ефективни при функционално неврологично разстройство и нито едно лекарство не е одобрено специално за лечение на това състояние от Агенцията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ. Въпреки това медикаменти като антидепресанти могат да бъдат полезни, ако пациентът има депресия или други разстройства на настроението, или пък изпитва болка или безсъние.
Редовно проследяване
Редовното проследяване е важно, за да се следи възстановяването и да се правят промени в плана за лечение, ако е необходимо.