Шум в ушите (тинитус)
Тинитус е медицински термин за състояние, при което се появява звънене или друг шум в едното или в двете уши. Този шум не е причинен от външен звук и другите хора обикновено не могат да го чуят.
Тинитусът е често срещан проблем. Той засяга около 15-20 % от хората и е особено често срещан при по-възрастните. Обикновено се дължи на основно заболяване, като например свързана с възрастта загуба на слуха, нараняване на ухото или проблем с кръвоносната система. При много хора шумът в ушите се подобрява с лечението на основната причина или с други лечения, които намаляват или маскират шума в ушите, правейки го по-малко забележим.
Тинитусът най-често се описва като звънене в ушите, въпреки че няма външен звук. Той обаче може да предизвика и други видове фантомни шумове в ушите, включително:
- Бръмчене
- Тътен
- Щракане
- Съскане
- Бучене
Повечето хора с тинитус имат субективен шум в ушите или шум, който само те чуват. Шумовете при тинитус могат да варират по височина – от слаб тънен до силно пищящ – и да се чуват в едното или в двете уши. В някои случаи звукът може да е толкова силен, че да пречи на способността за концентрация или чуване на външни звуци.
Тинитусът може да е налице през цялото време или да се появява и изчезва. В редки случаи той може да се прояви като ритмично пулсиране или свистене, често в такт със сърдечния ритъм. Това се нарича пулсиращ тинитус. При пулсиращ тинитус лекарят може да може да чуе шума в ушите при преглед (обективен тинитус).
Лекарят обикновено поставя диагноза тинитус само въз основа на симптомите. За да лекува обаче симптомите, той ще се опита да установи дали шумът в ушите не е причинен от друго основно заболяване. Понякога причината не може да бъде открита.
За да установи причината за шума в ушите, лекарят вероятно ще разпита за медицинската история и ще прегледа ушите, главата и врата. Обичайните изследвания включват:
- Изследване на слуха (аудиологично изследване).По време на теста пациентът седи в звукоизолирана стая, носейки слушалки, които предават определени звуци първо в едното, след това в другото ухо. Той дава знак кога може да чуе звука. Резултатите се сравняват с данни считани за нормални за тази възраст. Това може да помогне да се изключат или идентифицират възможни причини за шум в ушите.
- Движение.Лекарят може да помоли пациента да движи очите си, да стиска челюстта си или да движите врата, ръцете и краката си. Ако шумът в ушите се промени или влоши, това може да помогне да се установи основно заболяване, което се нуждае от лечение.
- Образни изследвания.В зависимост от предполагаемата причина за шума в ушите може да се наложи да се направят образни изследвания, например компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
- Лабораторни изследвания.Лекарят може да вземе кръв, за да провери за анемия, проблеми с щитовидната жлеза, сърдечно заболяване или недостиг на витамини.
Много е важно пред лекаря да се опише какви шумове се чуват. Звуците, които се чуват, могат да му помагат да идентифицира възможната основна причина.
- Щракане.Този вид звук подсказва, че причината за шума в ушите може да са мускулни съкращения в ухото и около него.
- Пулсиране, шумолене или бучене.Тези звуци обикновено се дължат на причини, свързани с кръвоносните съдове (васкуларни), като например високо кръвно налягане, и може да се забележат, когато се изпълняват физически упражнения или се сменят позициите, например при лягане или ставане.
- Нискочестотно звънене.Този тип звуци могат да сочат запушване на ушния канал, болест на Мениер или сковани костици на вътрешното ухо (отосклероза).
- Високочестотно звънене.Това е най-често чуваният звук при шум в ушите. Вероятните причини включват излагане на силен шум, загуба на слуха или лекарства. Акустичната неврома може да причини непрекъснато, високочестотно звънене в едното ухо.
Лечението на шума в ушите зависи от това дали той е причинен от основно здравословно състояние. Ако това е така, лекарят може да успее да намали симптомите, като лекува основната причина. Примерите включват:
- Отстраняване на ушната кал.Отстраняването на запушването от ушна кал може да намали симптомите на шума в ушите.
- Лечение на заболяване на кръвоносните съдове.Съпътстващите заболявания на кръвоносните съдове може да изискват медикаменти, операция или друго лечение за справяне с проблема.
- Слухови апарати.Ако тинитусът е причинен от шумово въздействие или свързана с възрастта загуба на слуха, използването на слухови апарати може да помогне за подобряване на симптомите.
- Промяна на лекарствата.Ако медикамент, което се приема, се окаже причина за шума в ушите, лекарят може да препоръча той да се спре, да се намали дозировката или да се премине към друг.
Заглушаване на шума
В много случаи шумът в ушите не може да бъде излекуван, но има лечения, които могат да помогнат симптомите да станат по-малко забележими. Лекарят може да предложи да се използва електронно устройство за потискане на шума. Устройствата включват:
- Машини за бял шум.Тези устройства, които произвеждат звук, подобен на статичен или на звуци от околната среда, като падащ дъжд или океански вълни, често са ефективно средство за лечение на шум в ушите. Машината може да се пробва с вградени във възглавницата високоговорители. Това може да помогне за заспиването. Вентилаторите, овлажнителите, изсушителите и климатиците в спалнята също произвеждат бял шум и могат да помогнат тинитусът да стане по-малко забележим през нощта.
- Маскиращи устройства.Носени в ухото и подобни на слухови апарати, тези устройства произвеждат непрекъснат бял шум на ниско ниво, който потиска симптомите на тинитус.
Терапии
Поведенческите терапии имат за цел да помогнат на пациента да живее с шума в ушите, като му съдействат да промени начина, по който мисли и се чувства по отношение на симптомите си. С течение на времето шумът в ушите може да го притеснява по-малко. Възможностите включват:
- Терапия за пренастройване на тинитус (TRT).TRT е индивидуална програма, която обикновено се прилага от аудиолог или в център за лечение на тинитус. Тя съчетава маскиране на звука и консултации от обучен специалист. Обикновено пациентът носи в ухото си устройство, което маскира симптомите на тинитус, като същевременно получава насочващи съвети. С течение на времето TRT може да помогне да се забелязва по-малко шумът в ушите и симптомите да създават по-малко безпокойство.
- Когнитивно-поведенческа терапияили други форми на консултиране. Лицензиран специалист по психично здраве или психолог може да помогне да се усвоят техники за справяне, чрез които симптомите на шума в ушите да станат по-малко притеснителни. Консултациите могат да помогнат и при други проблеми, често свързани с шума в ушите, включително тревожност и депресия. Много специалисти по психично здраве предлагат когнитивно-поведенческа терапия за шум в ушите в индивидуални или групови сесии. Има програми, които са достъпни и онлайн.
Лекарства
Лекарствата не могат да излекуват шума в ушите, но в някои случаи те могат да помогнат за намаляване на тежестта на симптомите или усложненията. За да облекчи симптомите, лекарят може да предпише медикаменти за лечение на основното заболяване или за подпомагане на лечението на тревожността и депресията, които често съпътстват шума в ушите.
Потенциални бъдещи лечения
Изследователите проучват дали магнитна или електрическа стимулация на мозъка може да помогне за облекчаване на симптомите на шума в ушите. Примерите включват транскраниална магнитна стимулация (TMS) и дълбока мозъчна стимулация.